poseta stomatologu

odgovora

Objavljeno

Mislim da je riječ o pjegavoj caklini...

Ukoliko je veća koncentracija fluora u vodi, oštećuje se zub. Mehanizam nastajanja "pjegavih zuba" nije u cijelosti objašnjen. Većina autora smatra da nastaje oštećenje ameloblasta i odontoblasta i da se razvija nepravilna organska matrica. Kao trajna posljedica ostaju nepravilnosti u strukturi i izgledu zuba. Ukoliko je oštećenje slabije, javlja se samo poremećaj u mineralizaciji

izvor:

Pročitajte ovo!!!

E pa Filipa bila si upravu. :) Bili smo danas kod zubara i rekla nam je da nije u pitanju cirkularni karijes vec bas ovo sto si ti napisala. Savet je da peremo zube jutro vece i posle pojedenog slatkisa samo sa cetkicom i vodom, ne pasta, i da cetkicu menjam na mesec dana. I svako vece flurogal tabletica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa Filipa bila si upravu. :) Bili smo danas kod zubara i rekla nam je da nije u pitanju cirkularni karijes vec bas ovo sto si ti napisala. Savet je da peremo zube jutro vece i posle pojedenog slatkisa samo sa cetkicom i vodom, ne pasta, i da cetkicu menjam na mesec dana. I svako vece flurogal tabletica.

OK..drago mi je to čuti...znači samo redovno pranje zubića i sve će biti OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iako Aleksa pere zubiće od kada su počeli da izbijaju, oko 1. godine su mu se pojavile žućkaste naslage na gornjim jedinicama...stomatolog ih redovno pregleda u vrtiću i za njega uvek kaže da su mu zubi zdravi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana vise nema onih belih naslaga :huh: . Nisam pametna sta mi je ciniti da li da nastavim da joj dajem flurogal ili ne? Da li je to uopste i bio cirkularni karijes ili ....? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana vise nema onih belih naslaga :huh: . Nisam pametna sta mi je ciniti da li da nastavim da joj dajem flurogal ili ne? Da li je to uopste i bio cirkularni karijes ili ....? :unsure:

Ako nema...ti prestani...prati situaciju... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana vise nema onih belih naslaga :huh: . Nisam pametna sta mi je ciniti da li da nastavim da joj dajem flurogal ili ne? Da li je to uopste i bio cirkularni karijes ili ....? :unsure:

Uplašena tvojom pričom, pogledam zube ćerki i vidim i ja bele naslage. Juče je odvedem kod naše zubarke i ona je pogleda, kaže nema karijesa uopšte. Pitam je kako to izgleda. Prvo mi je rekla da ne izgleda kao naslaga ili plak (nisam je to ni pitala). Kaže žućkasto oko korena zuba, vremenom se produbljuje i postaje crno, leka pravog nema. Baco, to nije bio cirkularni karijes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uplašena tvojom pričom, pogledam zube ćerki i vidim i ja bele naslage. Juče je odvedem kod naše zubarke i ona je pogleda, kaže nema karijesa uopšte. Pitam je kako to izgleda. Prvo mi je rekla da ne izgleda kao naslaga ili plak (nisam je to ni pitala). Kaže žućkasto oko korena zuba, vremenom se produbljuje i postaje crno, leka pravog nema. Baco, to nije bio cirkularni karijes!

Pa stvarno ne znam. Da li je moguce da je nasa dr omanula? Odvescu je opet da je pogledaju pa da vidimo na cemu smo. Prestacu da joj dajem flurogal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uplašena tvojom pričom, pogledam zube ćerki i vidim i ja bele naslage. Juče je odvedem kod naše zubarke i ona je pogleda, kaže nema karijesa uopšte. Pitam je kako to izgleda. Prvo mi je rekla da ne izgleda kao naslaga ili plak (nisam je to ni pitala). Kaže žućkasto oko korena zuba, vremenom se produbljuje i postaje crno, leka pravog nema. Baco, to nije bio cirkularni karijes!

Mi smo u sredu opet bili kod zubarke, pogledala je Janine zubice i kaze da je to dekalcifikacija (valjda sam dobro napisala ) - gubljenje kalcijuma - i da tako krece cirkularni karijes. Da joj ipak dajem flurogal tabletice. Ja joj ne vidim apsolutno nikakve naslage niti bilo sta drugo. Ali ako ona kao strucno lice kaze da je to sto je, sta mi drugo preostaje nego da je poslusam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo u sredu opet bili kod zubarke, pogledala je Janine zubice i kaze da je to dekalcifikacija (valjda sam dobro napisala ) - gubljenje kalcijuma - i da tako krece cirkularni karijes. Da joj ipak dajem flurogal tabletice. Ja joj ne vidim apsolutno nikakve naslage niti bilo sta drugo. Ali ako ona kao strucno lice kaze da je to sto je, sta mi drugo preostaje nego da je poslusam.

