Polazak u vrtic & stize nam i beba

odgovora

Objavljeno

Unapred se izvinjavam ako sam promasila mesto za ovu temu, ako jesam molim neka je administratori premeste :)

Ovih dana planiram da odnesem zahtev za upis u vrtic za mog zapca Tea koji ima dve i po godine a ja bih trebala da se porodim (ako ne bude ranijih iznenadjenja) u drugoj polovini jula i Teo ce dobiti seku. Trenutno ga cuva jedna zenica koju on obozava.

E sad, moja dilema je oko toga kada on da krene u vrtic?! kad sam otisla da se raspitam u vrtic, rekli su mi da se standardno krece od 1. septembra ali da moze i od 1. jula (na neku raniju opciju i ne racunam jer bi to znacilo da se neko mesto u vec formiranim grupama oslobodi a svi znamo da je to naucna fantastika). Znam da ce njemu dolazak bebe u kucu biti dovoljan stres koliko god mi njega pripremali na to i trudili se da se on sto manje oseti ugrozenim ali opet .... plus i polazak u vrtic je stres za njih. i ja sad ne znam kako tj. kada to da izvedem, plasim se da on polazak u na pr. julu ne dozivi kao "stigla je beba i sad ja moram napolje"

Da li neko ima slicna iskustva i kako ste se organizovali? ja bih najradije ostavila ovu zenicu sto ga cuva jos neko vreme sa nama ali finansije kazu drugacije :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u slicnoj situaciji, planirali smo da damo dete od septembra, ali beba nam stize u avgustu, tako da mislim da je bolje da ovo godine ne ide, najvise zbog virusa i bakterija i zbog tog osecaja kao stigla je beba a ja moram da idem :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gledala sam po forumu ali nisam nasla bas da je neko pisao konkretno na ovu temu

Teo je vec jednom isao u vrtic, morali smo da ga damo jer nije imao ko da ga cuva ali se to neslavno zavrsilo zbog zdravlja i ispisali smo ga jer smo uspeli opet da nadjemo zenicu za cuvanje. Ali sto se tice adaptacije onda, super je proslo, malo je ujutru kenjkao ali zato posle nije hteo kuci da ide :)))

Mislim da bi privikavanje na sam vrtic ok proslo, mene najvise brine taj momenat sa bebom i njegovim osecajem jer ce otpirlike u isto vreme krenuti u vrtic :( prosot ne znam kada je najbolje da ga damo u vrtic, da li bas u julu kad je meni i termin ili od septembra pa da se malo navikne na bebu ili ne znam da li moze i kasnije, znam da vise nema cuvanja mesta u vrticima, ili dete ide ili ne ide i cao, jako su poostrili po tom pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iako nemam ličnog iskustva, moj osećaj je da je najbolje da polazak u vrtić odložite za septembar i da se dete prvo navikne na bebu u kući. Kada stekne sigurnost da nije "izgubio" svoje mesto u porodici, onda će i ponovna adaptacija na vrtić mnogo lakše i bezbolnije proći. Drugi razlog je naravno da se izbegnu virusi koje će neminovno pokupiti u vrtiću, te je možda ipak bolje da se beba sačuva od toga u prvim mesecima života.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Flojdice, a zasto vam dete ne krene sad u maju u vrtic? Mislim i da tad primaju decu, ne morate cekati septembar.

Taman ce imati vremena da se navikne na vrtic i da se adaptira, dok ne stigne beba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kamilice, ne primaju pre zvanicnog konkursa, pitala sam. To mi je prvo i palo na pamet, da ga sad damo uvrtic i onda bi se svakako navikao dok ne stigne beba ali rekli su mi da mora da prodje konkurs pa najranije bi mogao da krene od 1. jula. Ili ako se uprazni mesto ali naravno praznih mesta nema :( ja bih najvise volela da krene sad na prolece, to bi bilo najbolje.

ili da cekamo taj septembar, ne znam ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kamilice, ne primaju pre zvanicnog konkursa, pitala sam. To mi je prvo i palo na pamet, da ga sad damo uvrtic i onda bi se svakako navikao dok ne stigne beba ali rekli su mi da mora da prodje konkurs pa najranije bi mogao da krene od 1. jula. Ili ako se uprazni mesto ali naravno praznih mesta nema :( ja bih najvise volela da krene sad na prolece, to bi bilo najbolje.

ili da cekamo taj septembar, ne znam ....

Ako je u pitanju neki od beogradskih drzavnih vrtica, oni primaju i u maju. Tacnije, ako ima mesta, ili ako neko odustane mogu da prime dete bilo kad. Moj savet ti je da se raspitas u jos nekim vrticima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih dete u u ovom slučaju dala od septembra, jer važno je da i on bude kod kuće kada beba stigne, da pripomogne i navikne se na bebino prisustvo, ali da se i pomazi sa mamom kada beba spava, pre toga kreni sa nekim preparatima za imunitet, jer i sama si napisala da ste ga zbog čestih prehlada i ispisali iz vrtića.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih dete u u ovom slučaju dala od septembra, jer važno je da i on bude kod kuće kada beba stigne, da pripomogne i navikne se na bebino prisustvo, ali da se i pomazi sa mamom kada beba spava, pre toga kreni sa nekim preparatima za imunitet, jer i sama si napisala da ste ga zbog čestih prehlada i ispisali iz vrtića.

