Preseljenje

odgovora

Objavljeno

Za nepunih mesec i po dana se selimo u drugi grad. Ovo bi mi bilo drugo preseljenje u zivotu, prvi put sam se preselila kada sam se udala i trebalo mi je puno vremena da se priviknem da je ovo sada moj dom, da vise ne zivim sa roditeljiima i da mi postane prijatno u ovom stanu. Sada se selimo u drugi grad, sto znaci mnogo dalje od mojih roditelja i od mojih tri sestre i njihovih porodica, sa kojima sam inace mnogo vezana i cesto se vidjamo.

Kada smo se pre pola godine odlucili za ovaj potez da se na prolece preselimo u drugi grad i promenimo zivot iz korena tacno sam znala sta hocu i kako ce to da funkcionise. Kako se vreme preseljenja priblizava mene sve vise hvata trema, strah od odlaska u nepoznato, tuga od udaljavanja od moje porodice. Sa druge strane ne mogu da iscekam taj dan i da se nasi planovi i zelje ispune.

Mi smo vec sada polako poceli pakovanje stvari koje necemo koristiti pre nego sto se odselimo. Pocinjemo za neki dan da trazimo stan u delu tog grada gde smo resili da se preselimo, ali sada ne znamo kakav je stan najbolje da trazimo. U stanu cemo biti dever, mm, ja i beba. Ja bih zelela da nadjemo neki trosoban stan sa kuhinjom, tako da beba ima odvojenu sobu od nas, i naravno da dever ima svoju sobu i neki svoj konfor.

Volela bih da nadjemo neki stan koji ce nam sada odgovarati i iz koga necemo morati tako brzo da se selimo. Ima li neko savet na koji nacin izabrati pravi stan?

Na koji nacin sve obaviti, a da se izbegne stres i da se sve ovo prezivi kao jedna lepa avantura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se tih stvari tice ja ti mogu reci samo kako smo mi gledali kad smo trazili.

- Grejanje

- Prozori i vrata da dobro dihtuju, da ti ne odlazi toplota

- Kupatilo - obrati paznju da negde nema vode, da ne curka nesto, meni nema nista gore od loseg kupatila

- Gledaj po coskovima stana da nema vlage

I naravno pre bilo kakve odluke trazi da vidis placene racune od poslednjeg meseca, da tebi ne dodje posle. I obavezno sve preko ugovora naravno kad odaberete.

Mi smo stvarno imali srece sa stanom gde smo bili i sa gazdama, bilo je tu i tamo nekih sitnica ali nista strasno, sve smo resavali sa gazdama, tipa ako bi nesto zamenili ili popravili a bilo je do njih odbili bi od kirije.

Ne mogu sad da se setim to je otprilike ono osnovno sto mi je bilo bas najbitnije, a sad tu ti vec mozes da gledas telefon/internet/kablovska sta ti treba mada je to meni bilo stvarno manje vazno.

Da i ne bih preporucila potkrovlje, bar ljudi koje poznajem nisu zadovoljni, prokisnjava , leti pakao, zimi ledara. Mada su kod nas mahom stare zgrade pa nije ni cudo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima tu nekoliko dobrih stvari :)

Prva je ta što ćete nam biti bliže, na pola sata, pa ćemo moći da se družimo :D :D :D

Druga je ta što će vam život biti mnogo mirniji, bar ja takav utisak imam. Možda je subjektivno, ali mi je u poređenju sa Beogradom sve med i mleko :)

Treće, finansije.

Ima još svašta ali mi za sada ovo pada na pamet.

Ja sam od mojih otišla sa petnaest godina, prvo srednja škola, pa fakultet i nikad se nisam vratila u Kikindu. I baš danas razmišljam, mm i ja smo sami ovde i nemamo nikoga od rodbine (osim njegovog ujaka i moje tetke ali sa njima se baš i ne viđamo). Tu je i jedna moja sestra, ali sa njom se vidim jednom mesečno. Iako je tako, uopšte ne osećam da mi nešto fali pošto ili moji ili Srđanovi često dođu, a mi jednom mesečno idemo u Kikindu. Dakle, maltene se svaki vikend viđamo. I to je sasvim ok. Ja volim da imam svoj život i iako je nekad teško, iako mi često padne na pamet "eh da su nam sad tu babe i dede" ipak volim što je ovako.

