Hormoni, trombofilije i putokazi

odgovora

Objavljeno

Cao svima ja sam uradila stecene trombofilije pre 8 godina zbog ponavljanih pobacaja sa bivsim muzem i sve je bilo ok sem APC-R je pokazao granicnu vrednost dr.je rekao da granicne vrednosti proteina c pokazuju sumnju na FV-Leiden i FII202010A i to mi je trazila kao dodatno da uradim ,medjutim mi smo se razisli i bebe su imale anomalije .Nisam to nikad uradila ,sa ovim muzem idem na vto i razmisljam se da li da to uradim ,nekako mi mnogo kosta .Koliko su te dve trombofilije opasne i da li se rade negde na uput?1.Trudnocu sam iznela bez problema .Trenutno na vto idem iz drugih razloga ,razmisljam da krenem sama da pijem cardiopirin od 75,ili 100 ne moze mi skoditi ali u slucaju da imam  problem sa time to nije dovoljna terapija zar ne?hvala:)

mozes dr da kazes ovo isto i da trazis uput na osnovu ranijih pobacaja, mozda ti daju. Dve mutacije koje si spomenula mogu da izazovu spontane, to su jedine dve mutacije za koje postoje dokazi. Ali nisam sigurna da Apc-r ima veze sa njima. Kod trombofilija je zapravo veoma cest slucaj da se rodi jedno ili dvoje dece a da onda uslede pobacaji, izazvani nekim drugim problemom koji bude okidac za trombofilije. Kardiopirin se uzima pre zaceca, kako bi do zaceca doslo lakse ali se ne uzima na svoju ruku. Ako imas problem sa zatrudnjivanjem, posavetuj se. Zasto ides na Vto ako nije tajna? Ako vec mozes da zatrudnis prirodnim putem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Mogla sam ali vise ne mogu nazalost ,operisala sam grlic materice ,radjena mi je konizacija pre 5 godina i jako mi je suzen kanal grlica materice i zbog toga spermatozoidi ne mogu proci uopste.Medjuvremenu u toku skupljanja nalaza  za vto ispostavilo se da mi je TSH povisen pijem euthyrox i gluchopage za insulin ali to nije strasno ,malo mi je u 30 .minuti povisen.Eto tako se borim sa svime time i uradjene 3 IUI naravno nisu uspele.A mogu uzeti uput od dr.opste prakse ?neznam da li rade ove trombofilije na uput? Tako mi je receno i zato su mi i trazili ove dve da uradim jer APC-R ako je na granici onda postoji sumnja na te dve mutacije.Neznam da li da odem kod hematologa ili gde trebam ici da mi da novi izvestaj da to odradim ako se radi na uput ,ako se ne radi na uput nigde onda nema potreba ,svakako moram platiti.Hvala vam mnogo:) Prvo dete ili trudnocu sam imala sa 18 godina i mnogo godina nakon toga sa drugim muzem sam imala te pobacaje iz drugih razloga a ovo mi je 3 brak i idem na vto sad u Oktobru .

Izmenjeno od strane Nensi1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogla sam ali vise ne mogu nazalost ,operisala sam grlic materice ,radjena mi je konizacija pre 5 godina i jako mi je suzen kanal grlica materice i zbog toga spermatozoidi ne mogu proci uopste.Medjuvremenu u toku skupljanja nalaza  za vto ispostavilo se da mi je TSH povisen pijem euthyrox i gluchopage za insulin ali to nije strasno ,malo mi je u 30 .minuti povisen.Eto tako se borim sa svime time i uradjene 3 IUI naravno nisu uspele.A mogu uzeti uput od dr.opste prakse ?neznam da li rade ove trombofilije na uput? Tako mi je receno i zato su mi i trazili ove dve da uradim jer APC-R ako je na granici onda postoji sumnja na te dve mutacije.Neznam da li da odem kod hematologa ili gde trebam ici da mi da novi izvestaj da to odradim ako se radi na uput ,ako se ne radi na uput nigde onda nema potreba ,svakako moram platiti.Hvala vam mnogo:) Prvo dete ili trudnocu sam imala sa 18 godina i mnogo godina nakon toga sa drugim muzem sam imala te pobacaje iz drugih razloga a ovo mi je 3 brak i idem na vto sad u Oktobru .

