Cipelice za prohodavanje

odgovora

Objavljeno

Za setalicu mnooogooo rano sa 6 meseci.

Postoje brojni tekstovi na netu o stetnosti setalice. U mnogim zemljama je zabranjena.

Ako se i koristi pre 9 - 10 meseci ne bi trebalo, noge jos uvek nisu spremne da se potpuno ispravljaju, moze doci do deformiteta nogu, kicme i sl.

Moja cura je pre nekoliko dana pocela da puzi, ali i da se podize na noge.

Cipelice cemo tek kad bude hodala sama. Uz nasu pomoz hoda super, citavim stopalom gazi, dok vecina beba koje koriste setalicu hodaju na prsticima.

Saveti terapeuta i fizijatara su sto vise na pod, da se sami snalaze, puze, ustaju, sve po redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Predpostavljala sam da je rano za setalicu ali mu se dopalo a meni je prakticno kada radim nesto da ga spistim u setalicu.

Kupila sam magazin "Moja prva godina" i mogu vam reci da je odlican. U martovskom broju pise sve o sedenju, puzanju, setalici, cipelama, prohodavanju i detaljan razvoj bebe po mesecima, kao i jos mnogo toga... Svima preporucujem ko ima dete tog uzrasta, jako dobar magazin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nekoliko pedijatara (svi na glasu kao najbolji u odredjenim gradovima) savetovalo da beba treba da prohoda bosa. Prve cipelice da kupimo tek kad beba krene da hoda napolju. Rekli su nam da anatomski ulozak nije neophodan, da je najbitnije da cipelica ima sto meksi djon, da ne bi sputavala normalno savijanje stopala.

Ja se cudim kada sada vidim majke koje, u vreme interneta, i dalje svojoj deci obuvaju cipelice sa tvrdim djonom cim se oslone na nogice (priznajem, i moja mama je bila u shoku sto mi nasem sinu nismo obuli cipelice odmad kad je stao na noge, ali nije ona strucna da oslucuje o tome, dala mi je savet i to je to), neki cak i ranije, cudim se sto bebe stavljaju u setalicu sa 4, 5, 6 meseci, cudim se kad se te iste mame hvale time... zar je stvarno moguce da nisu upucene u neke nove stavove medicine? pa mogu makar da ih cuju, pa da ih kombinuju sa iskustvima starijih majki...

Dakle, moj mali je prohodao bos, tj. u carapicama sa onim kramponima po tabanima i u nehodajucoj obuci... U setalici je bio vrlo retko i po malo, i to takodje bez tvrdog djona... Savet pedijatra koji sam prihvatila jeste da dete samo oseti kad je spremno za neku radnju i da onda kad samo nesto uspe ne treba ga sputavati u tome, niti da sliti na nesto sto on sam nije uspeo...

Svi ce oni nauciti da sede, puze, ustaju, hodaju, traze nosu i ceo zivot ce biti u cipeletinama sa tvrdim djonovima, a nasa je odgovornost da ispratimo njohv tempo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Predpostavljala sam da je rano za setalicu ali mu se dopalo a meni je prakticno kada radim nesto da ga spistim u setalicu.

I meni je bilo prakticno da ga stavljam, ali sam se trudila da nadjem neko drugo resenje, jer je za njega bolje. Gledaj da njemu bude bolje, a ne tebi prakticnije...

Nosaj cebence svuda sa sobom, pa ga stavljaj tako na pod da se igra i samo otkriva kolika moze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sa cebenceta presli na tepih i dete je u roku od 3 dana propuzalo. Posle samo nekoliko dana je poceo sam da ustaje uz namestaj. Nikad nisam osetila potrebu za setalicom. Mozda je problem ako dete ne ume samo da se zaigra ili niste dobro obezbedile prostor u kojem je, pa su vam is tog razloga setalice zgodne.

