Fetalne malformacije

odgovora

Objavljeno

:unsure:

Pozdrav svima! Ja sam u 12.nedelji trudnoce i bila sam na drugom po redu ultrazvuku i jako sam se zabrinula kada sam vidjela da je doktor u ultrazvucnom kartonu napisao u dijelu za fetalne malfomacije: NT 2,2mm. Zna li neko sta to znaci? Na 4d idem tek sledece sedmice a ne znam kako cu izdrzati do tada da vidim o cemu se radi i ludim od brige jer mi prosto ne moze biti svejedno da postoji bilo kakva abnormalnost :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je dr predložio nešto, neki test ili slično?

NT je nuhalna translucenca, odn. vratni nabor koji se meri u 12.toj nedelji. Može, ali isto tako i ne mora ništa da znači.

2.2mm nije nešto puno iznad referentnih vrednosti, ali me čudi ako ti dr nije predožio dabl test, pa zatim tripl, pa evenutalno amniocentezu ako sumnja na bilo šta.

Nemoj da paničiš u napred. Zaista ništa ne mora da znači, sačekaj 4D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa danas sam radila doubl test (sad cekam rezultate) a sledece sedmice sam kod dr Jurisica zakazala 4d ali ne znam kako cu izdrzati do tada da vidim je li sve ok :( Uplasilo me to sto postoji bilo kakva abnormalnost i posebno sto je doktor uocio na obicnom ultrazvuku tako da sam pomislila da je to sigurno jako visoka vrijednost cim se tako rano vidi na obicnom UZ. Sta cu kad sam panicar... Hvala ti na tako umirujucim rijecima jer ja s obzirom da cekam prvu bebicu ne znam uopste da li je bilo trudnoca koje su imale slican parametar a da je opet sve bilo ok?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao kakvi su ovi doktori (cast izuzecima)... danas sam ponovo morala otici (nezakazano) kod svog doktora koji mi je juce napisao na UZ kartonu na dijelu za fetalne malformacije: NT 2,2mm. Sto je mene kako sam u prethodnoj poruci vec napisala jako uznemirilo i morala sam ga danas pitati sta to znaci. Mozete misliti sta mi je gotovo nezainteresovano rekao-gdje to pise, dajte da vidim, pa to ne mora nista da znaci to je sestra greskom napisala u dijelu za fetusne malformacije a trebalo je pored primjedbi gdje se pisu npr.krvarenje materice i sl.(ispade da je primjedba normalna stvar a i sama fetusna malformacija je primjedba na izgled ploda). Uzas! Rekao mi je jos da je sve do 2,5mm normalno a pritom me nije ni pitao u kojoj sam sad nedelji pa da vidi za koju je to nedelju normalno. Molim vas zna li neka od trudnica koja je normalna vrijednost za NT u 12.nedelji trudnoce(trudna sam 11 nedelja i 2 dana)? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao kakvi su ovi doktori (cast izuzecima)... danas sam ponovo morala otici (nezakazano) kod svog doktora koji mi je juce napisao na UZ kartonu na dijelu za fetalne malformacije: NT 2,2mm. Sto je mene kako sam u prethodnoj poruci vec napisala jako uznemirilo i morala sam ga danas pitati sta to znaci. Mozete misliti sta mi je gotovo nezainteresovano rekao-gdje to pise, dajte da vidim, pa to ne mora nista da znaci to je sestra greskom napisala u dijelu za fetusne malformacije a trebalo je pored primjedbi gdje se pisu npr.krvarenje materice i sl.(ispade da je primjedba normalna stvar a i sama fetusna malformacija je primjedba na izgled ploda). Uzas! Rekao mi je jos da je sve do 2,5mm normalno a pritom me nije ni pitao u kojoj sam sad nedelji pa da vidi za koju je to nedelju normalno. Molim vas zna li neka od trudnica koja je normalna vrijednost za NT u 12.nedelji trudnoce(trudna sam 11 nedelja i 2 dana)? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti Milice na odgovoru :rolleyes: Ti kazes da ti je vrijednost NT bila 1,5 a kod mene je 2,2 i to mi djeluje nekako kao bas velika razlika jer sam tek u 12 nedelji a plasim se da do 14. nedelje ne predjem tu granicu od 2,5 jer sam blizu granice. Bas bih voljela da cujem neki slican primjer a da je ipak na kraju sve bilo ok imala bih manje razloga za strah :( Nadam se da ce mi dr Jurisic na 4d reci da je sve ok, kazu da je on dobar doktor voljela bih da cujem misljenja drugih trudnica o njemu kao strucnjaku? Jao jedva cekam srijedu pa da vidim je li sve ok...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti Milice na odgovoru :rolleyes: Ti kazes da ti je vrijednost NT bila 1,5 a kod mene je 2,2 i to mi djeluje nekako kao bas velika razlika jer sam tek u 12 nedelji a plasim se da do 14. nedelje ne predjem tu granicu od 2,5 jer sam blizu granice. Bas bih voljela da cujem neki slican primjer a da je ipak na kraju sve bilo ok imala bih manje razloga za strah :( Nadam se da ce mi dr Jurisic na 4d reci da je sve ok, kazu da je on dobar doktor voljela bih da cujem misljenja drugih trudnica o njemu kao strucnjaku? Jao jedva cekam srijedu pa da vidim je li sve ok...