Uff, zao mi je, svasta si nesto preturila preko glave. Uput za trombofilije daje hematolog, dr opste prakse daje uput za hematologa. Pobacaji su mogli biti i zbog stitne, a moze i stitna da bude okidac za trombofilije. To su jako skupi testovi pa ih oni daju samo kad moraju. Ne znam iz kog si grada, mozda je u manjim gradovima lakse. Privatno su poprilicno skupi, mozda ukupno 150-200e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Ma meni trebaju samo te dve,3800 din .je ta jedna znaci ne punih 8000 din.Tada kad sam imala pobacaje nisam imala problem sa stitnom ,to je dokazano da se nismo slagali genetski sa muzem tadasnjim zbog toga su bebe imale anomalije,znaci on moze imati zdravo dete sa drugim i ja mogu imati zdravo dete sa drugim.Ja imam izvestaj od hematologa na kom pise da se te trombofilije traze ali ja sam mislila da se to radi samo privatno .Nema veze uradicu privatno i gotovo nije toliko strasna cena .Hvala :) Stecene imam vec uradjeno ranije

Izmenjeno od strane Nensi1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila sam danas kod hematologa i pitala ga za Aspirin. Kaže da se pije do dve do tri nedelje pred termin porodjaja. Ukoliko se zakaže porodjaj ranije, oni ga ukidaju kad budu smatrali da treba. Kaže da njegovo dejstvo traje pet dana, tako da čak i pet dana pred porodjaj bi bilo ok u vandrednim situacijama.

Kaže da bi bilo idealno izneti trudnoću samo uz njega, a ukoliko se pojavi bilo kakav problem (slabiji protok, manjak amnioticke tečnosti, zaostajanje bebe u rastu) odmah bi se uvelo bockanje. Tako da, Vuciguraj, razmisli o preranom prestanku uzimanja aspirina jer, koliko sam shvatila, može da dodje do nekih nezenjenih efekata, kao ovih malopre navedenih.

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila sam danas kod hematologa i pitala ga za Aspirin. Kaže da se pije do dve do tri nedelje pred termin porodjaja. Ukoliko se zakaže porodjaj ranije, oni ga ukidaju kad budu smatrali da treba. Kaže da njegovo dejstvo traje pet dana, tako da čak i pet dana pred porodjaj bi bilo ok u vandrednim situacijama.

Kaže da bi bilo idealno izneti trudnoću samo uz njega, a ukoliko se pojavi bilo kakav problem (slabiji protok, manjak amnioticke tečnosti, zaostajanje bebe u rastu) odmah bi se uvelo bockanje. Tako da, Vuciguraj, razmisli o preranom prestanku uzimanja aspirina jer, koliko sam shvatila, može da dodje do nekih nezenjenih efekata, kao ovih malopre navedenih.

Hvala sto si javila sta je rekao hematolog. Cini mi se da ti zivis u inostranstvu? Ako nije tajna, zasto su ti uveli aspirin?

I ja cu se isto raspitati na vise mesta.

Cintia voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je ovo druga trudnoća. U prvoj trudnoći na dopleru u 20.nedelji su primetili da leva matericna arterija nije dovoljno prohodna i rekli mi da to može da utiče na rast bebe, ali je tada sve bilo ok. Sa 30 nedelja je beba zaista počela da zaostaje u rastu i tada su me hitno poslali kod hematologa. On mi je istog trena uveo heparin (mislim da se tu u Srbiji zove fraksiparin) i tako sam se bockala do porođaja. Uradili su mi tada i genetsko ispitivanje, mada se na njega dugo čekalo. Ispostavilo se da sam heterozigot na MTHFR, sve ostalo je u redu i rekao mi je da to nije trombofilija i da se zapravo ne zna zbog čega mi se desilo to sa arterijom. Srećom, izgurala sam trudnoću do 37+1 kada su mi izazvali porodjaj i moja ćerka se rodila sa 2260g. Inače, od te 30.nedelje se nije znalo da li će morati da me poradjaju mozda odmah sledeći dan, primila sam injekcije za sazrevanje pluća i živela u strahu od danas do sutra. Čim sam napunila 37 nedelja, nisu više hteli da čekaju jer je ona sve manje i manje napredovala.

