Povećanje količine mleka

odgovora

Objavljeno

Prvih mecec dana je jako malo dobijala na tezini, jer nnisam mogla da je probudim, kad zaspe u toku dojenja, pa smo se namucili bas. A doktori nisu bili ni od kakve pomoci. Jedini resenje, po njima, je prelazak na vestacko mleko! Iako sam imala mleka za dve bebe, nenormalno puno! Srecom, poznajem jednu patronaznu sestru, koja mi je preporucila da se izmuzam posle svakog dojenja, pa kad se bebica nasisa, dodam izmuzeno mleko na kasicicu, i tako dok ojaca... Nakon 2-3 nedelje je nastavila da sisa normalno, i dobija na tezini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za izmuzavanje je najbolje prvo staviti tople obloge na grudi, izmasirati i izmusti, a nakon toga staviti hladne obloge (moze i list od kupusa, jako pomaze i prija :P ). Imala sam temperaturu, grudi su mi bile tvrde ko kamen, plakala sam od bolova i non-stop mi je curilo mleko...grozno! Ali posle izmuzavanja sam bila preporodjena! Sve se vrati u normalu, kad bebac pocne redovno da sisa. Nama u bolnici nisu davali nocu da dojimo, pa sam se mucila jako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prvorotkinja, i znam koliko znaci dobar savet, zato sam se raspisala toliko. Najgore je kad ti svako prica drugu pricu, a ti pojma nemas! Tako sam ja prosla. Sve deluje jednostavno kad se prica, ali u praksi je drugacije. Verovatno je potrebno vreme, da bi se mama i beba upoznale i ukapirale sta odgovara, sta prija, a sta ne ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prvorotkinja, i znam koliko znaci dobar savet, zato sam se raspisala toliko. Najgore je kad ti svako prica drugu pricu, a ti pojma nemas! Tako sam ja prosla. Sve deluje jednostavno kad se prica, ali u praksi je drugacije. Verovatno je potrebno vreme, da bi se mama i beba upoznale i ukapirale sta odgovara, sta prija, a sta ne ;)

Branka, samo se ti raspisi. Svaki savet, posebno kada si prvorotka je zlata vredan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvih mecec dana je jako malo dobijala na tezini, jer nnisam mogla da je probudim, kad zaspe u toku dojenja, pa smo se namucili bas. A doktori nisu bili ni od kakve pomoci. Jedini resenje, po njima, je prelazak na vestacko mleko! Iako sam imala mleka za dve bebe, nenormalno puno! Srecom, poznajem jednu patronaznu sestru, koja mi je preporucila da se izmuzam posle svakog dojenja, pa kad se bebica nasisa, dodam izmuzeno mleko na kasicicu, i tako dok ojaca... Nakon 2-3 nedelje je nastavila da sisa normalno, i dobija na tezini.

Joj isto to sam ja radila sa svojom bebom,stipala je budila ,skidala je da je presvlacim da bi se probudila s tim sto joj nisam davala na kasicicu nego na cuclu,naravno pedijatri govore kako ce beba zbog flasice da ostavi sisu ali moja nije i ne verujem da bi bilo koja jer se kasnije kanali razrade i mleo ide kao na cucli a sika je sika :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za izmuzavanje je najbolje prvo staviti tople obloge na grudi, izmasirati i izmusti, a nakon toga staviti hladne obloge (moze i list od kupusa, jako pomaze i prija :P ). Imala sam temperaturu, grudi su mi bile tvrde ko kamen, plakala sam od bolova i non-stop mi je curilo mleko...grozno! Ali posle izmuzavanja sam bila preporodjena! Sve se vrati u normalu, kad bebac pocne redovno da sisa. Nama u bolnici nisu davali nocu da dojimo, pa sam se mucila jako.

e sto ovo nisi pisala kad sam se ja porodila...ista prica i kod mene,jedino sto su nama davali i nocu da dojimo ali sam ja do skora imala problem kad mi beba prespava nocnio podoj posto sada jede jednom oko 5h a nekad se ne probudi tad nego kasnije a mene probudi mokra majca i ona nelagodnost u grudima a one samo sto ne prsnu,toliko su pune da beba nemoze ni da uhvati bradavicu nego moram da se malo izmuzem pa da joj dam da siki pa posle ponovo da izmuzem,ma strasno...danju kad sam krenula da joj dajem po jedan obrok ona manje siki a meni mleko nadodje i pocne samo da curi,kad se ne ukiseli letos na onoj vrucini nikad necu a mala ukaprala pa povuce dva-tri puta a imam kanale izkojih kad ima puno mleka curi samo,pa se izmakne otvori usta i nisani da joj prska u usta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je bilo na račun onih glupih komentara kojih sam se naslušala, - da je bolje biti odvojen od bebe u porodilištu, da se majka odmori nakon porođaja.