B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

B)

Da li se slažeš ili ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iako nemam ličnog iskustva, moj osećaj je da je najbolje da polazak u vrtić odložite za septembar i da se dete prvo navikne na bebu u kući. Kada stekne sigurnost da nije "izgubio" svoje mesto u porodici, onda će i ponovna adaptacija na vrtić mnogo lakše i bezbolnije proći. Drugi razlog je naravno da se izbegnu virusi koje će neminovno pokupiti u vrtiću, te je možda ipak bolje da se beba sačuva od toga u prvim mesecima života.

B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

B)

Ha...ja nisam videla šta je Phoenix napisala...izgleda da smo sličnog mišljenja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i meni se cini da bi septembar bio bolja opcija, kako ste rekle, da se navikne na bebu i da se svi zajedno izmazimo :) sto se imuniteta tice, odavno radimo na tome, tada je problem bio sto je on zbog sile prilika totalno neplanirano krenuo u vrtic bez ikakve pripreme a i tada je imao godinu i po dana:(

samo me plasi da li ce se brzo navici na bebu, ipak je meni termin druga polovina jula a vrtic od septembra, to je nepunih mesec i po dana, tj. da ne dozivi polazak u vrtic kao neko odvajanje zato sto je sad beba tu zato mozda naginjem ka varijanti da krene pre nego sto beba stigne. ma nisam pametna :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i meni se cini da bi septembar bio bolja opcija, kako ste rekle, da se navikne na bebu i da se svi zajedno izmazimo :) sto se imuniteta tice, odavno radimo na tome, tada je problem bio sto je on zbog sile prilika totalno neplanirano krenuo u vrtic bez ikakve pripreme a i tada je imao godinu i po dana:(

samo me plasi da li ce se brzo navici na bebu, ipak je meni termin druga polovina jula a vrtic od septembra, to je nepunih mesec i po dana, tj. da ne dozivi polazak u vrtic kao neko odvajanje zato sto je sad beba tu zato mozda naginjem ka varijanti da krene pre nego sto beba stigne. ma nisam pametna :(

Ja sam za to da krene pre dolaska bebe. I taman kad se navikne tad ce doci i beba. Neminovno ti je da kad god krenuo bude bolestan neki period, ali tako on stice imuitet. Nezgodno je sto ti sin ne mora biti bolestan, ali iz vrtica moze doneti viruse koje ce preci na bebu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se slažem sa Phoenix i Neuhvatljivom, bolje je da krene u septembru....

Ja sam starijeg sina izvadila iz vrtića prvo na dve nedelje kad sam se porodila, da bi se privikao na bebu, nakon nedelju dana mi je tražio sam da ide u vrtić :) ali smo se mi predomislili pa ga ostavili još kod kuće, tj. planiram sad u ponedeljak da ga vratimo u kolektiv nakon mesec ipo dana :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo jednog odgovora od vaspitaca ali tek buduce mame tako da je moje misljenje zasnovano samo na teoriji i raznim prakticnim primerima!!! ne znam za koju ste se opciju opredelili al svako dete je za sebe!!!! kada se beba rodi videce te njegovu reakciju pa se tako i odnosite!!!!!!!! ako uvidite veliku ljubomoru koja se ispoljava kroz plac, povlacenje u sebe ili odjednom ponasanje kao beba, zeli da se nosi i sl, nemojte ga svakako slati u vrtic a vi ga naravno mozete upisati i na taj nacin sacuvati sebi mesto!!!!! iako je tesko, sada ce vam se posao udvostruciti, ni jednog trena ne zaboravite male rituale koje ste imali sa prvencom jer ih to najvise povredi i tada najvise pate!!!!! neka ucestvuje u svim radnjama oko bebe nek se oseti velikim i vaznim!!!!! kada uvidite da je prosla adaptacija na novog clana pocnite sa pripremama oko polazka u vrtic!!!!!! razgovarajte o tome poseti ti vrtic u nekim setnjama, gledajte kako se igraju deca u dvoristu koja su velika kao sto je on!!!!! taman tada ce vasa beba malo ojacati i porasti upravo zbog mogucih virusa koje se mogu pokupiti u kolektivu i prenest na bebu sto u sustini bude najveci problem roditelja u ovakvim situacijama!!!! tako da moj predlog uzivajte svi zajedno u bebi kod kuce a onda krenite u vrtic kada osetite da imate odredjen ritam i gde se mozete baviti i jednim i drugim detetom!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.