Hormoni, trombofilije i putokazi

odgovora

Objavljeno

BubiBi, hvala:), može, super-pošalji mi pp kad stigneš (nije frka, ionako ću raditi to vjerovatno tek poslije ovih praznika).

Kod nas se, koliko znam, genetske rade samo privatno, ali se iznos može refundirati od zdrv.fonda ako imaš uputnicu. Privatno-u Konzilijumu u BL sve 4 genetske zajedno koštaju oko 140 eura, a sve analize (urođene i stečene, kao i antifosfolipidna) su oko 375 eura. Ne znam još uvijek da li državno rade sve analize osim genetskih i koja je cijena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema na čemu :)Poslala sam ti.

Samo da znaš, i ako imaš neku mutaciju, nemoj da se sekiraš.

Barbie doll i Abej volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema na čemu :)Poslala sam ti.

Samo da znaš, i ako imaš neku mutaciju, nemoj da se sekiraš.

Znam, poučena iskustvima drugih, a i vas ovdje:), ali svejedno, hvala ti. :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila u Konzilijumu(valjda je to ista lab.) u BG ali vidiš nije mi palo na pamet da se može refundirati. Mada, kako sve odlično :Dfunkcioniše, te pare bih povratila kad dobijem praunuke.

Abej voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste, ista je laboratorija. Čini mi se da su kod nas (u B.Luci) oni najjača privatna lab. i rade najveći broj ispitivanja u odnosu na druge. Koliko znam, ako se neke analize uopšte ili trenutno ne rade u državnoj lab.mogu se odraditi kod njih i refundirati, ali kasnije za refundaciju moraš imati uputnicu i dokaz iz državne lab. da se kod njih ne rade. Kod nas pojedine privatne lab.i ordinacije imaju ugovore sa zdrav.fondom, pa se sa uputnicom može kod njih na analize/pregled po cijeni kao u državnoj ili sa naknadnom refundacijom. Možda to kod vas u Srbiji ne funkcioniše tako. Ja sam npr. i Triple test (koji uopšte ne rade državno) i TORCH (nije trenutno bilo reagenasa) radila privatno i refundirala uredno nakon mjesec dana (toliki je rok od dana predaje zahtjeva). Možda nekome zatreba informacija.

Ja sam razmišljala da ako ne uspijem dobiti uputnicu, odradim sve privatno, pa ako se dokaže da imam neku od mutacija, sa nalazima tražim naknadno uputnicu za refundaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da dodam, ni meni nije bilo palo na pamet za torch, iako sam već prije toga refundirala za triple, niti su mi rekli za tu mogućnost dok sam ležala u bolnici, nego sam ja slučajno saznala kad sam odlučila da odradim privatno o svom trošku. Za svaku refundaciju se obavezno mora sačuvati i račun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Stigli rezultati trombofilije. Sve ok osim MTHFR, heterozigot. Da li ovo što piše da je alel 2 visokog rizika nešto znači, ili to tako svuda piše kad je mutacija pronađena?

Čitam da navodno ta mutacija ne predstavlja problem, ali ja sad, nakon dva spontana, sve vidim kao problem i najradije bih da me pokriju svim mogućim terapijama, da se to nikad više ne ponovi. Da li je neka od vas imala (samo) ovu mutaciju, i kako se ona tretira?

Imam i IR, koju mi je dr prilično iskulirala, ali ću svakako potražiti i mišljenje endokrinologa. Sve nekako pokoji mali problemčić kod mene, a sve skupa očigledno negde ne funkcioniše. 

Izmenjeno od strane Margaritta
pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stigli rezultati trombofilije. Sve ok osim MTHFR, heterozigot. Da li ovo što piše da je alel 2 visokog rizika nešto znači, ili to tako svuda piše kad je mutacija pronađena?