Ako nemate tezak porodjaj onda sigurno jedva cekate da budete s bebom, ali ja sam imala vrlo iscrpljujuci porodjaj i imala sam srecu sto su pedijatrijske sestre imale razumevanja za mene i donele su mi bebu 18 sati nakon porodjaja (bila sam na FB). Da su je donele ranije - ja nisam bila u stanju ni sebe da gledam a kamoli bebu.

elem moje pitanje se odnosi na dojenje - moja beba je u 5. nedelji. htela sam da podelim s vama moj ocaj sto nikad ne znam da li ce da sisa 5 minuta ili sat vremena, da li ce posle da ogladni i rasplace se za pola sata ili 4 sata, i da li ce posle biti potrebna dohrana ili ne (ako je beba i dalje gladna i place, a ja pokusam da se izmlazam i nema niceg u dojkama, moram da dodam dohranu), i koliko... elem, vidim iz vasih iskustava i komentara da treba davati bebi kad god i koliko god hoce, ALI - kako vi onda funkcionisete?? jer ja jos uvek imam ispomoc, ali kad ostanem sama s bebom, sto ce biti za nedelju-dve, ako npr. kao danas provedem s njom na siki, s intervalima, od 6 ujutru do 13h, kada vi doruckujete, spremite rucak, stignete da se bavite vesom, kucom itd??? to je moja glavna nedoumica i strah...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da ni jedna od nas, osim u slučaju ako ima kućnu pomoćnicu, - nema spremljen stan, opeglan veš ili skuvan ručak svaki dan! Nemoj da se opterećuješ time, i ako ti neko prigovara radi nereda (npr. muž), reci mu da odradi nešto sam. :) Beba je najvažnija. Moja je napunila prekjuče 6 meseci (isključivo dojena, na zahtev), i stan mi je manje-više u haosu! Stignem nešto da odradim eventualno kad ona zaspi preko dana ili ako je mm kući, uvalim je njemu u ruke da se snalazi, dok ja skuvam. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako nemate tezak porodjaj onda sigurno jedva cekate da budete s bebom, ali ja sam imala vrlo iscrpljujuci porodjaj i imala sam srecu sto su pedijatrijske sestre imale razumevanja za mene i donele su mi bebu 18 sati nakon porodjaja (bila sam na FB). Da su je donele ranije - ja nisam bila u stanju ni sebe da gledam a kamoli bebu.

elem moje pitanje se odnosi na dojenje - moja beba je u 5. nedelji. htela sam da podelim s vama moj ocaj sto nikad ne znam da li ce da sisa 5 minuta ili sat vremena, da li ce posle da ogladni i rasplace se za pola sata ili 4 sata, i da li ce posle biti potrebna dohrana ili ne (ako je beba i dalje gladna i place, a ja pokusam da se izmlazam i nema niceg u dojkama, moram da dodam dohranu), i koliko... elem, vidim iz vasih iskustava i komentara da treba davati bebi kad god i koliko god hoce, ALI - kako vi onda funkcionisete?? jer ja jos uvek imam ispomoc, ali kad ostanem sama s bebom, sto ce biti za nedelju-dve, ako npr. kao danas provedem s njom na siki, s intervalima, od 6 ujutru do 13h, kada vi doruckujete, spremite rucak, stignete da se bavite vesom, kucom itd??? to je moja glavna nedoumica i strah...

Nemoj da se opterecujes kuhinjom, ruckom i slicnim, kad stignes stigla si, kad ne stignes nema veze, nije smak sveta! :lol:

Ja imam dve cerke, razlika nepune dve godine i nista ne stizem! Radim po kuci predvece, kad one zaspe, sta stignem, ali se ne opterecujem sa tim, uglavnom ako mi se spava ja odoh spavati, bolje da sam naspavana sutra da mogu sa njima lepo da provedem dan nego da sam nervozna i neispavan jer nije sve na svom mestu, onda ne mogu ni sa njih dve normalno da funkcionisem. Ipak su one najbitnije a ne kuca, ves, rucak i slicno!