Mi smo sad u fazi da ja njemu dam serpu, varjacu i parce hleba da mrvi dok ja kuvam i on uziva! :D Mnogo mi je lakse da pocistim mrvice sa poda nego da razmisljam sutra da li ce dete da ima problem kao mm, a njegov tata, koji je bio u setalici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne koristimo ni setalicu, a po svemu sudeci prohodacemo bosi :P Ne podnosi ni carapice, jos dok je bio malena beba (a sad je kao mnogo veliki :D ) skidao je carapice tako sto tare jednu nogicu o drugu, a tek cipelice da mu obujem, nema sanse! Planiram da mu kupimo cipelice tek kad prohoda, za kratku setnjicu van kolica.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi planiramo kupovinu cipelica, danas smo gledali neke obuca Pavle, ali cemo sacekati pregled kod fizijatra sledece nedelje.

Najvaznije je pustiti bebu da sve radi u svom ritmu.

Nasu smo pustili da se sama podize, malo po malo je propuzala i sad je brza kao metak. Ustaje, prebacuje se sa kreveta na stocic, pa na fotelju, pentra se uz nase noge, sve ok. Kad joj pruzimo ruke seta, kad joj je dosta spusti guzu i to je to.

Treba se informisati, slusati sta drugi pricaju.

Nigde nisam cula da doktori danas preporucuju setalicu i ne vidim joj svrhu. Nase mame su je koristile, meni ne pada na pamet. Lakse je, slazem se, ali da li je sve sto je lakse i dobro. Kad god je budna, ja sam uz nju, jer puzi, pentra se i pazim da se ne povredi. Slusam kako stavljaju bebce sa 4 meseca ili 6 u setalicu i posle komentarisu kako samo padaju na glavu jer je teska... a gledam kako je moja naucila da pada na guzu i da se docekuje na ruke, nije imala izbor.

Ne treba deci uskracivati da se razvijaju prema svojim mogucnostima. Svako forsiranje se obije o glavu, ponekad i bukvalno.

Kad cujem sta nas fizijatar kaze, pisem.

Pozdrav svim mamama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi planiramo kupovinu cipelica, danas smo gledali neke obuca Pavle, ali cemo sacekati pregled kod fizijatra sledece nedelje.

Cipelice Pavle su po meni promašaj. Imamo jedne i skoro ih uopšte ne nosimo jer je model glup: suviše su široke oko članka, a kratke u dužinu (stopala). Možda bi to moglo da nosi neko baš debelo dete, ali mojoj curi landaraju oko člankova, a prstići udaraju u vrh cipelice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cipelice Pavle su po meni promašaj. Imamo jedne i skoro ih uopšte ne nosimo jer je model glup: suviše su široke oko članka, a kratke u dužinu (stopala). Možda bi to moglo da nosi neko baš debelo dete, ali mojoj curi landaraju oko člankova, a prstići udaraju u vrh cipelice.

Hvala na savetu :)

Trudila sam se da procitam sve postove i neki kazu ciciban, neki pavle, pediped, chico i jos ne znam ni ja koliko marki decije obuce za koje nisam nikad cula.

Ima ok modela. Moja cura nije debela ali ni mrsava. Probali smo nekoliko modela, onaj koji mi se najvise svideo (dovoljno i mekana koza, cvrsto pozadi, sandala ali ne previse otvorena, ne previs grubo napred, ne mislim samo na estetiku) nije bilo broja, pa videcemo.

Ako pedijatar kaze da je bolje bosa da prohoda, tako cemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Buba-Maro, možda nisu svi modeli kao ove naše sandalice. Kada joj probate cipelice, dobro obratite pažnju na sve, mi smo se tada oduševili modelom i kupili nešto što nam ne odgovara. Po meni su ciciban cipelice sto puta bolje od cipelica Pavle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MI SMO JUCE DOSLI OD FIZIJATRA,BEBA SE VEC NEKO VREME PENJE UZ SVE,USTAJE U KREVECU,UZ NAMESTAJ,ALI DOKTORKA JE REKLA SAMO BOSA I U CARAPICAMA,TEK KADA STANE SAMA NA SRED SOBE DA KUPIM JOJ CIPELICE.A JA SE TAMAN BILA NAOSTRILA DA JUCE IDEM U KUPOVINU.A I JA SAM CULA ZA RAZNA MISLJENJA,MISLILA SAM JUCE CU DOBITI I MISLJENJE OD DOKTORA,ALI CORAK,JOS CEKAMO,BOSI NARAVNO!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Una je prvi put uspela sama da stane na noge sa nepunih 7 meseci.

