Napredna deca

odgovora

Objavljeno

Danas citam u nekim novinama kako jedna sestomesecna devojcica iz Engleske sama ide na nosu i prica i pise na rumunskom (matenji jez.)

Njeni roditelji kazu da dete nije nista posebno naprednije u odnosu na ostalu decu (!?) Ali, da su oni ,,eto'' prepoznali kada ona zeli na nosu, tj ona ispusta neke posebne zvuke koji oznacavaju da zeli da obavi tu radnju i tako dalje.

Po toj teoriji ispada da mi, roditelji cija deca nauce ici na nosu sa 2, 5 ili 3 godine nismo dovoljno zainteresovani roditelji ?

Da li vi zaista verujete u to da dete sa sest meseci moze ici samo na nosu ?

Da li mislite da dete sa sest meseci moze nauciti pricati ?

Da li roditelji treba da rade vise, da li mislite da ste i vi mogli vise ?

Gomila slicnih pitanja na ovu temu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam obozavala psihologiju u srednjoj. Obozavala sam predmet, profesorku, a i profesorka je volela mene. Cesto su me interesovale neke vannastavne stvari. Pricale smo o inteligenciji i rekla mi je da je to u najvecem procentu genetski faktor. Ali da bas sa sest meseci ide na nosu i pise... Nesto sam sumnjicava, pa to je onda cudo od deteta! :mellow: Mnogi ljudi pogresno shvataju pojam inteligencije. Ta devojcica i ako ide na nosu sa sest meseci, to ne znaci da ce u razredu biti najbolja ili da ce sa sedam godina resavati jednacine sa nekoliko nepoznatih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam obozavala psihologiju u srednjoj. Obozavala sam predmet, profesorku, a i profesorka je volela mene. Cesto su me interesovale neke vannastavne stvari. Pricale smo o inteligenciji i rekla mi je da je to u najvecem procentu genetski faktor. Ali da bas sa sest meseci ide na nosu i pise... Nesto sam sumnjicava, pa to je onda cudo od deteta! :mellow: Mnogi ljudi pogresno shvataju pojam inteligencije. Ta devojcica i ako ide na nosu sa sest meseci, to ne znaci da ce u razredu biti najbolja ili da ce sa sedam godina resavati jednacine sa nekoliko nepoznatih...

Apsolutno se slažem. Ne znači da će biti najbolja (nije da joj ne želim) ali nešto mi ovaj slučaj neverovatan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

50% su geni a 50% je sredina .... To što je neko napredan u jednoj stvari ne znači da će biti naperdan u svakoj sljedećoj.

Moja A je sa 9 mjeseci isla na tutu-nošu a S evo ima 16 mjeseci nema šanse da to obavi u noši. Zato je S svjesniji uzročno-posljedičnih veza nekih postupaka duplo više nego što je to A bila.

Sa djecom treba da se radi ali ne i da se pretjeruje ili još gore da se djete forsira na silu. Za uspjeh u životu je mnogo bitnija emotivna inteligencija a koju djete stiče najvećim dijelom kroz svoje djetinjstvo. Forsiranje djeteta i roditlji koji su nafurani kako je njihovo djete NAJ NAJ NAJ u odnosu na drugu djecu obično dožive razočarenje kada skontaju da im djete i nije toliko posebno.

A to da djevojčica od 6 mjeseci piše - čisto sumnjam. Još ne zna da raspozna zvukove tj da govori ali zna da ih rasporedi u znakove - NEMA ŠANSE!!!

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

50% su geni a 50% je sredina .... To što je neko napredan u jednoj stvari ne znači da će biti naperdan u svakoj sljedećoj.

Moja A je sa 9 mjeseci isla na tutu-nošu a S evo ima 16 mjeseci nema šanse da to obavi u noši. Zato je S svjesniji uzročno-posljedičnih veza nekih postupaka duplo više nego što je to A bila.

Sa djecom treba da se radi ali ne i da se pretjeruje ili još gore da se djete forsira na silu. Za uspjeh u životu je mnogo bitnija emotivna inteligencija a koju djete stiče najvećim dijelom kroz svoje djetinjstvo. Forsiranje djeteta i roditlji koji su nafurani kako je njihovo djete NAJ NAJ NAJ u odnosu na drugu djecu obično dožive razočarenje kada skontaju da im djete i nije toliko posebno.

A to da djevojčica od 6 mjeseci piše - čisto sumnjam. Još ne zna da raspozna zvukove tj da govori ali zna da ih rasporedi u znakove - NEMA ŠANSE!!!