Ja mislim da se referentne vrednosti menjaju u odnosu na nedelju trudnoće, kao i u odnosu na CRL, odn. dužinu fetusa. Da je recimo za 14.tu nedelju, gornja granica do 2.7mm. Dakle, nije sve baš tako striktno.

Opusti se. :)

Javi nam rezultate dabl testa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno! Ja bih voljela da regujem tako smireno, ne znam da li reagujem ovako zato sto mi je ovo prva beba ali nekako sam puna straha, vjerujem da sa sledecom trudnocom necu ovako paniciti :) Vazi javicu za rezultate dabl testa, hvala jos jednom i pozdrav! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao, pozdrav svima! Tek danas sam dobila rezultate double testa i rezultati su:

double rizik 1:4386

rizik za starosno doba 1:1306

free Beta: 47.4 IU/ml MoM: 1.35

PAPP-A: 20 ug/ml MoM:1.29

Bila sam i na ultrazvuku kod dr Jurisica i rekao mi je da se smirim i da je uglavnom sve zadovoljavajuce. NT po njemu je 1,08 (a kod mog ginekologa je kao sto sam vec rekla bilo 2,2), vidi se nosna kost i to je dobro, kaze da nije sasvim siguran jer beba nije htjela da se okrene a misli da je djevojcica. Jos mi je rekao da velicina NT zavisi od toga kako beba drzi glavicu. Sve u svemu dosta sam mirnija. Vidjecu opet sa doktorom sta znace ovi gore rezultati a svakako planiram raditi i analizu plodove vode da budem jos sigurnija da je sve ok!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milim, vidim da si zbunjena ali to kod svih majke je tako, ne brini i ja sam prvorodkinja, isto tako i moj doktor je video da je nabor 2,2 mm sto je dobro tako treba da bude beba je sasvim zdrava i zato se na to mesto upise, ako je nad 2,5 onda nije dobro tada dete ima neku deformaciju i da se zna dali da se produzi trudnoca ili ne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila dabl test pre nedelju dana, a prvog imam zakazano kod ginekologa. Pošto mi je prva trudnoća, zanima me dali je sve ok.
Inače, po ultrazvuku sam 12.nedelja.

Free beta Hcg-62.75:2 MoM
Pappa-1145.0: 0.77 MoM
Nuchal Translucency-1.72mm(CRL 55mm):1.18 MoM
Daunov sindrom rizik-1:1403(nizak rizik)
Edvardom i Patauov sindrom rizik manji od 1:100000(nizak rizik)

NT=1.72

received_487631535362179.jpeg

received_967131100409408.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila dabl test pre nedelju dana, a prvog imam zakazano kod ginekologa. Pošto mi je prva trudnoća, zanima me dali je sve ok.
Inače, po ultrazvuku sam 12.nedelja.

Free beta Hcg-62.75:2 MoM
Pappa-1145.0: 0.77 MoM
Nuchal Translucency-1.72mm(CRL 55mm):1.18 MoM
Daunov sindrom rizik-1:1403(nizak rizik)
Edvardom i Patauov sindrom rizik manji od 1:100000(nizak rizik)

NT=1.72
 

received_487631535362179.jpeg

received_967131100409408.jpeg

Ja mislim da ti je ovo ok.Opusti se i uzivaj.I moji su slicni bili oba puta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.