Prve cipelice smo kupili sa 8 i to Pollino ali nije previse bila u njima,samo kad izadjemo napolje.

Pre 2 nedelje sam joj kupila sandalice Ciciban ali i dalje je najcesce bosa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zanima me drage moje vase misljenje zasta bi se vi odlucili kada su u pitanju prve cipele nasih bebica. Dakle pitanje je ciciban ili chicco zasta se odluciti. Unapred hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oba puta sam kupila CICIBAN i u potpunosti zadovoljna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvo, obuca za prohodavanje nije nesto na sta bi trebalo da se stedi! Cak i kada dete prohoda, ucvrsti hod, ne sme da predje na obicnu obucu vec mora i dalje da nosi cipelicu sa cvrstom petom. Detetu je potrebno da se stegne zglob kako bi pravilno hodao. Cipela sa anatomskim uloskom nema efekta sve dok dete ne napuni tri godine. Tada pocinje da mu se formira svod i tada se nosi anatomska obuca i ako je potrebno ide se kod fizijatra da uputi na vezbe!

Drugo, obuca se ne nasledjuje!!!!!!! Kao sto nema dva ista jajeta, lista na drvetu, tako nema i dva ista ljudska bica a samim tim i nacina hoda! Zamisli da ti obujes necije cipele koje su formirane prema stopalu tog nekog. Neudobno i bolne, zar ne?!

Trece, iako obuca za decu kosta i vise nego za nas odrasle to je investicija za buducnost. Zasto? Zato sto ce dete lepo hodati, nece imati problema sa ravnim tabanima i onda ce moci da nosi one koje se mogu naci za manje pare.

Cetvrto, ako imas nedoumica oko decje obuce, imas fizijatra u DZ ili nekoj vecoj zdravstvenoj ustanovi ili u Cicibanu svake prve subote u mesecu gde savetuje roditelje sta i kako!

Nadam se da sam ti malo pomogla! ;)

Pragmatican odgovor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zanima me drage moje vase misljenje zasta bi se vi odlucili kada su u pitanju prve cipele nasih bebica. Dakle pitanje je ciciban ili chicco zasta se odluciti. Unapred hvala

Chicco nikako!!!! Kupila sam joj pred polazak na more cipelice te marke u Enci menci prodavnici i već su posle par nošenja počele da se rašivaju po šavovima i ispadaju im neki končići na sve strane. Ne mogu da verujem koji je to nekvalitet. O cipelicama Pavle sam već pisala. Ciciban je najbolji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takođe savjetujem ciciban...

Imamo sandalice i cipelice-odličan izbor, a cijena je otprilike ista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aleksa je dobio cipelice sa anatomskim uloskom marke Froddo, a Nike patike bez uloska. Takodje, i one patofne sto se po kuci nosaju je dobio marke Froddo sa uloskom. Ali NE PODNOSI nista na nogama, odmah skine. Ima visok ris, jako mu je tesko naci odgovarajucu obucu. Dobio je jos jedne prelepe Adidas patike, ali platneni djon, toj je do jedno 6 meseci, cisto kao fazon, ali zbog visokog risa kratko sam mu mogla obuti.

Jellenna, jesi li ti cula za marku Froddo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje ne zuritew sa cipelicama ako deca hoce bosa to je ponajbolje za prohodavanje, bar nas fizijatar tako savetuje.

Mi smo bilo pre neko vece u radnji ima snizenje joj kakvih cipelica ima za moju smizlu al sam se ipak suzdrzala jer fizio kaze ne jos posto malo krivi stopala, najbolje ce sama da ih ispravi samo da je ne forsiramo da hoda niti da joj obuvamo cipelice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Legenda, čula sam za Frodo, hrvatski proizvođač...takođe su dobre i imaju lijepe modele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje ne zuritew sa cipelicama ako deca hoce bosa to je ponajbolje za prohodavanje, bar nas fizijatar tako savetuje.

Mi smo bilo pre neko vece u radnji ima snizenje joj kakvih cipelica ima za moju smizlu al sam se ipak suzdrzala jer fizio kaze ne jos posto malo krivi stopala, najbolje ce sama da ih ispravi samo da je ne forsiramo da hoda niti da joj obuvamo cipelice.