Ma da. Ali upravo ovakvi naslovi teraju roditelje da budu opsednuti uspehom svoje dece. Kada se samo setim koliko me je majka terala da ucim i da idem na razne vannastavne aktivnosti... Nekada sam toliko bila opterecena da sam plakala zbog svih tih obaveza :unsure: Ne daj Boze da dobijem 4, odmah su kretala pitanja, a sta je dobio ovaj, a sta je dobio onaj... :angry: To me je izludjivalo. Nedavno je moja sestrica (2. razred)dosla kod babe posle skole, placuci. Dobila je dvojku i jecala od placa jer ce joj se mama ljutiti. Nije htela da ode kuci! Tako mi je bilo zao :(

Elem...

Uvek se setim Ajnstajna koga su izbacili iz skole kada je rec o ovakvim stvarima :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas citam u nekim novinama kako jedna sestomesecna devojcica iz Engleske sama ide na nosu i prica i pise na rumunskom (matenji jez.)

Njeni roditelji kazu da dete nije nista posebno naprednije u odnosu na ostalu decu (!?) Ali, da su oni ,,eto'' prepoznali kada ona zeli na nosu, tj ona ispusta neke posebne zvuke koji oznacavaju da zeli da obavi tu radnju i tako dalje.

Po toj teoriji ispada da mi, roditelji cija deca nauce ici na nosu sa 2, 5 ili 3 godine nismo dovoljno zainteresovani roditelji ?

Da li vi zaista verujete u to da dete sa sest meseci moze ici samo na nosu ?

Da li mislite da dete sa sest meseci moze nauciti pricati ?

Da li roditelji treba da rade vise, da li mislite da ste i vi mogli vise ?

Gomila slicnih pitanja na ovu temu...

Ja znam da dajem sve od sebe da moje dete bude srecno i zadovoljno. Postavljam joj neke zadatke kroz igru ali ono sto mi se cini da je interesuje ili da moze u ovom periodu, pa ako pokaze interesovanje za to onda super, ako ne - nikom nista. Sto se pelena tice vidim da na to nije spremna tako da ni ne forsiram, videcemo preko leta sta ce biti, nema ona pojma cemu sluzi nosa jos uvek :) Prica nesto na svom jeziku, ima svega par reci ( ako se to uopste moze nazvati recima :) ) koje samo ja razumem :) Obozava da uzme olovku i da skraba kud god stigne samo ne po papiru.

Ali zato ako pitam gde je zelena zaba ili crvena kocka iz prve ce mi to naci u gomili igracaka. Zna svaku stvar gde se nalazi, od igracke do ves masine. Prepoznaje tatin auto cini mi se sa kilometra. Kad kazem idemo kod bake cici od srece i donosi cipelice. Kad uzmem da je uspavam odmah mi pokazuje gde je nos, oci, usta samo da ne bi spavala nego da se jos malo igramo. Ona je moj genije pa makar piskila u pelene do trece godine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ja bih se bojala od te male :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ja bih se bojala od te male :o

:lol: Zasto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas citam u nekim novinama kako jedna sestomesecna devojcica iz Engleske sama ide na nosu i prica i pise na rumunskom (matenji jez.)

Njeni roditelji kazu da dete nije nista posebno naprednije u odnosu na ostalu decu (!?) Ali, da su oni ,,eto'' prepoznali kada ona zeli na nosu, tj ona ispusta neke posebne zvuke koji oznacavaju da zeli da obavi tu radnju i tako dalje.

Po toj teoriji ispada da mi, roditelji cija deca nauce ici na nosu sa 2, 5 ili 3 godine nismo dovoljno zainteresovani roditelji ?

Da li vi zaista verujete u to da dete sa sest meseci moze ici samo na nosu ?

Da li mislite da dete sa sest meseci moze nauciti pricati ?

Da li roditelji treba da rade vise, da li mislite da ste i vi mogli vise ?

Gomila slicnih pitanja na ovu temu...

Ja mislim da to dete ima problema sa stolicom... Čim oni mogu da "primete" da ona hoće da kaki :D

U jedno sam sigurna, oni su tu pobrkali lončiće... Možda su hteli da napišu sa 16 (ispala im iz teksta jedinica) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ja bih se bojala od te male :o

Ja mislim da to dete ima problema sa stolicom... Čim oni mogu da "primete" da ona hoće da kaki :D

U jedno sam sigurna, oni su tu pobrkali lončiće... Možda su hteli da napišu sa 16 (ispala im iz teksta jedinica) :D

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo bez forsiranja i pretjerane egzibicije roditelja. Pustimo djecu da odrastaju i budu ono što žele...i rade ono što vole.

