Edukovane, a domacice

odgovora

Objavljeno

Drage moje,

Kako se osecate kada vas neko pita sta ste zavrsili od skole (a vi imate odlicno obrazovanje, samo ste iz raznih okolnosti kod kuce i uz dete), a posle vam u dokument (lekarski, opstinski,...) napise, pogledavsi vas ispod oka, sa podsmehom samo "domacica, itd,..."?

Zar je nemanje posla automatski znaci da si glupa i neobrazovana, da manje vredis? Zar svaka zena ne bi volela da radi i privedjuje, da ima sto je vise moguce za sebe i porodicu?

Gledala sam i slusala pre neki dan na jednoj nasoj domacoj Tv - ji kako jedan "pametan" muskarac da bi se dodvorio jednoj novinarki, nju, dize na pijadestal, a nezaposlene zene naziva malte ne glupim i neobrazovanim zenama koje su domacice i malte ne nista ne vrede, a pri tom doticni radi u svetu mode, zenske mode i kako one ne mogu da razumeju nju, koja je zaposlena i koja je novinarka,...

Dakle, vas dozivljaj i misljenje o smislu reci... Domacica?

BranaS i mama ata volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na dosta različitih tema smo polemisale o ovakvim i lsičnim stvarima.

To je stvar ličnog izbora svake žene. Žene koje se osjećaju ispunjeno i dobro kao domaćice ma koliko škole one imale to su sretne žene i uživaju u svojoj ulozi. Na žalost mnogo više ej onih koje žele da rade, obrazovane su a nisu u mogućnosti iz 1000 razloga - zapale su u obaveze oko kuće i djece ili, ono što je mnogo češće, NE MOGU DA NAĐU POSAO. Poslodavac će radije dati posao slobodnoj ženi ili muškarcu nego mladoj mami ... na žalost ovo je realnost.

A što se podsmjeha tiče - za to nemam riječi ... odvratno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je ipak ovo drugo sto si navela, a ne izbor zene, pre ce biti da je NAMETNUTO, tj. da bude u kuci i sa manje finansija, nego da radi i privedjuje.

Mislim da postoji zakon gde drzava podrzava sa raznim beneficijama poslodavce koji zaposle ljude, zene, iznad 45 godina, kao da si u prednosti i oni ispod 30 godina. Znaci kada si u najboljem dobu za stvaranje porodice, ti nemas nikakvu novcanu podrsku. No to vec zalazi u drugu temu, ali je i ona usko povezana sa poslovima i domacicama. Nametnutost da budes domacica. Na zalost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaposlena ili ne zena je domacica ( jedino ako nema love pa da plati kucnu pomocnicu ).

E sada jea spadam u te obrazovane domacice koje nmogu da nadju posao, nisam nikada dozivela taj podsmeh doduse kao zanimanje pisem " ne zaposlena" sto i jesam a "domacica" je svaka zena pa i ona koja nema porodicu ( mora da opere, skuva, cisti, opegla ... )

Sto se tice komentara doticnog gospodina predpostavljam da je to onaj na Pink TV-u sto izigrava modnog strucnjaka... licno mene njegovo misljenje i misljenje takvih ljudi uopste ne zanima jer znam da sam inteligentnija, pametnija a mozda i skolovanija od vecine nih tako da moj mozak ne moze da podnese takve likove i takve tipove emisija pa ih samim tim niti gledam niti slusam.

Trmalja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne slazem se da je, u danasnje vreme, svaka zena domacica, jer ima svoju skolu i zvanje sto se ovde ocigledno ne postuje i kao sto vec napisah u razna dokumenta ti kao zvanje upisuju - domacica. A gde su tu srednje, vise skole, fakulteti? Pa nismo valjda zavrsile skole za domacice?! To ni ne postoji, to se prenosi sa kolena na koleno.

Danas ne postoje prave domacice, tj. neobrazovane zene koje rade iskljucivo kucne poslove, na sta se pomisli kada se upotrebljava ta rec.

Ne radi se Tv Pink - u, ali to nije ni bitno,...

Ali poenta je da se radi se o ljudima ili koji su nadobudni, zive u oblacima i ne misle da danas sutra, mogu da budu u istoj situaciji,... Samo ne znam kako bi se snasli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po tebi je domacica neskolovana zena koja radi kucne poslove a po meni svaka zena koja vodi brigu o svom domacinstvu. Ne znam gde zivis ali ja gde god sam popunjavala papire ili dokumenta meni je ako nisam zaposlena napisano " nezaposlena", uvek bude tipa zvanje to i to zanimanje nezaposlena . Na rec domacica retko sam nailazila skoro nikada.

