Beba se ne okrece na stomak

odgovora

Objavljeno

Moj sin ima punih 5 meseci, lepo napreduje - ima 8kg, 70cm. Doji. Porođaj je prošao ok, ocena 9/10. Na otpustu bilirubin u granicama normale, ni fiziološku žuticu nije imao. Sad uvodimo hranu - po preporuci pedijatra.

On drži glavu uspravno na stomaku, ispružene šakice. Igra se i veseo je. Hvata igračke i radi sve što bebe rade (ručice i nožice u ustima). E sad, ono što me, ne brine nego kopka, je to što on ne želi sam da se okrene na stomak. Uredno se okreće na stranu i vidim da kad ga ja "nateram", lepo savije nogu i prebaci se na stomak izvlačeći ruke napred. Poseže za igračkama, nogice su savijene u kolenima i odignute od površine, kao i grudni koš. Radim mu vežbice za okretanje, po Bobatu i Vojti (eto čisto da mu pomognem). Vidim da može i ume, ali neće! Da li je moguće da je lenj ili nešto nije u redu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka beba ima svoj tempo kad počinje da radi neke stvari. Ubeđena sam da je sve ok, pusti ga samo, kad mu dođe vreme, sam će se prevrtati.

In-Greed voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam starije dete bas u tom uzrastu vodila na vezbe u deciju jer se nije okrecao..

vezbali su sa njim i stvarno je pomoglo, ali su mi terapeuti rekli da bi i sam sve to postigao, mozda malo sporije nego ovako uz njih, jer nije bilo nikakvog poremecaja vec je to sve islo malo sporije jer je teze podneo porodjaj i mnogo toga je tu jos bilo..

ako tvoja beba sve sto si navela vec radi nema razloga za brigu. pomoci ce ti i radna terapija za dete, da dete sto vise rukama poseze za nekim igrackam i ti me je stmulisano da se pokrece i okrece. npr, ja sam vezivala zveckice na traku pa u krevetac iznad bebe, ili nesto sa leve nesto sa desne strane. bitno je da se dete stimulise da hvata i poseze za onim sto mu dajes..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam starije dete bas u tom uzrastu vodila na vezbe u deciju jer se nije okrecao..

vezbali su sa njim i stvarno je pomoglo, ali su mi terapeuti rekli da bi i sam sve to postigao, mozda malo sporije nego ovako uz njih, jer nije bilo nikakvog poremecaja vec je to sve islo malo sporije jer je teze podneo porodjaj i mnogo toga je tu jos bilo..

ako tvoja beba sve sto si navela vec radi nema razloga za brigu. pomoci ce ti i radna terapija za dete, da dete sto vise rukama poseze za nekim igrackam i ti me je stmulisano da se pokrece i okrece. npr, ja sam vezivala zveckice na traku pa u krevetac iznad bebe, ili nesto sa leve nesto sa desne strane. bitno je da se dete stimulise da hvata i poseze za onim sto mu dajes..

Poseže, čak se par puta on sam okrenuo u svom krevetiću (ali samo na stomak, ne sa stomaka na leđa) jer sam mu stavila igračke baš tako sa strane i gore. Voli da bude na stomaku. Kad se umori on spusti obraz na krevet i 4-5 sekundi odmori, pa opet. Mi smo išli na vežbice zbog tortikolisa, on se regulisao za možda mesec dana. A o neurologu imam sve najgore da kažem - Dr. Djindjić - idiotkinja sa nekom šlj dijagnozom (a samo je bacila pogled na dete, ni reflekse mu nije proverila, ni ništa) na koju se fizijatar samo nasmejao.. On ga je, da kažem, vitlao i rekao da je sve Ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma opusteno onda.

sve je individualno od deteta do deteta.

nemas razloga za brigu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mala_Pcelice, izmenila sam naslov teme kako bi i drugi mogli da znaju o cemu se radi.

Po meni, vi uopste nemate razloga za brigu. Neke bebe se okrecu sa ledja na stomak i obrnuto tek sa 8 meseci. To je tako individualno. Ukoliko ti je beba aktivna sama po sebi, ne moras mnogo forisrati vezbe. Tek toliko da pokazes svaki dan po par minuta.

Moje dete do godinu dana nikako nije voleo da bude na stomaku. Okretanje je poceo sa nekih 7 meseci i sve je bilo OK. Prohodao je sa 12 meseci. Stvarno nema razloga za brigu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mala_Pcelice, izmenila sam naslov teme kako bi i drugi mogli da znaju o cemu se radi.