Biće to sve dobro, samo će sigurno trebati vreme da se privikneš na novine. I zamisli - Milanče će moći da se igra na ulici sa decom, nećeš morati da ga vodiš u igraonice i ostala čuda :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje iskustvo kada smo iz BGa prelazili u SD,

jedan vikend smo otisli , prosetali se po gradu, snimili gde se sta nalazi, od prodavnice do bolnice,vrtica, parka, i odabrali lokaciju gde trazimo stan,

onda sledi potraznja, net, novine, oglasi po banderama dada neko jos uvek tako oglasava da izdaje stan, i za 2 nedelje smo nasli savrsen stan, i po kv i po lokaciji, a bogami i po ceni ,

posle toga je sledilo pakovanje i selidba, ista prica je bila i kad smo isli iz SD za Bor, stim sto je mm ovde angazovao sve poslovne prijatelje, jer je slaba ponuda preko oglasa / agencija,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Divne ste!

Jacka, vidis meni nista od toga nije palo na pamet, ja sam mogo pod nekim stresom, a mm i dever su toliko optereceni poslom da im je stan mnogo manje bitan.

Sanja, vec imam u planu setanje sa dve Sanje i dva drugara iz NS. Od toga ste polovina Tisa i ti! :)

Eto, vama jos gore. Mi imamo devera, on mi je najbolja bejbisiterka! :)

(nastavice se... beba gladna :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Selidba je uvek prvo veliki stres, tako da je jako važno da se psihički pripremite na promene. Uvek je u početku teško.

Nikad se nisam/nismo selili u drugi grad, ali smo se za poslednjih 5 godina, selili 4 puta! Prvo sam ja prešla kod mm-a, da bi se posle mesec dana selili u drugi stan, zatim posle godinu dana u drugi, i posle dve godine, sada pre 2 meseca, u treći.

Svaki stan smo jako dugo tražili, osim prvog. Uleteli smo jer nam se svideo - dupleks. Nakon tog iskustva, mogu da kažem da dupleks nikako ne uzimate. Zbog deteta je potpuno nepraktično, u gornjem delu su uglavnom vrlo kosi krovovi, stepenice uglavnom strme itd.

Drugi smo tražili takođe dosta dugo - praktično od kako smo se uselili u prethodni.

Jacka ti je uglavnom napisala šta je bitno da gledaš kod stana - da su prethodni računi izmireni, da utvrdite otkazni rok, kada se plaća stanarina, da li ima internet/telefon (mada, ako nađete dobar stan, a nema telefon - sada to nije problem kao ranije. Dobije se jako brzo, vi ste vlasnici broja, te ga i dalje možete seliti).

Bitna je i spratnost, da li ima lift i sl. Po meni je najbolje birati između drugog i četvrtog.

Bitno je da u blizini imaš nabavku i neki parkić.

U koji grad se selite, ako nije tajna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Selidba je uvek prvo veliki stres, tako da je jako važno da se psihički pripremite na promene. Uvek je u početku teško.

Nikad se nisam/nismo selili u drugi grad, ali smo se za poslednjih 5 godina, selili 4 puta! Prvo sam ja prešla kod mm-a, da bi se posle mesec dana selili u drugi stan, zatim posle godinu dana u drugi, i posle dve godine, sada pre 2 meseca, u treći.

Svaki stan smo jako dugo tražili, osim prvog. Uleteli smo jer nam se svideo - dupleks. Nakon tog iskustva, mogu da kažem da dupleks nikako ne uzimate. Zbog deteta je potpuno nepraktično, u gornjem delu su uglavnom vrlo kosi krovovi, stepenice uglavnom strme itd.

Drugi smo tražili takođe dosta dugo - praktično od kako smo se uselili u prethodni.

Jacka ti je uglavnom napisala šta je bitno da gledaš kod stana - da su prethodni računi izmireni, da utvrdite otkazni rok, kada se plaća stanarina, da li ima internet/telefon (mada, ako nađete dobar stan, a nema telefon - sada to nije problem kao ranije. Dobije se jako brzo, vi ste vlasnici broja, te ga i dalje možete seliti).

Bitna je i spratnost, da li ima lift i sl. Po meni je najbolje birati između drugog i četvrtog.

Bitno je da u blizini imaš nabavku i neki parkić.

U koji grad se selite, ako nije tajna?

Ovo potpisujem. Mi smo u dupleksu, ali je naš pa ona "ćuti imaš svoj stan i budi zadovoljna" pobeđuje. A i mm je oduševljen, pa su uglavnom sve ovce na broju. Ali nikako ne preporučujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti puno! :*****

Selimo se u Indjiju :)))

Kuckam posle, dosli mm i dever, sad cu da im iznesem nove ideje koje sam ovde procitala...

