Cipelice za prohodavanje

odgovora

Objavljeno

Mna mama, hvala ti. Jurila sam tvoje postove 10 strana u nazad :)

Citam sta lekari u svetu savetuju, ne samo nasi - pa se podaci oko tih zglobova ne podudaraju, a konfrontiracu mog dr, jer ne prihvatam nesto zdravo za gotovo, iza toga mora da stoji neka logika. Naravno, Mila ima zdrava stopala, pravilno gazi. I ove Pediped nisu ni jedne preko, sve su oko clanka (slobodan je ali mi deluje na ovoj slicici da je noga lepo ususkana oko tih kaiseva). A manje vise se razlikuje samo dizajn, oblik je skoro isti kod svih modela.

Ono sto je moja dr fizijatar rekla je da mi ne trebaju specijalne ortopedske cipele, kad prohoda da kupim neke obicne. Tad se nisam udubljivala mnogo, ali je sad doslo vreme da je ponovo preispitam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marina, moje misljenje je da je skroz ok da je dete boso, ali ako vec ima obucu, treba da stoji cvrsto i fiksirano a ne da mlatara ili bude opterecenje na nozi, a da zglobovi setaju i budu optereceni, da ne daj boze moze da ugane zglob ili sta god. Mali su, tek uce pravilno da gaze... Cvrsto fiksirana obuca drzi pravilno stopalo, plitka obuca ne, kao i veca i sira cipela, koja moze doneti vise stete nego koristi.

Kad vec lepo hodaju sa 2-3god, to je druga prica, onda vec umeju da hodaju i lakse se snalaze u baletankama i sl obuci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mna u pravu si. Eto meni je ovo fizijatar savetovao, a skroz mi ima logike

ali eto, mojoj najstarijoj sestri su za prohodavanje savetovali sto laganiju obucu sa sto tanjim djonom, opet skroz neka druga prica ;)

ja obucu ispipam i po osecaju biram, kad vidim kako gazi i sl.

Poslednje sam mu kupila na limundu, nove, po slici su mi zadovoljile kriterijum, ali tek kad sam ih ispipala i isprobala bila sam sigurna da je to -to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milan je prohodao u Pavletovim. Zato sto su tamo primali cekove :) inacemi je nekako svejedno bilo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mna mama, hvala ti. Jurila sam tvoje postove 10 strana u nazad :)

Citam sta lekari u svetu savetuju, ne samo nasi - pa se podaci oko tih zglobova ne podudaraju, a konfrontiracu mog dr, jer ne prihvatam nesto zdravo za gotovo, iza toga mora da stoji neka logika. Naravno, Mila ima zdrava stopala, pravilno gazi. I ove Pediped nisu ni jedne preko, sve su oko clanka (slobodan je ali mi deluje na ovoj slicici da je noga lepo ususkana oko tih kaiseva). A manje vise se razlikuje samo dizajn, oblik je skoro isti kod svih modela.

Ono sto je moja dr fizijatar rekla je da mi ne trebaju specijalne ortopedske cipele, kad prohoda da kupim neke obicne. Tad se nisam udubljivala mnogo, ali je sad doslo vreme da je ponovo preispitam.

Da,ortopedske cipele su ipak za već neki problem!

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marina, moje misljenje je da je skroz ok da je dete boso, ali ako vec ima obucu, treba da stoji cvrsto i fiksirano a ne da mlatara ili bude opterecenje na nozi, a da zglobovi setaju i budu optereceni, da ne daj boze moze da ugane zglob ili sta god. Mali su, tek uce pravilno da gaze... Cvrsto fiksirana obuca drzi pravilno stopalo, plitka obuca ne, kao i veca i sira cipela, koja moze doneti vise stete nego koristi.

Kad vec lepo hodaju sa 2-3god, to je druga prica, onda vec umeju da hodaju i lakse se snalaze u baletankama i sl obuci :)

Čim je "čvrsto i fiksirano" onda je to i previše "tvrdo" i opet se vraćamo na ono da je u "čvrstom i fiksiranom" nogica već u neprirodnom položaju,jel tako? I nisam čula baš da se detetu izvrnuo zglob zbog obuće koja nema to ojačanje...kako god,napisala sam nešto upravi iz sopstvenog iskustva...tako da od sve obuće meni opančar Zlatko napravi najbolju koja nit drži,nit fiksira ,ma ne oseća je na nozi..eto baš da nije bosa ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja cu cipelice da joj kupim samo za napolje..bosa hoda odlicno po stanu..puno stopalo, ne krivi ih i td..