Nemas razlogs za strah, brzo sve dodje na svoje mesto i kuca se sredi za tili cas.....samo vi sisajte i uzivajte i ti i beba, to je najvaznije!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dojenje je nesto gde treba prva tri meseca da se das 100%. Prosto, ako si se odlucila da uspostavis dojenje kako treba, sve ostalo je u drugom, trecem planu. Ja nisam imala nikakvu pomoc osim mm i uspevali smo da se snadjemo, kao i svi. Isto sam imala tezak porodjaj i cuda razna nakon porodjaja, trcala na razne lekarske preglede sa bebcem...od njegove 6. nedelje i na fizijatrijske vezbe dva puta nedeljno, pa sam uspela da uspostavim dojenje...i sad dojim ponosno!

O spremanju hrane, jelu i svom kupanju necu ni da pricam...a o svom spavanju??...joj! joj!

Sve se moze ako imas valjan cilj. Valjan, mislim onaj koji se tebi cini vredim.

Nismo sve iste srece da nam mleko krene i da nemamo problema sa grudima. Neko se vise muci, neko manje...jedino sto mogu da kazem...VREDNO JE TRUDA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ok devojke, primljeno k znanju:) hvala na podrsci, samo ne mogu bas skroz da zanemarim kuvanje tj ishranu (ne mogu ni nered i prljavstinu u kuci, nisam navikla, ali ok, jasno je koji su prioriteti) ali ja zbog anemije moram jako da vodim racuna sta jedem, dakle da bude kuvano, raznovrsno, s puno gvozdja, vitamina itd... a to opet trazi vremena i posvecivanje jer ako meni nije dobro nece biti dobro ni bebi... eto sa tog aspekta me brine to "slobodno" vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razumem tvoj problem. Tvoja ishrana je isto prioritet. Bebci menjaju svoje potrebe iz nedelje u nedelju. To sto je sada problem, za nedelju-dve nece biti. Ti sad samo vodi racuna koliko cesto beba sisa da bi znala da li joj treba dohrana. Dokle imas ispomoc u kuci, gledaj da joj sto cesce dajes da sisa jer ces tako povecati kolicinu mleka.

Bili ste na prvoj kontroli? Koliko ti ja nepredovala bebica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razumem tvoj problem. Tvoja ishrana je isto prioritet. Bebci menjaju svoje potrebe iz nedelje u nedelju. To sto je sada problem, za nedelju-dve nece biti. Ti sad samo vodi racuna koliko cesto beba sisa da bi znala da li joj treba dohrana. Dokle imas ispomoc u kuci, gledaj da joj sto cesce dajes da sisa jer ces tako povecati kolicinu mleka.

Bili ste na prvoj kontroli? Koliko ti ja nepredovala bebica?

pa da o tome se radi, zaista imam problema s tom anemijom i sad jos neke muke s hemoroidima, da sam ja skroz ok bilo bi mi sve mnogo lakse... ona je dobila 860 grama za mesec dana, to je sasvim pristojna tezina, a i po njoj se vidi kako se lepo zaokruglila:) (za samo jedan dan, koliko je nisam videla jer sam ga provela po doktorima a njom se bavila moja mama, vec se videlo koliko je dobila na tezini i koliko je porasla:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bar si za toliko mirna. Kad bebac lepo napreduje, a ti to i vidis, onda si ipak smanjila stres. Sta su tebi doktori rekli? Koliko te muci ta anemija? Jel neko spominjao od doktora anemiju i dojenje? Bas me interesuje.

