Povećanje količine mleka

odgovora

Objavljeno

Mislim da je ova tema previše osetljiva i ne treba na njoj mnogo polemisati...svaka neka da svoje mišljenje i nema ko koga šta da ubeđuje. Neke decu doje i 5 godina, pa su svi živi, zdravi i normalni!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je ova tema previše osetljiva i ne treba na njoj mnogo polemisati...svaka neka da svoje mišljenje i nema ko koga šta da ubeđuje. Neke decu doje i 5 godina, pa su svi živi, zdravi i normalni!

Izvini, a šta je tu NORMALNO ?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni nije, ali nekome možda jeste..svi mi imamo drugačije kriterijume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni nije, ali nekome možda jeste..svi mi imamo drugačije kriterijume.

Znam da smo svi različiti i da nam kriterijumi nisu isti ali 5 godina je 5 godina!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Emilija usisava sve sto je ispred nje (tu je na mene, ljubi je majka :rolleyes: ) a pazi ujutru je sve izvukla (ogladnela guza) to znaci da joj se moje mleko i dalje svidja i da joj prija ali mi nije jasno da joj nocni podoj ne prija... ali dobro jednostavno nije htela. U svakom slucaju moracu da vidim sta se desava da se dzabe ne izmlazavam vec da prekinem ako ce da ukine i taj nocni podoj.

ja sam u svakom slucaju za sto duze dojenje ali to ti je i mac sa dve ostrice sto je dete starije to ga je kasnije teze odvici mislim da je tvoj slucaj idealan dete polako izbacuje podoje koji mu vise nisu neophodni.daj joj kad tazi kad nece nemoj je siliti,mozda mi mislimo da znamo sta je za njih najbolje ali oni znaju mnogo bolje od nas.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... Sada će ZEMUNCI reagovati ...

Evo reagujem! :lol::P

@Ana

Tvoje je da ponudiš... Možda joj se usput i mazi? Nije sika 'ladna kašika, nego je to mamin miris i koža. :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lepo sam ja rekla da cu morati kod psihijatra kada dodje do ovoga (prestanka dojenja) :wacko:

Idem ja do mama Bojane na kauc...

Mada i sama iskreno cini mi se da otkrivam razlog mog "tugovanja" elem, to mi je znak da polako njena "zavistnost" od mene nestaje i da se ja polako osecam "beskorisno" odnosno dojenje sam posmatrala kao cin koji joj samo ja i niko vise ne moze priustiti... osecala sam se potrebnom a sad kada to polako "nestaje" celokupnu moju ulogu moze da preuzme i neko drugi. Naravno da to u normalnim glavama nije tako (jer jedna je majka) ali kod mene jeste...

Ali znam da cu se ja brzo "sabrati" i "otrezniti" i prevazici ovaj kvrc u glavi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, ma uopšte ne mora da znači da je kraj. Normalno je da hoće i da se igra za vreme dojenja, pa i da dubi na glavi. Tvoje je da nastaviš da joj nudiš. U krajnjem slučaju, ostaje jutarnji podoj, koji i dalje ostaje i koliko sam shvatila prihvata.

Micilici ti je dala dobar savet. Probaj to da sprovedeš.

SVakako ne očajavaj.

Na kraju svakog prekida dojenja, mami je teže nego bebi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima još jedna zamka koja nas samo čeka da upadnemo u nju, pa da odustanemo od dojenja! Čini mi se da to niko nije spominjao u ovoj temi, a radi se o onim iznenadnim skokovima u napredovanju bebe, kada ona traži odjednom više mleka, pa nam se čini da ga nemamo dovoljno, jer se stalno čini gladna, a najverovatnije je poremetila i uspostavljen ritam spavanja... U tom trenutku mleka možda i nema dovoljno, ali ako nastavimo hrabro, pa makar nam nekoliko narednih dana bebče bilo na sisi non stop kao prilepak, mleka će biti taman, pa i više nego dovoljno vrlo uskoro. U proseku ovo se dešava nakon desetak dana od rođenja, pa ponovo oko šeste sedmice i oko trećeg meseca. Dakle, možemo čitavu stvar predvideti, i ne dati se zbuniti. Meni se sa šestom na sedmu sedmicu od rođenja desio i mastitis (pre desetak dana), pa je bilo čupavo, ali evo sve se nekako smiruje i normalizuje. Idemo dalje... :D