Ne smatram da su domacice neskolovane i neobrazovane, naravno ima i takvih, po meni je to svaka zena a muskarac u kuci je domacin ( mnogo lepse mi zvuci nego gazda i gazdarica ) ali ti drugacije gledas na to.

Ako ti je zanimanje "domacica" onda je to po meni znak da ti radis u nekom hotelu ili slicno i vodis racuna o cistoci tog objekta ili drugacije recene sefica higijenicarima.

Sto se tice tih nadobudnih pa sta da se kaze nego da mi ih je zao ... kompletne nase elite jer su oni iskompleksirani i moraju nekako to da izlece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su u kartonu u porodilištu oba puta napisali "domaćica", kada sam rekla da sam nezaposlena. Prvo pitaju zanimanje, pa gde radite...ako nigde ne radiš, upišu to što upišu.

Inače, meni to ni malo ne smeta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne pamtim kad sam čula da se neko prijavljuje ili za bilo koji papir piše zanimanje: domaćica! Možda je bilo kad su naše mame popunjavale, to je odavnoooo prošlo i sad se valjAD :D piše "nezaposlen/a".

Pitam se samo kako ti papiri prolaze.... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma to šta piše je čista glupost ....

Mozda ću sada otići u off ali da se nadovezem na te papire i popunjavanje istih

npr. bracni status :)

Ja sam i razvedena i slobodna i u braku :)

Jednom se razvela, sada zivim u bracnoj zajednici ali se nisam udavala :lol: a moram da stavim nešto - najbolje kao na fejsu "komlikovano je"

Ito tako i za ime jednog roditlja insistiraju da to bude otac. Napišem ime od A oca uplatim nešto a oni mi izdaju priznanicu kao da je on to uplatio što je vrlo diskutabilno sa aspekta plaćanja alimentacije .... jer nije uplatio ON nego JA.

Tako i za domaćica. Šta ako žena živi sama, bez muža i djece a traži posao ....

ŠTA UOPŠTE SPADA U OPIS POSLA DOMAĆICE I ZAŠTO ZAPOSLENA ŽENA NE MOŽE DA BUDE UJEDNO I DOMAĆICA?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace, sto se tice tih papira i gluposti - zbog cega ti smeta sto pisu "domacica"? Iskreno, ne razumem. To sto se oni tupani tamo time podsmehuju, za to me boli ... da ne kazem sta. Pa ja bih pre da mi pise u nekom papiru "domacica" nego "nezaposlena". To, nezaposlena, je meni vise pogrdno nego domacica. Kad zamislimo nekog ko je nezaposlen, uglavnom je to neki lenjivac, sedi i ceo dan gleda u plafon, itd. Domacica je barem neko zvanje, zvanje vredno pohvale, jer je to zena koja stvara dom, koja gaji decu, koja po ceo dan nesto RADI da bi njena porodica cvetala. Mislim, ti insistiraj sledeci put, ako ti to znaci, da pise recimo "nezaposlen inzinjer" ili sta si vec zavrsila, ali je po meni bolje i tacnije da pise domacica, jer si ti trenutno upravo to - majka koja odgaja svoje dete i posvetila se kuci, dok ceka da se pojavi posao koji je spremna, kvalifikovana i sposobna da radi.

Maybe svaka ti je zlatna(ali ti kao profesor to vec znas :P ),nego ovo i ja htedoh da pitam,zasto nekome smeta da mu tamo negde pise da je "domacica"? Pa zar je to za "podsmeh"? Ne razumem zene koje se stide toga sto su domacice,tj.nezaposlene a pri tom imaju velike skole. Meni svugde pise da sam domacica,i kad sam bila zaposlena moje zvanje ovde je "Hausfrau" iako imam neku diplomu,ne stidim se svoje uloge majke,zene,kuvarice,cistacice i svega ostalog sto spada u taj pojam "domacica"-malo li je...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Taman posla da se stidim onoga sto jesam i pobrkale ste - sramotu, tumacenje nadobunih ljudi i onoga sto je upisano u dokument.

Nije sramota biti domacica, kao domacica - brinuti o kuci, porodici, deci,...

Vec vam govorim o tumacenju nadobudnih ljudi koji sebi daju za pravo da ne zaposlene zene svrstavaju pod domacice (u pogrdnom smisli te reci, da je smatraju nizom vrstom, samo zato sto su nezaposlene - precizno u firmi). I misle na zene - domacice koje su bile kao nekada kada su zene imale pravo na rad, ali samo u svom domacinstvu, kada se nisu skolovale.