Proučavajući onaj montesori metod pokušala sam da sa Filipom slažem, ubacujem....slova i brojeve...životinje, ali njega to ne zanima, i zašto na silu forsirati i razvijati inteligenciju. To je moje mišljenje...Njega sada zanima tenis i fudbal i ništa sem toga...

Uglavnom...hoću reći, ima talentovane i nadprosječno inteligentne djece..to se odmah primjeti i sa takvom djecom treba posebno raditi jer oni nešto dugo traže i očekuju...

Ne mogu svi biti u toj grupi....te ne očekujmo previše i pustimo djecu neka rastu i pronalaze sebe, mi ih samo pratimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zasto u naprednu decu svrstavate onu koja su rano pocela da idu na nosu?

Mislim da je to stvar treninga i navike, a ne velikog IQ.

Decu treba pustiti da budu ono sto jesu- deca- i da uzivaju u tome. Ako su napredna, ona ce to sama pokazati i zelece da ih usmeravate na nesto vise.

A samo nametanje deci da moraju da znaju sto stvari, da moraju da uce i engleski i francuski i tenis i fudbal i da sviraju minimum jedan instrument je preterano i cesto dovodi do kontra efekta, a da ne pricam o tome kako je to lecenje roditeljskih fantazija.

Zato mi se, izmedju ostalog, svidja Montesori metod, jer on je pre svega zasluzan da deca budu samostalna u svemu, pa i u tome koliko ce da rade i da uce. Svako dete vas kroz takvu igru usmerava na ono sto on hoce da radi i da se igra, a ne ono sto ste vi mislili da mora da radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ga sada ubaci 1000 citata :D ... prokomentarisala bi svaki post ali nema smisla :lol: ... samo cu na neke da se osvrnem :D

Ma da. Ali upravo ovakvi naslovi teraju roditelje da budu opsednuti uspehom svoje dece. Kada se samo setim koliko me je majka terala da ucim i da idem na razne vannastavne aktivnosti... Nekada sam toliko bila opterecena da sam plakala zbog svih tih obaveza :unsure: Ne daj Boze da dobijem 4, odmah su kretala pitanja, a sta je dobio ovaj, a sta je dobio onaj... :angry: To me je izludjivalo. Nedavno je moja sestrica (2. razred)dosla kod babe posle skole, placuci. Dobila je dvojku i jecala od placa jer ce joj se mama ljutiti. Nije htela da ode kuci! Tako mi je bilo zao :(

Elem...

Uvek se setim Ajnstajna koga su izbacili iz skole kada je rec o ovakvim stvarima :D

Ovo mene nervira kod mene ..... Trudim se da ne forsiram A međutim ..... Matematika joj slabo ide i stvarno ako ne vježbam sa njom ona jednostavno NEMA POJMA i zaostaje sa gradivom - tu je zaista moram malo više da "forsiram". Trudim se da nađem savršen balans iako ponekad mislim da pretjerujem

Jedino mi nije jasno da li je tvoja A sa devet meseci sama trazila nosu kad oseti potrebu i sama isla na nju, ili si je ti stavljala ?

OT. - U početku sam znala kada treba da kaki - čim se probudi i stavljala je na nošu i govorila, u tutu se kaki i svaki put je pohvalila kada to obavi u tutu. Nedugo nakon toga bi mi sama donjela tutu da obavi nuždu u nju (jer je vrlo brzo prohodala) ali svejedno pelene nismo skidali do nekog 14 mjeseca jer se znalo potrefiti .... Preko noći je dugo nosila pelene, ne sjećam se tačno do koje dobi a kada smo skinuli - čak i sa 3 godine se znala upiškiti u krevetu.

Samo bez forsiranja i pretjerane egzibicije roditelja. Pustimo djecu da odrastaju i budu ono što žele...i rade ono što vole.

Proučavajući onaj montesori metod pokušala sam da sa Filipom slažem, ubacujem....slova i brojeve...životinje, ali njega to ne zanima, i zašto na silu forsirati i razvijati inteligenciju. To je moje mišljenje...Njega sada zanima tenis i fudbal i ništa sem toga...

Uglavnom...hoću reći, ima talentovane i nadprosječno inteligentne djece..to se odmah primjeti i sa takvom djecom treba posebno raditi jer oni nešto dugo traže i očekuju...