Čitam da navodno ta mutacija ne predstavlja problem, ali ja sad, nakon dva spontana, sve vidim kao problem i najradije bih da me pokriju svim mogućim terapijama, da se to nikad više ne ponovi. Da li je neka od vas imala (samo) ovu mutaciju, i kako se ona tretira?

Imam i IR, koju mi je dr prilično iskulirala, ali ću svakako potražiti i mišljenje endokrinologa. Sve nekako pokoji mali problemčić kod mene, a sve skupa očigledno negde ne funkcioniše. 

Evo ovako: najvise info ces dobiti na temi Fraksiparin u trudnoci

-mutaciju koju imas ima 50% populacije, znaci nekom ce se aktivirati, nekom ne. Mnogo se u nekim manje rigidnim dr krugovima prica o vezi Mthfr i depresije, anksioznosti, kandide. U sustini, i najjednostavnije, telo ne moze da iskoristi folate. Od skora i na nasem trzistu ima nova varijanta folata, do sad je samo Femibion sadrzao. Dobices od hematologa i gin. folnu kiselinu jer je to uobicajeno, a ako budes vise citala, shvatices da ti ona ama bas nista ne pomaze. A onda ces se pitati sta da radis. Pipi duga carapa nam je rekla da mogu u apoteci da se kupe te nove verzije, kad sam ja 2015. bila trudna nije ih bilo. Najbolje je da sa hem popricas o tome. Verovatno ces dobiti i injekcije B12(i to je protokol) i dr ce ti pratiti protoke i napredovanje.

Moje laicko misljenje je da je nesto sto ima veze i sa IR bilo okidac za budjenje. 

Ne znam da li ces dobiti fraksiparin, msm da daju vrlo selektivno, a vecina dr Mthfr smatra blagom trimbofilijom. Nema dokaza da izaziva ali praksa ih demantuje jer zene redom imaju spontane. Proveri homocistein.

Da li si radila sva 4 faktora?

Da li si radila stecene tromb, lupus antikoagulans, antitela?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da, na gorepomenutoj temi smo delile iskustva u vezi sa ishranom, periodom pre zaceca, vitaminskim dodacima.

Sta god te interesuje, pitaj. Meni su bili vrima dragoceni saveti koje sam dobila od zena koje su nekada pisale, i pomogle mi da citav ovaj proces dovedem do kraja uspesno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Proverila sam homocistein, protrombinsko vreme, aptt, lupus antikoagulans, antitrombin III, protein C, protein S, APCR, antikardiolipinska igm i igg at, antifosfolipidna igm i igg at, protrombin, faktor V i MTFHR, lok 677.

Uradila sam i hormone, torch, hepatitis B i C, ogtt, mm uradio spermogram. Ostali još brisevi u sredu, sve drugo je u redu. 

Pročitala i temu o fraksiju, nisam ništa pametnija. 

Moja dr mi je dala da proverim vit. D (utvrđen manjak, uvešće mi vigantol), i da pijem vit E, vit B, folnu i vit. C. 

Do sada je pokrila i analizama i terapijom sve što je bilo do nje. 

Ja sam na strogom režimu ishrane za IR, ne prepuštam ništa više slučaju. 

Muči me sto pitanja, sada mi se sve čini važnim i problematičnim, sve bih proverila, sve me brine. A činjenica je da sam prvu trudnoću dobila iz prve, iznela i ne znajući čemu sve ove analize služe, bez i jedne brige i problema. Kao što je i činjenica da sada imam već godinu dana pokušavanja i dve neuspele trudnoće iza sebe. 

 

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas su mi stigli rezultati PAI - heterozigot. Dakle, MTFHR i PAI - oba heterozigot. U petak idem kod hematologa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas su mi stigli rezultati PAI - heterozigot. Dakle, MTFHR i PAI - oba heterozigot. U petak idem kod hematologa.

