Hormoni, trombofilije i putokazi

odgovora

Objavljeno

Homozigot je kad je na oba gena mutacija. 

Ja danas bila kod hematologa u KC. Nisam u životu srela neprijatniju i neljubazniju osobu od dr koja me je primila. Prvo mi je rekla na osnovu uputa da nisam za ispitivanja uopšte. Onda kad sam joj rekla da sam imala dva spontana (nije me ni pitala zašto sam došla, samo je na uputu videla - sekundarni sterilitet), kuckala je jedno pola sata izveštaj bez reči. Zatim mi je rekla šta sve moram da zakažem i čekam po 6 meseci, "ali meni se ne žuri, zar ne". Na to sam joj upala u reč - mogu li ja nešto da KAŽEM? Ja imam neke nalaze. Ona zblanuto gleda - pa imaš sve!!! Jedva ih je pogledala, morala sam ja da joj listam i ukazujem šta nije videla. Onda je kukala što mora ponovo da kucka izveštaj - a mora jer ga otkucala bez da me je IŠTA pitala. Zaključila je da moju mutaciju ima 1/3 populacije, da dođem kad zatrudnim "da mi daju heparin". To nije nigde napisala u izveštaju, doduše. I ne znam šta da mislim. Baš sam razočarana.

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuciguraj ja imam homozigot - to ti je kao dva heterozigota... da, iz Nisa sam, sutra cu da odnesem rezultate hematologu u KC ali vec unapred znam odgovor - da ne treba nista jer nisam do sada imala spontane i da svako ima neku mutaciju a mali je procenat zena koje imaju spontani zbog toga (to mi je reko i pre analiza jer je bio protiv da ih radim). Pa rekoh da vidim da li ima nekog na forumu ko ima samo ovu jednu kao moju...

Margaritta jeste takva je vecina njih...probaj da odes kod nekog drugog ponovo po jos neko misljenje... ja sam malopre zvala sa vidim koliko kostaju  privatno konsultacije kod dr koja vazi za najboljeg hematologa u Nisu i cena je 4000 :angry: mnogo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, a zasto ti ispitujes ako nisi imala spontane?

Bila sam ja vec privatno, ovo mi jeste drugo misljenje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Paaa cisto preventivno sam htela da uradim da vidim... posto su mi i sa jedne i sa druge strane bake/deke imali trombove... a dugo smo cekali na bebu (zbog loseg spermograma), pa nekako zelim sve rizike da svedem na minimum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stigli su mi rezultati. Sta mislite?

Radila sam Faktor II, Faktor V, MTHFR razlicita 2 faktora,  Pai1 i AtIII.

Prisutna  je visokorizicna varijanta  "4G" za polimorfizam 4G/5G na poziciji -675 u obe kopije gena (homozigot) za PAI1 (SERPENEI1). Visokorizicne varijante na drugim analiziranim pozicijama navedenih gena nisu pronadjene.

Aha, ipak jeste homozigot za pai1, mene zbunjuje ovo 4g/5g.

Ja imam homozigot pai1 i jos heterozigot mthfr, pijem samo aspirin protekt i za sada je sve ok.

Videces sta ce ti hematolog reci, ali mislim da ces samo proveravati d-dimer, posto nisi imala prethodno spontane.

Ana87 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana,jeste mnogo,ali u mom slucaju,jer sam izgubila jednu bebu-vredi svaki dinar...Ti hvala Bogu nisi imala spontanih pa ne bi trebalo da bude problema,verovatno ce pratiti d-dimer.

Marg,menjaj doktorku.

Ana87 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cuj nje, menjaj doktorku! :D 

Isla sam privatno, nisam se bolje provela. Zakazala i cekala na Klinickom, da bi mi zapala ova motka od doktorke. Imas li neki treci predlog, posto meni ponestaje vremena (privatno se ceka po mesec dana takodje, ako uopste i zakazes), novca, a vala i zivaca. 

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa nego kako :)

Marg,ja zivim u Nisu,nemam pojma ko je dobar u Bg-u,kod nas imamo jednu,najbolju,pa ne moramo da lupamo glavu...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Vuciguraj ma znam da vredi svaki dinar, i ja ne stedim na te stvari, ja i trudnocu vodim paralelno i privatno i drzavno, zelim da spavam mirno... nego samo kazem kako neki mnogo komplikovaniji pregledi privatno kostaju duplo manje njego jedan razgovor  od 10 min sa njom... ej a jel mislis na D.M. kada kazes jedinu i najbolju u Nisu (ne znam da li smeju da se pisu imena doktora na forumu)? Posto sam i ja iz Nisa :)

Ja sam za nju citala po forumima i zakazala za ponedeljak uvece privatno...kud sve pare tu  i te 4.000, cisto da vidim sta ona misli o tome da za sada samo proveravam d-dimer... 