Ne mogu svi biti u toj grupi....te ne očekujmo previše i pustimo djecu neka rastu i pronalaze sebe, mi ih samo pratimo.

Sa ovim se slažem ali isto tako ne može djete da bude inteligentno u svemu i u svemu da postiže apsolutni uspjeh.... Neka djeca su nadarena za umjetnost, neka za sport, neka za znakove - matematiku i slova. Dijete ne može u svemu da bude uspješno.

A je od najranijeg djetinjstva pokazivala da ima nadprosječan sluh i na to su mi skrenuli pažnju pedijatri ali zato joj je matematika noćna mora - ne može da je smisli ....

Na mostu dobiješ a izgubiš na ćupriji!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: Zasto?

Pa znas ono kao necisto, nadpriridno, bu :lol:

Ja mislim da to dete ima problema sa stolicom... Čim oni mogu da "primete" da ona hoće da kaki :D

U jedno sam sigurna, oni su tu pobrkali lončiće... Možda su hteli da napišu sa 16 (ispala im iz teksta jedinica) :D

:lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ja bih se bojala od te male :o

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ja bih se bojala od te male :o

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drago mi je sto cujem da pustate decu da se interesuju sami za odredjene stvari. Neko je nadaren za slikarstvo, neko za glumu, neko za sport neko za matematiku... Nije genije samo onaj ko resava matematicke zadatke, setite se da Vincija npr... Ja, koja sam bila u osnovnoj vukovac i u srednjoj odlican ucenik, sa nadprsecnom inteligencijom pa nisam zavrsila fakultet... Sve je to individualno... Kako kazu stari ljudi, fakultet zavrsava stolica, a ne mozak! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drago mi je sto cujem da pustate decu da se interesuju sami za odredjene stvari. Neko je nadaren za slikarstvo, neko za glumu, neko za sport neko za matematiku... Nije genije samo onaj ko resava matematicke zadatke, setite se da Vincija npr... Ja, koja sam bila u osnovnoj vukovac i u srednjoj odlican ucenik, sa nadprsecnom inteligencijom pa nisam zavrsila fakultet... Sve je to individualno... Kako kazu stari ljudi, fakultet zavrsava stolica, a ne mozak! ;)

E ovo je tačno da tačnije ne može biti...svaka čast Miva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas citam u nekim novinama kako jedna sestomesecna devojcica iz Engleske sama ide na nosu i prica i pise na rumunskom (matenji jez.)

Njeni roditelji kazu da dete nije nista posebno naprednije u odnosu na ostalu decu (!?) Ali, da su oni ,,eto'' prepoznali kada ona zeli na nosu, tj ona ispusta neke posebne zvuke koji oznacavaju da zeli da obavi tu radnju i tako dalje.

Po toj teoriji ispada da mi, roditelji cija deca nauce ici na nosu sa 2, 5 ili 3 godine nismo dovoljno zainteresovani roditelji ?

Da li vi zaista verujete u to da dete sa sest meseci moze ici samo na nosu ?

Da li mislite da dete sa sest meseci moze nauciti pricati ?

Da li roditelji treba da rade vise, da li mislite da ste i vi mogli vise ?

Gomila slicnih pitanja na ovu temu...

Mislim da dete samo pokazuje zainteresovanost za ono sto sa njim treba da se radi, a sve vise je forsiranje.

Sad bih pisala kilometarski post, ali mrzi me.

Sve u svemu, mislim da je ova prica pola izmisljena, a pola je forsiranje deteta.

Dete koje ispusta neke posebne zvuke da bi pokazalo da zeli da ide na nosu znaci da jos uvek ne govori. Kako je onda moguce da to dete ne govori i govori u isto vreme. To dete je fenomen prvo po tome! :lol:

A i pisanju necu ni da pricam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drago mi je sto cujem da pustate decu da se interesuju sami za odredjene stvari. Neko je nadaren za slikarstvo, neko za glumu, neko za sport neko za matematiku... Nije genije samo onaj ko resava matematicke zadatke, setite se da Vincija npr... Ja, koja sam bila u osnovnoj vukovac i u srednjoj odlican ucenik, sa nadprsecnom inteligencijom pa nisam zavrsila fakultet... Sve je to individualno... Kako kazu stari ljudi, fakultet zavrsava stolica, a ne mozak! ;)

Moje dete je vrlo kreativno, da ne kazem destruktivno! :lol:

Ali ne pustam ga bas previse da se interesuje za to, jer bi nam kuca bila uvek u haosu, sa stolova sve pobacano na pod, svi papiri pocepani i poguzvani... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Не знам колико је то нормално, али, моје дете са две године зна да броји до 20 (нема он појима шта то значи, вероватно зна као песмицу) зна гомилу песмица, прича, све разуме, зна да одреди себе у односу на друге (ја сам урадио то и то, мама то и то, замени, себе у реченици итд) зна да склопи неке основне пузле, зна да склопи неке играчке тј оне бројеве, где им је место итд.