Sta rekoste za te pediped jel imaju u Bg negde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čim je "čvrsto i fiksirano" onda je to i previše "tvrdo" i opet se vraćamo na ono da je u "čvrstom i fiksiranom" nogica već u neprirodnom položaju,jel tako? I nisam čula baš da se detetu izvrnuo zglob zbog obuće koja nema to ojačanje...kako god,napisala sam nešto upravi iz sopstvenog iskustva...tako da od sve obuće meni opančar Zlatko napravi najbolju koja nit drži,nit fiksira ,ma ne oseća je na nozi..eto baš da nije bosa ^_^

pa da... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja cu cipelice da joj kupim samo za napolje..bosa hoda odlicno po stanu..puno stopalo, ne krivi ih i td..

Sta rekoste za te pediped jel imaju u Bg negde?

Izgleda nema ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hellen,

Pediped nema vise u Srboji. Americki Amazon salje, ali je postarina bas velika. Za cipele od oko 38 dolara jos 50 je postarina.

Nisam se logovala, mozda moze iz Hr. Ako uspes preko njih, javi.

http://bebuska.shopp...3881ct7949.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Opet ja. Posto cu naruciti sve u napred, kakve zimske cipele da uzmem? Rodbina mi dolazi jednom u 2 god. Dolaze krajem avgusta, za mesec dana. Pa bih uzela jedne za prohodavanje (ove opanke kao), i jedne za hladnije vreme (broj veci).

Mila sada hoda uz namestaj, polako. Stoji tek od nedvno, 10 dana :)

Smey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo odlucili da mu kupimo polusandale naturino za ovih mesec dana-dva. a onda cemo pokusati da nabavimo pediped za jesen. ima li pedipeda u madjarskoj, zna li neko? ili u sloveniji? ako ne, onda neki ciciban.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sva obuca koju ima moje dete a koju nosi svakodnevno moze da se fiksira ne u smislu da steze nogu i ne dopusta normalan polozaj vec da se sveze, zakopca ili sta god, cisto da ne bi spadala posto detetu nikad ne uzimam knap obucu. Ima jedino espadrile koje se ne fiksiraju ali to gledam da ni ne nosi cesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj bebac je jos uvek u carapicama u stanu :D

za sada cipelice samo kada idemo napolje obuvamo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo uzeli Ciciban patofnice. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaoj žene bacile ste me u rebus:( Ja sam bila u fazonu da bos prohoda jer je to “prirodno” a sad i moderno sve sto je naturalno, a vidim da su sa tim metodom imale problema. Beba moje drugarice je zaradila deformitet kičme i zaglavila u bolnici na korektivnim vežbama jer je prerano počela da sedi pa je još više uplašilo forsiranje. Vidim da izvrće jednu nogicu kad ustaje ali ne drastično  i verujem da bi mu cipelice pomogle i nemam pojma šta sad da radim, naročito jer moja majka pravi pritisak za cipelice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Evo ja mogu nase iskustvo da ti napisem, nikad nisam dete forsirala vec sam njegov tempo prihvatala, kako je letnja beba leti je i prohodao sve sam i to bos, on obucicu nije hteo i cekali smo dok sam nije hteo cipelice da obuje (neka 3 meseca), kad je ustajao isto je jednu nogicu izvrcao tj. nozni zglob, mene je bilo vani malo strah da na nesto ne stane pa sam bas na to pazila i nosila mu carapice samo i po potrebi obuvala, nije da sam tako planirala, htela sam kuci da bude bos a vani cipelice.. ali eto tako je ispalo i sve je u redu sa stopalim, hodao je i po pesku i kamencicima ma svuda..

Izmenjeno od strane Venera
Jelena JP, zeklica i zvezda volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja deca su isto bez cipelica prohodala. Tek kad su ssmostalno napravili 10koraka u cugu obula sam ih ali su vise voleli da budu bosi. Juce sam bas pricala sa neonatologom koja je onjasnjavala psihomotorni razboj do godinu dana i ona isto tvrdi da se deca obuvaju tek kad naprave 8-10koraka. I kaze da deca najvise iskrive kicmu i stopala zbog nas jer ih forsiramo, stavljamo dugo u lezaljke umesto na potpuno ravnoj povrsini, kengure, kengur tek sa 7meseci jer kad ih tanije nodimo detetu stoje ispravljene noge sto nije dobro jer u tom periodu mora da su savijene, a tek da ne pricamo o pritisku jer tu otprilike sede