E upravo TO meni niko nije rekao kada sam rađala stariju dečicu,i jako zameram lekarima i patr.sestrama jer valjda je to bila njihova dužnost,da me upute u sve 'čari' dojenja...elem,redovno sam negde oko 4-5 meseca upadala u te 'zamke' skokova u razvoju i nudila im dohranu u vidu adaptiranog mleka :(

Tek sada sa 4. bebom sam pravilno postupila i to sve zahvaljujući internetu,eto kako sam ja pravilno naučila da dojim :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ucinila sam kako ste mi savetovali, ponudim je pa koliko hoce neka izvuce, kad nece ponudim je par minuta kasnije pa na lalanje. Prestala sam da se izmlazam. Pa mi se malo smanjila i kolicina mleka sto je bas ne odusevljava za jutarnji podoj ali kada dobije dorucak bude extra zadovoljna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E upravo TO meni niko nije rekao kada sam rađala stariju dečicu, i jako zameram lekarima i patr. sestrama, jer valjda je to bila njihova dužnost, da me upute u sve 'čari' dojenja...

Ali oni to tako nisu shvatili! A mnogi ne bi ni znali mnogo da ti kažu, čak i kad bi hteli. Čast izuzecima, ali njih je toliko malo da se na njih ne može osloniti čitava populacija porodilja u ovoj paćenoj Srbiji. :( E, zato se sad mame koje se tako osećaju kao ti, dižu i pokušavaju nešto da učine po tom pitanju. Dobra vest je da imamo podršku patronažne službe, odnosno njenog vrha - gđe. Anđelke Kotević, njihove šefice na nivou republike. Prošle subote smo ponovo imale zadovoljstvo da sedimo sa njom i učimo... Tako da mogu sa zadovoljstvom reći da savetodavna služba za dojenje - majke majkama, napreduje dalje! Nemojte čekati patronažne sestre ili lekare, informišite se o dojenju još pre porođaja, a nakon porođaja ukoliko bude bilo kojih poteškoća, tu smo da posavetujemo. Ostavljaću obaveštenja na ovom podforumu o svim radionicama za dojenje koje budu organizovane, pa se svako može uključiti. A uvek nas možete kontaktirati i telefonom, (treba da dobijemo službeni broj za te svrhe, pa ću ga objaviti.) Do tada, ko god od vas ima potrebu, može mi poslati pp, pa ću dati svoj privatni broj i čućemo se... Sve poteškoće oko dojenja se mogu prevazići! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako napreduje sitaucija sa Emilijom sada?

Kad sad sve saberem, ima istine u tome da smo mi majke koje doje bebce preko 6 meseci malo osetljivije na temu odvikavanja ili odbijanja bebe da sisa. Vrlo je moguce da ta povezanost mama i beba preko dojke nekad dodje kasnije, kad ima inteakcije, kad bebac pokaze koliko mu to znaci....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I dalje jutarnji podoj ide bez problema i izvuce sve. Nocni kako kada, nekada hoce sve a nekada samo par puta povuce i pocne da se igra sa bradavicom...

Bila sam i kod nutricioniste rekla mi je da nema mesta "panici" jer upravo taj jutarnji podoj je i najbitniji da ga beba ima sto duze a za nocni (ako zelim da sacuvam kol.mleka) da se posle njenog podoja izmuzem. Takodje je njeno misljenje da beba nece da odbaci podoj jer onda ne bi sisala ni ujutru vec jednostavno da nije gladna i zato je "poluzainteresovana" za nocni podoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imali smo taj problem dugo, ali sam ga resavala tako sto ga podignem da podrigne i to vise puta u toku dojenja.Prosto, ponekad ili ne uhvati bradavicu kako treba pa vuce vazduh ili je bio halapljiv ili je nemiran poceo da sisa ili je bio u losem polozaju. Uglavnom, razlog je bio 'zaglavljeni' baloncic.

