Govor, 3.godina

odgovora

Objavljeno

Želim ti puno sreće :)

hehe hvala :rolleyes::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ne citiram sad sve redom, sto se tice frenuluma Breza je u pravu, to bi samo uticalo na izgovor pojedinih glasova. Nije mi jasno da to nije primeceno u porodilistu, mom Luki su tamo videli i secnuli to.

I meni je kroz glavu prosao autizam, ali ko zna sta je u pitanju.

Cinjenica je da ni jedan roditelj ne voli da cuje takve stvari o svom detetu, ali kad je roditelj skroz ,,slep'' i zauzet sa svim ostalim stvarima osim sa svojim detetom je jako jadno.

I mene zanima kako mu ide sa nosom? Ja u blizoj okolini imamdecaka koji evo sad ima 4,5 godina jako lose prica, jos uvek kaki u gace, vrlo cudno se ponasa...Roditelji ne primecuju da njemu nesto fali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ne citiram sad sve redom, sto se tice frenuluma Breza je u pravu, to bi samo uticalo na izgovor pojedinih glasova. Nije mi jasno da to nije primeceno u porodilistu, mom Luki su tamo videli i secnuli to.

I meni je kroz glavu prosao autizam, ali ko zna sta je u pitanju.

Cinjenica je da ni jedan roditelj ne voli da cuje takve stvari o svom detetu, ali kad je roditelj skroz ,,slep'' i zauzet sa svim ostalim stvarima osim sa svojim detetom je jako jadno.

I mene zanima kako mu ide sa nosom? Ja u blizoj okolini imamdecaka koji evo sad ima 4,5 godina jako lose prica, jos uvek kaki u gace, vrlo cudno se ponasa...Roditelji ne primecuju da njemu nesto fali.

Poslušaću savjet Breze, pa ću razgovarati sa suprugom s ciljem da on utiče na svoga brata (oca djeteta) da ga odvedu logopedu. Što se tiče nose, on pelene još uvijek nosi i koliko znam, ovoga ljeta će pokušavati da ga uče bez pelena. Generalno, mislim da sam ja prva primjetila čudno ponašanje roditelja a potom i djeteta, tu i tamo sam pomenula suprugu, ali on toga nije bio svjestan jer nikada nije bio u dječijem okruženju, kao što je slučaj sa mnom. Nikada nisam vidjela neku opuštenu situaciju, igru i druženje, sve je bilo prilično zategnuto i grčevito jer je "majka djeteta osjetljiva, pa pazite". Kada je bio beba, niko od nas nije smio da ga uzme u ruke, što je bilo jako bolno i neprihvatljivo za moga supruga...

Što se tiče jezika, navodno se to mora uraditi do najkasnije drugog mjeseca od rodjenja, ali pravi razlog zašto to nije tada ili odmah pri rodjenju nije učinjeno, ne znam...

Dječak je dobrica, ali ima situacija (vjerovatno kada mu nešto nije po volji ili kada se ne može riječima izraziti) kada se baci na pod, vrpolji se i silovno baca igračke po sobi.

Dodatni problem, i pomalo tužan, jeste taj što je majka djeteta doktor, pa smatra da najbolje zna šta je za njeno dijete dobro i da najbolje zna procijeniti ukoliko nešto nije u redu...:-(. Nas dvije ćemo vjerovatno već sutra kafenisati, pa ću i ja pokušati, indirektno i veoma pažljivo joj predložiti logopeda... :-).

Svima vama hvala na brizi i mnogobrojnim savjetima :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao, mama je još lekar, pa se ne brine... E tužno... Žao mi deteta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se vratimo na temu:

Petar je naucio da izgovara sve glasove naseg pisma i jako sam ponosna sto je to kratko trajalo.

"R" je odavno znao da izgovori, pre 2. rodjendana, a sada, prosto uz malo vezbe izgovara i Ć,Č,Š,Đ,Ž :)

MatroNadja, buhla i viki77 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi izgovaramo sve glasove, bez velikih problema. Jedino kad joj se u reči nadje Č, ono više zvuči kao Š. Pa je učiteljica, redovno ušiteljica, ali je Č-čaša.

buhla voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja ne ocekujem da ce odmah uspeti da savlada svaki taj glas u svakoj recenici. To ce vremenom da dodje na svoje. Ja volim sto on uvek reaguje kad ga ispravim i ponavlja da uvezba. Vazno mi je sad da on te glasove pojedinacno dobro izgovara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma naravno, važno je da vežbaju i puno pričaju. Ja se ponekad zapitam da li ova šica ima dugme za isključenje. Stalno totrlja. Nikako da se naučimo da se ne kaže ''Šta je?'', nego: ''Molim?''. Mnogo je smešna, prvo kaže:''Šta je?'', a onda se brzo ispravi, pa pet puta ponovi:''Molim, mama?''

YelenaC voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za Petra i Isidoru :* Nama su za sad najveci problem R i Dz. Mada i L cesto ne zna lepo izgovoriti u nekoj reci, dok ovako solo ga dobro izgovara.

Mi imamo problem sastavljanja reci, tj. povezivanja slogova u rec. O sklapanju recenice da ne govorimo. Na Eng. je super, ali nas jezik mu je bas problem.

Bili smo i kod ovdasnjeg logopeda, iako ona nema veze sa nasim jezikom, ali ona misli da je on sad previse aktivan i nema vremena za " pricu" - sto i jest u jednu ruku. Ona misli i da je vrtic super stvar za decu sto se tice govora.

Ja ne znam koliko ce za Lunu biti super <_< Ionako joj je jezik zapetljan, plasim se da ce je nemacki samo jos vise zbuniti. Bas joj je tesko da izgovara pravilno reci, redovno ispremesta slogove :( A trudi se, bas se trudi maca moja... Nista, vezbamo i vezbamo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 Ja sam totalno zbunjena....i zabrinuta i nisam zabrinuta...Moj mlađi zvrk je napunio 3 krajem septembra. Još uvek ne priča, sve razume...tu i tamo po neko "Mama hoću vode", "Idemo napolje"... Da napomenem da smo mi dvojezična porodica. Tata je Grk, ja srpkinja...Znam da deca koja odrastaju u višejezičnim porodicama kasnije progovaraju (bar tako kažu), ali eto nešto i ne da mira. Vodili smo ga na preglede i sve je u najboljem redu. Stariji je progovorio oko druge godine, pa ne znam da li možda ja preterujem jer očekujem i od mlađeg isto?! Je l' imao neko sličan problem i kada ste konačno "odahnuli" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gkouma, ako je sve u redu kod logopeda onda nemoj brinuti. Moja mala sestra od strica je isto kasnije progovorila, a sestricina (isto iz dvojezicne porodice) jos uvek nije, ne na onom nivou na kojem bi trebalo za njen uzrast. Vazno je da razume i da kaze bar nesto, sve se uci, pa i jezik. Stoji da su malo zbunjeni ako paralelno uce dva jezika (u isto vreme), ko ne bi bio. Medjutim, u celoj toj prici je najvaznije da ih zdravstveno nista ne remeti i da sa te strane nema problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.