nošenje beba i dece

odgovora

Objavljeno

Evo jedan u nizu članaka o delotvotrnosti nošenja bebe.Da li vi vaše bebe nosite?Ja moju nosim po ceo dan,prodavnica,širenje veša,šetnje,skoro sve radimo zajedno.Vrlo malo uspem da je spustim odmah počne plakati.

Ako ima tema preusmerite me..

http://www.roda.hr/article/read/zasto-nositi-dijete

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne, ne nosim decu, pogotovo ne dok radim nešto.

Lako je tebi sad nosati bebu dok je mala, ona se već navikla i plače kad je spustiš, šta će biti kad bude bila veća, teža?!?! Kad bude drugo dete na putu???

Ne čitam nikakve članke tih tipova i mislim da je svako dete različito... odgajam decu prema osećaju a ne prema knjigama i člancima... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... odgajam decu prema osećaju a ne prema knjigama i člancima... ;)

Nosim dijete ako za to osjetim potrebu, ako vidim da je dijete pretjeralo onda ga (ili već nju ;) ) spustim.

Mislim da su u današnje vrijeme pretjerali sa tim "istraživanjem" i pravljem figure "savršene" mame te na već težek posao majčinstva dodali još više obaveza i tereta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nosim dijete ako za to osjetim potrebu, ako vidim da je dijete pretjeralo onda ga (ili već nju ;) ) spustim.

Mislim da su u današnje vrijeme pretjerali sa tim "istraživanjem" i pravljem figure "savršene" mame te na već težek posao majčinstva dodali još više obaveza i tereta.

Slazem se sa ovim u potpunosti.Svaka mama je savrsena za svoje dete i trudi se da bude koliko je to moguce i ako postoji savrsenstvo uopste u odgajanju deteta.

Ako ga nosim i dok piskim i prostirem ves,dok kuvam rucak,to znaci da sam savrsena?!Ne,ne verujem.

Nosim Nadju kada treba da je uspavam,kada je nervozna ili kada prosto osetim potrebu da je nosim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam samo kako se sete da istrazuju ovakve teme?!

Naravno da nosim decu, ali sve u granicama normale i bez preterivanja i po potrebi.

Prosto, ponekad je mnogo bitnije za samo dete da samostalno istrazuje svet, iz bebece perspektive, a ne iz perspektive u kenguru ili marami.

A zamislite majke sa blizancima i trojkama, sta one da kazu o ovom istrazivanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislite da sam ja pogrešila onda što je nosim?Dobro,nisam baš išla s njom u toalet macka mazo :P Ja sve kontam kad propuže neće viš tražiti da se nosi..Al vidim i da deca od godinu-dve žele se nosati :unsure: Šta ću ja novopečena mama..pitam vas iskusnije,bez ljutnje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nosila jesam, ali koliko moram. Deca nemaju granicu i ne znaju da stanu u prohtevima, koji su, ako dopustis, sve veci i veci. I dodje dan kad od sopstvenog deteta koje je navadjeno na konstantno nosanje, ne mozes da pi**s.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nosila jesam, ali koliko moram. Deca nemaju granicu i ne znaju da stanu u prohtevima, koji su, ako dopustis, sve veci i veci. I dodje dan kad od sopstvenog deteta koje je navadjeno na konstantno nosanje, ne mozes da pi**s.

A male bebe?Mislim dok ne propužu?Moja odnedavno ne traži toliko nosanje,počela je kao mali vojnik da puže i više je zanima da se igra malo sama..A ja žene čitam sve živo jer se plašim da ne uradim nešto kako ne treba..Zato i sada ispitujem vas :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma nece ona hteti da se nosa kad pocne da puza, a tek kad prohoda :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bogami, kada je god to bilo moguće jedva sam čekala da ih negde spustim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bogami, kada je god to bilo moguće jedva sam čekala da ih negde spustim...

:lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidite,moja bebica je imala jake grčeve,ja sam je morala nosat,možda neko ima jači karakter ne bi,al meni se srce cepalo.Ne kažem ja ovdje da je neko dobra ili loša mama nemojte tako tumačiti.Ja samo želim znati šta vi mislite o svemu tome..Znam mame koje su dugo nosile bebe,mislim do 2.godine,a znam i one koje to nisu nikad..

