Hipertonus kod beba

odgovora

Objavljeno

Lično i ja bih ga vodila kod dr

Ima još jedna slična tema pa postavljam link da je isčitaš, čim je pronađem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ili jos bolje pozovi halo bebu i pitaj ih,ipak su oni strucniji od nas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da treba da ideš kod pedijatra. Tamo ćeš dobiti uput za neurologa ili fizijatra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja mislim da je najbolje da se konsultuješ sa lekarom...tako ćeš i ti biti mirnija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danijela_beba, nisi napisala koliko ti beba je stara ,osim sto znamo da je mladja od 6 meseci. Od kad je pocela tako da se izvija? Da li stenje ili je placljiva? Da li je pedijatar uradio bar jednom osnovnu neurolosku kontrolu kada ste bili na kontrolnom pregledu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danijela_beba, nisi napisala koliko ti beba je stara ,osim sto znamo da je mladja od 6 meseci. Od kad je pocela tako da se izvija? Da li stenje ili je placljiva? Da li je pedijatar uradio bar jednom osnovnu neurolosku kontrolu kada ste bili na kontrolnom pregledu?

I ja isto ovo pitam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame, mi nemamo dijagnozu hipertonija ali smo imali zabacivanje glavice, od 2 ipo meseca radimo vezbice i isli smo i na kontrolu i sve je mnogo bolje sada zabacuje glavicu samo kad je nervozan i to uglavnom kad je na desnom boku, inace uspeli smo vec da se okrenemo sa ledja na stomak i to onako skolski...negde sam procitala da se vezbama prvo koriguje zabacivanje da ne spava vise tako i kad je dete mirno da lezi pravilno, a da tek nakon 4-5 mes nestane zabacivanje i prilikom plakanja nervoze....da li neko moze ovo da mi potvdi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja cu da ti potvrdim. Petar je zabacivao glavu i kasnije kada je plakao, ali zabacivanje od hipertonusa je proslo sa nekih 6 meseci. Vazno je samo kako pravilno da drzite bebu, a mi smo dobili savet da bebu drzimo u autosedistu(jajetu) preko dana neki odredjeni period od sat, dva kada je budan.

Zabacivanje glave nije toliko vazno u kasnijim mesecima ako se desava samo kad place ili je nezadovoljna beba, vec je vazno da to ne radi stalno kako bi telo uspostavilo dobru ravnostezu zbog prodohavanja kasnije. Zato se i ide na vezbe da bi se to resilo do 6. meseca.

Gde idete na vezbe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja cu da ti potvrdim. Petar je zabacivao glavu i kasnije kada je plakao, ali zabacivanje od hipertonusa je proslo sa nekih 6 meseci. Vazno je samo kako pravilno da drzite bebu, a mi smo dobili savet da bebu drzimo u autosedistu(jajetu) preko dana neki odredjeni period od sat, dva kada je budan.

Zabacivanje glave nije toliko vazno u kasnijim mesecima ako se desava samo kad place ili je nezadovoljna beba, vec je vazno da to ne radi stalno kako bi telo uspostavilo dobru ravnostezu zbog prodohavanja kasnije. Zato se i ide na vezbe da bi se to resilo do 6. meseca.

Gde idete na vezbe?

Isli u Sokobanjsku dva puta na pokazivanje ali imam i fizioterapeuta koji mi dolazi kuci jednom ili dva put nedeljno...za ovo sam se odlucila jel sam se ja uplasila citajuci svasta na netu i zato sto su nam u Sokobanjskoj rekli da nema potrebe da dolazimo na vezbe nego kuci da ih radimo a ja bas nisam bila sigurna da sam ih dobro zapamtila. Prosle nedelje smo bili na kontroli i sve je dobro, dr nam je rekla da na kontrolu dodjemo za 2mes a da nam pokazu nove vezbe, kaze da je jos blago zabacivanje ali vise zato sto je on zverko :lol: kad je na stomaku hoce da isprati igracku na podlozi ali voli i da zvera naokolo, meni fizioterapeut kaze da on to svesno radi i da to nije zabacivanje, sad dok spava vise nezabacuje glavu kad radimo vezbe isto samo kad place...mi isto koristimo auto sediste jer tu hoce da se uspava a i meni odgovara jer tu ne moze da zabacuje glavu a obicno place pred spavanje pa je tada i zabacivanje primetno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam dva dečaka i oba su zabacivala glavu i kad spavaju i kad plaču ali i dalje ne razumem zašto je to takav problem. Deca su mi bez ijedne vežbe zdrava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zavisno od intenziteta hipertonusa misica vrata i ostalih misica se odredjuju vezbe. Hipertonus generalno nosi sa sobom puno posledica ako se ne ustanovi na vreme ili se sa hipertonicnom bebom ne ophodi pravilno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam dva dečaka i oba su zabacivala glavu i kad spavaju i kad plaču ali i dalje ne razumem zašto je to takav problem. Deca su mi bez ijedne vežbe zdrava.

