Povećanje količine mleka

odgovora

Objavljeno

...pravi se da ne primecujes to sto radi, vidi da li ce hteti da se skoncentrise na mleko kad ta njena igra ne privuce paznju. Ako se i dalje igra onda joj uzmi dojku skroz - bez frke, samo skloni, nista ne govori, ne pokazuj emocije. Onda nemoj da joj dajes nista drugo da rucka i cekaj ili da sama trazi ili joj posle 20-30min ponudi opet.

Ovo je dobar savet! :) Ako joj rastu zubići, možda te gricka jer je baš zasvrbe. Pokušaj desetak minuta pre podoja da joj namažeš zubiće nekim od preparata za ublažavanje ovih tegoba. Ali najvažnije je da ne reaguješ kad te ugrize, makar jako bolelo. Moja Pula ima 6 i po meseci, češće sisa nego tvoje bebče, ali itekako zna da se glupira na siki, a i da me ćapi desnima, i tad baš kao da gleda kako ću reagovati! Uzmem joj tada siku iz usta, uz ozbiljan pogled, bez osmeha, da ne pomisli kako to tako treba, i sve ređe to pokušava. Mislim da par dana čak uopšte nije pokušala. Ono što još uvek radi je da, kad se najede, prstićima pipka bradavice iz radoznalosti. To joj dopuštam, ali naravno ne dozvoljavam da me tegli i štipa. Pustim je da malo dodirne i onda pakujem siku u brus, za posle... :)

Nemoj prestajati da joj nudiš da sisa. Budi strpljiva, mada kažeš da se stvar već normalizuje... Super! :) Ako imate dva podoja dnevno, možeš ubaciti i treći, da bi bila sigurna da sisa dovoljno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na savetima... a194.gif

Videcu veceras kako bude htela pa cu u podne ubaciti jos jedan (cisto da bih povecala kolicinu mleka, pa cu ga za par dana izbaciti)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne uzimaj nikakvo dodatmo mleko! Dovoljno je tvoje! Beba je tek 14 dana stara, a tad joj je sasvim dovoljno tih 50 grama po obroku.

Videla sam negde da si ti u udruzenju za podrsku dojenju, tako nesto, pa da se nadovezem na ovo citirano. Vec negde napisah da sam jos pre porodjaja lepo "naucila' sta se nauciti moze, ono da mleko ide iz glave, i po izlasku iz porodilista se solidno borila sa svima iz okoline koji su mi govorili da mi je beba gladna i da joj dam AD. Sanse nije bilo, po celi celcati dan mi je bio na grudima, i kad ne sisa, lezao mi je kod srca, to mi je rekao moj ginekolog cim sam se porodila.

ALI, onda mi dodje patronazna sestra (menjala moju tad jednom) i krene da pada u nesvest kako sam dozvolila da mi dete bude gladno ( doduse rekla je i da nije njena obaveza da mi pomogne oko grudi i kako sam mogla da dozvolim da se porodim sa tavkmi grudima) i da mu pod hitno dam dohranu! Tada je i probao vestacko mleko...

Elem, htela sam da predlozim, ako vec ne saradjujete sa patronaznim ssestrama, to bi svakako bilo divno! Jer mislim da je jedna porodilja osoba koju je najlakse zbuniti svojim "strucnim" savetima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam stavljala tople obloge, one su pomagale da malo otvore mlecne kanale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Elem, htela sam da predlozim, ako vec ne saradjujete sa patronaznim sestrama, to bi svakako bilo divno! Jer mislim da je jedna porodilja osoba koju je najlakse zbuniti svojim "strucnim" savetima...

Uh jeste!

Jedna od predavača na našoj obuci je bila upravo gđa. A. Kotević, šefica patronžne službe grada Beograda i osnivač telefonskog servisa ''Halo beba''.

Upravo smo u procesu koordinacije sa pomenutim službama, a takođe i sa nekim od Domova zdravlja po opštinama u Beogradu... Radi se! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ukoliko majke pocinju avanturu zvanu dojenje sa odredjenim predrasudana o nacinu dojenja, preciznije o tome koliko cesto treba dojiti bebu i koliko podoji moraju da traju, jako lako se nadju u problemu zvanom „ Imam li dovoljno mleka“. Bebine navike u sisanju su razlicite tako da ritam koji je jednoj bebi odgovarajuci moze da bude potpuno neodgovarajuci za drugu. Kolicina mleka koju majka stvara zavisi od ucestalosti podoja i efikasnosti kojom beba sisa.

Ukoliko beba kvalitetno sisa to sisanje ce izazvati reakciju u maminom telu tj hipofiza ce poceti da ispusta dva hormona, oksitocin i prolaktin. Prolaktin je hormon koji utice na stvaranje mleka. Sto beba cesce i efikasnije sisa vise prolaktina se ispusta u organizam i dojke vise mleka stvaraju. Ukoliko beba ima potrebu za vecom kolicinom mleka od one koju dobija morace ili cesce da sisa ili efikasnije da bi stimulisala stvaranje vece kolicine mleka. Drugi hormon, oksitocin, utice na kontrakcije u samim dojkama tako sto gura mleko iz mlecnih celija, kroz mlecne kanale, bradavicu do bebinih usta. Ovaj proces se obicno naziva Let down refleks ili refleks ispustanja mleka.