Pa ako ti ne vidis kako onda izgleda to sto ona ima? Mislim kako ona zna da to pocinje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da to izgleda kao beličaste flekice po zubu. Ja sam uočila da se kod Eme zna javiti, posebno na gornjoj jedinici. E sad dok Baća nije ovo napisala nisam ni znala kako se zove i šta je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da to izgleda kao beličaste flekice po zubu. Ja sam uočila da se kod Eme zna javiti, posebno na gornjoj jedinici. E sad dok Baća nije ovo napisala nisam ni znala kako se zove i šta je to.

A zar te tackice iliti fleke nemaju veze sa pigmentacijom?Zasto bi se iz toga stvorio bas taj cirkularni karies?I zar florogal nije izuzetno stetan?

PItam posto zaista ne znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi nismo isli kod zubara jer nas niko nije poslao!!! Skoro sam tek saznala da je trebala da ide sa nekih 9 meseci.Ona sad ima 22 meseca,izbili su joj svi zubici osim umnjaka.Ne pije sokice i ne jede puno slatkisa (ne voli).Ne znam da li trebam da je vodim sad kod zubara?Problem je sto ova nasa dr nista ne govor i a i nema sad ni jedan pregled (jedino ako je ne daj boze bolesna).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi nismo isli kod zubara jer nas niko nije poslao!!! Skoro sam tek saznala da je trebala da ide sa nekih 9 meseci.Ona sad ima 22 meseca,izbili su joj svi zubici osim umnjaka.Ne pije sokice i ne jede puno slatkisa (ne voli).Ne znam da li trebam da je vodim sad kod zubara?Problem je sto ova nasa dr nista ne govor i a i nema sad ni jedan pregled (jedino ako je ne daj boze bolesna).

Ja 1. put čujem da tako rano treba kod zubara...moja deca su sa nekih godinu dana išla...ali samo zato što u vrtiću ima stomatolog, pa su ih tamo pregledali u sklopu nekog sistematskog pregleda...inače, ja bih ih vodila kada bih primetila neka dešavanja na zubima...ja to redovno zagledam i pratim.

Tako da generalno nisi zakasnila...a zbog svog mira možete otići na pregled.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo dobili poziv u januaru.Nemamo jos ni jedan zubic.Iako balavi i trpa sve u usta od treceg meseca.U pozivu pise da je obavezno po zakonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja 1. put čujem da tako rano treba kod zubara...moja deca su sa nekih godinu dana išla...ali samo zato što u vrtiću ima stomatolog, pa su ih tamo pregledali u sklopu nekog sistematskog pregleda...inače, ja bih ih vodila kada bih primetila neka dešavanja na zubima...ja to redovno zagledam i pratim.

Tako da generalno nisi zakasnila...a zbog svog mira možete otići na pregled.

Ja sam slucajno primetila natpis u dz,da je obavezno sa 9 meseci. A mi nemamo karton u dz,jer nismo iz grada nego je u seoskoj ambulanti a ta dr nas nigde ne salje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jani je poceo da se javlja na jedinicama. Poludela sam. Znaci zubice peremo redovno od kad je prvi izasao. Sada i dva puta dnevno, prvo ona promrljavi pa joj onda ja dobro izribam. Slatkise i sokove skoro da i ne jede. Kazem skoro jer je to stvarno vrlo retko. Nocu nikada nista nije ni pila. Stvarno mi nije jasno otkud se to cudo stvorilo. Zubarka nam je rekla da joj dajemo flurogal tabletice i to jedno vece da je pozvace, a sledece da izmrvim tableticu i da joj utrljam u zubice. Nije mi spominjala nikakav premaz. Moracu da je pitam.
Evo kod nas isto :angry: ......redovno peremo zubiće,sokić je popila do sada par puta i to kada smo u gostima...ne znam odakle joj to,samo po jedinicama i pre par dana sam je vodila stomatologu,naravno Anđa neće da 'sarađuje',ona nije spominjala nikakvo 'premazivanje' ali planiram da je vodim ove nedelje na stomatološki fakultet pa ćemo da vidimo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo skoro isli opet kod zubara,i on je lepo otvorio usta da ona vidi,i kaze da ipak nije cirkularni karijes,vec pigmentacija,oprala mu je zubice sa tom nekom cetkicom sto se vrti kao blesava,spalo je malo,ici cemo dok nam sve ne skine,i dala nam je fluorogal,u apoteci su mi rekli da ne valja to da se daje,ali zubarka kaze da su to nove studije i da je ona njenoj deci davala i da imaju zube kao sa reklame za pastu za zube,i stvarno imaju,znam joj decu. Tako da mi ipak nemamo karijes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hart, divno, ma super... Inače Ema još uvek ima tu beličastu tačkicu na kecu i čas se jarko vidi čas se ne vidi. Sve se nadam da je reč o pigmentu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo kod nas isto :angry: ......redovno peremo zubiće,sokić je popila do sada par puta i to kada smo u gostima...ne znam odakle joj to,samo po jedinicama i pre par dana sam je vodila stomatologu,naravno Anđa neće da 'sarađuje',ona nije spominjala nikakvo 'premazivanje' ali planiram da je vodim ove nedelje na stomatološki fakultet pa ćemo da vidimo!