Stvarno vam puno hvala, mnogo mi znaci vase iskustvo i saveti, jer su oni totalno nezainteresovani za sam stan zbog opterecenja od posla, ali meni je stvarno mnog obitno gde cu se preseliti i kako cemo tamo ziveti. Ovim stanom sam iz meseca u mesec sve vise nezadovoljna i volela bih da ovakve stvari u startu izbegnem, ali kad treba da razmisljam o trazenju stana zaboravim bas svaku stvar koja mi se ovde ne svidja. Pocela sam da zapisujem mane ovog stana, ne da bih nabijala gazdi na nos pred izlazak iz stana, vec da bih znala na sta da obratim paznju.

Za sad samo da kazem da mi je mnogo bitno kakav je bojler. Sa ovim bojlerom u stanu mogla sam da poginem, a nekoliko puta smo bili u dilemi - kupiti nov ili dobro platiti popravku ovog...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf seljenje :)

Samo u Atini sam se 4 puta selila i opet bih ako bih nasla bolji stan za iste pare u istom kraju....

svako seljenje je stres definitivno, treba se samo spakovati i otpakovati, a gde je sami onaj proces privikavanja i promena i svega ostalog.

ali sve dok je u istoj drzavi je ok :)

a kad ides iz drzave u drzavu , e tu ima dosta stresa, i iako sam htela prosle godine da se selim iz grcke, bila mi je zesca frka jer su mi svi govorili kako je posle grcke tesko da se naviknes na neke severnije zemlje, sto jeste tacno.

ali dobro. seljenje treba gledati kao izazov. imaces nov stan koji ces iz pocetka sredjivati, sve ce ti biti novo, bla bla. jedino to upoznavanje novih ljudi je izuzetno tesko, ali kazem ako je seljenje u istoj drzavi onda je to divan divan osecaj. novi prijatelji (niko ne kaze da gubis stare), novo okruzenje, ma fenomenalno.

andjelcic beZz frke, sve ce biti superiskis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf seljenje :)

Samo u Atini sam se 4 puta selila i opet bih ako bih nasla bolji stan za iste pare u istom kraju....

svako seljenje je stres definitivno, treba se samo spakovati i otpakovati, a gde je sami onaj proces privikavanja i promena i svega ostalog.

ali sve dok je u istoj drzavi je ok :)

a kad ides iz drzave u drzavu , e tu ima dosta stresa, i iako sam htela prosle godine da se selim iz grcke, bila mi je zesca frka jer su mi svi govorili kako je posle grcke tesko da se naviknes na neke severnije zemlje, sto jeste tacno.

ali dobro. seljenje treba gledati kao izazov. imaces nov stan koji ces iz pocetka sredjivati, sve ce ti biti novo, bla bla. jedino to upoznavanje novih ljudi je izuzetno tesko, ali kazem ako je seljenje u istoj drzavi onda je to divan divan osecaj. novi prijatelji (niko ne kaze da gubis stare), novo okruzenje, ma fenomenalno.

andjelcic beZz frke, sve ce biti superiskis.

Joj ja sam bas u dilemi... :)

Na ovaj stan sam se mnogo navikla, a jos uvek mi mnogo nedostaje moja devojacka soba...

Ovaj stan sam totalno prilagodila svojim potrebama, mogla bih u totalnom mraku setam po stanu i obavljam neke rutinske poslove. Prilagodila sam se na njega i dosta ga prilagodila sebi. Sada ostavljamo sve ovo, sav namestaj (nosimo samo par stvarcica) i pocinje novo prilagodjavanje... trenutno nemam snage za to, ali verovatno ce sve biti mnogo drugacije kada vidim nov stan i kad pocnem da razmisljam o funkcionalnosti i iskoriscavanju prostora. Ne znam. Znam da necemo naci stan kakav ja stvarno zelim (mnogo veliki, jer bih zelela jedan veliki radni prostor za sebe, plus 3sobe, kuhinja...) i samim tim idem ponovo malo unazad, jer sam se na ovaj mali radni prostor vec privikla i organizovala se.

Kada bismo se selili u NAS stan, kakav god bio, bila bih presrecna. Ovako se samo pitam jos koliko puta cu proziveti ovo pakovanje... verovatno ce vremenom postati rutina... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zivela sam u Indjiji, radila.. dosta se izgradila ali generalno Indjiju poznajem odlicno. imam jako dobru drugaricu koja je drzala radio 10 godina i u svim sferama ima poznanstva pa eto mogu da je zamolim za savet ili jos bolje pomoc pri pronalazenju stana.

mi smo se pre nepunih mesec dana preselili i sve su devojke bitno napisale. oko selidbe uvek ima puuuno posla i stresa.