Jedno pitanje za vas;da li ste ako beba plače u kolicima dok se šetate,ignosrisale njen plač,ili ste je uzeli,i gurali prazna kolica :lol: Vidjela sam puno roditelja kako to rade,i bilo mi je smješno,čemu smo onda kupili kolica,dok i sama nisam uhvatila sebe da radim isto.Puno toga sam sebi obećala u trudnoći,bez nosanja,nema spavanja u bračnom krevetu,dojenje na 3 sata..Sve sam uradila suprotno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidite,moja bebica je imala jake grčeve,ja sam je morala nosat,možda neko ima jači karakter ne bi,al meni se srce cepalo.Ne kažem ja ovdje da je neko dobra ili loša mama nemojte tako tumačiti.Ja samo želim znati šta vi mislite o svemu tome..Znam mame koje su dugo nosile bebe,mislim do 2.godine,a znam i one koje to nisu nikad..

Jedno pitanje za vas;da li ste ako beba plače u kolicima dok se šetate,ignosrisale njen plač,ili ste je uzeli,i gurali prazna kolica :lol: Vidjela sam puno roditelja kako to rade,i bilo mi je smješno,čemu smo onda kupili kolica,dok i sama nisam uhvatila sebe da radim isto.Puno toga sam sebi obećala u trudnoći,bez nosanja,nema spavanja u bračnom krevetu,dojenje na 3 sata..Sve sam uradila suprotno..

Ne nosim dete ako guram kolica. Par puta je nesto pohisterisala bezveze, normalno proverim je, jel zedna, suva, ako je sve ok idemo dalje, za minut bi prestala. I to je radila u jednom periodu mozda nekoliko dana po par puta i posto je nisam vadila - vise nikad to nije ni radila. Sad ako i trazi da ide iz kolica to radi zato sto hoce da seta pored.

Ali ovako kad je bila bas mala grcevi i tako to normalno da sam je nosila, i kad nije imala grceve vec ovako, nosila je po stanu pricala joj, stanemo na prozor pa gledamo i tako. Onda je pocela samostalno da sedi, puzi, i da sama zanima tako da je od onda samo "prenosim" po potrebi gde jos uvek ne moze sama.

Ja jesam za to da se bebe nose, da osete toplinu roditelja ali treba imati meru u svemu. Malo nosis, pa malo u njihalicu, krevetac, zavisi koje je dobi beba i sta joj je trenutno zanimljivo. Tako da iako sam je dosta nosila u periodu do 4-og meseca nije nikad "navikla na ruke", ali bilo je noci kad su joj nicali zubi, bila bolesna pa je bila mirnija kad je u maminom narucju a ne sama u krevetu i to je meni vec nesto drugo.

Tako da mi danas nemamo nikakvih problema s tim, mogu da poradim, odem u wc bez da ona ide za mnom, uvek ima neka zanimacija za nju. Ako kacim ves ona se igra sa stipaljkama, ako kuvam njoj dam plastike i varjace pa i ona nesto muti ili parce testa dok mesim pa ga razvlaci po kuhinji i tako.

Ne treba preterivati, deca treba da osete roditelje, ali u nekom uzrastu se ta toplina i ljubav mogu pruziti i na druge nacine a ne samo nosanjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpis, samo mi idemo u wc zajedno nema te zanimacije uredno dodje zamnom posto ne ztavaram vrata da je cujem eto ti nje dobaulja ima i tamo zanimaciju pobaca sve u kadu u roku 15 sekudni :) meni ni to nije problem nece trajati vecno kao i sve ostalo bude i prodje :)

Haha ali znas li ti kakve su to sve "poslastice" koje ona dobije da se zanima ispred wc-a da bi bila mirna tih par minuta :lol: Mada i ako udje tu je uvek ves masina boze opcinjena je onim bubnjem otvori je i sve trpa unutra sto joj padne pod ruku :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidite,moja bebica je imala jake grčeve,ja sam je morala nosat,možda neko ima jači karakter ne bi,al meni se srce cepalo.Ne kažem ja ovdje da je neko dobra ili loša mama nemojte tako tumačiti.Ja samo želim znati šta vi mislite o svemu tome..Znam mame koje su dugo nosile bebe,mislim do 2.godine,a znam i one koje to nisu nikad..

Jedno pitanje za vas;da li ste ako beba plače u kolicima dok se šetate,ignosrisale njen plač,ili ste je uzeli,i gurali prazna kolica :lol: Vidjela sam puno roditelja kako to rade,i bilo mi je smješno,čemu smo onda kupili kolica,dok i sama nisam uhvatila sebe da radim isto.Puno toga sam sebi obećala u trudnoći,bez nosanja,nema spavanja u bračnom krevetu,dojenje na 3 sata..Sve sam uradila suprotno..

