poseta stomatologu

odgovora

Objavljeno

šta mislite kada je pravo vreme za posetu stomatologu?... ja sam pitala našu dr ona je rekla da ne mora još uvek...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod mog sina u vrticu su deca rodjena 2005. do sada imala 3 puta pregled zubica. On ima jedan kvaran zubic i nikako da ga odvedem jer se plasim njegove reakcije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je doktorka dala uput za stomatologa na kontroli kada je bebac imao 6 meseci i dva zubića. Ona nam je rekla da beba ide kod zubara čim dobije prvi zub. Ovih dana treba da idemo, ali sam čula da im zubar samo prepiše neke vitamine :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam stomatolog po struci, mada nisam specijalista dečije i preventivne stomatologije. Dete mi ima 16 meseci izubiće peremo od kada je nikao prvi...

Neka moja iskustva u radu sa decom su takva da je najbolje dete povesti posle 2 godine i to isključivo ako nema nikakvih problema. (ako ima i ranije) Povesti dete da se "igra"... Tako imam sad pacijente koji su stari i po 10 godina ali su mi dolazili redovno kao klinci...

Prva seansa, samo upoznavanje, razgledanje..ne mora ni da sedne na stolicu... Posle može i vozikanje u stolici, pranje zuba, prskanje...

Tako naviknuta deca nemaju averziju prema zubarima, imaju zdrave zubiće jer ih redovno kontrolišu, odlično sarađuju... Prvo se desi da se rade neka zalivanja ali i kasnije kad dođe do bilo kakvog problema oni to najnormalnije prihvataju. Oni znaju da ih ja ne lažem da li će nešto boleti ili ne, stekla sam njihovo poverenje...pa kad treba i malo anestezije da se da, jako su dobri :D

Moja cica ima 16 meseci, kad god znam da nemam puno posla odvedem je do ordinacije. Navikla se da me gleda u uniformi sa rukavicama i maskom...Malo kasnije ćemo d a "isprobamo" stolicu i sve te divne igračke... I neće biti nikakvih problema.

Na kraju ZAKLJUČAK...vodite vaše klince dok ne postoji i jedan problem, upoznajte ih sa sredinom i sa dr, opustiće se i to će posle za njih biti igra... (imam devojčicu-pacijentkinju od 3 godine koja dolazi redovno i sa starijim sestrama..iako sam joj zalila sve zubiće...kad god dođe moram da je sednem na stolicu da joj makakr operem zube jer insistira...E to je milina, sa takvom decom raditi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Alexa, hvala na savetima... mislim da ću uskoro da sa svojom curicom da se prošetam do stomatologa... videćemo kako će to da prođe... verovatno neće hteti ni da otvori usta... kad idemo kod lekara i dr hoće da joj pregleda grlo to uvek bude problem... neće da otvori usta i tačka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ne mora ona da otvori usta ni u prve 3 seanse, bitno je da se upozna sa zubarom, da upozna sredinu... Posle toga je sve mačiji kašalj :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Alexa hvala na savetu, zaista to nisam znala, i mi cemo otici do stomatologa u skorije vreme. Pozdrav!

as1cERy-Sf-0010ODU4ODM4amR8MDZkfER1c2Egb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi imamo 8 zubica vec od 6,5meseci.I naravno odmah su nam rekli da odemo.Nasa krivica,ali tek smo bili pre 5 dana,sele smo zajedno na onu zubarsku stolicu,posto nije znala da otvori usta,dr ih je pipnula,nalaz je uredan,sa godinu dana obavezno opet,i da kupimo cetkicu za zube,bez paste makar uvece da joj skidamo naslage.to ce biti cudo!mislim da treba otici cim izadje makar 2/3zubica,iako ja to nisam uradila. b020.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo išli prvi put sa godinu dana, i sve je bilo ok. Sledeći put sa 3 godine i onda smo krenuli na 2-3 nedelje sa upoznavanjem. Prvo smo se vozikali na stolici(to nam je omiljeno), pa onda pranje zubića. Zalili smo 2 zubića. Sad smo napravili pauzu od par meseci, pa opet nastavljemo. Svi zubići su nam okej. Treba ih voditi redovno da bi se navikli. Aleks nam je dala pravi savet. Od pravog profesionalca, savet uvek dobro dođe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo isli nesto pre navrsenih godinu dana posto smo tad vec imali 12 zuba. Otad smo bile jos par puta- svaki put kad ja idem i nju povedem na pregled i to bude na nekih 6+ meseci.

Zubici su joj zdravi, nisu joj ih fluorisali niti zalivali. Za sad sve za 5 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo dobili uput za stomatologa kada je napunila godinu dana, tada je sve bilo u redu, sada ja proveravam zubice, nicaju jedan po jedan, :) jos dva nam fale da bude cela vilica puna... :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo dve godine i osam meseci i mislim da je krajnje vreme da odemo kod zubara. prosle godine smo isli na pregled, ali je bilo katastrofalno sto se tice plakanja i vristanja. Nije cak hteo ni na stolici da se vozi. Pretpostavljam da je jos bio mali i da se uplasio.

