Kratak dah

odgovora

Objavljeno

Evo mene malo i ovdje :rolleyes:

Danima (mozda i duze) osjecam kao da mi fali vazduha, svaki cas uzdisem, ponekad i zijevam na silu jer mi se cini da jedino tako mogu da udahnem do kraja. Kad sam na bebom napolju disem kao KROZ GRANJE NEBO :rolleyes:

Ne znam da li to ima veze sa umorom, proljecem, nervozom... Slicno mi je bilo i nakon porodjaja, dr mi je tada rekao da je to posledica nespavanja i da ne brinem, kao i da smijem da popijem persen iako dojim.

Sta vi mislite? Nesto sam poslednjih dana sva opijena. A, nisam bas depresivna :rolleyes: - sa bebom sam opustena, a svi drugi mi po malo idu na zivac :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma promena vremena...izađi ujutro napolje i nadiši se svežeg vazduha, šetaj pored reke ili kroz šumu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni se to desava poslednja dva tri dana, ja sam mislila da mi je to od trudnoce, brzo se zamaram. U sustini, lepo se osecam, ne opterecujem se time nesto posebno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni se to desava poslednja dva tri dana, ja sam mislila da mi je to od trudnoce, brzo se zamaram. U sustini, lepo se osecam, ne opterecujem se time nesto posebno...

Pa tebi i jeste od trudnoće... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo mene malo i ovdje :rolleyes:

Danima (mozda i duze) osjecam kao da mi fali vazduha, svaki cas uzdisem, ponekad i zijevam na silu jer mi se cini da jedino tako mogu da udahnem do kraja. Kad sam na bebom napolju disem kao KROZ GRANJE NEBO :rolleyes:

Ne znam da li to ima veze sa umorom, proljecem, nervozom... Slicno mi je bilo i nakon porodjaja, dr mi je tada rekao da je to posledica nespavanja i da ne brinem, kao i da smijem da popijem persen iako dojim.

Sta vi mislite? Nesto sam poslednjih dana sva opijena. A, nisam bas depresivna :rolleyes: - sa bebom sam opustena, a svi drugi mi po malo idu na zivac :rolleyes:

Tako je i meni ponekad, da, ima veze sa umorom, nespavanjem i nervozom. Kad smo nervozni i napeti, nepravilno dišemo, samim tim dotok kiseonika nam je slabiji, pa otud i to "gušenje". Može da bude i zbog alergija, počelo je proleće, sve se budi, ako si alergična na polen i sl. može i od toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

draga ja bih rekla da je to tzv prolecni umor, ja samo idem i zevam ovih dana, a taj kratak dah moze da bude od stresa i nervoze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni se to desava poslednja dva tri dana, ja sam mislila da mi je to od trudnoce, brzo se zamaram. U sustini, lepo se osecam, ne opterecujem se time nesto posebno...

Da, od trudnoce je, ne brigaj. To je normalno. Meni je odgovaralo da legnem na bok, i odmah prodisem :rolleyes:

Ma necu da se opterecujem, sigurno je od svega po malo. Ako nastavi, da li smijem persen, uvece nakon dojenja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa tebi i jeste od trudnoće... :P

:unsure::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, od trudnoce je, ne brigaj. To je normalno. Meni je odgovaralo da legnem na bok, i odmah prodisem :rolleyes:

Ma necu da se opterecujem, sigurno je od svega po malo. Ako nastavi, da li smijem persen, uvece nakon dojenja?

Ako ti Persen bude dao mogucnost da odspavas, svaka cast! Persen ima tu silu da te trenutno umiri, ali da ti se sva nervoza vrati. Tako je meni neurolog rekao.

Za vreme dojenja sam dobila kao terapiju Bromazepam od 1,5mg pred spavanje da bi mi san, koji bi trajao 2 ili maksimalno 3 sata do budjenja deteta, bio cvrst. Mislila sam u pocetku da se necu probuditi ako se beba probudi, ali nije tako. cak mi je to budjenje posle 2 sata bilo kud i kamo lakse. Posle prve terapije sam se vec osecala bolje.

Koji lekar je tebi rekao da uzimas Persen?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako ti Persen bude dao mogucnost da odspavas, svaka cast! Persen ima tu silu da te trenutno umiri, ali da ti se sva nervoza vrati. Tako je meni neurolog rekao.

