Saglasost jednog roditelja za putovanje deteta

odgovora

Objavljeno

Ne mogu nigde da nadjem na netu saglasnost jednog roditelja za putovanje meloletnog deteta. Da li moze neko da mi pomogne?

U opstini nemaju takav formular. Nisam iz Bg... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mogu nigde da nadjem na netu saglasnost jednog roditelja za putovanje meloletnog deteta. Da li moze neko da mi pomogne?

U opstini nemaju takav formular. Nisam iz Bg... :(

taj formular se dobija u sudu, vadila sam pre dve nedelje, nije komplikovana procedura dobije se za 5 minuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam taj formular sama iskucala u formi izjave i suprug overio u opštini.

Bitno je da imaš:

datum, mesto

naslov (izjava o saglasnosti)

ime i prezime oca sa ličnim podacima (JMBG, broj lične karte i adresom prebivališta)

tekst "salgasan sam da dete __________ (ime i prezime deteta sa JMBG, br pasoša, adresa prebivališta) u pratnji _______________ (ime i prezime majke sa JMBG, br pasoša i lične karte i adresa prebivališta) pređe granicu Srbije u periodu od (navesti period od npr mesec dana).

i dole mesto za potpis i br lične karte

*andjelcic* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li je taj formular, izjava, saglasnost obavezan ako jedan roditelj vodi dete na more? Ne moze bez toga da se predje granica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li je taj formular, izjava, saglasnost obavezan ako jedan roditelj vodi dete na more? Ne moze bez toga da se predje granica?

Prošle godine su mi u agenciji rekli da to obezbedim iako imamo isto prezime. I davala sam na granici zajedno sa pasošem e sad...da li su to oni gledali ili ne, nemam pojma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li je taj formular, izjava, saglasnost obavezan ako jedan roditelj vodi dete na more? Ne moze bez toga da se predje granica?

Ne moze, ali to nije formular vec obicna izjava na kojoj se overava potpis. I treba da pise:

IzjavA

Ja Pera Petrovic iz Bg ul, xx br lk, jmbg dozvoljavam da moje maloletno dete XX iz Bg ul, xx rođen-na dana xx.xx. xxxx. putuje u Grčku od 15.06. 2012. do 25.05.2012. sa svojom majkom i mojom suprugom Perinom Petrovic iz Bg ul, xx br lk, jmbg.

U Beogradu,

12.06.2012.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne moze, ali to nije formular vec obicna izjava na kojoj se overava potpis. I treba da pise:

IzjavA

Ja Pera Petrovic iz Bg ul, xx br lk, jmbg dozvoljavam da moje maloletno dete XX iz Bg ul, xx rođen-na dana xx.xx. xxxx. putuje u Grčku od 15.06. 2012. do 25.05.2012. sa svojom majkom i mojom suprugom Perinom Petrovic iz Bg ul, xx br lk, jmbg.

U Beogradu,

12.06.2012.

ak oje za ionostranstvo, samo je bitno navesti imena i brojeve pasosa, kao i period u kom se ide. nista vise.

tj primer

Ovim potvrdjujem da moja supruga Persa Persic (broj pasosa xxxxxx) moze putovati sa mojim sinom Pericom Persic (broj pasosa xxxx) u Grku u periodu od 10 jula do 10 avgusta 2012.

Petar Persic (overeno )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pažljivo pratite sta pisem :) 

Situacija je sledeća:

Moja mama živi u vanbracnoj zajednici, sestra nosi očuhovo prezime.  

Da li treba mami potvrda kako bi vodila sestru (13godina) u Tursku? I gde se ta potvrda uzima? (Konkretno Novi Sad) koliko se čeka? I koliko košta to?

ako ima tema, prebacite, ali čini mi se da cu pre ovde dobiti odgovor, pa posle prebacite :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

EG ja bih na njenom mestu izvadila, znam da je obavezna saglasnost kada samo jedan roditelj prevodi dete preko granice nosio ne nosio detetovo prezime...To se dobije na licu meste, vadi se sada kod notara, a kosta oko 400 RSD. Notar ima negde u Zeleznickoj, kod Futoske pijace...Lako ce ih vec naci.

Eto, nadam se da sam ti nesto pomogla

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako oba roditelja imaju starateljstvo nad detetom potrebna je saglasnost roditelja koji nije prisutan. Saglasnost se obnavlja na godisnjem nivku. Nije jednokratna i kosta od 390-790 din zavisno od notara

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pomogle ste mi :) 

nego , moja sestra putuje sa mamom uvek bez potvrde, pa čak dolazi i sa mojim muzem u Austriju bez iakakve potvrde roditelja. Nego ne bih sa ovim da se igram, ipak idemo iz Austrije u Tursku, ne znam kakva su njihova pravila.

Da li oni mogu da nam izdaju na  engleskom ili to moramo posebno da prevodimo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po pravilu ako dete ima pasos nije potrebno ovlascenje.

Ali,nikad se ne zna sa tim zemljama,meni su u Albaniji tražili ovlašćenje iako su imali pasoš,i po njihovom zakonu je to dovoljno.Uvek se može desiti neki namćor na granici.

Tackicca i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po pravilu ako dete ima pasos nije potrebno ovlascenje.

Ali,nikad se ne zna sa tim zemljama,meni su u Albaniji tražili ovlašćenje iako su imali pasoš,i po njihovom zakonu je to dovoljno.Uvek se može desiti neki namćor na granici.

Meni su prosle godine na bosanskoj granici trazili, naravno da je sinko imao pasos... Mislim da je to obavezno, ali najcesce ne traze...

