Diastasias recti

odgovora

Objavljeno

Mnogim zenama posle porodjaja ostane prilicno veci stomak, a da nisu ni svesne da je doslo do razdvajanja trbusnih misica koji se zovu Recti. To su dva vertikalna misica koja trebaju biti spojena - najbolje se vide kako neko ima plocice, takozvani six pack. Kada se stomak ne povlaci ni posle pola godine od porodjaja i vise, treba proveriti da li se radi o tome.

Diastazija je malo nezgodna jer moze doci do ispadanja kile kroz tu supljinu, da ne kazem guranja nekih organa.

Bitno - Nisam imala pojma koliko je bitno podvezivanje posle porodjaja, bas zbog ove deformacije, a i kao sprecavanje pojave kile itd. (Kanije cu pisati jos o tome)

Ovako izgledaDiastasias recti.

diastasis-recti.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deder,Milar,prikazi kako to izgleda kod zena na pravim slikama ukoliko ima na netu,ovako u misice se ne razumem.

Mada ja nikad nisam imala plocice ni kao devojka samo mi je tada stomak bio manji sada vise izrazen..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Millar na ovoj temi! :wub:

Ovo sam ja uspela da izguglam:

U poslednjem tromesečju stomačni mišići su

rastegnuti do svog maksimuma. Jedan od ovih mišića „rectus abdominis" može da

podeli stomak po sredini, stvarajući stanje poznato kao DIASTASIS RECTl. Pravi

razlog ove podele nije dobro poznat ali faktori koji doprinose ovoj promeni uključuju:

pritisak iz materice koja raste, hormonske promene i prenapregnutost mišića.

Da bi proverila razdvajanje trbusnih mišića trudnica treba da legne na leđa, skupi

kolena i stopala stavi na pod. Zatim treba da podigne glavu i ramena od poda, a bradu

da podigne do grudi. Stavljajući prste horizontalno na pupak, treba da blago pritisne

svoj stomak tako da oseti razdvajanje između linije vertikalnih mišića. Ako može da

stane više od dva prsta (više od 1 inca) između dve linije onda je DIASTASIS RECTI

prisutan.Onda treba da ponovi test iznad i ispod pupka, odvajanje može da se pojavi

na bilo kom od ova tri mesta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po ovom uputstvu u lezecem polozaju meni su misici definitivno razdvojeni. Imam plocice izmedju kojih su velike rupe. Ali kada stanem stomak mi je totalno ravan, kao pre trudnoce.

A posle porodjaja sam imala upalu trbusnog zida, kada mi je hirurg spomenuo da su mi mozda razdvojeni misici, ali nikada mi niko to vise nije ni spomenuo, niti sam to kontrolisala. A kada mi je upala prosla, nisam vise ni imala zakazane preglede kod istog hirurga. ;)

Zato sam i pitala da li moze posledica razdvojenih misica da bude utrnut stomak. Bas me je zainteresovala ova tema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad cu da odem 150km do moje bake da je izljubim zato sto me je naterala da posle porodjaja nosim steznik ili maramu vezanu oko struka.

Posle porodjaja mi je visio stomak nenormalno, jos gore nego na gornjoj slici, ali sam nosila steznik sve dok se skroz nije smanjio i sad je totalno ravan :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sad ne znam gde tacno treba da pipam gore mi je izgleda ok oko zeluca,ali zato gde je pupak tu moze cela saka da mi upadne :) po ovom lezecem testu...ali ja nikad tu nisam imala jake i izrazene misice i nikad nisam mogla da uradim trbusnjake ne znam nekoliko komada u vrh glave i pre trudnoca..a stomak mi je visnuo vise dole oko pupka i iznad rane nego iznad pupka kako opisujes...sad na ovim slikama ja ne mogu da kazem prepoznajem se...i kako treba drzati prste gde ne treba da upadne vise od dva prsta u sirinu ,koja sirina, da li postaviti prste kao na slici u ravni npr sa dojkom ili meriti sirinu tako sto su ti prsti npr paralelni sa nosom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj brezo nemam pojma :)

Ja sam stavila i paralelno sa grudima, pa onda pod pravim uglom u odnosu na grudi, upada i ovako i onako.

A po ovom testu sto sam ja nasla na netu, stavis i ovako i onako, jer moze da bude i uzduzno i popreko pored pupka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mnogim zenama posle porodjaja ostane prilicno veci stomak, a da nisu ni svesne da je doslo do razdvajanja trbusnih misica koji se zovu Recti. To su dva vertikalna misica koja trebaju biti spojena - najbolje se vide kako neko ima plocice, takozvani six pack. Kada se stomak ne povlaci ni posle pola godine od porodjaja i vise, treba proveriti da li se radi o tome.

Diastazija je malo nezgodna jer moze doci do ispadanja kile kroz tu supljinu, da ne kazem guranja nekih organa.

Bitno - Nisam imala pojma koliko je bitno podvezivanje posle porodjaja, bas zbog ove deformacije, a i kao sprecavanje pojave kile itd. (Kanije cu pisati jos o tome)

Ovako izgledaDiastasias recti.

diastasis-recti.jpg

Ja to imam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Millar, molim te napiši vežbe. Odmah počinjem da ih radim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od svega sam razumela klipove :lol:

Bitno da sam ukapirala kako se prsti postavljaju...i znaci meni je kod pupka tek razdvojeno gore nije toliko to znaci da ja imam to ali malo nize.