Cak i sad, sa 15 meseci se to desava, samo sad ne place. B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne, nismo se razumjele...ja samo tvrdim da je OK do 6 mjeseci...ali ako dijete sa godinu dana odbija siku, ma pobogu zašto siliti?

Ma zašto mora piti mlijeko u bilo kom obliku?!

moj Luka je sisao 8 meseci, verovatno bi jos ali meni je naprasno nestalo mleko- nesto sam vanredno zavrsavala, dokvalifikaciju , pa sam imala stresove zbog neke profesorice jer me konstantno rusila.. posle jednog takvog neuspelog ispita, nisam vise mogla ni 1dl da iscedim i tad sam shvatila da vuce na prazno i da se zato budi i place jer je gladan. kupila sam humanu i neko vreme je pio nju ali posle smo presli na kravlje. po meni je ok sto je sisao 8 meseci, znam da je i njemu dobro, imala sam jako dobro mleko i super je napredovao. 6 meseci je samo sisao nista mu nisam davala dodatno pa me na svakoj kontroli dr pitala da li ga dohranjujem jer bas dobro napreduje..

kad vise ne ide ili nece.. to je to !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Luka je sisao 8 meseci, verovatno bi jos ali meni je naprasno nestalo mleko - nesto sam vanredno zavrsavala, dokvalifikaciju, pa sam imala stresove zbog neke profesorice jer me konstantno rusila... Posle jednog takvog neuspelog ispita, nisam vise mogla ni 1dl da iscedim i tad sam shvatila da vuce na prazno i da se zato budi i place jer je gladan. ...

Reagovaću, da ne bi ostala dezinformcija u vezi stresa i mleka u ovoj veoma važnoj temi, mada sam već pisala o tome... Mleko NE MOŽE nestati od stresa. Stres ne utiče na stvaranje mleka, ali utiče (samo trenutno) na refleks otpuštanja mleka, i to posredno preko lučenja adrenalina, koji ''potiskuje'' lučenje oksitocina, - supstance odgovorne za refleks otpuštanja mleka. I onda, ukoliko mleko stoji blokirano adrenalinom, beba ga ne izvlači, (ono što mi izvučemo ručno nije nikad merodavno za određivanje ukupne količine), pa na kraju s obzirom na smanjenu potražnju, i ponuda se zaista smanji! (Ovde ću još samo napomenuti da se količina mleka uvek može povećati vrlo jednostavno.)

Ivana, da si znala, mogla si dojiti i dalje. Samo si trebala da se smiriš, pa bi se adrenalin povukao i to bi bilo to. Ali često je ovo lakše reći nego učiniti, i uopšte ne treba da ti bude krivo što nisi znala. Osam meseci sisanja, (a od toga šest meseci isključivog), je super, i ti to znaš i sama. A sada znaš i ovo što sam objasnila, pa za sledeći put...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

teorija ima puno i sve to sam i sama procitala a i moja dr , koja mi je i kucna prijateljica mi je sve to rekla... sve sam pokusavala, pila cajeve za dojilje... svesna sam da teorija govori jedno ali praksa je ponekad zaista pobija !!!

naravno da sam srecna sto je i toliko sisao, pomalo se jezim od slucajeva kad deca sisaju... i nikad kraja. komsinica kod mojih na selu je sina dojila 20-neki mesec. veliko dete, na ulici je uhvati da mu da da sisa, ne sto je gladan vec... navika. i sto kazu DA SE ZASLADI !!! pa moje dete se sladilo dovoljno :lol:

ZEMUNCI hvala na informacijama :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja cenim da ce moje dete isto tako sisati 20 i neki mesec i uopste ne vidim nikakav razlog za zgrazavanje... bar ne onih koji su malo vise informisani... ali, da, imamo tu temu... dojenje posle godinu dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Osoba koja je smislila da beba treba da sisa 5 do10 minuta svaku dojku, nikad nije dojila, potpisujem! Male bebe jos ne znaju da sisaju, i cesto im treba i po 40ak minuta za jedan podoj. Samo budite strpljive, i ne pokusavajte da bebu prilagodite nekim pravilima koja je neko smislio!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Osoba koja je smislila da beba treba da sisa 5 do10 minuta svaku dojku, nikad nije dojila, potpisujem! Male bebe jos ne znaju da sisaju, i cesto im treba i po 40ak minuta za jedan podoj. Samo budite strpljive, i ne pokusavajte da bebu prilagodite nekim pravilima koja je neko smislio!