I sto se tice upisa u dokumenat - ako vec pitaju koju skolu imam - onda treba i da napisu koja je, bez obzira na trenutni poslovi status.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,

Kako se osecate kada vas neko pita sta ste zavrsili od skole (a vi imate odlicno obrazovanje, samo ste iz raznih okolnosti kod kuce i uz dete), a posle vam u dokument (lekarski, opstinski,...) napise, pogledavsi vas ispod oka, sa podsmehom samo "domacica, itd,..."?

Zar je nemanje posla automatski znaci da si glupa i neobrazovana, da manje vredis? Zar svaka zena ne bi volela da radi i privedjuje, da ima sto je vise moguce za sebe i porodicu?

Gledala sam i slusala pre neki dan na jednoj nasoj domacoj Tv - ji kako jedan "pametan" muskarac da bi se dodvorio jednoj novinarki, nju, dize na pijadestal, a nezaposlene zene naziva malte ne glupim i neobrazovanim zenama koje su domacice i malte ne nista ne vrede, a pri tom doticni radi u svetu mode, zenske mode i kako one ne mogu da razumeju nju, koja je zaposlena i koja je novinarka,...

Dakle, vas dozivljaj i misljenje o smislu reci... Domacica?

Obozavam da slusam renomirane modne kriticare i njima slicne, koji svoje recenice jedino umeju da formulisu na osnovu urbanog-ulicnog zargona i zvuce "moderno", pritom da ispricaju pricu, a nista ne kazu. Televizija, kao i radio, vise nisu merodavan servis na koji mozes da se oslonis, u smislu, pismenosti i pametnih informacija. Uz duzno postovanje, Pink nam to, na vise nacina, godinama pokazuje.

Voditelji na "urbanim"radio stanicama vode emisije kao da su sa ortacima ispred trafike, caskajuci uz 'ladno pivo.

Politicari su nam poluobrazovani (odredjen br. njih), voditelji takvi kakvi su, 90% emisija i soua ispunjeni polupismenim ljudima, pa je i tesko ocekivati neki procvat nacije. Naravno, velika cast izuzecima i hvala im sto ih, jos uvek, ima!

Elem, po mom misljenju, DOMACICA je stanje duha!

Meni je moja mama davno rekla- Zavrsi fakultet, a domacica ti ne gine, u svakom slucaju.

Da imam 5 fakulteta i 3 posla isto bih peglala muza i kuvala svaki dan, ribala, prala.., jer je to moje licno zadovoljstvo. Cinjenica je da se umorim, cesto na nos padnem, ali to je moja mala porodica, moja kucica, moj mali svet i to me cini srecnom.

Da rezimiram svoj stav: Ja gde god da idem, svoje znanje i obrazovanje nosim sa sobom i to je nesto sto niko nikada nece moci da mi uzme. Apsolutno 5 para ne dajem na tudju reakciju-'domacica'/'nezaposlena'. Svesna sam da nisam najpametnija, najobrazovanija... covek sam sa manama, kao i svako, ali znam koliko vredim i niko ne moze da me uvredi. Bas zato sto ti takvi, koji se tome podsmevaju, su umnogome gori od mene, u svemu. Pa mi je cak i smesno.

Meni u pasosu pise - Housewife :lol: I super mi je to. (osecam se kao ocajna domacica) :P

Pa nemam posao... moram nekako da se vodim u ovoj tudjini! :lol:

Na dosta različitih tema smo polemisale o ovakvim i lsičnim stvarima.

To je stvar ličnog izbora svake žene. Žene koje se osjećaju ispunjeno i dobro kao domaćice ma koliko škole one imale to su sretne žene i uživaju u svojoj ulozi. Na žalost mnogo više ej onih koje žele da rade, obrazovane su a nisu u mogućnosti iz 1000 razloga - zapale su u obaveze oko kuće i djece ili, ono što je mnogo češće, NE MOGU DA NAĐU POSAO. Poslodavac će radije dati posao slobodnoj ženi ili muškarcu nego mladoj mami ... na žalost ovo je realnost.

A što se podsmjeha tiče - za to nemam riječi ... odvratno!

Veliki potpis!

Dodala bih jos ovo... ako nisi domacica, onda si mlada-mladi radnik (pa te opet gledaju kao nizu klasu)... i tako u krug. Kako god da obrnes, ne valja! Pa zasto bih se ja onda uopste nervirala i obazirala na to?! :)

U stvari, kad bolje razmislim (podstaknuta pitanjem koje je postavila Topaz i nekim drugim komentarima ovde), sledeci put kad budem pitana za tu informaciju radi popunjavanja nekog papira ima da insistiram da napisu "profesor i domacica"!!! Pa da se zna da pored toga sto tupim na predavanjima ujedno kod kuce i peglam! :P

Ljubim te za ovo!