Probaj da joj ti izribas zubice cetkicom. Nije karijes 100%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jani je poceo da se javlja na jedinicama. Poludela sam. Znaci zubice peremo redovno od kad je prvi izasao. Sada i dva puta dnevno, prvo ona promrljavi pa joj onda ja dobro izribam. Slatkise i sokove skoro da i ne jede. Kazem skoro jer je to stvarno vrlo retko. Nocu nikada nista nije ni pila. Stvarno mi nije jasno otkud se to cudo stvorilo. Zubarka nam je rekla da joj dajemo flurogal tabletice i to jedno vece da je pozvace, a sledece da izmrvim tableticu i da joj utrljam u zubice. Nije mi spominjala nikakav premaz. Moracu da je pitam.

I moja devojcica nije jela cokoladne slatkise ni grickalice niti pila puno mleka ali je jela dosta bombona , a bombone su kazu gore nego bilo sta drugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, dobro veče! Prvo da vam se zahvalim za silne savete i iskustva koja nesebično delite!

I da postavim pitanjce... Moj bekac još nema 8 meseci, a donji kečevi su mu tamni (sivi) sa unutrašnje strane!!! Primetila sam to večeras i glava me zabolela! Mali je, joj, kako sad sa tim?!

I da. Sokove uopšte ne pije, ne sviđaju mu se! Flašicu ne koristimo - sisa i vodu pije iz čaše sa kljunom...

Ima li iko savet, iskustvo... ? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, dobro veče! Prvo da vam se zahvalim za silne savete i iskustva koja nesebično delite!

I da postavim pitanjce... Moj bekac još nema 8 meseci, a donji kečevi su mu tamni (sivi) sa unutrašnje strane!!! Primetila sam to večeras i glava me zabolela! Mali je, joj, kako sad sa tim?!

I da. Sokove uopšte ne pije, ne sviđaju mu se! Flašicu ne koristimo - sisa i vodu pije iz čaše sa kljunom...

Ima li iko savet, iskustvo... ? :(

Nisu mu takvi nikli, nego mu se samo pojavilo nakon nicanja zubica? Jesi li probala da ocistis necim?

Od moje drugarice malecka ima 4 godine, i gornji kecevi su joj pozutili, isli su kod stomatologa, ali nije nista radjeno, kazu da je normalno. :unsure: Sad, nemam pojma, za utjehu je jedino sto ti zubici poslije ispadaju, a na njihovo mjesto dolaze novi. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izgleda da se dopisujem sama sa sobom.... :lol:

Mi smo danas bili kod zubara, popravili jedan zubic, bilo je mali plakanja i vriske ali nista strasno. Pustila je da joj buse,da joj lepo ociste zub od karijesa ali cim je pocelo da boli plac!!! Posle se smirila, dobro smo prosli, ja sam se vise uplasila od nje. Dobili smo pohvale od stomatologa i dogovorili se da cemo sledeci put da ponesemo cetkicu za zube!

Straija bila kod zubara?

Pravo ti kažem mene sramota da se derem ovako matora, al da mogu isto bih plakala kad odem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, dobro veče! Prvo da vam se zahvalim za silne savete i iskustva koja nesebično delite!

I da postavim pitanjce... Moj bekac još nema 8 meseci, a donji kečevi su mu tamni (sivi) sa unutrašnje strane!!! Primetila sam to večeras i glava me zabolela! Mali je, joj, kako sad sa tim?!

I da. Sokove uopšte ne pije, ne sviđaju mu se! Flašicu ne koristimo - sisa i vodu pije iz čaše sa kljunom...

Ima li iko savet, iskustvo... ? :(

Možda je u pitanju neka pigmentacija...

U svakom slučaju, na prvoj sledećoj kontroli reci pedijatru da pogleda, a ona će ti reći da li mora i stomatolog ili ne da vidi zubiće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Straija bila kod zubara?

Pravo ti kažem mene sramota da se derem ovako matora, al da mogu isto bih plakala kad odem ;)

Au, ovo je bilo pre godinu dana, jos malo. Od tad smo isli jos par puta na redovne kontrole.

Da, i ja bih vristala... Dok smo cekale ispred ordinacije, mene je uhvatila frka kao da ja idem, a sve se trudim da ona ne primeti i pricam joj neke bajke kako ne treba da se plasi! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.