Jednomm sam je samo uzela posto je bas bas plakala nikako da prestane, a inace nisam, malo bi histerisala i brzo prestala, al to je bila faza pisala sam o tome na forumu i imali smo ih 2 <_< <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A male bebe?Mislim dok ne propužu?Moja odnedavno ne traži toliko nosanje,počela je kao mali vojnik da puže i više je zanima da se igra malo sama..A ja žene čitam sve živo jer se plašim da ne uradim nešto kako ne treba..Zato i sada ispitujem vas :rolleyes:

Svako dete je prica za sebe, i mislim da nase zelje i nemaju neke veze sa tim. Evo najstariji sin je hteo da se nosi, cak i kad je prohodao, stalno je hteo da ga neko nosi. Cerka nije bila po rukama nikad, cesto imam obicaj da kazem da je porasla sama, a najmladji, je hteo da se nosa dok se nije dokopao svojih nogu. :)

Pocni da verujes u sebe i znaj da ne mozes pogresiti. Niko, ni strucna literatura a ni mi ovde nemozemo ti dati bolji savet nego sto ces ga sama sebi dati. Ti najblje poznajes svoje dete, znas kako place kad je gladna, kad je boli nesto...

Mama uvek najbolje zna. ( ima ludih izuzetaka, pricam o normalnim mamama)

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svako dete je prica za sebe, i mislim da nase zelje i nemaju neke veze sa tim. Evo najstariji sin je hteo da se nosi, cak i kad je prohodao, stalno je hteo da ga neko nosi. Cerka nije bila po rukama nikad, cesto imam obicaj da kazem da je porasla sama, a najmladji, je hteo da se nosa dok se nije dokopao svojih nogu. :)

Pocni da verujes u sebe i znaj da ne mozes pogresiti. Niko, ni strucna literatura a ni mi ovde nemozemo ti dati bolji savet nego sto ces ga sama sebi dati. Ti najblje poznajes svoje dete, znas kako place kad je gladna, kad je boli nesto...

Mama uvek najbolje zna. ( ima ludih izuzetaka, pricam o normalnim mamama)

:D

Bas tako ;) ;)

kako da znam dal sam normalna mama :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas tako ;) ;)

kako da znam dal sam normalna mama :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidite,moja bebica je imala jake grčeve,ja sam je morala nosat,možda neko ima jači karakter ne bi,al meni se srce cepalo.Ne kažem ja ovdje da je neko dobra ili loša mama nemojte tako tumačiti.Ja samo želim znati šta vi mislite o svemu tome..Znam mame koje su dugo nosile bebe,mislim do 2.godine,a znam i one koje to nisu nikad..

Jedno pitanje za vas;da li ste ako beba plače u kolicima dok se šetate,ignosrisale njen plač,ili ste je uzeli,i gurali prazna kolica :lol: Vidjela sam puno roditelja kako to rade,i bilo mi je smješno,čemu smo onda kupili kolica,dok i sama nisam uhvatila sebe da radim isto.Puno toga sam sebi obećala u trudnoći,bez nosanja,nema spavanja u bračnom krevetu,dojenje na 3 sata..Sve sam uradila suprotno..

Ja sam mog Luku non stop nosala,dok nije poceo da sedi,onda je sam sve manje i manje trazio.Ali se desava i sad kad idemo u setnju da mu dosadi i kad bas place,stanem uzmem ga i guram kolica.Jednostavno ne mogu da ga slusam da place,jer znam da mu fali nesto.Nikad ne place bez razloga.Utesim ga pa pokusam da ga opet vratim...u sustini dok je bio manji jako mi je tesko bilo da bilo gde krenem sa njim sama u setnju jer je stalo hteo da se nosa.I ja sam ga brate nosala kad god je hteo.I dan danas kad hoce,pruzi mi rucice i ja ga uzmem.Naravno kao sto je svako dete prica za sebe tako je i svaka majka.I sve mi radimo ono sto mi mislimo da je najbolje.Ali vidim da mi sad manje trzi da ga nosam,nego dete moje drugarice koja nije htela nikad da ga nosa.Njeno dete non stop trazi da je kod nje u rukama,mozda bas zato sto ona to izbegava.Oni su male opasnice i sve osete.I nemoj se opterecivati,nosaj svoju bebu.Kad ces ako ne sad.Ima potrebu za tobom i sama ce smanjivati potrebu za tim kad oseti potrebu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da ću da je nosam,neće to trajati vječno,jednog dana će i bježati od mene :lol: Kad gledam unazad nijednom se nisam pokajala što sam je nosala.A SANLUKA,i moja je tako jedno vrijeme,al odnedavno hoće duže u kolicima.Hvala žene na lijepim riječima,MamaDy pravo kažeš svaka beba je drugačija,i svaka mama je isto tako.