 

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pasos nema veze sa ovlascenjem da dete moze da putuje. Ako roditelji nisu venčani, potrebno je izvaditi ovlascenje / dozvolu da dete moze da putuje samo sa jednim roditeljem. Ako je dete maloletno, potrebno je da OBA roditelja potpisu dozvolu da dete putuje bez njih, ali mora da pise sa kim ide i da se navede gde tacno ide, koliko ostaje... znam ovo jer kada vodim djake na ekskurziju, ove dozvole moraju da potpisu oba roditelja...

E sad, nikad mi to nisu trazili i ocito ne traze uvek, ali imaju pravo da traze i ako nema dozvole, nece pustiti dete preko granice...

Nikad se ne zna, a ja se sa ovim ne bih igrala bas...

A pasos se podrazumeva. 

broccoli i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li treba ovlascenje za put u Grcku? pravicemo mu pasos,vencani smo(tj idemo oboje sa detetom)

I da li zna neko gde mogu naci informacije o tome koliko sta smw da se nosi preko granice? konkretno mleko. NE mogu nigde naci neku sveziju info.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nećemo mi da se igramo, niakako . Nego nisam imal uopste saznanje kako tačno funkcioniše, gde se to radi, i to.

jeste da moja sestra je do sada prelazila granicu mnogo puta a da nije imal nijednog roditelja u pratnji, niko nista nije ni spomenuo. Ali ipak da se vraćamo sa aerodroma, sa sve troje male dece zbog te dozvole, ne hvala :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mitko, zene su ti sve rekle, ja nemam sta da dodam.
Mi smo ovih dana u tome. Moja starija cerka putuje za par dana sa tatom u Hrvatsku. Zajtjev za pasos smo predali proslog petka, bice joj gotov preksjutra. A danas sam sa mm-em isla u Osnovni sud(a moze i kod notara) da potpisem saglasnost da dozvoljavam da mi dijete otputuje sa tatom van granice. Taksu smo platili 3.10e.
Taj papir moze a i ne mora da zatreba. U svakom slucaju, bolje ga je imati.
Info za zemljakinje(ukoliko niste cule): pasos za lica mladja od 21 godine sada kosta 15e( umjesto dosadasnjih 40e). Ukinuta je neka taksa od 25e.

Jecy, broccoli, majat i 3 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najcesce ne traze nista, ali ako traze (a imaju pravo) onda ste u problemu.

Ako dete ide sa oba roditelja ( vencanih, nevencanih svejedno) ne treba nista.

Ako dete ide bilo gde van zemlje bez roditelja ili samo sa jednim, treba. Tako je bar u Srbiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mitko ako je starateljstvo dodeljeno tvojoj mami tj ako je samohrana majka i ima sudsku presudu ne treba joj potvrda samo ta presuda kao dokaz starateljstva. Kad su u braku treba saglasnost supruznika to se overava po novom kod notara napise se izjava da je saglasan taj i taj da njegovo dete putuje sa tim i tim od kada do kada i gde i potpis i overa kao dokaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kruela ne treba ti ovlascenje ako idete oboje samo kad se pravi pasos morate biti prisutni oboje a moze samo jedan roditelj da podigne pasos ne morate oboje ici. Preko granice mozes preneti sta god hoces niko nista nit gleda nit pita mi smo isli 7 puta u grcku i u 90 % slucajeva nisu ni pasos pogledali mrzi ih da zive posebno kad je guzva. Sedi carinik nalakti se i samo mlati prstom da prodjemo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala žene !

Zoe, nema ona sudsku presudu. Oni žive zajedno, ne vodi se kao samohrana majka. Oni su u vanbracnoj zajednici. Ali shvatih se.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prosle godine, kad sam isla sa decom u CG bez mm, tata me ubedio da moram imati tu potvrdu. Meni bilo nelogicno, rekoh niko to ne trazi, ali eto umaju pravo, moze da se nadje neki namcor-_- Nije mnogo komplikovana procedura, mi smo u opstini zavrsili...

Snow, treba li deci pasos, ili moze na izvod? Nesto sam cula da su menjali skoro, ali nisam sigurna sta... Srbija- Crna Gora je u pitanju:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

brocc pisalu u blicu pre 2 dana da za decu moze izvod ili zdravstvena knjizica.

mitko onda treba potvrda kod notara se overava.Ja i muz isto treba da vadimo potvrde za decu idu u Bec sa sestrom.

broccoli i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mazo, mm je isao sa sinom i u Srbiju i u Tursku, i i Slovačku i Češku, i nikada mu nije trebalo to. ( mislim za Slovačku i Češku ni nema granice :) ) 

Na sajtu unutrasnjih poslova Srbije piše da konkretno za Srbiju nije potrebna saglasnost, a za druge države mora da se proverava gde vec to treba. Znaci može uci u Srbiju, ali možda ne može izaći :) 

Mama je bila danas u mesnoj zajednici, poslali su je kod notara. Mora ona po starom zena. I umesto da posluša žene sa bepca i odmah ode kod notara, ona čeka od drugog upute :) Inace, u Braće Ribnikara joj je bliži notar, pa ide tamo. Ne daj Boze da ona po ovoj vrućini ode do Železničke :) (ubi Boze razlike u metrima :) )  

Tata sutra dolazi sa puta, pa idu zajedno da uzmu tu potvrdu.

Da li treba neki dokument da se ponese? Izvod , krstenica ili tako nesto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jok. Samo lične karte. Mi smo to svojom rukom napisali : Ja taj i taj, saglasan sam da dete to ti to putuje u prisustvu tog i tog..., ali notar ce joj reći sve sta i kako. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.