zeklica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba je pocela dosta rano sama da ustaje. Na kontroli kod fizijatra sa 10 meseci su ustanovili da krivi desno stopalo i tada su nam rekli da je trebalo da joj obuvamo cipelice cim je pocela da pravi prve korake uz namestaj, onaj bocni hod. Tada smo kupuli cipelice, radili vezbe i jako brzo se ispavilo. E sad, sta je bilo u pitanju, da li bi se isparvilo i bez cipela i sta je uopste bio uzrok, ne znam. Uzeli smo joj Naturino cipelice, one su mekane, imaju pesak efekat, skoro kao da je bosa, a opet ojacanu petu da bi drzale zglob kako treba. To sam izabarala kao zlatnu sredinu jer sto sam vise lekara pitala, dobijala sam razlicite odgovore, pa sam odlucila da bude obuvena, a opet kao da je bosa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Mozes da trazis uput od pedijatra za fizijatra/terapeuta ako imas bilo kakve sumnje, da pogledaju.

Kazu ne treba forsirati decu a ni sputavati. E sad... Mi smo se vozili u kolicima na ravnom skroz(uvek nesto podmetala cak da izravnam) do 6. Meseca iako smo dobili preporuku od fizijatra da ranije moze. Meni stavljanje deteta u polusefeci polozaj il cak sedeci kad nije spremno nije prirodno. Nista mojdecak nije propustio. A mislim da se desava da kad decu stave u polusedeci odjednom ima drugaciji pregled i nije zanimljivo vise da budu u lezecem a nisu spremna ni da sede. A pravilno dolazenje u sedeci polozaj je preko boka u koji dete treba samo da dodje bez postavlhanja. Zato ne treba decu stavlhati da sede ni podbacati jastucicima, vec ih pustiti da budu spremni i sami dodju u taj polozaj preko boka a ne koristeci stomacne misice sto cesto rade kad su u kolicima pa se drze za sipku da bi ustala jer se tad razvija pogresna grupa misica a ne ona koja treba u tom trenutku neophodna za sledecu fazu. Zato je najbolhe da borave sto vise na podu i to cim pocnu samostalno da se okrecu, sto zbog padova sa kreveta i sigurnosti sto zbog vezbanja i jacanja misica na podu. Mi negde oko 6 krenuli, bilo hladno pa na presavijeno cebe, tepihe nemamo a laminat hladan. Prvo biravio na cebetu a polako mu postalo tesno pa daj jos jedno...i tako... ja ko ludak vas izbegavala da dugo bude u kolicima, max dva sata, desavalo se i duze naravno al najvise na podu. Baby gim nikad niSmo imali, ne znam koliko je potreban al i bez njega se moze. Imao nesto vise od 8.5 meseci kad je sam seo i ubrzo propuzao. To je individualno. Mi smo isli dugo na vezbe jer mu je vratic bio na jednu stranu tj. Glavica maaslo nagnuta vrv od polozaja u stomaku. Nista drasticno, ispravilo bi se navodno ali bolje nek smo mirni. Od nekog 4. Meseca do mozda 8...jednom-dva puta nedeljno pa kod kuce radili. 

Ugl. Kad vidim da voze dete u polusefecem ili sedecem koje nije za to spremno, nije mi dobro. A dete se svo iskrivi, padne sa strane, ne moze jos da se drzi a oni pice, voze...

I ja sam obuvala cipelice kad je vec pravio koraka i koraka. Al da, cekala sam vise od deset samostalnih. I sto vise da su bosi treba. On je uvek bos u kuci, nikad patofne nije nosio, carape il deblje carape sa kramponima dok se klizao. 

Kod nas nijd bilo prohodavanja, nikada ga nisam vodila za ruke, davala prst... Niti davala ikom da to radi,sve je sam oBavio kad je bio spreman. Samim tim nismo ni imali cipele za prohodavanje. Cak su nam prve cipele bile neke koje je dobio, polovne Naturino, sto kaxuda nije ok polovno al eto, u datom trenutku takva finansijska situacija a i kontam da ne mogu oni tooliko da razgaze te prve cipele. Naturino smo uzeli i skoro, savitljive su, peta ojacana, cena ok. Kazu da za prve cipele ne treba uzimati sandale, pogotovo sandale sa otvorenim prstima.