Draga u tom grmu lezi zec...tvoje mutacije +IR =problemcic ali resiv

ipak ces dobiti fraxiparin

ajd mi ispisi rezultate ogtt testa pa da vidimo dali si za terapiju...kako moze da ignorise

ja imam IR i trombofilije (hetero na faktor v i pai 1) imala tri pobacaja (treci biohemiska trudnoca u martu)

Margaritta voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivannice, ja se samo bojim da će hematolog reći za trombofilije - ništa strašno, endokrinolog za IR isto, i ja opet na početku. Evo mog OGTT. 

Ogtt 

Glukoza

0 - 4,77

30 - 7,78

60 - 7,64

90 - 5,06

120 - 4,22

180 - 2,83

 

Insulin 

0 - 6,5

30 - 56,4

60 - 92,1

90 - 68,7

120 - 28

180 - 6,5

Kakvi su tebi bili rezultati u odnosu na moje? Koliko vidim, meni se šećer drži pod kontrolom, ali insulin luduje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivannice, ja se samo bojim da će hematolog reći za trombofilije - ništa strašno, endokrinolog za IR isto, i ja opet na početku. Evo mog OGTT.

Ogtt

Glukoza

0 - 4,77

30 - 7,78

60 - 7,64

90 - 5,06

120 - 4,22

180 - 2,83

 

Insulin

0 - 6,5

30 - 56,4

60 - 92,1

90 - 68,7

120 - 28

180 - 6,5

Kakvi su tebi bili rezultati u odnosu na moje? Koliko vidim, meni se šećer drži pod kontrolom, ali insulin luduje.

bolja situacija nego moja ogtt ti je dobar moze bez terapije samo koriguj ishranu

izbaci belo brasno secer testeninu pivo (:D) lubenicu grozdje

pirinac i krompir koliko u saku stane bez hleba

sto vise mesa (mozes celo pile ali bez hleba)

integralni hleb mozes ali ne preterivati

neka imas pet obroka ali u manjim kolicinama

ja sam ala dva vadjenja

0-glu 5,9...ins 9,3

120-glu 8,1...ins 64

ja moram terapiju i ishranu

pijem tefor 500 uz dorucak i veceru ukupno 1000

za trombofiliju ces mozda dobiti fraxi odnosno trebalo bi i folnu kiselinu 2-3x1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaš šta je zanimljivo? Što se ja od marta prošle godine tako i hranim. Tako sam se hranila oba puta kad sam imala spontani. Povod mi je bio da smršam, što sam i učinila, tad nisam ni sanjala o problemima ovog tipa. Pa sam nastavila, prija mi takva ishrana. Tako da stvarno ne znam zašto se to meni nije sredilo dosad i zašto ishrana izgleda i nije dovoljna. Večeras idem kod endokrinologa baš pa ću videti šta će mi reći. 

Od kada si na terapiji, primećuješ li promene? Koji dr te vodi? Jesi li dobila ti nešto za trombofilije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaš šta je zanimljivo? Što se ja od marta prošle godine tako i hranim. Tako sam se hranila oba puta kad sam imala spontani. Povod mi je bio da smršam, što sam i učinila, tad nisam ni sanjala o problemima ovog tipa. Pa sam nastavila, prija mi takva ishrana. Tako da stvarno ne znam zašto se to meni nije sredilo dosad i zašto ishrana izgleda i nije dovoljna. Večeras idem kod endokrinologa baš pa ću videti šta će mi reći.

Od kada si na terapiji, primećuješ li promene? Koji dr te vodi? Jesi li dobila ti nešto za trombofilije?

tebi je ir o.k posle dva sata treba da bude 27 a tebi je 28 sto znaci da moras da nastavis sa ishranom ne treba ti terapija metforminom

jesi proveravala prolaktin i ostale hormone..kad si imala spontane.p.

ja sam imala 2012 prvi 2013 drugi pa sam pravila dugu pauzu i otkrića trombofiliju

sad u martu zabebim pocnem fraxi i utro ali se desi biohemiska e onda sam radola ogtt i ispadne da je od toga...