Miro, ja sam slusala razne price, poceci od mojih roditelja pa poznanika prijatelja i sl. i odlucila sam da mu radim vezbice jer ne mogu da mu skode mogu samo da mu pomognu i meni je bilo u pocetku strasno on place ali sada nam je to igra i tacno znam kad mu se vise ne rade jer prestane da saradjuje...ne znam kako je tebi ali meni nije bilo prirodno to zabacivanje glavice.

Volela bi YelenaC da mi napisete Vase misljenje da li su vasem detetu vezbe pomogle i da li je brze savladao neke stvari nego svoji vrsnjaci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim te, Smesko, da mi ne persiras ;)Osecam se jos matorije. :lol:

Nas Petar je imao jako izrazen hipertonus. Mi smo isli u Sokobanjsku 2 puta nedeljno na vezbe, punih 8 meseci. Ne mogu da ti kazem koliko je to korisno bilo jer ne znam kakve bi imali posledice da nismo isli, osim teroetski. Fizijatar nam je prognozirao da ce dete malo kasniti u krupnoj motorici prve dve godine, ali da ce u trecoj vec stici vrsnjake. Ta prognoza nije bila tacna jer je on prohodao sa 12 meseci na iznenadjenje svih u Sokobanjskoj.

Istina, mi smo sa njim vezbali i kod kuce. Vezbe su nama, kao roditeljima, puno pomogle da shvatimo psihomotorni razvoj naseg deteta, da ga pravilno drzimo i da se pravilno ophodimo prema njemu.

Sad, sa ove distance jedino mi je krivo sto smo mu radili krvnu sliku tek sa 6 meseci. To je bila greska naseg pedijatra. Tek smo tada saznali da nam dete ima nizak hemoglobin i da to ima uticaja na krupnu motoriku i na volju bebe da saradjuje na vezbama. On je, za razliku od beba koje su se okretale sa boka na ledja pa na stomak, bio potpuno neaktivan. Znao je da lezi na ledjima i da se ne pomeri. Uz to, zbog prejakog hipertonusa, prvih godinu dana nije spavao preko dana ni minut, a dojenje i hranjenje je bilo najteze. Njemu su i glatki misici zdrela bili u hipertonusu sto je uticalo na njegovo gutanje, dojenje.

U tom 6. mesecu smo dobili da pijemo Ferum sirup i, za mesec dana, dete se preporodilo. Tek tada smo videli rezultat vezbi.

Nakon prvog rodjendana, bukvalno kao da sa njim nije bilo nikakvih problema. Sve islo svojim tokom kao i sad. Bilo i proslo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim te, Smesko, da mi ne persiras ;)Osecam se jos matorije. :lol:

Nas Petar je imao jako izrazen hipertonus. Mi smo isli u Sokobanjsku 2 puta nedeljno na vezbe, punih 8 meseci. Ne mogu da ti kazem koliko je to korisno bilo jer ne znam kakve bi imali posledice da nismo isli, osim teroetski. Fizijatar nam je prognozirao da ce dete malo kasniti u krupnoj motorici prve dve godine, ali da ce u trecoj vec stici vrsnjake. Ta prognoza nije bila tacna jer je on prohodao sa 12 meseci na iznenadjenje svih u Sokobanjskoj.

Istina, mi smo sa njim vezbali i kod kuce. Vezbe su nama, kao roditeljima, puno pomogle da shvatimo psihomotorni razvoj naseg deteta, da ga pravilno drzimo i da se pravilno ophodimo prema njemu.