Zelim ti da sto pre budes dobro i da uzivas u svom malom cedu :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa da o tome se radi, zaista imam problema s tom anemijom i sad jos neke muke s hemoroidima, da sam ja skroz ok bilo bi mi sve mnogo lakse... ona je dobila 860 grama za mesec dana, to je sasvim pristojna tezina, a i po njoj se vidi kako se lepo zaokruglila:) (za samo jedan dan, koliko je nisam videla jer sam ga provela po doktorima a njom se bavila moja mama, vec se videlo koliko je dobila na tezini i koliko je porasla:)

u, to je idealno :rolleyes: masala

To sto imas problema sa hemoroidima to ti je sasvim normalno (posebno posle porodjaja). Ali je tvoj pravi problem anemija :( jer ces postajati jos vise anemicna (beba izvlaci iz tvog organizma sve kroz mleko a cim ti ne budes imala dovoljno hranljivih sastojaka to bi moglo da se odrazi i na kvalitet mleka)

I sto kaze Jelena sta su ti stvarno ti pametnjakovici rekli?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sto se anemije tice moram da uzimam gvozdje i da vodim racuna o ishrani i kretanju. a ono sto nisam znala - anemija majke prelazi i na bebu tako da taj problem s gvozdjem moram sto pre resiti, inace ce i moja beba biti anemicna - tako kaze doktor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To me je interesovalo. Koliko tvoja anemija utice na bebu...hmmmm....jel ti predolzio da prekines dojenje ili da bebi dodajes uz dojenje adaptirano mleko?

I jos:

Jel se malo sredilo to sa bebinim prohtevima oko hranjenja? Jeste li se malo uklopile, pa se sad zna mozda neki red? Kako ti je sada?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To me je interesovalo. Koliko tvoja anemija utice na bebu...hmmmm....jel ti predolzio da prekines dojenje ili da bebi dodajes uz dojenje adaptirano mleko?

I jos:

Jel se malo sredilo to sa bebinim prohtevima oko hranjenja? Jeste li se malo uklopile, pa se sad zna mozda neki red? Kako ti je sada?

jedini nacin da beba dodje do dovoljno gvozdja je da se sredi moja krvna slika, a radila sam kontrolnu krvnu sliku, usla sam u granice normale - doduse na minimumu, ali je ok:) da nije, morala bih da menjam oblik pilula s gvozdjem, a najdrasticniji oblik bi bile injekcije gvozdja. no na srecu to sam izbegla:)

sto se tice nekog reda i poretka, moja beba jos ne zna sta je to:) bas sam je popodne posle vise od sat vremena skinula sa sike jer su me bolele bradavice nisam mogla vise da izdrzim. a negde pred zoru sam je na sat vremena (5, 6, 7) dojila po 5 minuta. ako nista drugo bar nocu spava, i to je nesto:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A mozda je sve to zbog gvozdja? Moj bebac je bio hipertonican i nije mogao normalno da sisa,pa smo prozivaljavali i dane i noci kao ti. Kad smo krenuli na vezbe zbog hipertonusa, terapeut je stalno negodovao kako je beba 'lenja'. Meseci su prolazili dok se ja, na kraju, nisam pozalila nasem pedijatru, te je ona odmah trazila da bebcu uradimo hemoglobin. Ispalo je da je imao poprilicno malo gvozdja (posledica teskog porodjaja!). Kad nam je dala sirup za njega, onda se sve promenilo na bolje, pa i dojenje. Mislim da je to bilo kad je imao 5 meseci. Mozda ne bi bilo lose da se i ti posavtujes sa svojim pedijatrom po pitanju bebicine krvne slike i da vidis od kad mozes da joj dajes gvozdje ako joj fali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E devojke i ja da se javim sa problemom. Pa da cujem o vase misljenje a i iskustva i savete

Elem, Emilja ima 9 meseci i uveliko sisa samo ujutru i uvece.

Vec zadnjih sedam dana pocela je da "brljavi" odnosno povuce dva puta pa se izvrne i peva, pa onda uzme pa se igra sa sikom ili je grize a da sisa nikako nece, pa onda povuce jednom pa nastavi i tako je to u stanju da traje i traje da na kraju i ne izvuce sve iz grudi. Mislila sam da je problem sto je sita ali provereno, nije. Evo vec i mleko je pocelo da mi se smanjuje, pokusala sam da izvlacim sa pumpicom ali izgleda slaba vajda.