Zbog toga mi je hematolog rekao da ukoliko ponovo ostanem trudna odem odmah kod njega; tako je i bilo i uveo mi je aspirin od 100mg kao prevenciju. Na dopleru je sve bilo ok i za sada je sve ok i aspirin cu uzimati do tri nedelje pred porodjaj ukoliko sve bude u redu i dalje. Takodje sam radila ponovo homocistein i folnu kiselinu i lupicni antikoagulans (ne znam da li se ovako zove na srpskom) i sve je ok. Sada sam u 24.nedelji i nadam se da će sve biti u redu do kraja.

Živim u Španiji i trudnoću vodim kod doktorke za visokorizicne trudnoće koja me pregleda svakih meseca dana u bolnici, ne idem u dom zdravlja kao što je običaj. Ne znam kakva je tu procedura. Ja sam se do sada susrela sa samo dva slučaja koji su imali isti problem kao i ja i obe žene su u drugoj trudnoći prošle bez problema. Meni su zapravo rekli da sa medicinske strane oni ne znaju zašto se to meni desilo i sve ovo je radi prevencije. Nadam se da je zaista tako.

O čemu se radi kod tebe, Pipi?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O Boze,bas sam se sad uplasila...Vidis,meni hematolog kaze da je njeno misljenje da se Aspirin uzima do ulaska u 7. mesec(to je valjd 27. nedelja) i da joj nije jasno zadto ginekolozi preporucuju do 30 i neke nedelje kada nije dobar za bebu...

Onda mi je rekla da odem kod ginekologa,da pitam i nju,da mi pogleda protoke,opet da odrsdim kks i d-dimer pa za mesec dana opet kod nje na kontrolu...

Stekla sam utisak da to nije nista hitno i da ne zurim sa odlaskom kod nje posle prestanka uzimanja Aspirina...

E ludnica...Moracu dobro da se raspitam sta i kako da radim...

Doduse,meni su protoci do sada uvekbili dobri,i ginekolog i hematolog smatraju da moja mutacija nije opasna pa bi mi zato mozda hem. ranije ukinula terapiju,rekoh vam,uz komentar da se nesto zbog Aspirina talozi u bebinoj neuralnoj cevi.Eto,to sam prvo put cula od nje,ali ne mogu da se pravim da nisam cula...

Cintia voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U prvoj trudnoci aspirin pila do kraja,do ulaska u 9ti mesec. Beba rodjena sa 2,9kg,odlicne ocene.

U drugoj trudnoci pila aspirin samo u prvom trimestru. Beba rodjena sa 2,3kg. Dobre ocene. 

Lekari smatraju da su sitne zbog loseg protoka,znaci problem do mene. Aspirin pomogao sigurno.

E sad  jako su razlicita misljenja o aspirinu za vreme trudnoce. Neko kaze steti uzimanje u kasnoj trudnoci,neko kaze ne. Moje devojcice su obe zdrave I prave. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno, najbolje je da pitas svog doktora. Da je meni ovaj moj tako rekao, verovatno bih tako i uradila. E sad, ne vredi lomiti glavu ako jedan kaze ovako a neki drugi onako jer uvek će biti različitih misljenja. E sad, kako je on meni rekao, uzimanje aspirina do 37. nedelje nije individualno za mene nego je takva medicina ovde. U slakom slučaju, polako i ne sekiraj se, ne verujem da baš može takve probleme da napravi ako su jedni za iako ima drugih protiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam mutacije mthfr heterozigot i pai1 homozigot, aspirin mi je uveden pre trudnoce zbog cirkulacije, a kad sam zatrudnela receno mi je da nastavim. Redovno kontrolisem d-dimer, pa ako skoci uvodi se terapija fraksiparinom (fragmin, heparin, ista je funkcija), za sada je sve ok.

Na proslom ekspertskom ultrazvuku doktor mi je rekao da mi posteljica nije bas najsjajnije prokrvljena iako pijem aspirin, mada kao dokle god su protoci kroz arterije dobri, nije zabrinjavajuce, tako da cu izgleda morati dobro da se raspitam oko eventualnog ukidanja. 

Iskreno, meni je vise muka od traumiranja trudnica o stetnosti lekova. Meni je ovo prva trudnoca, dugo sam cekala na nju, nemam ni tako malo godina i naravno da ne zelim nicim da ugrozim bebu. Sve bismo mi volele da ne moramo da pijemo nikakve lekove, ali nazalost nekad je to neophodno ili cak neuzimanje terapije moze naneti vise stete nego uzimanje.

