Hipertonus kod beba

odgovora

Objavljeno

Moja beba ponekad zabacuje glavu i fizijatar je rekao blago smanjeni tonus misica,od vjezbica smo dobili lezanje na boku i onu povlacenje za rukice u sjedeci polozaj,tu vjezbu se bojim raditi zato sto beba glavu nevuce tj visi joj glava a dok lezi dobro drzi glavu,koje vjezbe mi preporucujete?

Kakve ste sve preglede isli zbog takvi dijagnoza?

Mi smo isli samo kod neurofizijatra i isli smo na vezbe 7 punih meseci, ali kod nas je bio izrazen hipertonus svih eksremiteta i jako zabacivanje glave unazad.

Nama nisu preporucivali tu vezbu koju se i ti bojis da radis, ali su nam pokazali kako da bebca drzimo u naruciju i kako da mu bukvalno guramo glavu unapred nadlakticom dok je njegova glava na nadlaktici.

Jedna od jako vaznih 'vezbica' za vratic je bio boravak u autosedistu za bebe. U pocetku nam se cinilo kao da mu to autosediste previse gura glavu unapred, ali to je samo bio utisak jer je on drzao glavu stalno unazad.

Jednostavno receno,u tim slucajevima, bebi treba cesto gurati glavu da bradom skoro dodiruje grudi.

Pogledaj temu, ako imas vremena: http://www.bebac.com/forum/index.php?showt...mp;#entry121830

mozda ces tu naci neki savet jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ponekad zabacuje glavu i fizijatar je rekao blago smanjeni tonus misica,od vjezbica smo dobili lezanje na boku i onu povlacenje za rukice u sjedeci polozaj,tu vjezbu se bojim raditi zato sto beba glavu nevuce tj visi joj glava a dok lezi dobro drzi glavu,koje vjezbe mi preporucujete?

Kakve ste sve preglede isli zbog takvi dijagnoza?

gle ovako,ako ti je rekao da je blagi poremecaj tonusa onda ne brini,pravi tonus dolazi tek oko 5 meseca!!!!!nemoj da se bojis da radis tu vezbu jer je ok!!! ali ako smatras da mu glava mnogo visi radi za pocetak sledece: stavljaj ga potrbuske na tvoja kolena sa rasirenim rukama u stranu sve dok ne pocne da se buni-posto ne drzi glavicu kako valja brzo ce se pobuniti i plakati-odamh ga okreni i ponavljaj ovo oko 4 puta dnevno!!!posle par dana ce duze izdrzavati i pocece polako da dize glavicu!!!kad vidis da je poceo da je drzi malo bolje onda ga stavljj potrbuske ali sa rukama pored tela da pokusa od njih da se "odgurne na gore"!!!! ali od ove vezbe koju su ti dali nemoj odustajati-videces sve manje i manje ce da zabacuje glavu unazad!!!jos jedan savet bebu uvek pri podizanju i spustanju orebi na bok i stavljaj rukicu ispod glave...evo ovde imas video kako to izgleda pa baci pogled

http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=2014

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jelena samo da te pitam,taj polozaj preko koljena,jel rukice da budu u zraku ili na podlozi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim vas ako neko moze da mi detaljnije opise simptome hipertonusa, primetila sam citajuci vase postove da moja beba ima neke od simptoma. Volela bih da se informisem kako bih znala da li da ga vodim kod pedijatra. Punimo 3 meseca za koji dan, a zadnjih nedelju dana je poceo da zabacuje glavicu kad lezi, takodje se podize kao da zeli da sedne. Sakice mu nisu konstantno skupljene ali cesto jesu, ne uzima zvecku niti ga interesuju igracke koje vise iznad njega da ih dogvati. Desava se kad lezi na ledjima da se izvije kao da radi most, da li imam razloga da budem zabrinuta? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim vas ako neko moze da mi detaljnije opise simptome hipertonusa, primetila sam citajuci vase postove da moja beba ima neke od simptoma. Volela bih da se informisem kako bih znala da li da ga vodim kod pedijatra. Punimo 3 meseca za koji dan, a zadnjih nedelju dana je poceo da zabacuje glavicu kad lezi, takodje se podize kao da zeli da sedne. Sakice mu nisu konstantno skupljene ali cesto jesu, ne uzima zvecku niti ga interesuju igracke koje vise iznad njega da ih dogvati. Desava se kad lezi na ledjima da se izvije kao da radi most, da li imam razloga da budem zabrinuta? :blink:

