Kondilomi (HPV-humani papiloma virus)

odgovora

Objavljeno

Kondilomi ili polne bradavice su polno prenosiva bolest. Izgledaju kao malecka ispupcenja; kod devojaka se mogu naci u vulvi, u vagini, na grlicu materice (redje) i na "dlakavom" delu, a kod decaka na penisu, u kanalu i na "dlakavom" delu. Po izgledu ih je cesto prilicno tesko razlikovati od uobicajenih ispupcenja koja se mogu naci u tom predelu, ili od, recimo, iziritirane sluzokoze, tako da je za otkrivanje kondiloma neophodan ginekolog, a cesto i specijalisticki pregled (kolposkopija) na nekoj od ginekoloskih klinika (tamo idete tek ukoliko vas vas ginekolog tamo posalje).

Kondilome uzrokuje humani papiloma virus; neki tipovi ovog virusa su glavni uzrocnici raka grlica materice - ono sto se uglavnom ne spomene jeste to da virus koji izaziva rak ne izaziva kondilome. Sami kondilomi nece vam izazvati nikakve probleme - ne peku, ne svrbe, uglavnom ih i ne primetite. Ipak, da se zaraza ne bi sirila dalje (a vec je poprimila razmere epidemije), treba ih skloniti. Kod nas se najcesce uklanjaju laserom; operacija traje nekoliko minuta, radi se pod anestezijom, ima vrlo malo krvi, a istog dana idete kuci.

Kako se prenose? Cesto polnim odnosima, ali neretko i na druge nacine. Mogu se preneti i nekim vrstama petinga (mazenja), preko klozetske solje... Ni lekari nisu sigurni kako se sve prenose, ali polni odnos uopste nije neophodan da biste se zarazili - nije redak slucaj da mlade devojke (na primer, od 16 godina) koje nikad nisu imale odnose imaju kondilome. Kondom pruza samo delimicnu zastitu, jer se kondilomi mogu pojaviti na onim delovima koje kondom ne pokriva. Potpune zastite nema - najbolje sto mozete da ucinite jeste to da pazite na zdravlje (pravilno se hranite, vezbate, cinite sve sto mozete da biste ojacali imunosistem), pa da ne podlegnete virusu.

Da li je neko imao probleme sa ovim napastima? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam,ali moja kuma jeste... bitno je otkriti tip hpv virusa jer neki od njih mogu izazvati karcinom...Leciti ih adekvatnom terapijom koju lekar preporuci,a uglavnom je to lasersko ili hirusko otklanjanje uz dodatak terapije raznim kremama.Oni imaju tendenciju da se vrate,pa treba redovno ici na kontrolu.Srecno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam,ali moja kuma jeste... bitno je otkriti tip hpv virusa jer neki od njih mogu izazvati karcinom...Leciti ih adekvatnom terapijom koju lekar preporuci,a uglavnom je to lasersko ili hirusko otklanjanje uz dodatak terapije raznim kremama.Oni imaju tendenciju da se vrate,pa treba redovno ici na kontrolu.Srecno ;)

Hvala..da u pravu si..vazno je otkriti ih na vreme..ja kad sam ih primetila, nisam odmah otisla kod doktora, jer nisam znala sta je, mislila sam neka promena na kozi, jer nisam ni znala za kondilome, nikad pre nisam bila kod ginekologa, nisam imala potrebu...sam proces uklanjanja je naporan, a i bolan.. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala situaciju sa kondilomima. Pre jedno godinu dana, moj ginekolog mi je rekao da imam malo kondiloma, pa mi je onda objasnio, da ako bi me pregledala tri lekara jedan bi rekao da nisu kondilomi, da to tako ide, neko misli da jesu neko ne. Predložio mi je da ih palim a ako želim mogu i da čekam jer se oni nekada sami povuku..Ja nekako nisam htela da ih palim pa sam čekala. Kasnije kad sam otišla rekao mi je da su i dalje tu, i da bi najbolje bilo da uradim HPV tipizaciju u labaratorji. Nisam to ranije uradila jer mi je bilo mnogo da dajem 7000. Ali eto na kraju sam ipak morala da dam te pare ( trebala sam i ranije da se snađem i da platim to <_< ) uradila sam taj bris, i bio je negativan, odnosno kondilomi nisu postojali. E sad posle mi je ginekolog rekao da su to onda ipak te neke bradavičice što liče a nisu kondilomi, i to je najsigurnije i najbolje utvrditi HPV tipizacijom. Tako da ako sumnjate da imate kondilome pravac da uradite bris, jer nema razloga da palite nešto što ne postoji, ako ne postoji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam,ali moja kuma jeste... bitno je otkriti tip hpv virusa jer neki od njih mogu izazvati karcinom...Leciti ih adekvatnom terapijom koju lekar preporuci,a uglavnom je to lasersko ili hirusko otklanjanje uz dodatak terapije raznim kremama.Oni imaju tendenciju da se vrate,pa treba redovno ici na kontrolu.Srecno ;)

Da nažalost, često se i nakon paljenja vrate :( Zbog kondiloma se redovni pregledi pomeraju na 6 meseci. Mislim da je važno, ako imate kondilome da radite na popravljanju imuniteta. Da li ishranom ili nekim tableticama, jer oni se često javljaju na oslabljenom imunitetu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.