I onda neka mi neko kaze da mi zene nismo zmajevi!!! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ŠTA UOPŠTE SPADA U OPIS POSLA DOMAĆICE I ZAŠTO ZAPOSLENA ŽENA NE MOŽE DA BUDE UJEDNO I DOMAĆICA?

Ja sam domaćica iako sam zaposlena... :) mada mislim da se ovdje ne radi o tome...

Očiti problem je pisani trag u nekim dokumentima i time omalovažavanje same ličnosti...zašto sam se školovala ako sam domaćica??? Mene iskreno ovo ne bi pogađalo, pomislila bih "zašto da mene ovo pogađa"...neka pogodi one koji su krivi za to....

Iako..ja na takvu kolonu bilo kojim dokumentima nikada nisam vidjela...stoji zaposlena/nezaposlena(zaokružiti) ili slično...što je po meni u redu i naravno navesti zvanje...

Taman posla da se stidim onoga sto jesam i pobrkale ste - sramotu, tumacenje nadobunih ljudi i onoga sto je upisano u dokument.

Samo to treba drugačije posmatrati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se upisem u klub obrazovanih domacica i bas se ponosim time. To je bio moj izbor kad sam rodila dete i nece mi biti dozivotno. Imala sam izbora da biram i uzivam sa svojim detetom, a sta pisu po papirima bas me briga. Naravno da nikad nisam upisala kao zanimanje domacica, ne zato sto me je blam, vec sto ta opcija ne postoji onog momenta kad zavrsis faks.

Baca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaposlena ili ne zena je domacica ( jedino ako nema love pa da plati kucnu pomocnicu ).

Juuu znaci ne :wacko: Nikada necu biti domacica, kao sto nikada necu preplivati okean. Trenutno sam silom prilika kod kuce sa decom ali se i dalje ne smatram domacicom, i kad bih sebe tako nazvala to bi bila uvreda za zene koje su domacice svojim izborom i koje to vole. Ne volim kucne poslove i kako god mogu gledam da od njih pobegnem, jednostavno me cine nesrecnom. Moju mamu je strasno zivciralo kad su joj onomad upisivali da je domacica, i ona je uvek insistirala da upisu da je nezaposlena, jer posao nije mogla da nadje zato sto nije bila clan Partije, a ne zato sto je birala da bude domacica. Ne vidim zasto je zena ta koja mora da vodi racuna o kuci... Npr. u mom braku mm je taj kome kucni poslovi ne padaju tesko, njega cak ciscenje poda smiruje :wacko: Kad bih mogla da nadjem posao jednako placen kao njegov, rado bih mu prepustila brigu o kuci, i svi bismo bili srecniji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ima raznih slucajeva, neko je stvarno obrazovan ali u ovoj drzavi prokletoj ne moze da nadje posao, pa je privremeno samo domacica, neko nema potrebe i ne zeli da radi, nevezano za obrazovanje, nego zeli da ostane kod kuce i odgaja decu dok su mala, i ne vidim tu nista lose...

Ali ima sada i puno nekih levih privatnih fakulteta, koje platis i zavrsis a nemas nikakvo znanje, i onda kao cekas ne znam ni ja koji posao, a nisi svestan koliko vredis ili ne..

Covek mora znati da proceni realno svoje znanje sto se trzista rada tice.

Recimo imam rodjaku koja je zavrsila za menadzera neki privatan faks, i ona nece da radi nista osim da bude sef nekom :huh: ...ona racuna da sam ja kao programer samo obican sljaker, a ona ce recimo odmah da dodje na radno mesto da meni bude sef :ph34r:

I onda kad neko tako zivi bez dodira sa realnoscu, na kraju bude "edukovana" domacica, kao sto je ona sad

A nece da radi nijedan posao, ispod casti joj je da bude prodavacica recimo i slicno, kao ona je akademski gradjanin i te fore

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam na primer veterinar,i mogu i dobar posao da napravim s obzirom da ovde nema mnogo nas,ali dzabe i volja i sve kada jednostavno pored svih sranja koje je drzava nametnula niti mogu da otvorim svoju ambulantu niti mogu samostalno da radim.Jedino da se uortacim sa ovim cikicama,pa da mi oni sefuju,a dve blage nemaju jer su seoski stojaci bez skolskog obrazovanja.Tako da neka hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,

Kako se osecate kada vas neko pita sta ste zavrsili od skole (a vi imate odlicno obrazovanje, samo ste iz raznih okolnosti kod kuce i uz dete), a posle vam u dokument (lekarski, opstinski,...) napise, pogledavsi vas ispod oka, sa podsmehom samo "domacica, itd,..."?