Po meni, vi uopste nemate razloga za brigu. Neke bebe se okrecu sa ledja na stomak i obrnuto tek sa 8 meseci. To je tako individualno. Ukoliko ti je beba aktivna sama po sebi, ne moras mnogo forisrati vezbe. Tek toliko da pokazes svaki dan po par minuta.

Moje dete do godinu dana nikako nije voleo da bude na stomaku. Okretanje je poceo sa nekih 7 meseci i sve je bilo OK. Prohodao je sa 12 meseci. Stvarno nema razloga za brigu.

bas to je meni rekla dr fizijatar kad sam Stefana vodila. on se ranije poceo okretati za razliku od Luke ali se nije izdizao na ruke kad lezi na stomaku ;) - uvek nesto.

ona mi je rekla da se sve do 9 meseca tolerise ali da pedijatri uvek ranije salju kod fizijatra, po njoj u najvecem broju nepotrebno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam do neba! Sad mi je malo lakše.. Mislim, iskustvo je nezamenljivo i mnogo je bolje kad ti neko na normalan način nešto kaže (kao vi sad meni), nego doktori koji postavljaju neke rokove tipa: "Do kraja 6. meseca ima fore da se okrene." A ja izgubljena, prva beba. Ljudi iz okoline ko je pitam "ne znaju tačno" ili "moja beba dubi na glavi od 5. meseca, samo što ne prohoda". Da čovek šizne! Hvala vam opet!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vrlo je vazno da pratis razvoj svog deteta i da budes podrska ali ne treba porediti decu nikako. Eto, i kod rodjene brace i sestara postoje razlike, sto kaze Ivana:-).

Vi sada treba da proverite hemoglobin reda radi i da se puuuno igrate, nista drugo. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vrlo je vazno da pratis razvoj svog deteta i da budes podrska ali ne treba porediti decu nikako. Eto, i kod rodjene brace i sestara postoje razlike, sto kaze Ivana:-).

Vi sada treba da proverite hemoglobin reda radi i da se puuuno igrate, nista drugo. ;)

Da, znam, uzela sam uput za vađenje krvi :) Igramo se i uživamo :) Sve najbolje tebi i tvom sinčiću :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ti lekari znaju toliko da naprepadaju roditelje da je to neverovatno, te nemoj da sedi do 9. meseca, te ne daj da se naginje napred, te ne daj da puže...meni to već postaje sve malo i smešno, mislim kako zabraniti detetu da se okreće sa leđa na stomak ili kako ga naterati da to uradi ako već ne može ili mu jednostavno nije udobno tako? Moje dete npr. do pre mesec dana nije uopšte htelo na stomak, ni pod razno, a meni je dr glavu probio da ga okrećem. Ja ga okrenem, on se vrati nazad. Vrlo brzo sam odustala od toga, a dete se ubrzo počelo i samo okretati, sad neće da leži na leđima. Dođe to sve na svoje. Ni mi odrasli nismo svi isti, neki smo više fizički aktivni, neki malo lenji i inertniji, ne vidim što bi deca bila sva ista. Naravno da treba reagovati ako se sumnja da nešto nije kako treba, ali ja sad kad vidim da mi neki dr unosi strah svojim prognozama potražim i drugo mišljenje i to svakome savetujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da. Meni je jedna med. sestra prokomentarisala doslovce: "E, pre 50 godina nije rađen ni UZ glave, nit su deca išla kod fizijatara, neurologa, na kontrolu kukova i sl, pa je l' su oko nas sve ljudi krivih vratova, nogu i ostalo?". Mislim ok, nekad sve to nije rađeno, ali opet, koliko god ti bio ubeđen da je sve dobro, kad ti neko kaže nešto za dete, to ti nekako stoji nad glavom i buškaš i brineš umesto da ljubiš svoje dete i da uživaš sa njim. Meni su ovi meseci proleteli, a verujem da će tako i godine da prolete.. Nek su nam živi i zdravi, bucmasti i srećni! Pilići mali!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da. Meni je jedna med. sestra prokomentarisala doslovce: "E, pre 50 godina nije rađen ni UZ glave, nit su deca išla kod fizijatara, neurologa, na kontrolu kukova i sl, pa je l' su oko nas sve ljudi krivih vratova, nogu i ostalo?". Mislim ok, nekad sve to nije rađeno, ali opet, koliko god ti bio ubeđen da je sve dobro, kad ti neko kaže nešto za dete, to ti nekako stoji nad glavom i buškaš i brineš umesto da ljubiš svoje dete i da uživaš sa njim. Meni su ovi meseci proleteli, a verujem da će tako i godine da prolete.. Nek su nam živi i zdravi, bucmasti i srećni! Pilići mali!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.