Pokretanje sopstvenog posla

odgovora

Objavljeno

ZP, zato ja cim zavrsim fakultet (dace dobri Bog) brisem odavde!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta mislite o pokretanju privatnog biznisa? O uzimanju kredita tj. kredit za start up preduzetnike ili kredit od banaka? Posto sumnjam da neko u danasnje vreme ima ustedjevinu dovoljno da pokrene biznis. Da li medju vama vec ima neko ko ima privatan biznis i kako vam ide? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta mislite o pokretanju privatnog biznisa? O uzimanju kredita tj. kredit za start up preduzetnike ili kredit od banaka? Posto sumnjam da neko u danasnje vreme ima ustedjevinu dovoljno da pokrene biznis. Da li medju vama vec ima neko ko ima privatan biznis i kako vam ide? :rolleyes:

mislim da ova tema vec postoji negde.

ja sam uvek za privatno biznis jer samo tako mozes da budes ono sto hoces a i da zaradis...ali pod usvolom da je ideja dobra :)

mada danas je sve rizik, ali ako cekas na ovo ili na ono, prodje zivot.....nekad malo treba i riskirati da bi se ostvarilo bilo sta.....mozda bih se plasila da uzimam 100 000 era od banke ali za par hiljada usla bih odmah u biznis.

ja i paniram isto nesto ali od ng verovatno.

mm ima svoj privatni biznis tacnije firmu, moj cale isto i ja sam navikla na takav nacin zivota.....radila sam u firmama i uvek sam se pitala sta cu ja ovde gde mi je sef deset put gluplji od mene i plata mi je 10 puta manja nego njegova.ali eto , nesto moras i da radis...ali za ljude koji su sposobni, vredni i imaju ideje, uvek za privatni biznis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo privatan biznis.Pre nego sto krenes u te vode savetujem ti da razvijes dobar plan,i dooobro razmisli koju sumu uzimas na kredit-gledaj da uvek imas u steku.Danas je dosta tesko pokrenuti bilo sta,nazalost... Dosta njih je pozatvaralo zbog ove krize(kad ce vec kraj?!),i nama je tesko ali guramo nekako,bilo je mnogo bolje pre 2008.,od tad bas i nije lako...O kakvom biznisu razmisljas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kuma i ja vec duze vreme razgovaramo o tome da otvorimo privatnu skolu za ucenje jezika,posto smo obe profesori engleskog.ona vec godinama radi po takvim skolama ,vec zna kako sve to funkcionise i radila je sve nivoe znanja,dok ja imam iskustva sa decom...ne bih napustala drzavnu skolu,vec bi mi to bio bonus...mada se nismo konkretno raspitivale koliko bi to kostalo ,ja sad i zbog trudnocene razmisljam o tome,ali videcemo...

sto kaze chi,treba biti oprezan,paziti koliko se zaduzujes,ali ako nemas drugu opciju za zposlenje,treba probati.SRETNO!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pahuljice, evo link ka temi koja je vec otvorena, Pokretanje svog posla..... pa sam tu navela svoje misljenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta mislite o pokretanju privatnog biznisa? O uzimanju kredita tj. kredit za start up preduzetnike ili kredit od banaka? Posto sumnjam da neko u danasnje vreme ima ustedjevinu dovoljno da pokrene biznis. Da li medju vama vec ima neko ko ima privatan biznis i kako vam ide? :rolleyes:

Preneto sa teme Privatni biznis?

Pasuljce, posto mi je posao takav da sam dosta vezana sa kredite i za start up kredite kod Fonda za razvoj, svi moji dosadasnji klijenti koji su uzeli start up kredit su zadovoljni. Kredit im nije opterecenje i posao im zaista lepo ide ali im je u poslednjih par meseci losa naplata.

Zakljucak: ukoliko neko zeli da pokrene neki posao (ali da je ozbiljan u tome) zaista bih preporucila tu varijantu kod Fonda za razvoj jer je zaista naj naj naj povoljnija varijanta za preduzetnike. Naravno tu se ne moze dobiti bas puno para (plafon 20,000e ali uz hipoteku) ali ni jedna banka vam nece dati povoljniju kamatnu stopu i grejs period.