Koliko sam ja mogla da vidim u Sokobanjskoj gde smo isli na vezbe, bilo je puno bebica sa takvim simptomima. Bilo bi dobro da porazgovaras sa pedijatrom, cak i da insistiras na pregledu neurofizjatra. Ne mora da znaci da je veliki problem to sto zabacuje glavu kad lezi na ledjima, ali svo to izvijanje i nezaiteresovanost za igracke, moze ukazivati na neki od ovih problema.

Vezbice su jako korisne, a pre svega, vazno je da te terapeut uputi kako da bebu drzis, podizes, nosis u takvim slucajevima.

Ja bih na tvom mestu insistirala na uputu za neurofizijatra da ti bude savest mirna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

(Lidija @ 27.03.2010, 02:11) *

Moj Viktor ima skoro 3 ipo meseca i od pre nedelju dana idemo 2 puta nedeljno u bolnicu u sokobanjskoj 17 na vezbe i radimo ih i kuci. On ima hipertonus,rukice su mu stalno stisnute i sav je ukocen i nema uopste zelju da uzme neku igracku.tj-tako je bilo dok nismo poceli sa vezbama. i da-i glavu drzi stalno pozadi. U bolnici su jako prijatni i stvarno vrede te vezbe.pokazali su nam i kako da ga drzimo i uzimamo. Trazi uput od svog pedijatra... Poz

kod nas je skroz druga prica,on siri rukice i hvata sve oko sebe,cak i mene cupa za kosu,medjutim noge su mu stalno stegnute i zabacuje glavu pozadi.Cesto je nemoguce da mu uradim vezbe za noge jer nece da ih savije:-(U sv.slucaju hvala ti

Sve u istom sosu :-)... Mi smo sve ovo prošli pre godinu dana.

Naša situacija je bila sledeća - sa tri mseca počeo je sin da nosi Pavlika, sa isto toliko u Tiršovu na pregled jer je glavicom naginjao u nazad i na jednu stranu. Odemo prvo na Banjicu, šokiramo se Pavikom, pa isti dan u Tiršovu i tamo nam kažu koje vežbe da radimo detetu. Pri tom im ja dam nalaz sa Banjice i kažem da smo dobili Pavlika, ma doktorka me ne gleda -uzela papir i vratila. Dobijemo vežbe za celo telo. Da ne pričam o onim sestrama što pokazuju vežbe - užas blagi!!! Sve mlade i moram da kažem - nadrkane!!! Pokazuje vežbe, kaže umirite dete, a ja bi vrištala šta mu rade -izlomi ga na sve strane. Kontrola za 6 nedelja. Pri tom ja njega tri put adnevno zamaram vežbama, sve kako su rekli a ne da detetu ne vidim poboljšanje - nego mi se čini da je još gore... A Pavlik? Pavlik nam je u toliko olakšavao - dete može isključivo da spava na leđima. A kako da sam drži glavu u tom položaju???

Žderem se, radim vežbe, dete 24 sata vezano u remenčićima - 6 nedelja agonije. Odemo na kontrolu, opet u Tiršovu. Kad tamo nas primi druga doktorka - naša bila prezauzeta ;) . Žena gleda stari nalaz, gleda dete, i kaže mi da je detetu trebalo da radimo vežbe za vrat samo na jednu stranu a ne na obe! Aha, dobro... Ta doktorika je bila toliko divna da sam je slušala i zapitkivala sve vreme. Rekla nam je kako da u krilima ili u rukama držimo Stefija, da uzmemo neku igračku i da je pomeramo na od centra ka skroz jednoj strani i da tako vežbamo vrati i tonus. Ma rekla nam hiljadu korisnih stvari za ceo dan. Opet odemo da nam pokažu vežbe samo za jednu stranu - iste sestre - malo ljubaznije (valjda videle dete u remenčićima pa mu nisu mogle ništa!! :o )...