pijem kardiopirin od 100 vec godinu ipo a ma metforminu sam nepunih 4meseca

ja imam i prolaktinemiju (visok prolaktin) pa i za to pijem bromokriptin

bas mi se sve skupilo ali guram

ja imam i jace mutacije...bas je tesko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaš šta je zanimljivo? Što se ja od marta prošle godine tako i hranim. Tako sam se hranila oba puta kad sam imala spontani. Povod mi je bio da smršam, što sam i učinila, tad nisam ni sanjala o problemima ovog tipa. Pa sam nastavila, prija mi takva ishrana. Tako da stvarno ne znam zašto se to meni nije sredilo dosad i zašto ishrana izgleda i nije dovoljna. Večeras idem kod endokrinologa baš pa ću videti šta će mi reći.

Od kada si na terapiji, primećuješ li promene? Koji dr te vodi? Jesi li dobila ti nešto za trombofilije?

tebi je ir o.k posle dva sata treba da bude 27 a tebi je 28 sto znaci da moras da nastavis sa ishranom ne treba ti terapija metforminom

jesi proveravala prolaktin i ostale hormone..kad si imala spontane.p.

ja sam imala 2012 prvi 2013 drugi pa sam pravila dugu pauzu i otkrića trombofiliju

sad u martu zabebim pocnem fraxi i utro ali se desi biohemiska e onda sam radola ogtt i ispadne da je od toga...

pijem kardiopirin od 100 vec godinu ipo a ma metforminu sam nepunih 4meseca

ja imam i prolaktinemiju (visok prolaktin) pa i za to pijem bromokriptin

bas mi se sve skupilo ali guram

ja imam i jace mutacije...bas je tesko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, drzi se. Bitno je da si na pravom putu. Sve si pokrila, mora biti dobro. Zajedno da trudnujemo. 

Sve sam uradila od analiza, i hormone i briseve, i hep B i C, i torch, i stitnu proverila, i mm spermogram. Sve drugo nam je savrseno, a ja sam se potajno nadala da ce nesto konkretno naci, jer ja sebi moram nekako ovo da objasnim, sledeci put mora biti drugacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, drzi se. Bitno je da si na pravom putu. Sve si pokrila, mora biti dobro. Zajedno da trudnujemo.

Sve sam uradila od analiza, i hormone i briseve, i hep B i C, i torch, i stitnu proverila, i mm spermogram. Sve drugo nam je savrseno, a ja sam se potajno nadala da ce nesto konkretno naci, jer ja sebi moram nekako ovo da objasnim, sledeci put mora biti drugacije.

za sada se drzim videcu i dokle ce tako biti

ja samo histero nisam radila a i hormone moram opet proveriti mozda se jos nesto izjalovilo

imas decu ili...

ja ne :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas su mi stigli rezultati PAI - heterozigot. Dakle, MTFHR i PAI - oba heterozigot. U petak idem kod hematologa.

iste mutacije imam i ja

isto secer ok, insulin malo povisen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Uh, drzi se. Bitno je da si na pravom putu. Sve si pokrila, mora biti dobro. Zajedno da trudnujemo. 

Sve sam uradila od analiza, i hormone i briseve, i hep B i C, i torch, i stitnu proverila, i mm spermogram. Sve drugo nam je savrseno, a ja sam se potajno nadala da ce nesto konkretno naci, jer ja sebi moram nekako ovo da objasnim, sledeci put mora biti drugacije.

Nasli ste, spontani su bili zbog Pai i Mthfr.

To je to.

Kod nekog se nikada ne "probude", kod nekog da.

Vazno je znati da je i to resivo, niske doze NMH, folati, zdrava ishrana...

Imas li problem sa cirkulacijom? Migrenu?

Izmenjeno od strane leni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

za sada se drzim videcu i dokle ce tako biti

ja samo histero nisam radila a i hormone moram opet proveriti mozda se jos nesto izjalovilo

imas decu ili...

ja ne :(

Draga Ivanice, od srca ti zelim ispunjenje tvojih najintimnijih zelja...znam kroz sta si sve prosla i koliko je tesko :( Verujem da ce se sve posloziti i doci na svoje.