Isto nam je rekla naša doktorica, tako da ćemo još malo sačekati, bez obzira što cica uveliko šeta, naravno uz pridržavanje. Mislila sam da će joj biti lakše u cipelicama, ali doktorka kaže, baš kao i Nensi:'' Najbolje bosa''. Još uvek je jako toplo vreme pa to i nije neki problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posto smo i mi naseg malog pustali bosog sve dok nije poceo da hoda napolju, moram da vam kazem sta je nama fizijatar rekao. Za decu je najbolje da idu bosa ali ne po tvrdoj podlozi, kakav je beton, parket i slicno. Bosi idu po mekaom, po pesku, zemlji, sljunkovitoj podlozi, a kuci to moze da se "imitira" tako sto ce deca gaziti po plisanim igrackicama, da im se stimulise stopalo.To nam je isto i pedijatar savetovao. Inace, ortoped nam je rekao da samo jedno u 300 dece (prosek) ima zdravo stopalo i zglob i moze da nosi cipelice iz obicnih prodavnica i bez potpore za zglob. Mi smo naseg, kao sto rekoh, pustali bosog, ali sada moramo da budemo u ortopedskim cipelicama, da nam drze zglob, jer je poceo da se krivi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nekoliko pedijatara (svi na glasu kao najbolji u odredjenim gradovima) savetovalo da beba treba da prohoda bosa. Prve cipelice da kupimo tek kad beba krene da hoda napolju. Rekli su nam da anatomski ulozak nije neophodan, da je najbitnije da cipelica ima sto meksi djon, da ne bi sputavala normalno savijanje stopala.

Ja se cudim kada sada vidim majke koje, u vreme interneta, i dalje svojoj deci obuvaju cipelice sa tvrdim djonom cim se oslone na nogice (priznajem, i moja mama je bila u shoku sto mi nasem sinu nismo obuli cipelice odmad kad je stao na noge, ali nije ona strucna da oslucuje o tome, dala mi je savet i to je to), neki cak i ranije, cudim se sto bebe stavljaju u setalicu sa 4, 5, 6 meseci, cudim se kad se te iste mame hvale time... zar je stvarno moguce da nisu upucene u neke nove stavove medicine? pa mogu makar da ih cuju, pa da ih kombinuju sa iskustvima starijih majki...

Dakle, moj mali je prohodao bos, tj. u carapicama sa onim kramponima po tabanima i u nehodajucoj obuci... U setalici je bio vrlo retko i po malo, i to takodje bez tvrdog djona... Savet pedijatra koji sam prihvatila jeste da dete samo oseti kad je spremno za neku radnju i da onda kad samo nesto uspe ne treba ga sputavati u tome, niti da sliti na nesto sto on sam nije uspeo...

Svi ce oni nauciti da sede, puze, ustaju, hodaju, traze nosu i ceo zivot ce biti u cipeletinama sa tvrdim djonovima, a nasa je odgovornost da ispratimo njohv tempo...

Skroz si u pravu!!! COVEK SE RADJA BOS I PROHODAVA BOS!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skroz si u pravu!!! COVEK SE RADJA BOS I PROHODAVA BOS!!! :rolleyes:

Ne, to baš nije tako. Možda mogu bosa da prohodaju deca čija su stopala bila sasvim ok pri rođenju, ali u drugim slučajevima nipošto!!!! Moja ćerka se rodila sa stopalima u varus položaju i cipelice su bile OBAVEZNE kako se deformitet ne bi vratio. Kao što i Sunshine kaže, u protivnom, ako dete ide boso, počeće da uvrće stopalca. Mame, budite kritične i ne verujte svim tekstovima na internetu, slušajte savete pedijatara!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo imali srecu da nam dete prohoda boso, ali na pesku. Sada, u stanu hoda bos, a za napolje smo mu kupili Pollino polusandalu. Medjutim, trudimo se da ga svaki dan vodimo na Adu Ciganliju, gde hoda bos po sljunku ili vikendom na plac zbog trave. Imamo za 10 dana kontrolu kod fizijatra pa cemo da vidimo kako smo prosli za sad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.