Proizvodnja mleka je usko povezana sa pravilom ponude i potraznje. U pocetku mamino mleko nezna koliko mleka je potrebno bebi ali cestim podojima – bar 8-12 podoja u 24 sata – telo ce dobiti poruku koliko to mleka stvarno treba njenoj bebi. Pocece da stvara onoliko mleka koliko je bebi potrebno. Cesti ali kraci podoji (bar 20-30 minuta) stvaraju i odrzavaju zalihu mleka mnogo efikasnije nego redji ali duzi podoji.

Ukoliko je majka zabrinuta za kolicinu mleka koju nudi svojoj bebi najbolje je da obrati paznju na bebine mokre pelene. U toku prvih par dana po rodjenju, dok jos uvek dobija samo kolostrum, beba ce upiskiti svega jednu do dve pelene. Od trenutka kada mami nadodje mleko beba bi trebalo da ima 6-8 mokrih pamucnih pelena ili 5-6 pelena za jednokratnu upotrebu dnevno (24 sata).

Ukoliko majka nemoze da proceni kako izgleda „mokra pelena“ onda je najbolje da uzme pelenu i da u nju sipa 3-4 supene kasike vode. Na ovaj nacin je najlakse videti kako izgleda pelena u koju je beba piskila jednom.

Posle navrsene seste nedelje broj mokrih pelena moze da se smanji na 5-6 mokrih platnenih pelena ili 4-5 pelena za jednokratnu upotrebu ali ce se njihova tezina tj kolicina urina koju beba ispiski povecati. Do ovoga dolazi zato sto bebinabesika raste i sposobna je da zadrzi nesto vecu kolicinu urina u sebi pre nego sto ga beba izbaci. U bilo kom uzrastu urin bi trebao da bude svetle boje i blagog mirisa.

...

U prvih nekoliko dana po rodjenju bebina stolica (kaka) je tamne boje i zove se mekonijum. Ovo je stolica koja se skupljala u bebinom telu jos dok je bila u maminom stomaku. Kolostrum je prirodni laksativ i on pomaze bebi da lakse izbaci mekonijum. U toku prvih 24-48 sati od nadolaska mleka u maminim dojkama bebine stolice ce promeniti boju i sastav. Kada se konacno izbaci sav mekonijum bebina stolica ce biti bez oblika, gustine recimo kao kasica od graska a boja ce joj biti zuta – zuto zlatna – ili delimicno zelena. Poneka stolica zelene boje je takodje normalna pojava. Miris bi trebao da je blag i da nije neprijatan.

Stolica postaje ucestalija kako se bebi vraca izgubljena kilaza posle porodjaja i kako pocinje da napreduje. Vecina beba ce imati 2-5 stolica za 24 casa. Mnoge bebe zadrzavaju ovaj ritam sve dok su isklucivo dojene. Ukoliko je stolica mala tek da umaze pelenu onda ce ih biti vise u toku dana. Kada je stolica obimna onda je dovoljna i jedna stolica u nekoliko dana. (ovo je uobicajna pojava kod beba starijih od sest nedelja) Ukoliko je broj stolica odnosno njihova kolicina manja od vec opisane potrebno je da se obrati paznja na broj podoja, broj mokrih pelenae u toku 24 sata i napredovanje bebe. Moguce je da neka beba varira od uobicajnog ritma praznjenja creva ali je takodje obavezno da se obrati paznja na to da li beba dobija dovoljan broj podoja, da li sisa efikasno i da li dobija dovoljnu kolicinu zadnjeg kaloricnog mleka, koje je bogato kalorijama.

Mnoge bebe zadrzavaju ovakav ritam praznjenja creva sve dok su iskljucivo dojene. Sporiji ritam praznjenja creva moze da bude sasvim normalan od starijih iskljucivo dojenjih beba. Neke od njih imaju stolicu svega jednom u sedam dana bez znakova konstipacije (zatvora) (kao sto su suva i tvrda stolica).

...

Neke majke primecuju da im kolicina mleka u dojkama varira u toku dana. Uglavnom su im dojke punije u prepodnevnim satima a manje pune u poslepodnevnim i vecernjim satima. U ovakvim slucajevima cesci podoji u popodnevnim i vecernjim satima ce stimulisati stvaranje vece kolicine mleka koja je bebi potrebna.

izvor sajt superbeba.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na savetima... a194.gif

Videcu veceras kako bude htela pa cu u podne ubaciti jos jedan (cisto da bih povecala kolicinu mleka, pa cu ga za par dana izbaciti)

Sta se desava, Ana? Jel Emilija siki ili zeza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta se desava, Ana? Jel Emilija siki ili zeza?