Da li ste vi decu vodili kod stomatologa i da li mozete da nam preporucite nekog? Mislim da je mnogo bitan pristup stomatologa detetu i da idemo nekoliko puta kako bi jednostavno stekao naviku i da bi video da to nije nista strasno. Ne bih htela da zbog prvog susreta vuce traume. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno moja deca su kod stomatologa išla u vrtiću, i zaista nemaju strah, ako imaš tu mogućnost odvedi ga...ne mora dete da ide u vrtić. Bar kod nas... :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame,

Imam jedno pitanje, djevojčici (1,5 godina) koja je hranjena izuzetno kvalitetnom hranom, sa umjerenom konzumacijom slatkiša i sokića počeli se kvariti zubići.

Šta raditi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame,

Imam jedno pitanje, djevojčici (1,5 godina) koja je hranjena izuzetno kvalitetnom hranom, sa umjerenom konzumacijom slatkiša i sokića počeli se kvariti zubići.

Šta raditi?

odvesti je kod stomatologa...bez obzira sto je dobro hranjena malu decu napada tzv cirkularni karijes...isti problem moze izazvati sto i jeste u vecini slucajeva ako daju detetu da zaspi sa flasicom u kojoj je mleko ili bilo sta zasladjeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obavezno kod stomatologa! Ali to treba izvesti takticki.

Prva poseta, prosetajte do ordinacije i upoznajte se sa lekarom.

Druga poseta, razgledanje ordinacije, stolice, ogledalca..

Pa tek od trece pregled zuba i eventualno neka bezbolna intervencija - fluorisanj isl.

Veoma je bitno da se od pocetka ne stekne odbojnost i strah, inace muka tek predstoji.

Slatkise treba konzumirati umereno, posle obroka.

I svakako uciti dete da pravilno pere zube - kako kisa pada i kako trava raste ;)

pozdrav!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da da pravo kod stomatologa

moj sin je imao dosta naslaga jer tata nije pravilno prao zubice, pa nam je dr dala neku plavu tecnost kojom mu premazem subice i desni i tacno se lepo vidi gde su naslage, oboje se

i jos jedan savet od dr jeste da pasta tu ne igra veliku ulogu, i da se ne daje deci koja ne umeju lepo da pljunu, vec da mehanika radi posao, sto znaci detaljno i pravilno pranje i problem resen

mi smo izbacili flasicu posle kupanja, jer koja je svrha pranja zubica kad posle toga popije mleko, nego smo to uveli pre kupanja, i malo vise smo se potrudili tako da je problem uspesno saniran

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaki put pročitam KRVARENJE ZUBIĆA i pitam se BOŽE, ŠTA JE TO?! E, stvarno sam zrela za oftamologa i možda za još nekog stručnjaka...

Odgovor-kod stomatologa, i to dečijeg, a on će znati kako devojčici da ne usadi strah od ponovnog dolaženja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaki put pročitam KRVARENJE ZUBIĆA i pitam se BOŽE, ŠTA JE TO?! E, stvarno sam zrela za oftamologa i možda za još nekog stručnjaka...

Odgovor-kod stomatologa, i to dečijeg, a on će znati kako devojčici da ne usadi strah od ponovnog dolaženja.

Zamisli, i ja sam procitala "krvarenje"... mislis da je to coritis? Bas sam se ufrkisala!

Slazem se sa odgovorom. Ne treba traziti unapred razlog karijesa. Prosto neko je podlozan karijesu bez obizra kako i sta jeo i koliko vodio racuna o higijeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ne bih otvarala novu temu, pitaću vas ovde...

Kada ste prvi put odvele vaše dete kod stomatologa, kako je izgledao pregled i kako se vaše dete ponašalo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa oko godinu. Bilo je kao igra. Posle toga je isla na 6 meseci. Sad joj je to skroz ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa oko godinu. Bilo je kao igra. Posle toga je isla na 6 meseci. Sad joj je to skroz ok.

Hvala, enav! Mi ustvari još uvek nemamo nijedan zubić, ali nas baš puno muče, a pedijatar nam je napomenuo kako bez obzira na to već sa 6 meseci treba prvi put da se ode kod stomatologa. Ja ipak mislim da je još rano i da nema potrebe za tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo bili prvi put pre nekih mesec dana. sve je u redu,malo mi je govorila da ne bi trebalo slatkise,sokice,bla bla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikola mi ima neku zuckastu boju na zubima,ali samo na gornjim,donji su ok!Od cega to moze biti? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tigrice, ne bi bilo loše da to pogleda stomatolog, od moje kuma ćerka je isto to imala, da bi se kasnije pretvorilo u karijes(18-to mjesečno dijete)...čula sam da postoji neki gel.

Ali poznavajući tvoju opsesiju prema zubima ko zna šta si vidjela :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.