Pipi duga carapa, ovo 4g/5g ti je vrsta Pai, moze da bude i 4g/4g i on je malo rizicniji od ovog mog (tako nesto sam citala po netu), e sad mozda neke labkratorije samo napisu pai bez tog tipa, meni su radili na oba u beolabu, u sustini mislim da je vrlo slicno. Jedino sto neki imaju teoriju da nije jos uvek dokazano da ovaj 4g/5g izaziva spontane...a neki pa daju inekcije za njega... ma ko bi ga vise znao, svako ima neku svoju teoriju i pricu... i to iz jedne u drugu krajnost...

Izmenjeno od strane Ana87
Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuciguraj ma znam da vredi svaki dinar, i ja ne stedim na te stvari, ja i trudnocu vodim paralelno i privatno i drzavno, zelim da spavam mirno... nego samo kazem kako neki mnogo komplikovaniji pregledi privatno kostaju duplo manje njego jedan razgovor  od 10 min sa njom... ej a jel mislis na D.M. kada kazes jedinu i najbolju u Nisu (ne znam da li smeju da se pisu imena doktora na forumu)? Posto sam i ja iz Nisa :)

Ja sam za nju citala po forumima i zakazala za ponedeljak uvece privatno...kud sve pare tu  i te 4.000, cisto da vidim sta ona misli o tome da za sada samo proveravam d-dimer... 

Pipi duga carapa, ovo 4g/5g ti je vrsta Pai, moze da bude i 4g/4g i on je malo rizicniji od ovog mog (tako nesto sam citala po netu), e sad mozda neke labkratorije samo napisu pai bez tog tipa, meni su radili na oba u beolabu, u sustini mislim da je vrlo slicno. Jedino sto neki imaju teoriju da nije jos uvek dokazano da ovaj 4g/5g izaziva spontane...a neki pa daju inekcije za njega... ma ko bi ga vise znao, svako ima neku svoju teoriju i pricu... i to iz jedne u drugu krajnost...

nene, nisi dobro procitala, ako pise homozigot onda si 4g/4g.

pise ti "u obe kopije gena".

to znaci da su ti oba alela izmenjena i da si nasledila i od majke i od oca,

sto znaci da imas veci rizik da jednom u zivotu dobijes neku trombozu.

to ne znaci da ces imati problema u trudnoci,

ali treba biti oprezan i pratiti,

jer u trudnoci telo 10x vise stvara ugruske, kako bi se zastitilo od krvarenja, laicki.

dakle, ovde je naglasak na tome da se pazus u buducnosti, kad predjes 60. Da se pazis od mozdanog, srcanog...manje je naglasak na trudnoci.

Ali prati.

mislim da vecina nas ovde zna vise o ovoj temi od prosecnoh hematologa.

Marg, zakazi kod Elezovica, on je 'ladan ali je strucnjak

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuciguraj ma znam da vredi svaki dinar, i ja ne stedim na te stvari, ja i trudnocu vodim paralelno i privatno i drzavno, zelim da spavam mirno... nego samo kazem kako neki mnogo komplikovaniji pregledi privatno kostaju duplo manje njego jedan razgovor  od 10 min sa njom... ej a jel mislis na D.M. kada kazes jedinu i najbolju u Nisu 

Na nju.Jos jedna se bavi trombofilijama u trudnoci,mislim E.Š. ali kod nje nikako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na nju.Jos jedna se bavi trombofilijama u trudnoci,mislim E.Š. ali kod nje nikako.

e super, idem u ponedeljak privatno kod D.M.pa bas javljam sta ona kaze...

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nene, nisi dobro procitala, ako pise homozigot onda si 4g/4g.

pise ti "u obe kopije gena".

to znaci da su ti oba alela izmenjena i da si nasledila i od majke i od oca

 

Cekaj, evo sta mi tacno pise na nalazu iz laboratorije, nigde se ne pominje 4G/4G, ja sam iz ovoga sto pise dole shvatila da sam od oba roditelja nasledila 4G/5G i da imam samo taj ali sa obe strane:

"Prisutna  je visokorizicna varijanta  "4G" za polimorfizam 4G/5G na poziciji -675 u obe kopije gena (homozigot) za PAI1 (SERPENEI1). Visokorizicne varijante na drugim analiziranim pozicijama navedenih gena nisu pronadjene."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cekaj, evo sta mi tacno pise na nalazu iz laboratorije, nigde se ne pominje 4G/4G, ja sam iz ovoga sto pise dole shvatila da sam od oba roditelja nasledila 4G/5G i da imam samo taj ali sa obe strane:

"Prisutna  je visokorizicna varijanta  "4G" za polimorfizam 4G/5G na poziciji -675 u obe kopije gena (homozigot) za PAI1 (SERPENEI1). Visokorizicne varijante na drugim analiziranim pozicijama navedenih gena nisu pronadjene."

evo to je nejasno, 4g/5g je heterozigot 

a dole pise homozigot

moras to razjasniti sa dr

Ana87 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako sam ja to shvatila: da za polimorfizam koji moze biti 4g ili 5g ti imas 4g na oba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da nastavim na ovoj temi...