Ja i mm imamo privatan biznis ali o tome sam vec pisala na ovoj temi u prethodnom postu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao, i meni se cini da sam ranije videla tu temu, ali kad sam htela da postavim pitanje nikako nisam mogla da je nadjem. Hvala! Prebacicu se tamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi u oktorbu pocinjemo otplatu kredita(takodje Fond za Razvoj),vec me hvata frka... 1500e svaka 3meseca,a kao sto kazes Ana-ponovo se sve lose naplacuje...A taman pomislili da je bolje... Uf... Hvala pametnoj zenici :D i racunu sa kog ne mozes putem e-bankinga uzeti pare-za 1.ratu cemo sigurno imati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ovde je kriza,mada mi trenutno ne osecamo,imamo srece sto roditelji od mm zive ovde pa nam oni pomazu,jer sa jednom platom i mi bi tesko izlazili na kraj.Ali dole je strasno,moja sestra volontira vec 6 meseci u Bg-u,a placa stan.Procitala sam da je SECER napisala da radnici u bankama imaju dobre plate,ja sam napustila 2008.godine banku i imala sam oko 400e ili 32000din. platu(jer je evro tada bio 80,a danas je 106).Mojim koleginicama od 2006 godine plata nije povecavana,a isti radnik u Grckoj je imao 1200-1300e platu,plus 13platu,regres,sto je nama to bilo uskraceno, radila sam u jednoj Grckoj banci.Valjda ce i dole biti bolje!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mm i ja cesto razgovaramo o ovoj temi... Kad vidim kako ljudi zive, cesto me je sramota da kazem koliku platu on ima, a i ja radim (mada su nama prosle godine u maju odmah skinuli 20% pa sad imam manju platu nego 2008. godine), a mi tek eto imamo toliko da mesecno odemo u veliku nabavku (suhomesnato, meso, hemija-nista posebno), platimo kiriju, racune, pomognemo malo moje (ne rade ni mama ni tata), malo njegove...Ne mogu ja sad da kazem da ne kupujemo i nama stvari, kupujemo i garderobu i obucu, ali uvek vodimo racuna, ne mogu bas galantno da odem u shoping, ili se "zakucam" pa kupim na rate preko firme i tako... sve tamo vamo, na kraju-nista!

On ima kredit, ja dozvoljeni minus i tako... Ustedjevinu nemamo jer jednostavno nista ne ostane...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre mi je bilo normalno da budem u minusu 15000din do sledeće plate. Sada sam trenutno 25000din u minusu, a plata je 15. 10. Koliko li ću još otići u minus?! Da ne pričam koliko mi je muž u minusu...samo tonemo... :(

Šta misliš o minusu od 45-46 hiljada plus minus mm 30 hiljada i malo više :D ???!!!!

Devojke,vasdi minusi su male mace pored nasih,nazalost... :( Mi cemo izdrzati do nove godine,a posle sta i kako cemo preziveti-pojma nemam... :(

Mi placamo racune(za gas smo jos od prosle zime jos uvek duzni 35000),kupujemo hranu(samo osnovno,jaaako retko sebi priustimo nesto "posebno" kao npr.morske plodove),kupujemo odecu i obucu samo za malog(i to malo jer najveci deo hb nasledimo),i to je to.Zadnji put sam sebi uzela jos letos onu haljinu na cvetove i bolero-toliko sam bila srecna da sam oma pozurila i napisala u temi sta ste sebi poklonili(ili kako se vec zove tema)... Moracu uzeti cizme za zimu jer sam ove izrasla(u prosloj trudnoci mi je porasla noga,a mislila sam da je to samo prica :lol:),gledam cene i pascu u nesvest,mozda cu ceu zimu provesti u patkikama ili necu ni izaci iz kuce koliko kostaju... Ili cu uzeti neke za hiljadu i nesto i baciti ih na kraju sezone,kavlitet jel' da... Znaci grozno. Ovo je bukvalno prezivljavanje.Drzava propada.Kao 128 dana kasne sa isplatama racuna,a nama nisu vec vise od god.dana platili ni jedan jedini racun.I vecina privatinka je ili u blokadi ili nemaju para-nikom niko nista ne placa,niko nema para.I kako onda da mi platimo dobav;ljacima?Kredit smo vec uzeli,ali kako cemo platiti 500evra mesecno to je pitanje koje nam visi nad glavom kao crni oblak... Uhvatim sebe kako mastam i pravim se da ova kriza ne postoji,samo da ne bih stalno bila skrusena... A uopste ne vidim da ce biti bolje,mislim da ce biti samo gore-ako je to uopste moguce... Jedina nada nam je da mm nadje posao-a i sami znate koliko je to danas tesko.Pokusao je preko jednopg poznanika kome je on puno pomogao ranije(on je takav,dobrica,a ljudi to naravno koriste cim mogu i kako god mogu),a on naravno uvek zauzet ili nesto,od njega nema nade-takvi su ljudi dok imaju korist od tebe-super,cim si ti u problemu okrecu ledja... Tuzno... Uf,begam odavde,pascu u depresiju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ta svetska ekonomska kriza je nastala,jer su neki ljudi imali,tj. imaju isuvise visoko misljenje o sebi i smatraju da mogu raditi sta god pozele jer su zakoni puni neregularnosti koje im to dozvoljavaju.