Cintia, Margaritta i Vuciguraj volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U prvoj trudnoci aspirin pila do kraja,do ulaska u 9ti mesec. Beba rodjena sa 2,9kg,odlicne ocene.

U drugoj trudnoci pila aspirin samo u prvom trimestru. Beba rodjena sa 2,3kg. Dobre ocene. 

Lekari smatraju da su sitne zbog loseg protoka,znaci problem do mene. Aspirin pomogao sigurno.

E sad  jako su razlicita misljenja o aspirinu za vreme trudnoce. Neko kaze steti uzimanje u kasnoj trudnoci,neko kaze ne. Moje devojcice su obe zdrave I prave. 

Sanja, a sto su ti u ovoj trudnoci ukinuli aspirin posle mesec dana, a eto u prvoj si pila do kraja? Cisto me zanima jer je cinjenica da se doktori jako razlikuju u prepisivanju terapija.

Negde sam procitala da si ti teraapiju za IR pila do kraja trudnoce, a meni su recimo ukinuli u 12. nedelji bez konyrolnog gtt testa, mada sam ja imala blazi oblik i pila najmanju dozu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razliciti dr su mi vodili trudnoce. Prva je bila vto,radila u Bg,jedna privatna klinika,I oni mi vodili trudnocu. Po njima aspirin ne moze da skodi,samo poboljsava protok. Kasnije konsultovala dr u NS,trenutnog nacelnika Betanije,on se slozio sa tim.

Druga trudnoca dosla spontano. Po.lekaru koji mi vodio trudnocu,dovoljno je do kraja prvog trimestra. Da imam ozbiljan problem,aspirin ga ne bi resio. I jako su poprecna misljenja za aspirin u trecem trimestru.

Glukofaz do kraja u obe trudnoce. Opet objasnjenje,nece da skodi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

100 ljudi 100 cudi, ocigledno da to vazi i za doktore na zalost... postoje tolike nove studije u svetu, pa neka malo obnove gradivo a ne da se baziraju na nesto sto su ucili na falultetu pre 40 godina...meni jedan prica kako nova istrazivanja kazu kako utrogestan ne moze da te spasi ako je organizam resio da odbaci plod pa makar dubili na trepavicama, a drugi se kune u utrogestan (imala sam blago krvarenje)... sad sam na svoju ruku uradila urodjene trombofilije, sledece nedelje mi stizu, pa me bas interesuju njihova misljenja oko toga. Nacelnik hematologije me je pitao "a sto da radis trombofilije preventivno kad nisi imala vise od 2 spontana, i sta cemo ako imas neku? Da primas inekcije a ne znamo da li uopste one uticu na bilo sta? I ta teorija za trombofilije se pojavila tek zadnjih godina" i tako svako vozi svoju pricu, a ja samo hocu da preuzmem sve da mi ova prva trudnoca prodje bez problema jer sam dugo cekala na nju...

Izmenjeno od strane Ana87
Margaritta voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nazalost,niko nece da te salje na analize ako nije bilo spontanih. A zasto ne spreciti pre,ako je moguce?

Meni je jedan lekar rekao da se samo kod nas trudnoce "pokusavaju" spasiti. Ali da,ako telo odbacuje plod,nema tog progesterona koji ce to spreciti. I da postoji sigurno razlog zasto se dogadja spontani,da priroda odradi svoje. Negde verujem da je tako. 

Ja sam u prvoj trudnoci imala bas jako krvarenje,od 5-8nedelje. Dr mi je samo rekao da smo uradili sta je do nas,ostalo je visa sila. I eto,do kraja sve bilo ok. Visa sila je na nasoj strani :rolleyes: strani cekalica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U inostranstvu ne spasavaju trudnocu do 12. nedelja, sad da li je to neki pristup ili ima veze sa pritiskom na zdravstvo, u smislu lekova, analiza i sl., ne znam.