Sad, sa ove distance jedino mi je krivo sto smo mu radili krvnu sliku tek sa 6 meseci. To je bila greska naseg pedijatra. Tek smo tada saznali da nam dete ima nizak hemoglobin i da to ima uticaja na krupnu motoriku i na volju bebe da saradjuje na vezbama. On je, za razliku od beba koje su se okretale sa boka na ledja pa na stomak, bio potpuno neaktivan. Znao je da lezi na ledjima i da se ne pomeri. Uz to, zbog prejakog hipertonusa, prvih godinu dana nije spavao preko dana ni minut, a dojenje i hranjenje je bilo najteze. Njemu su i glatki misici zdrela bili u hipertonusu sto je uticalo na njegovo gutanje, dojenje.

U tom 6. mesecu smo dobili da pijemo Ferum sirup i, za mesec dana, dete se preporodilo. Tek tada smo videli rezultat vezbi.

Nakon prvog rodjendana, bukvalno kao da sa njim nije bilo nikakvih problema. Sve islo svojim tokom kao i sad. Bilo i proslo.

Ja isto bas vezbam, nekad mi se cini i da preterujem ali vidim da i njemu prija...meni fizioterapeut kaze da ne vezbam toliko ovo sto sad radi ne bi radio za jos mesec dana, ona kaze da je cak i napredan ali ja se ne opterecujem time bitno da nema tog tonusa i dr je napisala u poslednjem izvestaju normalan tonus, jedino imao tu asimetriju...mada nije napisana kao dijagnoza ali zna da vise nagne na levu stranu glavicu i da vise zabacuje noge u levo ali kazu da to hoce da se regulise i samo od sebe jer zna isto tako da se ponasa i na desnoj strani, bebeca posla;) ...Kad si spomenula to spavanje, o tome nisam razmisljala on isto ranije jedva da je spavao po 30min preko dana a sad imamo ture od po 1h-2h-3h kako kad.

Sad sam mnogo mirenija inace sam bila bas uplasena pa sam valjda zato i toliko vezbala :P njemu sa dva ipo meseca trakcija glave nije pratila trakciju trupa i bas je zabacivao glavu i kad ga nosis uopste nisi mogao da ga odgurnes od sebe i naravno kad su nam pokazali kako da ga uzimamo, nosimo to je sve krenulo na bolje...sad jos malo klecne glava ali to mi kaze fizioterapeut da je normalno jer tek sa 6mes se skroz ucvrsti vratic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kod mog Vanje sve nesto komplikovano.Kada je imao 1,5mes,kada smo zavrsili u bolnici,rekli su da je blago hipotonican.Zatim su sa 4,5mes rekli da je blago hipertonican,dok njegova dr kaze da ona ne bi rekla da je hipertonican.Da poludis.A zakazali mu kod fizijatra na Institutu tek za 26.12 :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smesko, jos je on mali bebac. Videces kako ce znati da drzi glavu kad pocne da sedi.Tada ces videti rezultate vezbi.

Viki, kod vas ludilo? Pa jesu li napisali na otpusnoj listi da je hipotonican, majke ti?

Ja mislim da blagi hipertonus ili hipotonus sasvim normalan kod novorodjencadi.

A fizijatar tek krajem decembra?! hmm...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kod mog Vanje sve nesto komplikovano.Kada je imao 1,5mes,kada smo zavrsili u bolnici,rekli su da je blago hipotonican.Zatim su sa 4,5mes rekli da je blago hipertonican,dok njegova dr kaze da ona ne bi rekla da je hipertonican.Da poludis.A zakazali mu kod fizijatra na Institutu tek za 26.12 :blink:

Mozda ste trebali da probate u Sokobanjskoj, mislim da bi vam tamo nasli ranije termin, obicno za 7 do 10 dana, a ja sam ih prvi put zamolila i znam da su mi bas brzo zakazali pregled...inace sve sam tel zakazivala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda ste trebali da probate u Sokobanjskoj, mislim da bi vam tamo nasli ranije termin, obicno za 7 do 10 dana, a ja sam ih prvi put zamolila i znam da su mi bas brzo zakazali pregled...inace sve sam tel zakazivala

Slažem se, ili zovi Tiršovu, pa gde ti pre zakažu. Da ne čekaš još dva meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smesko, jos je on mali bebac. Videces kako ce znati da drzi glavu kad pocne da sedi.Tada ces videti rezultate vezbi.

Viki, kod vas ludilo? Pa jesu li napisali na otpusnoj listi da je hipotonican, majke ti?

