Hormoni, trombofilije i putokazi

odgovora

Objavljeno

Da pridodam a nadam se i pomognem, ovako kao padobranac. Aspirin nije stetan po bebu, u obe trudnoce ga pila do samog porodjaja.( trudnoca vodjena u NF, pod nadzorom velikih strucnjaka, na celu sa Mikovicem.) Daje se uz Fraxi. u zavisnosti od mutacije. Ja sam ga pila uz Fraxi.jer, pored glavnih mutacija ( Leiden i Pai) imam i deficit proteina S kao i Antifosfolipidni sindrom, Aspirin je u tom slucaju obavezan i i te kako pomaze.

Pipi, ne znam da li sam ti cestitala trudnocu, ako nisam, to cinim sada. Radujem se zbog tebe :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da pridodam a nadam se i pomognem, ovako kao padobranac. Aspirin nije stetan po bebu,

Znam da ga mnoge zene piju maltene do porodjaja,ali meni vec dva lekara kazzu da steti...Videcu sledece nedelje sta ce reci treci...Nisam lekar i ne znam,ali bih volela da usaglase stavove...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da pridodam a nadam se i pomognem, ovako kao padobranac. Aspirin nije stetan po bebu, u obe trudnoce ga pila do samog porodjaja.( trudnoca vodjena u NF, pod nadzorom velikih strucnjaka, na celu sa Mikovicem.) Daje se uz Fraxi. u zavisnosti od mutacije. Ja sam ga pila uz Fraxi.jer, pored glavnih mutacija ( Leiden i Pai) imam i deficit proteina S kao i Antifosfolipidni sindrom, Aspirin je u tom slucaju obavezan i i te kako pomaze.

Pipi, ne znam da li sam ti cestitala trudnocu, ako nisam, to cinim sada. Radujem se zbog tebe :)

Nisi, hvala puno Sunce :)

I mene nervira sto misljenja nisu usaglasena, pa ni sam ne znas kome da verujes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da se javim da sam bila privatno kod hematologa i da po njoj mogu preventivno da pijem aspirin od 100 ili cardiopirin od 75, cak mogu i svaki drugi dan slobodno ako mi pogorsa trenutne mucnine slucajno, posto mi je d-dimer dobar kao i svi ostali nalazi osim tog homozigota Pai1 (cak da je heterozigot nebi ni aspirin davala), i s obzirom da ranije nisam imala komplikacija nikakvih... i kontrola d-dimera na mesec dana, ako nesto skoci onda bi promenila terapiju. E da, i rekla mi je da se aspirin inace pije do 7.meseca trudnoce

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Studije su pokazale da aspirin do 3. trimestra ne steti, e sad dalje se daje kao i svi drugi lekovi-ako je moguca korist veca od moguce stete, daje se.  Kao i sa AB ili antidepresivima, ankcioliticima i td.

Da se razumemo, vecina lekova je zabranjena u trudnoci ne zato sto je toliko stetna nego prosto nisu vrsena istrazivanja na trudnicama ( ko je lud eksperimentisati) i zato se farmaceutske kuce ogradjuju kao i lekari i a priori nesto otpisu.

 

leni i Vuciguraj volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da se javim da sam bila privatno kod hematologa i da po njoj mogu preventivno da pijem aspirin od 100 ili cardiopirin od 75, cak mogu i svaki drugi dan slobodno ako mi pogorsa trenutne mucnine slucajno, posto mi je d-dimer dobar kao i svi ostali nalazi osim tog homozigota Pai1 (cak da je heterozigot nebi ni aspirin davala), i s obzirom da ranije nisam imala komplikacija nikakvih... i kontrola d-dimera na mesec dana, ako nesto skoci onda bi promenila terapiju. E da, i rekla mi je da se aspirin inace pije do 7.meseca trudnoce

da li ti je razjasnila, jesi li homozigot ili heterozigot?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a da, ipak homozigot, sad videh.

Ana87 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo zenske :) Ja sam nova na forumu, pa mi treba Vasa pomoc, saveti i podrska... Muz i ja pokusavamo da dobijemo bebu, on je isao na spermogram i sve mu je okej, meni su ovi standardni brisevi okej, papa test takodje, ultra zvuk, jajnici sve je okej, lekar urolog sa VMA mu je rekao da ja odem u Narodni front da me tamo pregledaju, inace uradicu privatno krvnu sliku, i hormone ( FSH, LH, ESTROGEN, PROGESTERON, TESTOSTERON,), mislila sam i da uradim hormone stitne zlezde, pa tek sa rezultatima da odem u narodni front,.

Inace muz i ja smo posle svadbe, pre godinu dana otvorili privatnu radnju i ja radim tu, i imam mnogo stresova oko radnje, i zbog stresa meni izostaje ciklus vec par meseci, ne znam sta da radim, to mi se desavalo i kad sam studirala, kad se brinem i stresiram.... Jel imate neke savete sta da radim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao, koliko vec pokusavate? Sacekaj ove analize a posle mozes i  nalaze na trombofiliju, mislim da ti obicna KKS nista nece pokazati kao i TORCH i OGT test.

