Rani pubertet kod djevojčica

odgovora

Objavljeno

Molim mame starijih djevojčica za iskustvo i mišljenje ....

Kada je normalno da djevojčicama krenu da rastu dlačice (ruke, noge, ispod ruku, prepone itd)?

Koja je razlika između početka rasti grudi ili eventulno viška sala na tom predjelu?

Koji su simptomi ranog pubertreta i kada je normalno da dođe do svih pratećih pojava pubereteta kod djevojčica?

Kakko se manifestuju psihičke promjene puberteta?

Baš su mi potrebni odgovori. Čitala sam na netu kako to izgleda sa medicinske tačke gledišta ali mene interesuju vaša iskustva pošto je sve što sam čitala školski priimjeri i kako bi to trebalo biti a ne relani primjeri iz prakse sa normalnim odstupanjima ...

Kada sam posumnjala na nešto pitala sam svoju doktoricu i rekla mi je da je definitivno prerano za tako nešto .... nisam imala mira i čačkala sam po netu, malo je detaljnije kroz igru pregledala i sada sam malo zbunjena pa me intersuje kada je sve to normalno da počne.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Malo pre sa mčitala neki članak o tome, i nije mi se svideo... (Mislim da je Comi ostavio u temi Obaveštenja i novosti) :(

Piše da je moguće da bude pubertet.

Moja poznanica je dete od 4e-5e godine vodila lekarima jer je bila počela da joj raste jedna dojka.

Dete je imalo hormonsku terapiju, i sad je bogu hvala sve ok.

Bila je prestravljena da nije neka bolest, a ono hormoni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To znam, sve sam na netu isčitala na tu temu ali me interesuju mišljenja iz prakse tj kada je normalno za neke prateće pojave puberteta a koji nastupaju prije prve menstruacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vanji su dlacice krenule da rastu vec sa nekih desetak godina. Grudi isto tako. Mada , osim tih ekstremnih slucajeva, netreba se time opterecivati, svako dete je prica za sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja ćerka je baš visoka za svoj uzrast (140cm) i vidim da ranije lazi u pubertet, ali i ja sam rano dobila (sa 11 godina) i rano sam izrasla, bila sam 168cm već u 6. razredu i od tada sam narasla samo 2 cm. Rekli su mi da je to nasledno. Njoj su se pre par meseci pojavile tamne dlačice dole, ali nema ispod pazuha i počeo je znoj da joj se jače oseća. Sve su to znaci predpuberteta. Pitala sam nekoliko dr i kažu da je to normalno za njen uzrast i visinu. Ima nekih njenih drugarica kojima se to pojavilo još prošle godine ali su one više crne puti i krupnije su od većine.

Ne znam da li ti ove informacije pomogle, ne znam koliko ti ima godina ćerka. Moja ima, vidiš po tickeru 8,5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su dlacice krenule isto rano da rastu sa desetak godina,ali to nije bilo povezano sa pubertetom jer su mi grudi kasno porasle,a i dobila sam tek u 8.razredu...znaci ovo je bio neki drugi mozda pokazatelj,ali moji se nisu time bavili...jedno je sigurno postala sam maljavija mnogo pre od ostale dece i sada sam jako maljava..cak sam ranije mislila da zbog te jace maljavosti cu imati mozda problem da zatrudnim jer verovatno imam visak muskih hormona :unsure: sta ces svasta sam razmisljala,ali ne ja zatrudnela vrlo lako...i tako sam negde u neko mtekstu procitala da pojacana maljavost ima veze sa losijim radom nadbubrezne zlezde..Sad ovo je moje iskustvo sa ranijim rastom dlacica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Topaz,zaboravila sam koliko tačno ima tvoja ćerkica ali da ti kžem da baš često čujem da devojčice sa 7-8 godina imaju sve simptome predpuberteta,da ne kažem puberteta...moja Nikolina ima 11 odina i pisala sam već da se neki znaci naziru u vidu promene raspoloženja i jakog mirisa pazuha,dok nekoliko njenih drugarica iz razreda već imaju velike grudi,redovnu menstruaciju i već izgledaju kao da im je 15 godina :blink: ,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su dlacice krenule isto rano da rastu sa desetak godina,ali to nije bilo povezano sa pubertetom jer su mi grudi kasno porasle,a i dobila sam tek u 8.razredu...znaci ovo je bio neki drugi mozda pokazatelj,ali moji se nisu time bavili...jedno je sigurno postala sam maljavija mnogo pre od ostale dece i sada sam jako maljava..cak sam ranije mislila da zbog te jace maljavosti cu imati mozda problem da zatrudnim jer verovatno imam visak muskih hormona :unsure: sta ces svasta sam razmisljala,ali ne ja zatrudnela vrlo lako...i tako sam negde u neko mtekstu procitala da pojacana maljavost ima veze sa losijim radom nadbubrezne zlezde..Sad ovo je moje iskustvo sa ranijim rastom dlacica...