I sad pitanje da li mene kicma tako stalno koci zato sto mi i napred ovi misici ne drze kako treba stomak,i ovi odostraga trpe i ja malo malo pa se ukocim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Millar draga odlična tema! Ja sam nosila steznik posle CR-a, i ako su mi rekli da ne treba, al opet sumnjam na ovo... Ne mogu sad da proverim, al javljam stanje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milar,ah ti si bivsa plesacica zamisljam kako je tvoj stomacic bio cvrst i kako ce se vratiti,eto imas volje i za vezbanjem...Sta je sa lenjim bubama koje nisu bile "plocaste"?

Jel moze nesto uz kafu..hm.mozda to sa koncentracijom i uvlacenjem u 6 nivoa...ali Milar Sto puta :o :o Da li ti verujes da ja verovatno ni do deset necu moci :lol:

Da rezimiramo na stolici koncentracije,kegelove i one sa klipa sa peskirom je li sam dobra na casu?

Ajoj..a taman sam smrsala i super imam stvari da oblacim ,stomak se i ne vidi toliko i sada ti meni da je moj stomak u problemu :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj, Brezo! Ma, idi u persun ! :lol:

Stolica koncetracije ! :lol:

Nisi ti kriva, ja sam. Sta cu kad ne umem lepo da objasnim. :unsure:

Ti si odlicno objasnila ,a ja to da lakse zapamtim!

Eto ti Brezo,hoces tri carska,sad juri tamo misice po trbusnoj duplji ako hoce da se skupe ovim vezbama koncentracije ili ti ne gine dozivotno zapasivanje stomaka u pantalone :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ti si odlicno objasnila ,a ja to da lakse zapamtim!

Eto ti Brezo,hoces tri carska,sad juri tamo misice po trbusnoj duplji ako hoce da se skupe ovim vezbama koncentracije ili ti ne gine dozivotno zapasivanje stomaka u pantalone :rolleyes:

E moram da se :lol:

Meni je od porođaja ostao samo ovakav stomak ko na prvim slikama... Kukovi, bokovi, sve na mestu... Al stomak <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milar,ah ti si bivsa plesacica zamisljam kako je tvoj stomacic bio cvrst i kako ce se vratiti,eto imas volje i za vezbanjem...Sta je sa lenjim bubama koje nisu bile "plocaste"?

Jel moze nesto uz kafu..hm.mozda to sa koncentracijom i uvlacenjem u 6 nivoa...ali Milar Sto puta :o :o Da li ti verujes da ja verovatno ni do deset necu moci :lol:

Da rezimiramo na stolici koncentracije,kegelove i one sa klipa sa peskirom je li sam dobra na casu?

Ajoj..a taman sam smrsala i super imam stvari da oblacim ,stomak se i ne vidi toliko i sada ti meni da je moj stomak u problemu :rolleyes:

:lol: ..hahahah luda si skroz :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja drugarica ima tu kilu i te 'odvojene' mišiće!!! Ona je rodila 3 dece i svako preko 4 kg,inače redovno trenira,zategnuta je ko struna,ima pločice koje se ne vide upravo zbog toga,a tek 'rupa' :o joj to je baš strašno,njoj ta kila jako smeta i već se neko vreme sprema za operaciju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja drugarica ima tu kilu i te 'odvojene' mišiće!!! Ona je rodila 3 dece i svako preko 4 kg,inače redovno trenira,zategnuta je ko struna,ima pločice koje se ne vide upravo zbog toga,a tek 'rupa' :o joj to je baš strašno,njoj ta kila jako smeta i već se neko vreme sprema za operaciju...

A u kom smislu - smeta?

Nisam znala da se to operiše... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja verovatno imam razmaknute te mišiće. Teško da onoliki stomak to nije raširio. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja verovatno imam razmaknute te mišiće. Teško da onoliki stomak to nije raširio. :lol:

Lezi cas,Phoenix,proveri...mozda i nije ,a ako jeste da teramo jedna drugu na vezbe :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super tema, obnozavam ovaj forum :)

Inače meni su poslije porođaja govorili kao da nije zdravo da se nosi steznjak ali ja sam se podvezivala poslije oba porođaja a da li imam to ili ne ... moram da provjerim pa javljam :D ... mada od ovoliko sala na stomaku :lol: gdje god da pipnem imam osjećaj da će prst upasti :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A u kom smislu - smeta?

Nisam znala da se to operiše... :unsure:

kaže da je od toga boli želudac :unsure: i pritiska je...inače baš mi se dugo žalila da ima rupetinu u stomaku :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lezi cas,Phoenix,proveri...mozda i nije ,a ako jeste da teramo jedna drugu na vezbe :rolleyes:

E po testu izgleda da nemam ovo, tako da je u pitanju samo salo. :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad sam zbunjena drage moje, mada je moguce da je to moja dijagnoza. kad stojim sve je ok, kad legnem i malo sacekam izmedju trbusnjaka uzduzno se pojavi rupa, kao neki kanalic, isto kad stojim i krenem da se savijam unazad na tom mesto se pojavi ispupcenje koje nestane kad stegnem misice u tom polozaju. Ponavljam, da kad stojim sve je ok. Milar i ekipo, molim dijagnozu?

Porodila sam se prirodno, 10 kg se ugojila, sve otislo u stomak, beba 4250g.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moze li ginekolog da potvrdi da li imamo ili nemamo ovo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

poslacu ti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.