Sve to moguce da ima veze sa sterilitetom. U svakom slucaju pokusaj sto vise drzavno da uradis, posto su sve to dosta skupe analize, pa sto god uspes drzavno,odlicno!

Srecno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo u braku godinu dana.

Nije da sad imamo odnose svaki dan, ali zelimo bebu, mislim da smo i potsvesno optereceni oko toga...Da li bi mi neki cajevi pomogli? Cekacu da uradim prvo ovo da odem kod njih pa da vidim sta nam je ciniti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trombofilije niko neće ispitivati ako je sterilitet u pitanju, to se ispituje samo nakon spontanog. Drugo je ako želiš sama da ispitaš, ali pre će biti da je problem fizičke prirode. U psihičku ja lično ne verujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa i ja mislim da je fizicke prirode, videcemo kad se ispita sve to, jer osecam da neki hormon nije kako treba 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije loše da uradiš torch, ogtt, hormone i folikulometriju. I time si, sa već urađenim analizama, pokrila sve što je taj prvi korak. A dr će već znati šta dalje, ako već treba dalje. 

malagarava voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mozes li da mi objasnis sta je torch, ogtt.... nemam cikluse kako da znam kada da odem na folikulometriju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Torch je analiza na pet virusa.

1.  oxoplazmoza
2.  stale infekcije - sifilis, hepatitis B, varicella zoster 
3.  ubella - virus koji izaziva bolest sličnu rubeoli (German measles)
4.  ytomegalovirus ili CMV
5.  erpes simplex virus - uzročnik genitalnog herpesa.

Ogtt je test pri kome se proverava nacin na koji ti telo regulise glukozu, to je najbolje raditi sa inulinometrijama jer se iz toga najbolje vidi stanje. 

Izvini, promaklo mi je da su ti skroz izostali ciklusi. Verovatno onda u hormonima lezi uzrok tvog problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala na objasnjenu draga :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja usla u 7. mesec,prestala sa Aspirinom,u cetvrtak idem na dopler pa javljam sta mi ginekolog kaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuci, bice to sve ok, nemoj da brines :)

Ja u cetvrtak idem kod dr koja radi u Visegradskoj, pa cu da je pitam sta misli o ukidanju aspirina i javljam.

 

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila juce kod dr koja radi u Visegradskoj na odeljenju Humane reprodukcije i ona mi kaze da se aspirin pije do pred kraj trudnoce (ja inace pijem kardiopirin) u mom slucaju. Videcu jos jednom sa hematologom, moracu kod njega svakako.

Vuciguraj i Cintia volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juhuuu devojke, želea bih da postavim pitanje, ukoliko neka od vas ima sličnog iskustva....

Imala sam tri spontana pobačaja u poslednjih godinu dana. Posle prvog sam uradila hissteroskopiju, prohodnost kanala i briseve, sve je bilo uredu. Nakon drugo sam uradila trombofiliju, i imam MTHFR i PAI1 4g/4g obe homozigot. Dobila sam terapiju od Ive Elelzovića- fraksiparin 0,4 i folnak 2x5mg. Uradila sam takođe i hormone. Kada sam treći put ostala trudna, primenila sam terapiju, ali ipak se dogodilo isto kao da nisam. Nakon toga sam odradila sve briseve, papa test, hormone stitaste žlezde i antitela, kao i kariotipe. Sve sem ove dve trombofilije koje kažu da su blage, su dobre. 

Ima li neko ideju da li još nešto treba da radim? Zakazala sam sada ponovo kod hematologa Miljića i idem kod Mikovića, ali još uvek niko nema stav šta dalje. Strašno se osećam. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danijela,jako mi je zao...

Na zalost,ne znam sta da ti kazem,javice se neko ko ima vise iskustva.

Pipi,pitala ja doktorku ginekologa na dopleru i rekla je da je u redu da se Aspirin uzima do 32. nedelje,ali da je u redu sto sam ja prestala u 28.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i ja sam posle prvog spontanog (nakon 3 godine pokusavanja),otkrila da sam mthfr(na oba tipa imam mutacije) heterozigot ,i pai 4g/5g heterozigot...ne znam sta ce biti dalje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeco, mutacije nisu uzrok teskoca pri zatrudnjivanju, ali mogu biti uzrok spontanih. Ja imam tvoje mutacije i dobila sam fraksiparin (jedva), ali nakon dva spontana. Nazalost, na jedan i dalje vecina dr gleda kao na statisticku gresku. Jesi li kontrolisala insulin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeco, mutacije nisu uzrok teskoca pri zatrudnjivanju, ali mogu biti uzrok spontanih. Ja imam tvoje mutacije i dobila sam fraksiparin (jedva), ali nakon dva spontana. Nazalost, na jedan i dalje vecina dr gleda kao na statisticku gresku. Jesi li kontrolisala insulin?

nisam,dobila sam uput samo za trombofilije..ne sumnjam da cu dobiti terapiju,ovde hoce da daju .Insulin nisam, sve ostalo da...znate vec doktore..ako su ti dobri hormoni,nemas pcos,mrsava si,ne padne im na pamet da daju..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.