OT sam, pa ja sam cupava k'o majmun :blink: . Je li treba da se zabrinem?

Inace da se javim, dlacice dole su pocele da mi rastu sa 8 i po, grudi oko devete, bila sam prva u razredu, a dobila sam sa deset i po.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OT sam, pa ja sam cupava k'o majmun :blink: . Je li treba da se zabrinem?

Inace da se javim, dlacice dole su pocele da mi rastu sa 8 i po, grudi oko devete, bila sam prva u razredu, a dobila sam sa deset i po.

Pa ne Trmalja..ti si vidis i rano dobila i rano grudi imala..znaci kod tebe je bio definitivno pubertet...

Ja pricam za sebe da sam odlakavela bez ovih drugih pratecih simptoma,grudi i mens. su dosli dosta kasnije tako da sam ja kad sam naisla na taj tekst o nadbubreznoj zlezdi pomislila da ja mozda imam tu neki poremecaj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odogovorima :)

Ja ne bi bila ja da nism pitala pedijatricu :D. A ima 8 godina i dr mi je rekla da je to normalno za njen uzrast te da se danas djevojčicama ti simptomi nekog ranog puberteta javljaju dosta ranije te da se ne brinem. A nije krupna ni bucmasta, normalne je građe možda mlo viša i popunjenija ali bez grama sala. Znoj se malo drugacije osjeti i ima malo dlacica, grudi joj nisu pocele da rastu na način na koji je neko opisao (hvala). Sada pratim ako ovih dana krene opet da je boli stomak, ako se bude žalila onda je to to pošto svi nalazi koje sam joj radila su bili OK. Inače ja sam prvi put dobila negdje sa 10 godina i tada sam vec uveliko imala grudi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas sam skoro citala kako deca, pogotovo devojcice sve ranije ulaze u pubertet, a uzroci leze u zagadjenju okoline i pogotovo hrane <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni dlacice krenule sa 6,pa me slali na ispitivanje,ali se ispostavilo da nij taj preuranjeni pubertet,nego eto tako....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa čovjek ne može da ostane ravnodušan na tako nešto a sa druge strane čini mi se kao da je to danas sasvim normalno. Za 50. godina će se djeca rađati već sa znakom puberteta?!? U svakom slučaju ja sam morala da se koslutujem sa pedijatrom. ako ona kaže da je to OK, nemam razloga da joj ne vjerujem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam cerkicu koja je napunila 7 godina vodila sam je na kontrolu i ultra zvuk leve sisice jel joj se pojavila neka kilica kao kliker ,medjutim na ultra zvuku su mi rekli da je uvecana mlecna zlezda i da dodjem na kontrolu za pola godine nisu uradili ni hormone ni nista dalje moze mi neko reci malo vise o tome ...na desnoj strani nema nista ako neko nesto zna vise molim vas da mi kazete, unapred zahvalna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam kao dete imala taj problem, ali posto je to bilo pre 30ak godina,UZ se nije radio. Dr. je rekao da se ta kvrgica pojavila usled nekog nehoticnog udarca ili nagnjecenja kanala, te da se blago masira ujutro i uvece 15ak dana. To je bukvalno nestalo za tih 15 dana i nikad se vise nije pojavilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sapojena je tema. Na predhodnim stranicama se nalaze odgovori. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.