Indjija je mali gradic-selo i gde god da si nista ti nije daleko.

ako cete traziti nesto blizu Extrima tu ima neka nova veeeelika zgrada, stambeno poslovni centar i tu biste verovatno mogli naci dobar stan- tu znam da imaju lift.

ostali delovi npr blok - koliko se secam zovu ga samo "blok" tamo mi je zivela jedna drugarica a i imam rodbinu, to su starije zgrade, bez lifta.

kirije u Indjiji nisu ni malo niske, drugarica je do pre dve godine bila podstanar u garsonjerici koja je btw u kuci ljudi koji izdaju nekoliko takvih- razlicite velicine, stanova placala 70e a o troskovima grejanja da ne pricam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zivela sam u Indjiji, radila.. dosta se izgradila ali generalno Indjiju poznajem odlicno. imam jako dobru drugaricu koja je drzala radio 10 godina i u svim sferama ima poznanstva pa eto mogu da je zamolim za savet ili jos bolje pomoc pri pronalazenju stana.

mi smo se pre nepunih mesec dana preselili i sve su devojke bitno napisale. oko selidbe uvek ima puuuno posla i stresa.

Indjija je mali gradic-selo i gde god da si nista ti nije daleko.

ako cete traziti nesto blizu Extrima tu ima neka nova veeeelika zgrada, stambeno poslovni centar i tu biste verovatno mogli naci dobar stan- tu znam da imaju lift.

ostali delovi npr blok - koliko se secam zovu ga samo "blok" tamo mi je zivela jedna drugarica a i imam rodbinu, to su starije zgrade, bez lifta.

kirije u Indjiji nisu ni malo niske, drugarica je do pre dve godine bila podstanar u garsonjerici koja je btw u kuci ljudi koji izdaju nekoliko takvih- razlicite velicine, stanova placala 70e a o troskovima grejanja da ne pricam.

Da da da daaaaaaa sto blize Extreme bara... Dever je ja mislim mesec i po ili dva imao stan tamo, bio je jedna ili max dva dana nedeljno u tom stanu, ali on blage veze nema. Bukvalno je po jednu noc spavao petkom i to je to... stan koji je on imao kostao je 150e, veliki trosoban stan, sa velikom kuhinjom kupatilom i hodnikom. To je u odnosu na ovih 220e malog dvoiposobnog stana sa losim kupatilom i kuhinjom bez lifta na drugom spratu super!

Koja je to zgrada? Da da, bas sam i ja htela da kazem - pripritet mi je lift, trosoban stan sa kuhinom.

Uh, treba mi pomoc stvarno, neko ko moze da me posavetuje. I veliki problem mi je sto idem negde gde nemam pojma sta trazim, eto jedina mi je velika prednost da sam blizu kluba, ako moze centar super. Cenu cemo posle da uklapamo, i ovako ce klub da placa stan :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada bismo se selili u NAS stan, kakav god bio, bila bih presrecna. Ovako se samo pitam jos koliko puta cu proziveti ovo pakovanje... verovatno ce vremenom postati rutina... :blink:

isto se i ja pitam. nama je ovo treca selidba. prosli put smo rekli "sledeci put u nas stan" ali ipak nismo. mislim da je bitno da nadjes stan u kom ces se pronaci i osecati se potpuno slobodno i tad ti nista nece tesko pasti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo mi je jedan od onih dana kada moja ni jedna recenica nema smisla... Ivana valjda me razumes sta sam kuckala, mislim ovo "kuhinja bez lifta" i slicno... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ok. ja onda kontaktiram drugaricu pa ti javim ako nesto sazna sto pre..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

isto se i ja pitam. nama je ovo treca selidba. prosli put smo rekli "sledeci put u nas stan" ali ipak nismo. mislim da je bitno da nadjes stan u kom ces se pronaci i osecati se potpuno slobodno i tad ti nista nece tesko pasti.

Nadam se da ste se u ovom stanu pronasli? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ok. ja onda kontaktiram drugaricu pa ti javim ako nesto sazna sto pre..

:wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo mi je jedan od onih dana kada moja ni jedna recenica nema smisla... Ivana valjda me razumes sta sam kuckala, mislim ovo "kuhinja bez lifta" i slicno... :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