Za vreme dojenja sam dobila kao terapiju Bromazepam od 1,5mg pred spavanje da bi mi san, koji bi trajao 2 ili maksimalno 3 sata do budjenja deteta, bio cvrst. Mislila sam u pocetku da se necu probuditi ako se beba probudi, ali nije tako. cak mi je to budjenje posle 2 sata bilo kud i kamo lakse. Posle prve terapije sam se vec osecala bolje.

Koji lekar je tebi rekao da uzimas Persen?

Ginekolog mi je rekao da pijem persen. Upravo sam citala tvoje tekstove u temi o zdravlju dojilja (nesvjestica...). Ponekad me i to hvata :blink: Pretpostavljam da mi je od umora i nervoze (nervoza zbog silnih obaveza tokom dana). A mozda mi i proljece malo zavijuga po glavi.

Ne znam, vidjecu kako bude narednih dana, pa cu pitati dr smijem li i ja bromazepam ili nesto sl. sto ce bolje djelovati od bilja. Beba mi srecom prespava noc, ali ja se budim po nekoliko puta da provjerim situaciju. Dodje mi da se pred spavanje "samoumacim" (klepim jednom macom :rolleyes: ) da zaspem ko covjek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kratak dah je bio JEDINI SIMPTOM zbog koga me mm jedva 'naterao' da odem kod lekara i tada se eto ,sasvim slučajno,ispostavilo da imam problem sa š.žlezdom <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ginekolozi se ne bave dojenjem. Time se bave patronazne sestre i pedijatri. Patronazna sestra je pedijatrijska sestra. Dakle, nece ti ginekolog dati najbolji savet. U svakom slucaju, pij vitamin C, magnezijum i vitamin B12. To mozes da pijes samoinicijativno. Jedi slatko.

Moze biti da je stitna zlezda sto kaze Mna, ali i to, kao kod mene, moze da bude samo trenutno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O joj. A da izvadim hormone stitne ili da odem kod doktora da je ispipa? A ako je, ne daj Boze, sta poremeceno, moze li to da skodi bebi preko mlijeka?

Ja pokusavah da se sama pregledam (ono - dignes glavu pa progutas i u ogledalu gledas da li se pojavljuje kakva kvrzica na vratu), i nista.

Hvala vam, moje dame!

E da, ginekolog koji mi je rekao za persen, vodi Skolu za trudnice, a osim trudnoce i porodjaja, veliki dio obuhvata i dojenje. Mada, slazem se, pitacu pedijatra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trebalo bi da uradis test na hormone, ali kazem ti, to u toku dojenja moze da bude varijabilan rezultat hormona. Meni se to desilo i dr. kad je video rezultat hteo je odmah da mi uvede hormonsku terapiju sto ja nisam htela zbog dojenja. Sve se samo sredilo posle godinu dana uz pomoc Magnezijuma, B12, Folnaka i po potrebi bromazepama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali dosta devojka kojih znam ima upravo taj 'kratak dah' eto bez nekog posebnog razloga,kao što devojke rekoše,može biti i od umora,i od proleća,ma svašta nešto bezazleno....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O joj. A da izvadim hormone stitne ili da odem kod doktora da je ispipa? A ako je, ne daj Boze, sta poremeceno, moze li to da skodi bebi preko mlijeka?

Ja pokusavah da se sama pregledam (ono - dignes glavu pa progutas i u ogledalu gledas da li se pojavljuje kakva kvrzica na vratu), i nista.

Hvala vam, moje dame!

E da, ginekolog koji mi je rekao za persen, vodi Skolu za trudnice, a osim trudnoce i porodjaja, veliki dio obuhvata i dojenje. Mada, slazem se, pitacu pedijatra.

Ako je ne daj Bože ,ne može da škodi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo me sa izvjestajem i ovdje. Ovako, do pedijatra nismo mogli da dodjemo danas (tel. iskljucen), pa smo zvali naseg kucnog ljekara (specijalistu za sve i svasta). On tvrdi da tokom dojenja ne smijem nista od sedativa, osim onih na biljnoj bazi. Objasnjenje: ispustaju se u mlijeko, pa moze doci do usporenosti metabolizma kod bebe, losijeg apetita i sl. I tako, dodje mi da se zveknem.

Da ce doktori usaglasiti misljenja, lakse bi mi pao ovaj zivot na dah :rolleyes:

Izgleda da bi mi dobro dosao Yelenin neurolog. Ovo ispade kao vapaj za tabletama :rolleyes: Potrudicu se ja da uradim ono sto je do mene, provjericu i hormone stitne, radicu neke vjezbice za opustanje, pa sta bude. Samo da me strucnjaci ne uslovljavaju prestankom dojenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo sam htjela Yeleni na pp, ali sam odustala jer ce sve ovo mozda nekom koristiti. Opet, izvinjavam se zbog smaranja.