Kontrola posle 4 nedelje - za te četiri nedelje - ni jednu jedinu vežbu mu nisam uraadila, Stefi je tad imao 5,5 meseci, doktorka nas pregleda i kaže mi sledeće - super ste mu odradili vežbe -s ad je sasvim dobro!!! Ja gledam, ne verujem - a nisam ga ni pipnula!!!

Tako da - nemojte da se previše uzbuđujete - dete malo ne zna da kontroliše pokrete - stisnuto je - pa u stomaku nije moglo da mrde - ne može sad da nam igra kolo. :rolleyes:

Tako smo se mi brinuli, mučili vežbama, batalili - pomogli detetu samo drugačijim držanjem u rukama, i igranjem i super!!!

Kod mene u kraju za poslednje tri godine nema novorđenčeta koje nije završilo u Tiršovoj ili u Sokobanjskoj. Tako ranije nije bilo. Sad se pumpaju brojevi fizijatrima, ORL-ovima, i ostalima... Ponekad baš mislim kako nas za 70% stvari za decu samo navlače... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo juce napunili tri meseca, a danas smo bili na kontroli.....i coveeeeeece boziji, svaki put kada odem kod lekara ne mogu da spavam narednih par noci, uvek nesto.....prvo nije dobro napredovala prvi mesec, pa smo se mucili, a sada smo napredovali lepo, ali kaze doktorka da je beba malo hipertonicna. Ja sam prvi put danas cula za taj izraz, i zazvucao mi je jezivo, reko sta sta staaaa??? Sta to znaci????

Ja sam mislila da je to strava sto je beba tako cvrsta, da je sva zilava.....eto ni 3 meseca nije imala kada je pruzala rukice i trazila da je stavim u sedeci polozaj a zatim je htela i da stoki, a ja sva srecna, kao jao kako mi je napredna ova beba. Cak sam mislila kako ce nas na kontroli pohvaliti i reci nam bravo, kad ono..... :blink:

Nacitala sam se svega i svacega na internetu i nije mi dobro uopste! :(

Doktorkas mi je pokazala par vezbica, tipa dignem joj rukice ka gore, pa na stranu, pa kao sama sebe beba zagrli, pa nogice ka grudima, pa na stranu......i tako, i rekla da vezbamo malo, pa ako do sledece kontrole i dalje bude tago stegnuta da ce nas poslati na te vezbice da idemo.....a mi za nedelju dana idemo na more i bicemo tamo mesec-dva.....

Moja beba ne zabacuje glavu unazad, niti se izvija u most.... Voli da gleda igrackice koje vise iznad nje, i gura ih rukicama i nogicama - jos ih ne hvata. Nije uvek napeta, cak nije ni veci deo dana.....nego kako kada.....nekada je lepo opustena, a nekada kada joj se ne lezi, ili joj dosadi neka poza i trazi da je podignem, onda se onako zgrci i kao da pokusava sama da ustane, zgrci se sva i kao trbusnjake da radi, kao da hoce da sedne. Ja je uhvatim za rukice, a ona se sama podigne skroz do stojeceg stava, i tako se cvrsto svrsto drzi. Sakice su joj tada skupljene, i celo telo joj ke tako kruto.....

Joj ne znam, bas sam se sad uplasila nesto posle svega sto sam procitala.....

Nerviram se poto necu stici da odem kod lekara jos nekog dok ne odemo na more....

Molim mame koje su imale ovaj problem da mi objasne koje su sve vezbice radile svojoj deci, pored ovih koje sam nasla na ovom forumu, a to su:

- savijati nogice ka stomaku i glavu gurati da brada bude na grudima

- dok beba lezi na ledjima,podici joj nogice u visini stomaka, saviti da joj se stopala spoje i tako drzati 10, 15,20 minuta

- stavljati bebu u takav polozaj da su svi zblobovi u telu blago savijeni. najbolje je stavite da legne na ledja ,uzmite njena stopala u ruku i gurajte blago ka stomaku tako sa se stopalo,kolena i kuku lako saviju zadrzite u ovom polozaju 15-20 sek(ne duze) pa opustite i napravite pauzu duplo duzu od zadrzavalja(znaci 15-40sek) ponovite od 3-5 puta. iste vezbice radite i za ruke-znaci savijajte u svim zglobovima.