hahaha , ni moja kuhinja nema lift.. opusteno sve razumela i vec joj pustila u inbox, kad se javi i ja cu tebi!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo i u proslom bili "pronadjeni" dok nije doslo drugo dete i jednostavno manjak prostora, ali sve ostalo je bilo divno i ja sam kao ludak plakala danima kad smo se selili iz tog stana. ovde je super, deca imaju oooogromnu dnevnu od mislim 30m2 gde i kada su sve igracke rasute ima mesta na pretek, kuhinja je super, odvojena i velika, sa veelikim prozorom i povecom ostavom. bilo je nekih sitnica koje su sredjene ali idemo dalje.. kad su mi deca srecna i ja sam..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo i u proslom bili "pronadjeni" dok nije doslo drugo dete i jednostavno manjak prostora, ali sve ostalo je bilo divno i ja sam kao ludak plakala danima kad smo se selili iz tog stana. ovde je super, deca imaju oooogromnu dnevnu od mislim 30m2 gde i kada su sve igracke rasute ima mesta na pretek, kuhinja je super, odvojena i velika, sa veelikim prozorom i povecom ostavom. bilo je nekih sitnica koje su sredjene ali idemo dalje.. kad su mi deca srecna i ja sam..

Joj supeeeeer! :)

Mi cemo da se pronadjemo u novom stanu - muz, beba, ja i dever. Kad dodje druga beba, dever ce da trazi novi stan... :P:)

Joj bre, ne rekoh ti bitno, trazimo namesten stan :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

AndZelcicu, evo da ti se javim ja iz neke kutije :P Mi se juce preselismo... Po ko zna koji put <_< Ono sto mogu da ti predlozim, i sto mislim da je najnajbitnije je da drzis dete podalje od stresa koliko god mozes! Mi smo ovaj put imali srece (a verovatno smo vec i iskusni, pa smo znali kako da se postavimo...), jer Anita i inace nikad ne pravi probleme, a Lunu smo maksimalno ukljucili u ceo proces, stalno smo joj pricali o novom stanu, rekli smo joj da ce joj nova kuca pokloniti cokoladu kad odemo, i na taj fazon smo je uvek smirivali kad pocne nesto da se buni (tipa: Je l' hoces da ti nova kuca pokloni cokoladu? E onda se smiri i pusti cike da rade. :lol: ), i juce dok je trajala selidba ja sam bila samo sa njih dve, dok su mm i momci iz servisa za selidbe tovarili stvari u kamion. E sad, nama ova selidba stvarno prosla mnogo bolje nego sto sam ocekivala, vrlo verovatno bas zato sto smo unajmili taj servis, pa eto bar se juce nismo puno fizicki umorili, iako smo ipak do kraja bili iscrpljeni. Prvo sto treba da uradite je da pocnete sto pre da pakujete stvari koje vam ne trebaju svaki dan (vidim da si to vec pocela, odlicno!), a drugo, nemoj da se nerviras kad vidis da i na sam dan selidbe ima puno stvari koje nisu popakovane, to je uvek tako, do samog kraja ce ti nesto trebati. Jos ako ne morate bas isti dan sve da preselite, to je onda milina. Znaj unapred da nece sve stvari preziveti put, i neka te to ne nervira ;)

Sto se tice osecaja, ja se i dalje nigde ne osecam kao u svom domu osim kod svojih roditelja :( Mislim da treba puno puno vremena da prodje da bi kuca postala dom.

Uh, da vidis kakav nam je sad stan... Ovako skuceno sam se osecala samo kad smo ziveli u garsorenji :wacko: Raspakivanje ce izgleda biti najtezi deo posla, jer ne mogu da se mrdnem :wacko: Vama ce verovatno biti lakse jer cete imati manje namestaja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako je proslo preselenje? andjelcic nista ne pise..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako je proslo preselenje? andjelcic nista ne pise..

Mislim da se jos uvek nisu preselili... Cekaju da im dodje Suri :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da se jos uvek nisu preselili... Cekaju da im dodje Suri :P

E moram da ti se ja :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaoooooj jos uvek se nismo preselili! :(

Vecina stvari nam stoji spakvana vec nedeljama, a ja sam vec na kraju zivaca :(

Stan koji su na vreme pronasli gazde su izdale nekom drugom. Tek sinoc dever kaze da je to zbog toga sto on na vreme nije platio unapred jedan deo (da li se to kaze kapara ili kako vec...).

Sada traze nov stan... a do tada dever i muz putuju do Indjije da bi radili, a ja sama po ceo dan trckaram oko Mike (propuzao) i pakujem ostatak stvari... veselo... :lol:

Jedva cekam da se preselimo. Vise mi nije ni zao zato sto idemo daleko od mojih, samo jedva cekam da se ova agonija zavrsi... sta god mi zatreba trazim po kutijama i preturam, posle preslazem ponovo kutije i sredjujem haos koji sam napravila dok sam ispomerala i isprevrtala kutije... :blink:

A Suri nece doci. Posto nije dosla ranije, sad nema dolaska dok se ne preselimo i ne sredimo, makar to bilo jos mesec dana ;)

I da se ja vama :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.