Zene u mojoj okolini, uglavnom, "nikad" nisu imale nikakvih slicnih problema (otezano disanje, nervoza, umor...), pa bih sebe da postedim jos jednog stavljanja pod lupu tih samoprozvanih strucnjaka za sve i svasta.

Necu duziti, sve ce razumjeti ko je prosao kroz ovo ;) . I ja sam imala panicne napade, vjerovatno jos od puberteta, pa do prije mozda oko dvije godine (ne svakodnevne). Nikada nisam vjerovala u one moci vristanja na vrhu nekog brda i izbacivanja uglja pravilnim disanjem :rolleyes: Jer nijedno sjecanje i strah nijesu uspjeli da izadju kroz usta ili nos. Sve sam to rijesila, cini mi se, prihvatanjem stvari - tako je, kako je, i seroksatom :rolleyes:

Proucavajuci sebe ovih dana mislim da mi se napadi ne vracaju, ali mi se vraca ona zmija u grudima (ona gorcina) i kao da namjerno upijam sve ruzne price oko sebe. Ja, koja sam uvijek nasmijana, pozitivna... Juce mi je bio bas smoran dan - probudio me zemljotres u cik zore, pa sam se tu istraumirala. Onda su mi se sama zakljucala blind vrata od stana nakon sto je suprug izasao (a ja u nekom polusnu mislila da su me duhovi spopali :lol: )... Onda cio dan razvijanje filma u mojoj glavi - zar opet da tonem. Danas sam vec bolje, ali opet nisam spavala kako treba.

I, odlucila sam, poci cu kod mog psihijatra na razgovor. Ne mislim da je posstporodjajna depresija, nemam crne misli u vezi sa bebom, sobom... Zavrsavam sve kucne i poslove oko bebe, s merakom popijem kafu uz Bebac, nasminkam se za izlazak, imam volju da se lijepo obucem i sredim frizuru...

Ne znam, vidjecu sa dr sta mi je.

Eto, izjadah se ja malo vise.

Odoh sad u front sa jabukama i sargarepom.

Ljubac za moje drugarice!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo sam htjela Yeleni na pp, ali sam odustala jer ce sve ovo mozda nekom koristiti. Opet, izvinjavam se zbog smaranja.

Zene u mojoj okolini, uglavnom, "nikad" nisu imale nikakvih slicnih problema (otezano disanje, nervoza, umor...), pa bih sebe da postedim jos jednog stavljanja pod lupu tih samoprozvanih strucnjaka za sve i svasta.

Necu duziti, sve ce razumjeti ko je prosao kroz ovo ;) . I ja sam imala panicne napade, vjerovatno jos od puberteta, pa do prije mozda oko dvije godine (ne svakodnevne). Nikada nisam vjerovala u one moci vristanja na vrhu nekog brda i izbacivanja uglja pravilnim disanjem :rolleyes: Jer nijedno sjecanje i strah nijesu uspjeli da izadju kroz usta ili nos. Sve sam to rijesila, cini mi se, prihvatanjem stvari - tako je, kako je, i seroksatom :rolleyes:

Proucavajuci sebe ovih dana mislim da mi se napadi ne vracaju, ali mi se vraca ona zmija u grudima (ona gorcina) i kao da namjerno upijam sve ruzne price oko sebe. Ja, koja sam uvijek nasmijana, pozitivna... Juce mi je bio bas smoran dan - probudio me zemljotres u cik zore, pa sam se tu istraumirala. Onda su mi se sama zakljucala blind vrata od stana nakon sto je suprug izasao (a ja u nekom polusnu mislila da su me duhovi spopali :lol: )... Onda cio dan razvijanje filma u mojoj glavi - zar opet da tonem. Danas sam vec bolje, ali opet nisam spavala kako treba.

I, odlucila sam, poci cu kod mog psihijatra na razgovor. Ne mislim da je posstporodjajna depresija, nemam crne misli u vezi sa bebom, sobom... Zavrsavam sve kucne i poslove oko bebe, s merakom popijem kafu uz Bebac, nasminkam se za izlazak, imam volju da se lijepo obucem i sredim frizuru...

Ne znam, vidjecu sa dr sta mi je.

Eto, izjadah se ja malo vise.

Odoh sad u front sa jabukama i sargarepom.

Ljubac za moje drugarice!