- masirati bebu blago,skoro bez pritiska da se misici opuste

- kada kupate bebu u toploj vodi blago je masirajte

Koje ste jos vezbice radile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo sada citam ovaj clanak na koji ste dale link, i totalno se pronalazim u svemu :(

"Prevremeno rođene bebe, bebe iz rizičnih trudnoća ili ako je pri porođaju došlo do nekih komplikacija što se odrazi na ocene koje dobija na rođenju, za posledicu nekada imaju povišeni tonus mišića ili hipertonus. Ove bebe su previše čvrste, krute što nekada zavara roditelje jer im deluje da je njihova beba izuzetno napredna. Njihove šake su jako stisnute u pesnice i ovo se zadržava i nakon trećeg meseca kada šake treba da budu otvorene. Često se događa da i na najmanju stimulaciju (zvučnu, svetlosnu, mehaničku) prenaglašeno odreaguju.

Nekada beba može da zauzme sedeći položaj već u prva tri meseca ako se uhvati za ruke. Ovu reakciju roditelji uglavnom dočekaju sa oduševljenjem misleći da je beba već spremna za sedenje što nikako nije dobro na tom uzrastu. Ako je postavite na stomak verovatno će se okrenuti na leđa što se takođe smatra uspehom iako je to moguće tek sa osam meseci kada je u pitanju normalan motorni razvoj. U narednim mesecima verovatno će početi da se izvija u most u pokušaju da dođe do igračke kao i pri slučajnim okretima na bok dok je prepovijate glavu će zabacivati u nazad.

Svaka neuobičajena reakcija bez obzira što u prvom trenutku deluje kao napredna za roditelje treba da bude signal da se obrate lekaru. Preterana stimulacija može da dovede do stvaranja pogrešnih šema pokreta što je velika prepreka u kasnijem motornom razvoju"

Bas to, ja kao odusevljena kako mi je bebica cvrsta.....kad ono..... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Opet ja :),

samo da kazem da beba nije ni prevremeno rodjena, trudnoca nije bila rizicna i nije bilo nikakvih komplikacija na porodjaju..... Dobili ocenu 9/10, porodila sam se brzo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo zato sto si se porodila brzo se desio taj hipertonus.

Ni jedan pedijatar ti ne moze reci koji je nivo hipertonusa u pitanju dok je ne pregleda fizijatar. Oni su strucnjaci u tom polju i zasita je vrlo neodgovorno od pedijatra da ti za hipertonus odredjuje vezbice koje ti je pokazala samo jednom i pri tome ti savetovala da ih sama radis.

Mi smo bili 8 punih meseci na vezbama u Sokobanjskoj zbog hipertonusa. Videla sam razne slucajeve. Cak i one bebe koje su imale blagi hipertonus su radile vezbe sa terapeutima, bar 10 dana. Za to vreme se vrsila i obuka roditelja.

Ti mozes u roku od 2 dana da zakazes pregled kod fizijatra da bi bila sigurna. Bas iz tog razloga sto planirate dugo odsustvo.

Sve sto si procitala o vezbama na internetu i sto trazis da ti neko napise kako izgledaju vezbe je vrlo, vrlo rizicno po tvoje dete da radis.

Hipertonus je nesto sto se lako prevazilazi ukoliko se vezbe rade kako treba. Sa druge strane, ako se ne rade ili se ne rade kako treba, posledice mogu da budu zeznute. Bas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo zato sto si se porodila brzo se desio taj hipertonus.

Ni jedan pedijatar ti ne moze reci koji je nivo hipertonusa u pitanju dok je ne pregleda fizijatar. Oni su strucnjaci u tom polju i zasita je vrlo neodgovorno od pedijatra da ti za hipertonus odredjuje vezbice koje ti je pokazala samo jednom i pri tome ti savetovala da ih sama radis.