Tacno tako. Slazem se!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke imam problem, nisam sigurna za koju je temu ali recimo da je najpribliznije ovoj.

Agonija traje vec punih 5 nedelja, a pocelo je tako sto je moja beba pocela da place dok sisa. Plac su pratili grcevi i gasovi (mada ona gasove ima cesto, i kad kaslje, ili kine, ili jace zaplace, obavezno i prducne, ne znam da li ti gasovi imaju veze). Tad je imala puna 3 meseca. Inace jako voli da sisa, ne bira da li je sika ili flasica, i bude ponekad malo halapljiva i brze sisa pa smo imali problema s grcevima, ali to je bilo mahom u prva dva meseca, i davali smo joj espumisan kapi koje su u velikoj meri to smirile.

Elem, ja sam pocela da se izmlazavam da utvrdim da li je problem u mom mleku, ali kad sam joj moje mleko dala na flasicu bez problema ga je popila. Onda sam shvatila da se taj problem nikad ne desava nocu, a nocu je dojim lezeci. Onda sam pocela da je dojim lezeci i sve se smirilo ali samo na par dana, pa je pocela da place i ako je dojim lezeci. Onda se malo prehladila i zapusio joj se nosic, pa sam morala da je drzim uspravno dok je hranim (tad je uglavnom prolazila samo flasica) te slinice su joj toliko smetale da je cak 2-3 puta zaspala bez “vecere” (nije mogla ni da sisa ni na flasicu). Cim je prosla prehlada vratile smo se na lezece dojenje ali i dalje bi plakala, i to sad – cesce kad je na levoj dojci.

Nije upala uha, vodila sam je na pregled na ORL pred vakcinu koju je primila kad je napunila 4 meseca. Frapirala sam se kad su je izmerili i ispostavilo se da je za skoro mesec dana dobila svega 300 grama (tad je imala 6,1 kg a 3 nedelje pre imala je 5,8 kg. a do tada je super napredovala). Od tih cestih preskakanja dojenja (ja se na zalost nisam izmlazavala) sam i ja sad pocela da ostajem bez mleka. Nabavila sam pumpicu i desava se da za pola sata izmuzem manje od 50ml:( :( Jedino je i dalje nocu dojim mirno i bez problema.

Dakle, nije problem s flasicom (hoce i flasicu i siku), nije uvo, nije (vise) prehlada, nije manjak mleka (jer se nekad rasplace odmah po pocetku dojenja, kad dojka jos ima mleka, koliko toliko), vise place na jednoj a manje na drugoj... da li iko moze da pretpostavi sta je, da li je neka od vas imala slicnu situaciju? I da li ja mogu da “povratim” svoje mleko? Ne bih sebi da stvaram stres jer bi to samo jos pogorsalo stvari, a i ako ostanem bez mleka srecna sam sto sam je i ovoliko dojila, ali bih jako volela da je dojim bar jos koji mesec... I naravno, da utvrdim ZASTO PLACE DOK JE DOJIM?? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se povećanja količine mleka, na to možeš uticati vrlo jednostavno. Koliko se prazne grudi, - toliko se i stvara, a ne obaziri se na ručno izmlazanu količinu, jer to nije pokazatelj stvarne količine. I naravno, pij dovoljno tečnosti.

1. Dobro si postupila promenom položaja dojenja. Pokušaj još neke položaje...

2. Da li koristiš neki parfem ili dezodorans, ili sapun jakog mirisa, kremu... ? Šta god da koristiš, prestani i/ili promeni sretstva koja koristiš, - možda bebi smeta taj određen miris!?