Evo ujutru sve izvuce i sve je ok ali uvece... nastaju muke i po sat vremena "se ganjamo" a ona nista jednostavno me odguruje i razgleda okolinu, prica sa svojim prsticima i "uziva''. Veceras cu joj smanjiti zadnji obrok pa cu videti da li ce tada hteti da siki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvinite na direktnom pitanju, ali Ana čitam tvoj slučaj...zašto forsirati kada ona odbija i šta ona konkretno sad dobija iz tvog mlijeka?

Ti ćeš njoj smanjiti normalan obrok da bi mogla sikiti, možda ja griješim, ali ne vidim poentu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se sa Filipom, ako neće, nemoj je terati!

Neka ona lepo ručka uveče.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvinite na direktnom pitanju, ali Ana čitam tvoj slučaj...zašto forsirati kada ona odbija i šta ona konkretno sad dobija iz tvog mlijeka?

Ti ćeš njoj smanjiti normalan obrok da bi mogla sikiti, možda ja griješim, ali ne vidim poentu?

Pa iskreno racunam da joj je moje mleko zdravije nego Milupa... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Daj joj jogurt uveče umesto mleka, ukoliko se plašiš da joj uvedeš obično ili tetra mleko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne želim te ubjeđivati, ali za dijete u tom uzrastu može biti obično mlijeko...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne želim te ubjeđivati, ali za dijete u tom uzrastu može biti obično mlijeko...

ali 2.8%mm, ne treba davati slabije... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U svakom slucaju, moracu da je "posmatram" narednih dana i vidim sta se desava... Ako zeli da izbaci, pa sta cu ... Lepo Marica kaze, mozda je tako i bolje. Ma koliko meni krivo bilo ako je to bolje za nju, tako ce i biti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aki je tako odjednom prestao, malo mi je bio problem sa mlekom, al se sve to rešilo brzo, a moja jetrva je malog odvojila od sike kad je bebac napunio godinu, i on je non-stop vukao za majicu, gurao ruke....meni je to bilo strašno, jer on je to radio gde god je stigao, kod kuće, u društvu, na ulici.... baš joj je bio problem smiriti ga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame da li vi jedete kad ste site.....i da li kad ne volite neki ukus radije pojedete nešto što vam je ukusnije?

Sada će ZEMUNCI reagovati :D

A i što se nje tiče...

Ja sam se uvijek vodila ovim: imam svoju glavu.

Pa ne rađaju se djeca od kada postoje udruženja mama, već se rađaju, jedu i rastu već preko milijun godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, ne zagovaraj žene protiv dojenja... :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne, nismo se razumjele...ja samo tvrdim da je OK do 6 mjeseci...ali ako dijete sa godinu dana odbija siku, ma pobogu zašto siliti?

Ma zašto mora piti mlijeko u bilo kom obliku?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame da li vi jedete kad ste site.....i da li kad ne volite neki ukus radije pojedete nešto što vam je ukusnije?

Sada će ZEMUNCI reagovati :D

A i što se nje tiče...

Ja sam se uvijek vodila ovim: imam svoju glavu.

Pa ne rađaju se djeca od kada postoje udruženja mama, već se rađaju, jedu i rastu već preko milijun godina.

:D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame da li vi jedete kad ste site.....i da li kad ne volite neki ukus radije pojedete nešto što vam je ukusnije?

Sada će ZEMUNCI reagovati :D

A i što se nje tiče...

Ja sam se uvijek vodila ovim: imam svoju glavu.

Pa ne rađaju se djeca od kada postoje udruženja mama, već se rađaju, jedu i rastu već preko milijun godina.

Emilija usisava sve sto je ispred nje (tu je na mene, ljubi je majka :rolleyes: ) a pazi ujutru je sve izvukla (ogladnela guza) to znaci da joj se moje mleko i dalje svidja i da joj prija ali mi nije jasno da joj nocni podoj ne prija... ali dobro jednostavno nije htela. U svakom slucaju moracu da vidim sta se desava da se dzabe ne izmlazavam vec da prekinem ako ce da ukine i taj nocni podoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne kažem ja da se njoj ne sviđa...ona se probudi gladna i normalno. No pred spavanje je sita od normalnog obroka!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali do sada ta ista kolicina vecere joj nije predstavljalo problem da kasnije (vec posle dva sata od tog obroka) siki. A od pre par dana poceo je da se ovo desava, prvo je sikila samo iz jedne i drugu nece, pa onda jedno vece siki pa sledece vece samo iz jedne i to pola da izvuce i evo sinoc je ukupno povukla tri puta... I nece vise...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filipa, ja delim ovo tvoje mišljenje i podržavam...ja lično smatram da je dovoljno 6 meseci dojiti dete, kako sam i ja učinila, a do 10 meseci su pili kravlje mleko na flašicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajd dobro...već sam se počela pitati da li sam ja "luda" ili šta je reći?%2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.