Mi smo bili 8 punih meseci na vezbama u Sokobanjskoj zbog hipertonusa. Videla sam razne slucajeve. Cak i one bebe koje su imale blagi hipertonus su radile vezbe sa terapeutima, bar 10 dana. Za to vreme se vrsila i obuka roditelja.

Ti mozes u roku od 2 dana da zakazes pregled kod fizijatra da bi bila sigurna. Bas iz tog razloga sto planirate dugo odsustvo.

Sve sto si procitala o vezbama na internetu i sto trazis da ti neko napise kako izgledaju vezbe je vrlo, vrlo rizicno po tvoje dete da radis.

Hipertonus je nesto sto se lako prevazilazi ukoliko se vezbe rade kako treba. Sa druge strane, ako se ne rade ili se ne rade kako treba, posledice mogu da budu zeznute. Bas.

Upravu si.....videcu privatno negde da odem, posto me mrzi da idem po uput i sve te stvari, pa da zakazujem itd.... Mada znam da ce mi muz reci da sam mentol, posto smo bili u Bel Medic-u nakon svake kontrole u domu zdravlja, uvek ja hocu i tamo da idemo da je jos jednom pogledaju.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravu si.....videcu privatno negde da odem, posto me mrzi da idem po uput i sve te stvari, pa da zakazujem itd.... Mada znam da ce mi muz reci da sam mentol, posto smo bili u Bel Medic-u nakon svake kontrole u domu zdravlja, uvek ja hocu i tamo da idemo da je jos jednom pogledaju.....

Idi direktno u Sokobanjsku:

http://www.sbcprn.com/korisne_informacije.html

"Ako nemate uput, a želite da Vaše dete bude pregledano u našoj ustanovi, moguće je platiti pregled i/ili terapijske procedure po zvaničnom cenovniku Ministarstva zdravlja."

Bar taj jedan pregled nek bude i bez uputa,ali ces biti mirna.

Ni ja nisam za to da trazim zbog kontrole dva misljenja ali sudeci da je dete hipertonicno, ja se sa tim ne bih zezala. Hipertonus direktno utice na motoriku generalno, a i na finu motoriku posebno.

Hajde i javi da li si zakazala pregled.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Idi direktno u Sokobanjsku:

http://www.sbcprn.com/korisne_informacije.html

"Ako nemate uput, a želite da Vaše dete bude pregledano u našoj ustanovi, moguće je platiti pregled i/ili terapijske procedure po zvaničnom cenovniku Ministarstva zdravlja."

Bar taj jedan pregled nek bude i bez uputa,ali ces biti mirna.

Ni ja nisam za to da trazim zbog kontrole dva misljenja ali sudeci da je dete hipertonicno, ja se sa tim ne bih zezala. Hipertonus direktno utice na motoriku generalno, a i na finu motoriku posebno.

Hajde i javi da li si zakazala pregled.

Hvala ti JelenaC puno! Zvala sam ih, i zakazala pregled u petak u 10:30 :).......i rekli su mi da ipak donesem taj uput........tako da idem sada i do doma zdravlja.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti JelenaC puno! Zvala sam ih, i zakazala pregled u petak u 10:30 :).......i rekli su mi da ipak donesem taj uput........tako da idem sada i do doma zdravlja.....

Drago mi je što ćeš otići u Sokobanjsku, ja sam moje dete vodila 2,5 meseca na pregled u Tiršovu, zbog hipertonusa (dete je naginjalo glavu više na jednu stranu). Nosio je Pavlika. Tamo su nam pokazali vežbe, radili mesec dana, nije bilo nekog napretka (dobili smo vežbe za obe strane glave a trebalo je samo za jednu), a onda nam je druga dr pokazala osim vežbi i kako da držimo i nosamo maloga, da ga stimulišemo zvečkicama i igračkama na "taj i taj" način. Na sledećoj kontroli posle 6 nedelja je već bio super.