O ovome sam već pisala na jednoj temi koja te tiče ovakvih problema, pa pogledaj...

300g za mesec dana je malo, ali nije nedostižno da beba sve nadoknadi uskoro za kratko vreme, ako budeš istrajna... Važno je prvo otkriti šta je uzrok problemu, pa ga onda polako i strpljivo rešiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne, ne koristim nikakav parfem, ni kremu, o tome strogo vodim racuna.

Znam i ja da ce se sve resiti kad utvrdim uzrok, ali za sada s kim god sam pricala - druge mame, dr, patronazna sestra itd. - niko ne zna. zato sam i pisala ovde, da vidim da li neko ima slicno iskustvo. procitala sam clanak o lenjim bebama, nije jedna od tih. ona hoce siku ali onda joj nesto zasmeta, zaplace se i ispusti je. kad se malo smiri odmah okrene glavicu ka bradavici ali posle par pokusaja toliko place da to postane mucenje za obe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne, ne koristim nikakav parfem, ni kremu, o tome strogo vodim racuna.

Znam i ja da ce se sve resiti kad utvrdim uzrok, ali za sada s kim god sam pricala - druge mame, dr, patronazna sestra itd. - niko ne zna. zato sam i pisala ovde, da vidim da li neko ima slicno iskustvo. procitala sam clanak o lenjim bebama, nije jedna od tih. ona hoce siku ali onda joj nesto zasmeta, zaplace se i ispusti je. kad se malo smiri odmah okrene glavicu ka bradavici ali posle par pokusaja toliko place da to postane mucenje za obe...

Meni ovo lici pre na los polozaj i kako ona uhvati bradavicu pa joj mozda ne ide ocekivana kolicina mleka. Ako je tako halapljiva kako kazes, vrlo je moguce da je nervira sto mleko ide mozda sporo, ali ne zbog mlecnih kanala ili slicno, nego upravo zato sto je ona mozda hvata pogresno. Mozda zbog toga i guta previse vazduha,a manje mleka...

E, sad sta je savet? osim da dobro vodis racuna kako joj nudis bradavicu (bradavicom predjes od njene bradice, preko donje usne pa je pustis da je uhvati), mozda bi mogla da ti pomogne veca vestacka bradavica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni ovo lici pre na los polozaj i kako ona uhvati bradavicu pa joj mozda ne ide ocekivana kolicina mleka. Ako je tako halapljiva kako kazes, vrlo je moguce da je nervira sto mleko ide mozda sporo, ali ne zbog mlecnih kanala ili slicno, nego upravo zato sto je ona mozda hvata pogresno. Mozda zbog toga i guta previse vazduha, a manje mleka...

E, sad sta je savet? Osim da dobro vodis racuna kako joj nudis bradavicu (bradavicom predjes od njene bradice, preko donje usne pa je pustis da je uhvati), mozda bi mogla da ti pomogne veca vestacka bradavica.

Ovo su odlične ideje, šta bi mogao biti uzrok! Neke bebe su jednostavno nestrpljive! Najvažnije je da si ti smirena, jer od toga zavisi isticanje mleka. Ukoliko je tebi refleks otpuštanja mleka ''sporiji'', a beba po naravi nestrpljiva, to je loša kombinacija, ali opet nije nerešiva situacija. Topla kupka pred sam podoj i topli oblozi, pomoći će isticanje mleka. Tvoje strpljenje će pomoći bebi da zajedno uhvatite ritam. A naravno tu je i mogući problem anatomije, u smislu kompatibilnosti bebinih usta, nepca i jezika u odnosu na tvoje bradavice. Tu je najvažnije reći da beba ne sisa bradavicu, nego dojku, tako da treba da ustima obuhvati i deo oko bradavice, a ne samo nju, kako bi istiskivala mleko iz dubine, a ne samo ono koje se našlo na samom izlasku iz kanala. Možda je rešenje u silikonskoj bradavici, kako reče YelenaC? Pokušaj svakako... Mi ti svi ovde želimo pomoći idejama... Nadam se da smo ti od neke koristi i da ćete bebica i ti prevazići ovu krizu! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.