Konkretan,a tek mali primer je moj poslodavac. Gospodja je radila u bolnickoj laboratoriji,bila potpredsednik Komore med. sestara Srbije i vlasnik kozmetickog salona. Naredni potez joj je bio otvaranje kozmeticko.frizerskog salona sa apotekom,kako ne znam. Lokacija je bila losa i ona je prebacila tu apoteku sa salonom u drugi lokal i otvorila jos jednu apoteku na fenomenalnoj lokaciji. U tom periodu uzela je 30000eura kredita za renoviranje kuce. Tada ja dobijam posao kod nje. Ugovor je ok,plus da radim u salonu za 20% od onoga sto se zakaze i naplati i ja pristanem. Tako da sam mesecno izlazila na nekih 27000-28000 din. Prijavila me je,ali nije uplatila doprinose ni meni ni drugim radnicima. Prva cetiri meseca nije mi kasnila plata,dok nije upala u trecu blokadu od strane dobaljaca. Po mom dolasku u apoteku tri radnice daju otkaz jer je svakoj dugovala po bar tri plate plus doprinose. Dobavljace nije isplacivala,tek ponekad nesto sitno. Imali smo neki veliki manjak koji ona nabacuje bivsoj radnici na vrat,sto je glupost. Naime,poslodavac nije znao,tj. znala dobro da se snadje na kasi,pa kada neki artikal ne moze da otkuca jer je kupila nege glupe kase ona naplati,pare u dzep i boli je uvo. Tako se to vuklo,ona smatra da dobavljaci njoj nisu potrebni,ona je potrebna njima, a to sto ne placa je nebitno. Izvlacila sam pare nekako,zapala u dugove,sest meseci nisam platila stan,ali nisam zelela da mi suprug plati jer sam taj novac zaradila. Saopstim ja njoj da sam trudna,da cu otici,da se dogovorimo oko nase situacije,ona sva divna a ovamo nista. Prijavila sam je,blokirana je za doprinose,blokirali su je svi dobavljaci,ona radi nesto na crno i ima zaradu,ali blokadu ne placa.

Pazare nije uplacivala,kao treba joj za kredite,a mesecno je to iznosilo oko 90000 din,dok su pazari bili mnogo veci. Ali,morala je gospodja otici na odmor u Spaniju,pa na Ohrid,ovog lete u Grcku.... Ona kupuje komplet u Moni,a ja kineski kaput od 2000. Jos mi kaze imala si jeftine oko7-8000 u nekoj radnji,a ja platu nemam.

Veleprodaje ne mogu izmiriti svoja dugovanja zbog takvih i eto krize. Svesna sam ja da su nasi zakoni uzasni,ali valjda je lakse placati na vreme i uredno,znas na cemu si,ovako svi stradaju.

Moj tata je mojom mami uplacivao privatno doprinose mojom mami,to je pojela maca,nema ti para. Oboje ne rade,tata malo zida sa dedom,koji je operisao srce a mora da radi jer mu je penzija mizerna,mama ne moze da nadje posao. Imam dve sestre,jedna posla na fakultet,druga treba naredne godine.

Ja sam svesna da cu sutradan morati njima novcano da pomazem. Ovde se ta kriza bas ne oseca,mi zivimo sa jednom platom,ali to ne moze jos dugo da nam obezbedi sve.

I,sta sada ciniti? Srbija je postala vlasnistvo stranaca i u jednom dahu mogu sve da uniste. Resenja postoje,ali to je posao drzavnika,a ne gradjana da misle.

Kada sam bila letos u Srbiji tek sam uspela uporediti cene sa ovdasnjim i ponekad se pitam imaju li ljudi para za najosnovnije?

Nije se ranije razmisljalo,svi su ziveli u trenutku isada je jako tesko organizovati se.