I ako sam od onih što smatraju da se sad preteruje sa određivanjem hipertonusa kod beba (u našem DZ nema bebe koja nije išla na vežbe posle 2 meseca od rođenja), savetujem odlazak kod lekara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

izvinjavam se ... nesto sam ja pogresila... verovatno greska na site-u ili sam ja .... kao da nisam nista napisala.... ne vidim kako moze da se izbrise post koji sam pisala....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti JelenaC puno! Zvala sam ih, i zakazala pregled u petak u 10:30 :).......i rekli su mi da ipak donesem taj uput........tako da idem sada i do doma zdravlja.....

slazem se sa Yelenom u svemu navedenom. sve to se uglavnom lako prevazidje i dete postigne sve sto treba. mi smo sa Lukom bili slabijeg tonusa i isli na vezbe, fizikalnu i radnu. kasnije sam i sama sa njim vezbala, i vremenom je stigao svoje vrsnjake u svemu, sad cak vidim da je dosta od mnogih iz naseg okruzenja i napredniji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti JelenaC puno! Zvala sam ih, i zakazala pregled u petak u 10:30 :).......i rekli su mi da ipak donesem taj uput........tako da idem sada i do doma zdravlja.....

Odlicno! Vazno je da odete i da cujete misljenje strucnjaka. Javi kako ste prosli.

izvinjavam se ... nesto sam ja pogresila... verovatno greska na site-u ili sam ja .... kao da nisam nista napisala.... ne vidim kako moze da se izbrise post koji sam pisala....

Draga, nisi nista pogresila. Server na kome je forum postavljen je imao kolaps pre jedno 2 meseca(cini mi se) i tako su nestali svi postovi iz odredjenog perioda, na zalost. Backup nije bio odradjen za taj period.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicno! Vazno je da odete i da cujete misljenje strucnjaka. Javi kako ste prosli.

Bili smo danas u Sokobanjskoj.....

Sve je u redu sa mojom malenom, hvala bogu.... Pokazali su nam par vezbica koje da radimo i to je to, posto kada lezi na stomaku trebala bi guza da joj bude spustena na podu, a nogice podignute ka gore u kolenima, a ona guzu dize ka gore i odguruje se nogama o pod, kao da puzi. Rekli da dodjemo na kontrolu za 6 nedelja.

Meni je bas traumaticno iskustvo bio nas odlazak tamo danas, svakakve dece sam se nagledala, dusa me boli kada ih vidim onako male a nesto im fali......

U svakom slucaju mi je drago da smo otisli i da su je pregledali.....sada sam mirna i mogu mirne duse da idem na more.

Rekla nam je doktorka, posto su nam tamo karton otvorili, da oni za svako dete traze da se uradi UZ glavice, pa kao eto to da uradimo za sledeci put.....ja se tu naravno odmah uplasila, kakav sad uz glave :blink: , a ona me smirivala.....kaze vi imate zdravo dete, prestanite da se brinete, nego kao eto svima traze taj uz. Tako da me to sad jos malo kopka......sta ce im uz glave!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baby, nemoj da brines. Oni su tamo jako temeljni i generalno, ako su vam dali 'zeleno svetlo' da idete na more, nisi u brizi. UZ glave se kod njih rutinski jer moraju da opravdaju kompletan pregled. Isto tako, kada je porodjaj bio tezak, ili u tvom slucaju tako brz, postoji mogucnost da se beba nazulja o karlicne kosti majke, upravo po glavici. To oni zovu opstim izrazom 'ciste'. Ustvari, to budu mali podlivi slicni modricama samo ne na povrsini koze glave, nego ispod. Moj Petar ih je imao 3. To su pratili iako su mi posle prvog UZ rekli da ce se to smanjivati.

Prema tome, ne moras da brines uopste. Cim oni nisu insistirali da ostanete u Beogradu i da sa teraputom radite vezbe, bebi nije nista dramaticno. Radite vezbice koje su vam pokazali jer ces tako detetu omoguciti da se pravilno razvija.