Izmenjeno od strane zeklica
svejedno, Venera, zvezda i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Definitivno svi lekari imaju razlicito misljenje. Ja sam kao dete nosila ciciban cipele, i rano su mi ih obuli, sa 7god ortopedske do 14god i dalje imam potpuno ravne tabane i krivim jednu nogu. Opet u sokobanjskoj fizijatar mi nije dao detetu da nodim cipelice isko ima hiperelasticne zglobove, u tirsovoj jedsn ortoped je tvrdio da trebamo ortopedske, druga dva da je bos. Tsko da ne znam sta da kazem. Ja jedino znam da su moji bosi prohodali i da sa drugim detetom sam radila vezbice ali zbog hiperelasticnosti. U svakom slucaju nije lose posavetovati se sa lekarom jer koliko god da su im razlicita misljenja ipsk mislim da oni bolje znaju od nas i da ako dete ima problem ili misle da ce ga imati to se na vreme ispravi. Pogotovo sto gledam po ulici kako nam deca strasno krivo hodsju i ne znaju pravilno da trce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozes da trazis uput od pedijatra za fizijatra/terapeuta ako imas bilo kakve sumnje, da pogledaju.

Kazu ne treba forsirati decu a ni sputavati. E sad... Mi smo se vozili u kolicima na ravnom skroz(uvek nesto podmetala cak da izravnam) do 6. Meseca iako smo dobili preporuku od fizijatra da ranije moze. Meni stavljanje deteta u polusefeci polozaj il cak sedeci kad nije spremno nije prirodno. Nista mojdecak nije propustio. A mislim da se desava da kad decu stave u polusedeci odjednom ima drugaciji pregled i nije zanimljivo vise da budu u lezecem a nisu spremna ni da sede. A pravilno dolazenje u sedeci polozaj je preko boka u koji dete treba samo da dodje bez postavlhanja. Zato ne treba decu stavlhati da sede ni podbacati jastucicima, vec ih pustiti da budu spremni i sami dodju u taj polozaj preko boka a ne koristeci stomacne misice sto cesto rade kad su u kolicima pa se drze za sipku da bi ustala jer se tad razvija pogresna grupa misica a ne ona koja treba u tom trenutku neophodna za sledecu fazu. Zato je najbolhe da borave sto vise na podu i to cim pocnu samostalno da se okrecu, sto zbog padova sa kreveta i sigurnosti sto zbog vezbanja i jacanja misica na podu. Mi negde oko 6 krenuli, bilo hladno pa na presavijeno cebe, tepihe nemamo a laminat hladan. Prvo biravio na cebetu a polako mu postalo tesno pa daj jos jedno...i tako... ja ko ludak vas izbegavala da dugo bude u kolicima, max dva sata, desavalo se i duze naravno al najvise na podu. Baby gim nikad niSmo imali, ne znam koliko je potreban al i bez njega se moze. Imao nesto vise od 8.5 meseci kad je sam seo i ubrzo propuzao. To je individualno. Mi smo isli dugo na vezbe jer mu je vratic bio na jednu stranu tj. Glavica maaslo nagnuta vrv od polozaja u stomaku. Nista drasticno, ispravilo bi se navodno ali bolje nek smo mirni. Od nekog 4. Meseca do mozda 8...jednom-dva puta nedeljno pa kod kuce radili. 

Ugl. Kad vidim da voze dete u polusefecem ili sedecem koje nije za to spremno, nije mi dobro. A dete se svo iskrivi, padne sa strane, ne moze jos da se drzi a oni pice, voze...

I ja sam obuvala cipelice kad je vec pravio koraka i koraka. Al da, cekala sam vise od deset samostalnih. I sto vise da su bosi treba. On je uvek bos u kuci, nikad patofne nije nosio, carape il deblje carape sa kramponima dok se klizao. 

skroz ali skroz se slazem sa tobom. Najveca muka me uhvati kad vidim dete da vuku za ruke gore i tako ga uce da hodaju, ali ajde nije ovo tema da vise o tome pisem. Svako radi kako misli da je za njegivo dete najbolje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Pa da, al to su poceci od kojih zavisi ono dalje. Nekom detetu mozda nece nekom srecom biti nista ni ako je noseno u kenguru okrenuto od roditelja, ka napred(sto nije ok jer noge vise umesto da su u M i oslonac ispod kolena) a neko ce zaraditi deformitet... Ni lezaljke nisu naaaaj opcija za malene bebe, najbolje ravno. Mozda neka nova mama il trudnica cita ovo pa vredi reci, iako nije ovde to tema.:)

Izmenjeno od strane zeklica
zvezda i Jelena JP volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.