Privatnici,nemojte misliti da Vas napadam,ali zbog onih koji nisu i ne rade kako treba danas su svi u minusu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mm je u tvom rangu, a ja ću izgleda stići tvog muža...ali nervira me to što mi nemamo nikakv kredit, samo preživljavamo, ne luksuziramo se, deca nose nasleđenu odeću i obuću, mi sebi ništa novo od odeće i obuće ne kupujemo, jedino ako je nešto baš pocepano, pa moraš...nemamao ušteđevinu, a opet imamo koliko-toliko pristojne plate, u odnosu na naše prijatelje...sada bi mi bila dovoljna plata samo za preživljavanje oko 150000din...ja ne znam kako živi mna mama npr?! :huh:

Šta te konkretno interesuje? Pojasni mi pitanje i rado ću da ti odgovorim1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mm je u tvom rangu, a ja ću izgleda stići tvog muža...ali nervira me to što mi nemamo nikakv kredit, samo preživljavamo, ne luksuziramo se, deca nose nasleđenu odeću i obuću, mi sebi ništa novo od odeće i obuće ne kupujemo, jedino ako je nešto baš pocepano, pa moraš...nemamao ušteđevinu, a opet imamo koliko-toliko pristojne plate, u odnosu na naše prijatelje...sada bi mi bila dovoljna plata samo za preživljavanje oko 150000din...ja ne znam kako živi mna mama npr?! :huh:

cekaj bre ruskinja...izvini na pitanju, ali da li vi placate kiriju ili imate svoj stan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neplaćamo stan...

Mna mama, ništa negativno, nego se pitam koliko vama mesečno treba novca, ako nama četvero treba minimum 100000din...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ne placam stan ovde bila bih na konju...ne jednom nego 5 :lol:

Svuda je kriza,ali isto tako treba znati i umeti sa novcem. Svi mi imamo neke svoje prioritete u zivotu nasta trosimo novac...

eto moj svaki mesec pocinje sa 600 evra fiksnog troska, plus hrana plus ovo ono....da kazem sa hranom 1000 evra, .....

u srbiji imam stan, ali nemam te mogucnosti da zaradim vise....tj da mm zaradi vise, posto ja trenutno ne radim , ali odradim neke poslice od kuce koji mi donesu ok prihod.

ali i kad imam ok i kad imam puno, i kad nemam, ne zalim se......vec motiku u ruke i arbeit , arbeit, arbeit!!!!

ne volim to, ja nemam ovo, ova drzava mi nista ne omogucava itd...za svakog ima posla, ako si vredan i hoces da radis.!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ne placam stan ovde bila bih na konju...ne jednom nego 5 :lol:

Svuda je kriza,ali isto tako treba znati i umeti sa novcem. Svi mi imamo neke svoje prioritete u zivotu nasta trosimo novac...

eto moj svaki mesec pocinje sa 600 evra fiksnog troska, plus hrana plus ovo ono....da kazem sa hranom 1000 evra, .....

u srbiji imam stan, ali nemam te mogucnosti da zaradim vise....tj da mm zaradi vise, posto ja trenutno ne radim , ali odradim neke poslice od kuce koji mi donesu ok prihod.

ali i kad imam ok i kad imam puno, i kad nemam, ne zalim se......vec motiku u ruke i arbeit , arbeit, arbeit!!!!

ne volim to, ja nemam ovo, ova drzava mi nista ne omogucava itd...za svakog ima posla, ako si vredan i hoces da radis.!

To,to šećeru...potpisujem!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto vidiš Šećeru i tebi bi 1000evra mesečno bilo ok za neki pristojan život...ja se ne žalim na državu, radim i imam ok platu, ali ipak sa tom platom samo preživljavam i kada treba odvojiti novac za neku veću kupovinu ili odmor, upadnem u takav minus da se mesecima ne mogu oporaviti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne razumem na šta trošite tolike pare????

Mm i ja imamo oko 65000 mesečna primanja, plaćamo stan, račune, imamo "kredit" kod babe i dede, nemamo minusa, ali i dalje živimo tako da nam ništa ne fali i da ne uskraćujemo sebi neke stvari.... nismo u dugovima....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marice, koliko je to u eurima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je oko 620 eura, zavisi od kursa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takva su i naša primanja, stvarno jedva skrpimo.

Ne kažem ja da smo mi u dugovima, ali ne mogu vjerovati da si mi ništa ne možemo priuštiti osim redovnog plaćanja režija(što je preskupo) i hrane.

Što možete vidjeti i po mom nepojavljivanju u temi "šta ste si poslednji put kupile"!

Stvarno žalosno!

Postao je luksuz otići na večeru...hellooooo...

Pitam se dokad ćemo živjeti tako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Priuštimo mi sebi barem jednom mesečno po neku stvarčicu, za Akija jako puno stvari dobijamo, tako da nam za njega trebaju samo pelene, kozmetika i svaki dan sveže voće i povrće... na grickalice ga nismo navikli jer ni mi ne jedemo. Što se tiče izlazaka više smo za kućne varijante, jer gde ćeš sa malim detetom...???

Tako da kad se sve to dobro rasporedi i nije tako strašno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.