Da se ne lazemo ja odlepim od muke.

:angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh polemike, kad god su me pitali sta sam po zanimanju ili ja kad sam popunjavala rekla sam domacica, jer trenutno mi je to zanimanje iako nisam placena za njega novcano. Ne smatram da su domacice neobrazovane i glupe. Sto je neko rekao da imam 5 fakulteta i poslova moram kucu da sredjujem.

Najsmjesnije mi je kad zena odreaguje na ono ''domacica'' kao nesto fuj, kao da ona nece otici kuci i drndati djecu, sudje, ves i ostalo. A ti sto gledaju domacice kao nizu vrstu mogu samo da me poljube onde gdje sunce nikad ne zalazi, jer kad stignu sve kao i ja, ili bilo koja domacica, a da ne kukaju po cijeli dan onda mogu da mi se jave.

I uopste mislim da je problem u zenama, jer kad neko napise ili kaze domacica odmah joj rogovi skoce, kao da to nije.

Meni skoce u smisli kad mi moja draga sveki kaze kako sam ja udata i domacica i da treba da crknem radeci i zadovoljavajuci tudje potrebe, i tako mi sve obrazlozi :). u principu udala si se i sad robuj, ma za*ebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam jutros, kada sam stigla na posao, zatekla polemiku o tome. Kazu koleginice - ne udaje im se, nece da idu za nekim i ciste, peru, kuvaju, jos i dete... Ma kakvi! Idi begaj! Kazu da hoce svoju slobodu i vreme, ako se posvete detetu, ode im zivot i tako to... Moram priznati da sam se malo uvredila jer su to govorile smejuci se i pricajuci o porodici kao da je to nesto lose. Pa zar sam ja, koja sam udata i sa malim detetom dosadna? Ne idem nigde? Jel sam zatupela? Bas mi je bilo krivo. Pokusala sam da im objasnim da tolika kolicina ljubavi prema detetu otera i san i umor i poodrastao koren na kosi i zacumele obrve i iskrzane nokte i sve te "lose" strane majcinskog posla. A na kraju krajeva, ne mora da bude tako, dovoljno je da ti sat-dva neko pricuva dete da odes do manikira, frizera i eto, nisi vise "cudo", ali ne, one su odlucne da ce jos cekati. Ok, ja postujem, ako neko zeli da predje 30, 35, 40 i da onda cuva decu, neka... Ali nemoj omalovazavati moj izbor. Ja jesam domacica iako radim, ja sama kuvam, perem, cistim i brinem o svom malom domacinstvu i bas sam ponosna :)

M@r@ i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sa ponosom govorim da sam majka i domacica :) (mada nisam bas domacica za primer), ali na svu srecu nisam podlegla kapitalistickom vremenu, niti planiram

BranaS, M@r@, Earl Grey i 3 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vasrksija svaka cast!

Miva, docekace njih trenutka kad ce zaliti za porodicom koju sad ne zele zbog slobode.

Ja sa ponosom kuvam i perem za moje momke i ponosno to svima kazem! Ponosna sam sto sam "domacica" za moju divnu porodicu, a pored toga ako uspem i da radim i idem u korak sa svim tim (a moracu) savrsen spoj! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam domacica i ponosim se sa tim....i sama trazim da upisu domacica.....nije sramota cuvati decu,prati,peglati za njima i za svojim muzicem....

Trmalja, Kristina86 i M@r@ volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam domacica i ponosim se sa tim....i sama trazim da upisu domacica.....nije sramota cuvati decu,prati,peglati za njima i za svojim muzicem....

Naravno da nije sramota!

Meni pisu moju struku, al' sudeci da u struci nemam ni dana radnog iskustva, opusteno bi mogli napisati bilo sta drugo, bilo bi tacnije ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da nije sramota!

Meni pisu moju struku, al' sudeci da u struci nemam ni dana radnog iskustva, opusteno bi mogli napisati bilo sta drugo, bilo bi tacnije ;)

Pa to i jeste. Mislim mogu reci da sam dr.mr.sci ko da ce to ko provjeravati. Ovako kazem istinu i mirna Backa. Kome smeta neka bude nesto drugo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.