Taj nacelnik hematologije ti je istinu rekao. Puno zena ima mutiran gen pa nemaju nikakvih problema. Evo ja sam tipican primer, rodila sam dvoje dece od po 4 kg, ostajala lako trudna, sve ok. I posle toga dva spontana, milion analiza i paf-dva gena mutirana. Nesto je bilo okidac, secer, hormoni, nebeska tela, ne znam...a mozda uopste nisu krive trombofilije, mozda je nesto drugo bilo razlog? Tako da...ne mozes sve drzati pod kontrolom...zivot je jednostavno nepredvidiv...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da se pise o aspirinu, i ja sam ga uzimala pre trudnoce zbog cirkulacije, u zadnjim mesecima je zabranjen ili pod strogom kontrolom dr. zbog nastajanja ostecenja na mozgu i degeneracije jetre,  pogledajte o "Reye Sindrom" vise. 

Aspirin ili Salizylati se ne daju ni deci mislim do 12 godine nisam sigurna, oprostite sto ovako upadam ali eto da podelim sto znam.

leni voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad sam citala ipak do 14 godine se ne daje deci, samo u nekim slucajevima naravno uz odobrenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam aspirin pila pre trudnoće i u prvom trimestru, a onda mi je ukinut. Ali pošto su mi bili lošiji protoci bilo je priče da će mi vratiti aspitin ako bude bilo rizično, na kraju je ostalo bez aspirina jer su loši protoci pripisani pogoršanoj astmi. Ali dr gin je smatrala da neće štetiti i uvešćemo aspirin bez problema ako bude trebao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U inostranstvu ne spasavaju trudnocu do 12. nedelja, sad da li je to neki pristup ili ima veze sa pritiskom na zdravstvo, u smislu lekova, analiza i sl., ne znam.

Taj nacelnik hematologije ti je istinu rekao. Puno zena ima mutiran gen pa nemaju nikakvih problema. Evo ja sam tipican primer, rodila sam dvoje dece od po 4 kg, ostajala lako trudna, sve ok. I posle toga dva spontana, milion analiza i paf-dva gena mutirana. Nesto je bilo okidac, secer, hormoni, nebeska tela, ne znam...a mozda uopste nisu krive trombofilije, mozda je nesto drugo bilo razlog? Tako da...ne mozes sve drzati pod kontrolom...zivot je jednostavno nepredvidiv...

eto, bas interesantan i neobican primer kod tebe... u utorak ili sredu ce mi biti rezultati, nekako je bilo jace od mene da uradim, cisto eto da znam...

 

A recite mi, ako uradim d-dimer i on bude dobar sada (10.sam nedelja), to znaci da u ovom trenutku nema opasnosti od nekih komplikacija vezanih za trombofilije, i tako bude sve dok se on ne poremeti? Ako sam ja dobro razumela kad sam citala temu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

eto, bas interesantan i neobican primer kod tebe... u utorak ili sredu ce mi biti rezultati, nekako je bilo jace od mene da uradim, cisto eto da znam...

 

A recite mi, ako uradim d-dimer i on bude dobar sada (10.sam nedelja), to znaci da u ovom trenutku nema opasnosti od nekih komplikacija vezanih za trombofilije, i tako bude sve dok se on ne poremeti? Ako sam ja dobro razumela kad sam citala temu...

D dimer raste u trudnoci i na temi fraksiparin u trudnoci ima tabela rasta za trudnice. Njegov prebrz rast moze da ukaze na to da se u telu nesto desava, da se stvaraju trombovi, ali opet-to je sve nezahvalno raditi na svoju ruku. Mi smo ga radile jer nam se na osnovu njega i AntiXa podesavala terapija. 

Ne znam...znam da te sve plasi, da bi sve da pokrijes...da sve bude ok, ali pokusaj da se prepustis toku, da pustis da te nosi, ne mozes sve da predupredis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajd danas resile sve, mthfr, pai gen, faktor II i V, sad cekamo rezultate pa cemo videti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stigli su mi rezultati. Sta mislite?

Radila sam Faktor II, Faktor V, MTHFR razlicita 2 faktora,  Pai1 i AtIII.

Prisutna  je visokorizicna varijanta  "4G" za polimorfizam 4G/5G na poziciji -675 u obe kopije gena (homozigot) za PAI1 (SERPENEI1). Visokorizicne varijante na drugim analiziranim pozicijama navedenih gena nisu pronadjene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cekaj,zar nije to heterozigot?

Ja sam hetrozigot Pai i pijem Aspirin Protect.Najbolje da odes kod hematologa da ti da svoje misljenje.

Ti si bese iz Nisa ako se ne varam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.