Da li je moguce da ona vise nece da sisa?!

c020.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Petar se tako mazi. Pogotovo sad kad mu rastu zubi(cetvorke), ali na kraju uvek sisa kao lud. Ja ne mogu mnogo da ti pomognem, posto se moj sin i dalje uspavljuje i preko dana sa sikom ;) Meni bi to bio znak samo mazenja i da polako ostavlja se sisanja. Ne svidja mi se to sto te grize. Mene Petar grize svuda samo ne za dojke i bradavice. Mozda da probas da joj neko vece ne nudis pa da vidis.Ponudi joj flasicu sa mlekom...ne znam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Petar se tako mazi. Pogotovo sad kad mu rastu zubi(cetvorke), ali na kraju uvek sisa kao lud. Ja ne mogu mnogo da ti pomognem, posto se moj sin i dalje uspavljuje i preko dana sa sikom ;) Meni bi to bio znak samo mazenja i da polako ostavlja se sisanja. Ne svidja mi se to sto te grize. Mene Petar grize svuda samo ne za dojke i bradavice. Mozda da probas da joj neko vece ne nudis pa da vidis.Ponudi joj flasicu sa mlekom...ne znam...

E pa ona mene grize upravo ne od besa vec iz igre... Onako prvo je masi (bradavicu) usnicama pa onda polakice steze i sve jace i jace a spiclov mali me gleda u oci i smeje se. A inace jos nisam joj uvela mleko (nije bilo potrebe jer sam je doila i imala savrseno dovoljno mleka za nju).

Pisala sam da ce me uhvatiti depresija kada dodje do prestanka dojenja ali sve mi nesto rano za to, ipak ima tek 9 meseci :(

U svakom slucaju od srca puno ti hvala na podeljenom iskustvu i savetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh ne znam Ana, moja nije tako, ona je prestala tako sto sam primetila da ne trazi vise sama i nisam joj nudila... Dok sam joj davala uzimala je, nije se igrala,a l videlo se da moze i bez toga. Al dobro, ona je veca bila...

Ako hoces da produzite pravi se da ne primecujes to sto radi, vidi da li ce hteti da se skoncentrise na mleko kad ta njena igra ne privuce paznju. Ako se i dalje igra onda joj uzmi dojku skroz- bez frke, samo skloni, nista ne govori, ne pokazuj emocije. Onda nemoj da joj dajes nista drugo da rucka i cekaj ili da sama trazi ili joj posle 20-30min ponudi opet.

Tako bi trebalo da shvati za sta je dojka- samo za mleko i sisanje. ako nema sisanja nema ni dojke...

Znam da mozda malo surovo zvuci, al ovo je mala surovost naspram veceg dobra koje ce joj dalje dojenje uciniti...

Drzimo palceve da produzite duuuuugo! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh ne znam Ana, moja nije tako, ona je prestala tako sto sam primetila da ne trazi vise sama i nisam joj nudila... Dok sam joj davala uzimala je, nije se igrala,a l videlo se da moze i bez toga. Al dobro, ona je veca bila...

Ako hoces da produzite pravi se da ne primecujes to sto radi, vidi da li ce hteti da se skoncentrise na mleko kad ta njena igra ne privuce paznju. Ako se i dalje igra onda joj uzmi dojku skroz- bez frke, samo skloni, nista ne govori, ne pokazuj emocije. Onda nemoj da joj dajes nista drugo da rucka i cekaj ili da sama trazi ili joj posle 20-30min ponudi opet.

Tako bi trebalo da shvati za sta je dojka- samo za mleko i sisanje. ako nema sisanja nema ni dojke...

Znam da mozda malo surovo zvuci, al ovo je mala surovost naspram veceg dobra koje ce joj dalje dojenje uciniti...

Drzimo palceve da produzite duuuuugo! ;)

Hvala Micilici, sigurno cu isprobati tu "metodu" ;)

Evo da se "pohvalim" da je jutros izvukla sve, kao u stara dobra vremena. E sad se javlja problem to sto mi se smanjila kolicina mleka uh malera :angry: ali se ona nije bunila, kao da joj je toliko i dovoljno (a cirka je izvukla negde oko 100ml plafooon). Bitno je da je ona pocela bez problema da sisa a lako cu ja da povecam kolicinu, ukoliko za to bude bilo potrebe (nadam se da hoce :( ) Videcemo sta ce biti veceras, da se "ne radujem" pre vremena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja cu da navijam za vas, a ti nas obavesti kako ste nastavile sa dojenjem. Mozda je samo bila faza mazenja...mozda joj stvarno izbija neki zubic, pa joj je vise prijalo da se mazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.