Bila danas kod ginekologa i on se slaze da prestanem sa Aspirinom kada udjem u 28. nedelju,tj. za 10-ak dana,kaze da posle nije dobar za bebu,ali se cudi sto hematolog hoce prvo da prati,a ne da odmah uvede Fraxi...

Tacno me izludese...

Cintia voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Leni pitacu je bas u ponedeljak.

Vuciguraj ma strasno koliko su o ovoj temi razlicita misljenja doktora... ne znam koga da poslusas... 

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma hematologa cu,i ginekolog mi kaze da nioe to njegov fah...Nego me sad brine da se ne iskoimplikuje nesto kad prestanem sa Aspirinom...Mada valjda doktorka zna zasto ne uvodi odmah bockanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuciguraj, ne razumem se u hematologiju, to mi je potpuno strano ma koliko se trudila da pohvatam konce. Ali mi je kuma, koja je medicinski radnik, objasnjavala da fraksi nije zamena za aspirin, da te dve terapije funkcionisu po potpuno razlicitim principima (tu sam se pogubila kakvi su to principi). Te to u prevodu znaci da osobi kojoj je fraksi potreban aspirin ne bi nista pomogao u trudnoci, kao ni obrnuto. Zato mislim da mozes da se opustis bar koliko je to moguce, ipak nikad nismo opustene.

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da nastavim na ovoj temi...

Bila danas kod ginekologa i on se slaze da prestanem sa Aspirinom kada udjem u 28. nedelju,tj. za 10-ak dana,kaze da posle nije dobar za bebu,ali se cudi sto hematolog hoce prvo da prati,a ne da odmah uvede Fraxi...

Tacno me izludese...

insistiraj na jasnim odgovorima, iako to nije fah ginekologa on ima iskustvo sa trudnicama koje hematolog nema. Nemoj da zbog terapije koja je skupa budu u fazonu "praticemo". Da se razumemo, to je preskupa terapija i ja sam sigurna da je zato ne daju ako nema ozbiljnij razloga. I ne krivim ih, nije lako ni njima da odrede kome je potrebna a kome ne. Kao sto ne krivim ni nas kojima je zivot u strahu prava agonija. Neki od ovih mutiranih gena ima 70% populacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuciguraj, ne razumem se u hematologiju, to mi je potpuno strano ma koliko se trudila da pohvatam konce. Ali mi je kuma, koja je medicinski radnik, objasnjavala da fraksi nije zamena za aspirin, da te dve terapije funkcionisu po potpuno razlicitim principima (tu sam se pogubila kakvi su to principi). Te to u prevodu znaci da osobi kojoj je fraksi potreban aspirin ne bi nista pomogao u trudnoci, kao ni obrnuto. Zato mislim da mozes da se opustis bar koliko je to moguce, ipak nikad nismo opustene.

izvini, ovo nije bas tacno. Aspirin i NM heparin jesu potpuno drugaciji ali vrlo cesto dr daju aspirin umesto NM heparina ako trudnica nije imala ponavljane pobacaje a ima dokazane trombofilije. 

Jedna bocka kosta oko 2,5 e. Izracunajte koliko je to x270 dana, a nekim zenama 540x2,5 e. To je ogroman pritisak na zdravstveno osiguranje i nema sanse da me neko ubedi da to nije razlog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala zene...

Ja nekako omam utisak da dr hemstolog ne misli da sam ja urgentan slucaj,cak mi na izvestaju ne pise "terapija" vec "profilaksa".

Za sada je bebac super,cak i veci nego po pm-i,pa mi se cini da im je i to jedan od znakova da nista nije alarmantno...

Kada prestanem s Aspirinom idem privatno kod ginekologa koja je bas strucnjak,ici cu cesce na dopler pa cemo videti...

A sto se tice para,slazem se sa Leni,ali ja kod hematologa idem iskljucivo privatno i dala sam joj do znanja da novac nije problem,koja god da je twrapija u pitanju,samo da sve bude u redu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Huh, sad ni meni nije jasno sta cu sa aspirinom posle 28. nedelje, jos nisam bila kod dr da pitam. Ako je stvarno stetan za bebu i ja bih ga ukinula.

Vuci, moj ti je savet da po ukidanju aspirina, cesce kontrolises d-dimer od jednom mesecno (ako mozes, ubaci jednu kontrolu na 2 nedelje privatno, znam da nije jeftino) jer je on najpouzdaniji pokazatelj da li treba terapija ili ne.

Marg, idi kod Elezovica, on nije mnogo zainteresovan za pricu, ali jeste strucnjak.

 

 

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zenice da li neka zna da li se rade urodjene trombofilije u NS u nekoj Drzavnoj ustanovi? i koliko se ceka u KCV kod hematologa?Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako i ja mislim @pipi duga čarapa

s tim sto cu i na dopler cesce,jer nema tih para...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.