Jeste li razmisljali o Vto? Sta kazu dr?

ivannnica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Ivanice, od srca ti zelim ispunjenje tvojih najintimnijih zelja...znam kroz sta si sve prosla i koliko je tesko :( Verujem da ce se sve posloziti i doci na svoje.

Jeste li razmisljali o Vto? Sta kazu dr?

gdraga dr smatra da mogu prirodno samo da nstimam hormone prolaktin moram drzati na uzici da bi j.c.bila dobra jer ni vto nece uspeti ako ne sredim prolaktin i IR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

iste mutacije imam i ja

isto secer ok, insulin malo povisen

Ivanice, imam divnog decaka, puni tri godine u ponedeljak. Zelim i tebi da uskoro setas stomacic, pa za par godinica da i ti juris jedno trogodisnje cudo. 

Leni, i kod tebe je, cini mi se, sekundarni sterilitet u pitanju? Jesi li na terapiji? Koliko ima vec da si otkrila sta ne stima? Upravo se vracam od endokrinologa. Dobila sam glukofaz, preporuke za korekciju ishrane i fizicku aktivnost, vitamin D. Dopada mi se sto zeli da tesno saradjuje sa hematologom, pa treba da joj se javim kad od njega dobijem misljenje. Nakon toga ce mi odrediti konacnu terapiju. 

Ona smatra da je mene iz koloseka izbacilo preterano dobijanje kg u trudnoci, mada to je sad sve sta bi bilo kad bi bilo. 

 

ivannnica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivanice, imam divnog decaka, puni tri godine u ponedeljak. Zelim i tebi da uskoro setas stomacic, pa za par godinica da i ti juris jedno trogodisnje cudo. 

Leni, i kod tebe je, cini mi se, sekundarni sterilitet u pitanju? Jesi li na terapiji? Koliko ima vec da si otkrila sta ne stima? Upravo se vracam od endokrinologa. Dobila sam glukofaz, preporuke za korekciju ishrane i fizicku aktivnost, vitamin D. Dopada mi se sto zeli da tesno saradjuje sa hematologom, pa treba da joj se javim kad od njega dobijem misljenje. Nakon toga ce mi odrediti konacnu terapiju. 

Ona smatra da je mene iz koloseka izbacilo preterano dobijanje kg u trudnoci, mada to je sad sve sta bi bilo kad bi bilo. 

 

Marg, vidis da se stvari pomeraju i da je endokrinolog ipak uvela terapiju, kao sto sam i pretpostavila da ce. Koliku dozu ti je prepisala?

Ponekad samo ishrana, nazalost, nije dovoljna, ali je jako vazno uvesti i fizicku aktivnost jer je ona za IR znacajna.

Vidim da je Leni vec spominjala folate, pitaj obavezno hematologa za to, mada, kazem, jos uvek je to novo za njih, najverovatnije ces dobiti folnu kiselinu da pijes. Pitaj, obavezno, i za aspirin.

Jos jedna stvar, i hematolozi se razlikuju. S obzirom da si imala dva spontana, moguce je da ce ti reci da se ukljuci terapija cim ostanes trudna, ili da ipak, kao ja, proveravas d-dimer, pa ako skoci, onda uvodjenje terapije.

Ja sam homozigot pai i heterozigot mthfr, ali posto nisam do sada ostajala trudna, hematolog je odlucio da samo proveravam d-dimer, i hvala Bogu, za sada je dobar.

Jos uvek nije objasnjeno kako i zasto se mutacije aktiviraju u trodnoci, ali nemoj oko toga da se opterecujes, vazno je da znas da su ovi problemi koje si otkrila resivi, da ih mnoge zene imaju i uz terapiju sve se zavrsi u najboljem redu. 

Javi obavezno sta je hematolog rekao. 

leni, ivannnica i Margaritta volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.