Ne smaraš, razgovor pomaže. Bar ti posle bude lakše. :)

Ja kod tebe ne vidim ama baš ništa osim te napetosti, sve mi se čini normalno stanje posle porođaja...

tih prvih nekoliko meseci mnogo toga ne možemo da objasnimo, a sve nas nešto pritiska.

Kad se saberemo i oduzmemo sve je u najboljem redu, a opet nešto pritiska.

Mislim da je sve ok, i da samo treba proći dovoljno vremena da se i telo i psiha vrate u stanje i pre trudnoće a ne samo porođaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hajde ti, za pocetak, uzim da grickas tabletice vitamina B 12. To nikako ne moze da skodi ni tebi ni bebi. Isto tako, uzmaj i folnak.

Te zmije u grudima koje te stezu su definitivno na nervnoj bazi i sada nije vreme opet sve da preispitujes nego da to resis. Resices ako shvatis da to moze da bude hormonski i definitivno jeste. Ja, koja nikad nisam imala pms niti sam ikad imala problem sa ciklusom, sada imam to stezanje u grudima pred ciklus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"Blagi nedostatak vitamina B12 je prilično česta pojava, zato što je ovo vitamin vrlo složene strukture, pa se teško usvaja u organizmu. Naime, u želucu se sintetiše tzv. unutrašnji faktor, koji vezuje vitamin B12 iz hrane i omogućava njegovo usvajanje u tankom crevu. Nedostatak unutrašnjeg faktora ili kisele sredine u želucu dovodi do deficita vitamina B12. Blagi nedostatak ovog vitamina izaziva umor, gubljenje daha, dijareje, nervozu, trnjenje ruku i nogu, a ozbiljan nedostatak izaziva neurološka oštećenja."

Izvor: http://prirodnilek.com/vitamin-b12

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni sve više drugi "idu na živce"...

Mislim da većina nas(sa foruma, jer iz stvarnog života ljudi nisu baš iskreni) može da dođe u ovu temu po neki savjet. A zašto je to tako, ne znam....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas sam htjela da idem kod psih, ali zauzeti svi termini, pa ustedjeh i novac :rolleyes: Kupila sam vitamin B6, ova u apoteci kaze da nemaju B12, samo onaj kompleks B vitamina. Mogla sam i njega, al ajde. A, inace pijem one vitamine za trudnice zbog dojenja (sadrze i folnu kiselinu), pa ne znam da li bi mi taj Folnak bio previse?

Ja fino kazem, trebalo bih sebe da klepim necim, pa da fino prespavam noc, a ne kao zombi. Veceras cu dva persena, pa dako me opusti. Vise me ne gusi nista, sad me samo steze :rolleyes:

Vjerovacu da je i ovo samo faza, kao sto kazete. Barem sam juce, kad mi je bio bas taman dan, probala nesto novo - PASKANAT :rolleyes:

Hvala vam sto ste tu, zaista mi u svemu pomazete!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

B 12 je u tabletama i imaju ga privatne apoteke. Mislim da 100tableta kosta oko 1.000din. Meni neurolog rekla da popijem svih 100. dakle duze od 3 meseca.

Folnak ne moras naknadno da pijes, ali Mafnezijum uzimaj naknadno.

B kompleks otvara apetit, pa vodi racuna. ;)

Meni je neurolog rekla da doza 1,5mg bromazepama ne moze da 'stigne' do mleka tek tako jer je mala doza. Ja sam ga uzimala dok sam dojilla po potrebi.

Pitam se ja sad kako je postala redovna terapija bensedinom ili apaurinom u toku trudnoce. Mene bi od toga vise hvatala frka.

Za dojenje znam da zlezde preraduju sve materije za mleko i da ne stize bas sve sto ne treba u mleko...al da ne sirim pricu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je neurolog rekla da doza 1,5mg bromazepama ne moze da 'stigne' do mleka tek tako jer je mala doza. Ja sam ga uzimala dok sam dojilla po potrebi.

Pitam se ja sad kako je postala redovna terapija bensedinom ili apaurinom u toku trudnoce. Mene bi od toga vise hvatala frka.

Za dojenje znam da zlezde preraduju sve materije za mleko i da ne stize bas sve sto ne treba u mleko...al da ne sirim pricu...

Potpuno se slazem sa tobom. Porazgovaracu ja naredne sedmice sa psihijatrom. A za B12, potrazicu ga u drugim apotekama. Magnezijum sam vec pocela da pijem. Uh, samo da se trgnem.

Hvala dobra nasa Yelo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.