Al jedno je sigurno,ja je najbolje poznajem,jer od kad se rodila 24 sataa smo zajedno.Iskreno ja nisam nijednom čula to histerisanje,možda kad bude veća,uvijek je plakala kad joj nešto fali,ako je to i mamin zagrljaj.Volim čitati o svemu,imam osjećaj i njega pratim,ali volim i čitati.Ne vidim ništa loše u tome.Ne držim se slepo nikakvih pravila,moja beba je moj vodič :lol::lol::lol:

A znate kad kažu ne nosaj ga,navući će se na ruke..Šta vi mislite jel to bapska priča?Ja sam sigurna da jeste ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

marijachi ja sam samo prokomentarisla clanak koji mi je digao pritisak jer se mamama danas nameće sve više i više obaveza - kao da nemaju dosta i onda jedna normalna novopečena mama mora da ima osjećaj krivnje ako nije u stanju da nosa svoje djete!

A. je bila beba koja se toliko navikla na ruke da smo SVI REDOM morali da je nosamo do momenta kada nije prohodala.

S. je ima grčeve, jake pa sam ga često držala na rukama, nakon toga mu je iskočio bruh pa sam na svaki njegov "kme" skala i uzimala ga samo da se ne napreže i poslije operacije nije tražio da se nosa i ja sam postupila po instinktu i trenutnoj sitaciji

M. ovako mala traži da ide na ruke ali ja legnem kraj nje, mazimo se, stavljam je sebi na grdui dok ležim - sve samo da je ne naučim na ruke jer sam primjetila da nakon par dojenja u sjedećem položaju jednostavno traži da bude na rukama - kako se samo brzo naviknu! njoj ne nedostaje mama ni fizički kontakt samo što on nije nosanjem na rukama nego drugačijim maženjem i prisustvom mame ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislite da sam ja pogrešila onda što je nosim?Dobro,nisam baš išla s njom u toalet macka mazo :P Ja sve kontam kad propuže neće viš tražiti da se nosi..Al vidim i da deca od godinu-dve žele se nosati :unsure: Šta ću ja novopečena mama..pitam vas iskusnije,bez ljutnje ;)

Ja vala jesam. Moj Vuk tek od pre par dana hoce da se igra na podu, ali da sam ja u blizini i da me vidi. Cim se udaljim place nesnosno. Tako jednom, nosim ga po sobi, pevam, hocu do toaleta, spustim ga, ma nema teorije! Par puta probam-nista. I kazem sebi: Ili cu da se upiskim i nastavim da ga nosim ili odlazim sa njim u toalet, NEMA MI DRUGE!

Moje dete je i sada takvo, trazi ruke, sta da mu radim, ne mmogu da ga ostavim da place. Poslove zavrsim jedino kada spava i to jedva stizem da uradim. Pitam se da li sam ja negde pogresila ili je Vuk jednostavno takav... ne znam... Ali ja osecam kako polako propadam fizicki. Zglobovi me bole, vec sam pisala da sam konstantno malaksala i umorna, imam tamne podocnjake... To vise nisam ja. Ok, kosa mi opada zbog dojenja, to stoji, ali sam ostarila 10 godina za samo 6 meeci <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

marijachi ja sam samo prokomentarisla clanak koji mi je digao pritisak jer se mamama danas nameće sve više i više obaveza - kao da nemaju dosta i onda jedna normalna novopečena mama mora da ima osjećaj krivnje ako nije u stanju da nosa svoje djete!