Kamo lepe srece da svi znamo te vezbice bez obizra na hipertonus, puno bi pomogli nasim bebicama da propuze i da prohodaju.

Samo mi reci jedno:

Da li su vezbe koje su ti danas pokazali iste kao one sto ti pokazao pedijatar kad ti je spomenuo hipertonus?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baby, nemoj da brines. Oni su tamo jako temeljni i generalno, ako su vam dali 'zeleno svetlo' da idete na more, nisi u brizi. UZ glave se kod njih rutinski jer moraju da opravdaju kompletan pregled. Isto tako, kada je porodjaj bio tezak, ili u tvom slucaju tako brz, postoji mogucnost da se beba nazulja o karlicne kosti majke, upravo po glavici. To oni zovu opstim izrazom 'ciste'. Ustvari, to budu mali podlivi slicni modricama samo ne na povrsini koze glave, nego ispod. Moj Petar ih je imao 3. To su pratili iako su mi posle prvog UZ rekli da ce se to smanjivati.

Prema tome, ne moras da brines uopste. Cim oni nisu insistirali da ostanete u Beogradu i da sa teraputom radite vezbe, bebi nije nista dramaticno. Radite vezbice koje su vam pokazali jer ces tako detetu omoguciti da se pravilno razvija.

Kamo lepe srece da svi znamo te vezbice bez obizra na hipertonus, puno bi pomogli nasim bebicama da propuze i da prohodaju.

Samo mi reci jedno:

Da li su vezbe koje su ti danas pokazali iste kao one sto ti pokazao pedijatar kad ti je spomenuo hipertonus?

Hvala ti YelenaC :)

Ne, vezbe nsu iste.....

U domu zdravlja su mi rekli da joj dizem rukice gore, dole, na stranu, da se beba grli, i nogice kao ka grudima.

A u Sokobanjskoj su mi pokazali sledece vezbe, ima ih 3:

- Beba lezi na stomaku, ja joj namestim rukice da joj budu ispred nje i da se na laktovima drzi, i gleda pravo, a guzu joj drzim cvrsto ka dole i kao mazim je po guzi, ustvari kao da je ljuljam malo :)

- Beba lezi na strani, donja noga ispruzena, gornja savijena u kolenu ka grudima, i savijam joj glavicu ka grudima, ili je stimulisem nekom igrackom da gleda tako ka dole

- Beba lezi na ledjima, savijem joj nogice ka stomaku, a glavicu joj vucem ka grudima.

Eto, to su te vezbice, i jos mi je rekla da uvek kada nosim bebu da je ne okrecem ka sebi, nego od sebe, dakle ledjima da je na mene naslonjena, i da joj rukicam ka napred guram, i jos kada uzimam bebu iz lezeg stava ili kada je spustam da lezi da to uvek radim sa boka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti YelenaC :)

Ne, vezbe nsu iste.....

U domu zdravlja su mi rekli da joj dizem rukice gore, dole, na stranu, da se beba grli, i nogice kao ka grudima.

A u Sokobanjskoj su mi pokazali sledece vezbe, ima ih 3:

- Beba lezi na stomaku, ja joj namestim rukice da joj budu ispred nje i da se na laktovima drzi, i gleda pravo, a guzu joj drzim cvrsto ka dole i kao mazim je po guzi, ustvari kao da je ljuljam malo :)

- Beba lezi na strani, donja noga ispruzena, gornja savijena u kolenu ka grudima, i savijam joj glavicu ka grudima, ili je stimulisem nekom igrackom da gleda tako ka dole

- Beba lezi na ledjima, savijem joj nogice ka stomaku, a glavicu joj vucem ka grudima.

Eto, to su te vezbice, i jos mi je rekla da uvek kada nosim bebu da je ne okrecem ka sebi, nego od sebe, dakle ledjima da je na mene naslonjena, i da joj rukicam ka napred guram, i jos kada uzimam bebu iz lezeg stava ili kada je spustam da lezi da to uvek radim sa boka.

Da, da! to je jedan deo vezbi koje smo i mi radili, samo mnogo intenzivnije. Vidis kako pedijatri nemaju pojma bas?