Ja mislim da blagi hipertonus ili hipotonus sasvim normalan kod novorodjencadi.

A fizijatar tek krajem decembra?! hmm...

Da,napisali su na otpusnoj listi-na prvoj blago hipotonican,a na drugoj blago hipertonican :lol: :lol: :lol: Ja ne znam da li to uopste moze tako,da bude malo hipo,malo hiper.

Nazvacu ovih dana da vidim kad zakazuju na drugim mestima,mada ja nisam nesto preterano zabrinuta.On mi deluje skroz ok.Sve pokrete izvodi pravilno,ne izvija se.Samo sto je on bas zivahan,non stop se vrti,pa im je mozda zbog toga delovao hipertonicno(inace,to je konstatovala dr nefrolog,pa zvala neurologa ,koja je zakljucila da je neuroloski sve ok)Sad,cini mi se da malo klima glavicom kada je okrece sa jedne na drugu stranu dok je u uspravnom polozaju,ali to mi vise lici na hipo nego na hipertonus.

E,Yeco,kad si pisala za Petra kako se nije pomerao,setila sam se moje Mina.Ona se,isto tako,nije mrdala do 6-7meseci.Nije posezala za igrackama .Ako joj ja dam igracku,drzi je 2 sekunde i ispusti.Nije gukala(njen glas bukvalno nismo culi do 9-10 meseci,kada je pocela da izgovara reci)nije se smejala(imala je preko godinu dana kada je pocela da se smeje,i to ne onako glasno nego samo da razvlaci usta u osmeh)Hvala Bogu da mi nije na drugo dete, inace bi se gadno uplasila.Sve u svemu ,njeno ponasanje je bilo jako cudno.Tad nisam znala da tako ne treba,pa nisam ni pricala doktorima,a da jesam ko zna gde bismo zavrsili :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad kad vas citam bas sam zabrinuta i imam pitanje,da li to doktori treba sami da skuze da je hipo ili hiper a ne ja i kad se skuzi i je li dovoljno na pregledu za vakcinu itd...Jer Viki i moja malena zna da klima glavicom malo kad se drzi uspravno.Doktori nam nisu nista rekli.Ah ti doktori..

baby bez brige...meni je glavica nocna mora bila....normalno je da ce da im jos kleca glavica...ucvrste vratne misice tek sa 6 meseci i to prvo bocne misice vrata pa tek zadnje...meni je moj fizioterapeut pokazo dobru vezbicu koja je lagana, kad drzis malenu uspravno od sebe stanes ispred ogledala zakoracis nogom unazad i onda ti krenes unazad da izvijas svoja ledja, lagano i nju sa sobom i posmatras kako joj stoji glava da li se trudi da se odupre padanju i na kraju kad ne bude mogla vise glava ce joj leci na tvoje grudi...ne znam da li si shvatila...

i ne znam da li si na pregledu gledala kad je pedijatar dize u sedeci (ne probati kod kuce ;)) da li joj glava prati trup (ok ako na kraju malo klecne)...i da jos jedna stvar ako su slabiji vratni misici to ne znaci da je beba hipo ili hiper...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas ti hvala,smirila si me..Ev od jutros je posmatram ko luda baba,gledam dijete i studiram..Gledam rukice i sta radi s njima,cupa dekicu i tako se uspava..Vjerujem da je sve ok ali opet prvom prilikom cu pitati doktora..Kad je stavljala u sjedeci polozaj glavica je pratila trup i probacu ovo sto si mi preporucila jos za glavicu da vidim..

Tako i ja samo posmatram, mada sam ranije bila jos gora sada sam se malo smirila...moj isto cupa sve sto stigne, samo sa strane ide ruka i kao da trazi sta ce da dohvati, kad lezi na tetra peleni ili necemu to obicno zavrsi na glavi ili u ustima ako uspe da dovuce i kad ga uspravno drzim on hoce pogotovo desnom rukom da me cupa hvata za majicu i sl. da ti ne pricam kako sam ja to umislila da nije normalno a opet znam da kad mu dam igracku on je lepo hvata u sredisnoj liniji sa obe ruke...narvno smirili su me i to je sve ok pa sa 4mes je karakteristicno da sve navlace na glavu, posto mi imamo jos jednu bebicu u blizoj rodbini a mala razlika ja sve tako posmatram i manje vise sve se isto ponasaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.