A. je bila beba koja se toliko navikla na ruke da smo SVI REDOM morali da je nosamo do momenta kada nije prohodala.

S. je ima grčeve, jake pa sam ga često držala na rukama, nakon toga mu je iskočio bruh pa sam na svaki njegov "kme" skala i uzimala ga samo da se ne napreže i poslije operacije nije tražio da se nosa i ja sam postupila po instinktu i trenutnoj sitaciji

M. ovako mala traži da ide na ruke ali ja legnem kraj nje, mazimo se, stavljam je sebi na grdui dok ležim - sve samo da je ne naučim na ruke jer sam primjetila da nakon par dojenja u sjedećem položaju jednostavno traži da bude na rukama - kako se samo brzo naviknu! njoj ne nedostaje mama ni fizički kontakt samo što on nije nosanjem na rukama nego drugačijim maženjem i prisustvom mame ....

E bas tako! Budi doterana, kuca neka ti bude cista, rucak na stolu, namirena beba, namiren muz :lol: i pored svega, budi nasmejana.

Moja svekrva, mama, baba i sve starije zene oko mene mi govore kako su one sve stizale da urade, a ja sam neorganizovana! Ja neorganizovana! Pa one mora da su super zene! I sve kriju da su imale pomoc. Moja mama kaze niko mi nije pomagao, a baka kaze da joj je stalno pomagala. Svekrva kaze da joj niko nije pomagao, pa se onda izleti kako posalje dete na deset dana kod majke u drugi grad (bebu od par meseci)!

Ne znam zasto to rade, da li zele da se osecam manje vredno nego one, manje sposobno?? Unistavaju me svojim komentarima i sva sam isfrustrirana vec duze vreme. Osecam se kao nesposobnjakovic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E bas tako! Budi doterana, kuca neka ti bude cista, rucak na stolu, namirena beba, namiren muz :lol: i pored svega, budi nasmejana.

Moja svekrva, mama, baba i sve starije zene oko mene mi govore kako su one sve stizale da urade, a ja sam neorganizovana! Ja neorganizovana! Pa one mora da su super zene! I sve kriju da su imale pomoc. Moja mama kaze niko mi nije pomagao, a baka kaze da joj je stalno pomagala. Svekrva kaze da joj niko nije pomagao, pa se onda izleti kako posalje dete na deset dana kod majke u drugi grad (bebu od par meseci)!

Ne znam zasto to rade, da li zele da se osecam manje vredno nego one, manje sposobno?? Unistavaju me svojim komentarima i sva sam isfrustrirana vec duze vreme. Osecam se kao nesposobnjakovic.

Miva potpuno te razumijem.Izgleda da smo slične..Ranije je bilo drugačije,svima je neko pomagao..Ja sam sama sa bebom u kući ceo bogovetni dan,jer mm radi od 10 ujutru do 12 uveče..Sama je već odavno kupam,ma sve radim sama..I meni se čini da ne mogu biti super žena ni mama..Nemoj se osećati tako,pogledaj u svoje dete,od male mrve iz porodilišta sad je jedan divan i zadovoljan dečačić,a za to treba malo i truda,malo više..A što se tiče tih žena,ja zaista ne znam šta žele time postići,umjesto da pomognu..Meni je svekrva priznala kako su joj bebe drečale da bi skuvala mužu ručak,ipak je imala blizance,kud bi ih nosala..

Mislim da će ih to nosanje proći čim propužu i dobiju više od 10 kg :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je i sada takvo, trazi ruke, sta da mu radim, ne mmogu da ga ostavim da place. Poslove zavrsim jedino kada spava i to jedva stizem da uradim. Pitam se da li sam ja negde pogresila ili je Vuk jednostavno takav... ne znam... Ali ja osecam kako polako propadam fizicki. Zglobovi me bole, vec sam pisala da sam konstantno malaksala i umorna, imam tamne podocnjake... To vise nisam ja. Ok, kosa mi opada zbog dojenja, to stoji, ali sam ostarila 10 godina za samo 6 meeci <_<

Draga u istoj sam situaciji bila.I ja sam se pitala gde gresim dok nisam shvatila da je jednostavno takvo dete.on nije hteo ni da ga neko drugi nosi,iskljucivo ja.Cesce sam ga nosila u marami i gurala kolica nego sto se on vozio u njima.Mislila sam da ce zauvek biti prisiven za mene.Ali cim je stao na noge sve se promenilo.Sad ne da nece da ga nosim(dobro,sad to i ne smem) nego bezi od mene kad smo napolju,jedva ga stizem :) Kuci trazi paznju sto je normalno ali ume i da se zaigra sto je u periodu u kom je sada tvoja beba bilo nezamislivo.Znam da ti je tesko ali ako je za utehu brzo prodje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.