Draznje bebe su ti pokazali, a imas i temu: Ovde

Imas negde slicicu koju sam postavila kako smo mi drzali Pericu.

Osnova je ista.

I jos jedno pitanje, ako te ne davim previse;

da li je dojis ili ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, da! to je jedan deo vezbi koje smo i mi radili, samo mnogo intenzivnije. Vidis kako pedijatri nemaju pojma bas?

Draznje bebe su ti pokazali, a imas i temu: Ovde

Imas negde slicicu koju sam postavila kako smo mi drzali Pericu.

Osnova je ista.

I jos jedno pitanje, ako te ne davim previse;

da li je dojis ili ne?

Zaboravila sam, ima jos jedna vezba, uzmem pelenu onu veliku, i stavim bebu u pelenu, pa za dva coska od pelene drzim ja, a za druga dva neko drugi, i onda ljuljamo tako bebu - to izgleda kao ona lezaljka sto se izmedju dva drveta okaci, pa skroz utones u nju kada legnes.....uzivancija prava :)

Na zalost ne dojim moju bebu, to smatram svojim najvecim neuspehom, ali sta da radim..... Dojila sam je malo manje od dva meseca....ona mi je prvi mesec napredovala samo 470 grama, pa mi je pedijatar rekla da uvedem dohranu, ja nisam htela, bila sam izricita da je samo dojim, ali drugi mesec je bio katastrofa, ja mleka nisam imala dovoljno, dohranu nisam htela da joj dajem nego sam joj davala moje mleko koje sam u zamrzivacu cuvala a skupljala ga tokom prvog meseca, medjutim ona je meni i pored toga bila gladna, nervozna, razdrazljiva, isle na kontrolu svakih nedelju dana da se merimo, ona dobijala po 150 grama.....i nedelju dana pred kraj drugog meseca sam potrosila sve zalihe mog mleka iz zamrzivaca, i tada krenula sa dohranom, a ubrzo zatim je ona krenula da se nervira i da vristi kada joj dam da siki..... :( Ja se izmlazam i dalje, i dajem joj na flasicu moje mleko, mada je mleka sve manje, i sada ga imam jedva za jedan obrok dnevno.....a ona i dalje nece da cuje za siku, cim je stavim ona se buni.... eto, tako ti je to kod nas, na moju beliku zalost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta je tu je. Ja bi se na tvom mestu izmuzavala i toliko koliko pa davala i dalje na flasicu. No to nije ova tema. ;)

Pitala sam te za dojenje jer postoje posebni polozaju kada dojis bebu i na sta treba da obratis paznju zbog hipertonusa. U vasem slucaju, sa flasicom je samo vazno da je drzis u 'fetusnom' polozaju, sa savijenom nogicama u kolenima.

To je ista prica kao to sa pelenom,tj, maramom za ljuljanje. Svim bebama odgovara fetusni polozaj, a posebno hipertonicnim. Ja sam Petru napravila ljuljasku sa 2 kuke sa plafona, razmaka jedno metar. Naravno, od platna. Sling marama je isto znacajna. Ako imas sling maramu, koristi je pri ishrani uvek. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame treba mi pomoc! Moj bebac je pre dve nedelje poceo tako da se krivi i zabacuje glavu u nazad da se prepadnem svaki put kada to uradi!Nocas sam ga zatekla sa licem na prednjoj stranici kreveca a telom po sredini,on je spavao u takvom polozaju!Odsekla sam se od straha! Do sada sam mislila da tako izrazava ljutnju i negodovanje,recimo kada hoce da ustane iz krevetca,nece flasicu ili mu ne odgovara polozaj u kom se nalazi.Sada vise ne mislim tako.Nisam trazila pedijatrijski savet jer nisam sigurna da je ovo pitanje za pedijatra,a i ne zelim da ispadnem smesna ako je to samo prolazna faza.Ako neko ima slican problem ili savet bila bi jako zahvalna za pomoc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja bih ga odvela kod doktora.a kako zabacuje glavu,ne razumem?jel je tako drzi dok gleda ili je to trenutno?kolika je beba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.