Па опет, не мислим да је нешто посебно, НЕЋЕ НА НОШУ :)

Зна да каже да је кака, али неће да каже да хоће да иде да каки :lol:

Тако да, све је индивидуално, доста треба радити, причати, читати, објашњавати, касније како буде време пролазило учити са њима, и опет поклањати пажњу.

Колико ће бити успешан у животу зависи од много фактора.

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radim sa njim koliko mogu, ali i dosta stvari pustam da radi sam. Npr. stalno su mu na dohvat ruke i igracke i knjige, i u svakom momentu ga pustam da odredi sa cime ce da se igra... Da, jer on ne shvata to kao ucenje, nego kao igru. Zato sve sto izgleda kao treniranje (npr. nosa), tako maloj djeci postaje dosadno i nezanimljivo, dok pisanje, ucenje pjesmica usvajaju jer je to vid zabave...

Voljela bih da mi neko napise da li se kod djece vec sa 6 mjeseci prepoznaje visok IQ? Ja, kao laik, bih rekla da je to nemoguce... Sta, dijete koje progovori poslije dvije godine ce imati nizak nivo inteligencije? :huh:

Mi smo malo losiji od ZP-a, znamo da brojimo samo do 10, ali uz preskakanje sedmice. :unsure::lol: Crta krugove, kaze da je lopta, a ostale oblike bez problema prepoznaje. I, kao sto je vec receno, on je za mene talentovan i inteligentan iako ne bude usvajao stvari kako pise po knjigama. Svako dijete je za sebe, nemam namjeru da ga forsiram.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Не знам колико је то нормално, али, моје дете са две године зна да броји до 20 (нема он појима шта то значи, вероватно зна као песмицу) зна гомилу песмица, прича, све разуме, зна да одреди себе у односу на друге (ја сам урадио то и то, мама то и то, замени, себе у реченици итд) зна да склопи неке основне пузле, зна да склопи неке играчке тј оне бројеве, где им је место итд.

Па опет, не мислим да је нешто посебно, НЕЋЕ НА НОШУ :)

Зна да каже да је кака, али неће да каже да хоће да иде да каки :lol:

Тако да, све је индивидуално, доста треба радити, причати, читати, објашњавати, касније како буде време пролазило учити са њима, и опет поклањати пажњу.

Колико ће бити успешан у животу зависи од много фактора.

Свако добро!

Moje dete sa nepunih godinu ipo zna da broji do 10 na 4 razlicita jezika uz moju malu pomoc, i isto tako gomilu pesmica na 3 razlicita jezika. Ali to ne pripisujem nekoj pameti vec tome sto je to interesovalo pa smo ponavljali i ponavljali i sad zna. Sto se tice brojanj, da li je "kao pesmica" ili ne, ne znam.

Radim sa njim koliko mogu, ali i dosta stvari pustam da radi sam. Npr. stalno su mu na dohvat ruke i igracke i knjige, i u svakom momentu ga pustam da odredi sa cime ce da se igra... Da, jer on ne shvata to kao ucenje, nego kao igru. Zato sve sto izgleda kao treniranje (npr. nosa), tako maloj djeci postaje dosadno i nezanimljivo, dok pisanje, ucenje pjesmica usvajaju jer je to vid zabave...

Voljela bih da mi neko napise da li se kod djece vec sa 6 mjeseci prepoznaje visok IQ? Ja, kao laik, bih rekla da je to nemoguce... Sta, dijete koje progovori poslije dvije godine ce imati nizak nivo inteligencije? :huh:

Mi smo malo losiji od ZP-a, znamo da brojimo samo do 10, ali uz preskakanje sedmice. :unsure::lol: Crta krugove, kaze da je lopta, a ostale oblike bez problema prepoznaje. I, kao sto je vec receno, on je za mene talentovan i inteligentan iako ne bude usvajao stvari kako pise po knjigama. Svako dijete je za sebe, nemam namjeru da ga forsiram.

Upravo tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.