Povećanje količine mleka

odgovora

Objavljeno

Hvala! Pokusacu sa magnezijumom i folnom kiselinom.

Ako se nastavi jos par dana, nema druge nego uvoditi kasice. Htjela sam da izguramo jos mjesec dana,a sad nisam sigurna. :(

Kupi onu Milupinu kasicu od rize i napravi joj bukvalno 3 kafene kasicice. Nek proba. Nece ti ona odmah pojesti ceo obrok pa da brines sto nece hteti da sisa. Proci ce puno vremena dok ona pocne da menja ceo obrok dojenja sa cvrstom hranom. Ja ne bih cekala, ako je toliko halapljiva i nezadovoljna. Odluka je na tebi.

Jedna moja drugarica je tako kuburila sa mlekom za vecernji podoj pa je na kraju uvela adaptirano mleko za pred spavanje. Tako je funkcionisala sve do 6. meseca, pa je tek tad uvela cvrstu hranu. Nije tragedija ako i uvedes jedan obrok adaptiranog mleka. Pricam ti ja, koja sam to odbijala jer me je grizla savest. Ustvari jedan obrok od 7 ili 8 obroka dnevno, nije problem. Olaksas njoj jer onda nije gladna, a i sebi. Samo treba premostiti to u glavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kupi onu Milupinu kasicu od rize i napravi joj bukvalno 3 kafene kasicice. Nek proba. Nece ti ona odmah pojesti ceo obrok pa da brines sto nece hteti da sisa. Proci ce puno vremena dok ona pocne da menja ceo obrok dojenja sa cvrstom hranom. Ja ne bih cekala, ako je toliko halapljiva i nezadovoljna. Odluka je na tebi.

Jedna moja drugarica je tako kuburila sa mlekom za vecernji podoj pa je na kraju uvela adaptirano mleko za pred spavanje. Tako je funkcionisala sve do 6. meseca, pa je tek tad uvela cvrstu hranu. Nije tragedija ako i uvedes jedan obrok adaptiranog mleka. Pricam ti ja, koja sam to odbijala jer me je grizla savest. Ustvari jedan obrok od 7 ili 8 obroka dnevno, nije problem. Olaksas njoj jer onda nije gladna, a i sebi. Samo treba premostiti to u glavi.

Upravo tako! Sve je u glavi. Pa tako mislim da je i sa mlijekom. Blokada u glavi.

Malo sam se sad rasteretila. Inace sto se tice nocnog podoja, ona sisa oko pola 10 navece i ne budi se do 7h ujutru. Uspijem ujutru da izvucem pola flasice iz grudi poslije podoja, tako da joj to dajem navece poslije sisanja.

Popila sam Mg veceras,pa cemo da vidimo stanje sutra.

Ali kupicu i tu kasicu,pa da se osiguram bar za popodne.

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... ona sisa oko pola 10 navece i ne budi se do 7h ujutru.

Pa to je više od trećine dana bez podoja ili bilo kakvog protoka mleka! Moguće je da je ovakav razmak pospešio tvoju menstruaciju, jer ima neka veza između učestalosti dojenja i lučenja hormona..., a zato se možda i količina mleka smanjila!? Kakve su ti dojke ujutru? Jesu li nabrekle i tvrde posle toliko sati? Možda da se probudiš u neka doba noći i onda izmlazaš, tako ćeš povećati količinu. Ako vaga kaže da bebica lepo napreduje, nema potrebe da je budiš na neki noćni podoj, ali ako malo uspori, upravo je malo podstaći na neki podoj u toku noći, ili je ujutru buditi ranije, - rešiće stvar. Proceni, odluči, iskombinuj... I javi šta se događa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa to je više od trećine dana bez podoja ili bilo kakvog protoka mleka! Moguće je da je ovakav razmak pospešio tvoju menstruaciju, jer ima neka veza između učestalosti dojenja i lučenja hormona..., a zato se možda i količina mleka smanjila!? Kakve su ti dojke ujutru? Jesu li nabrekle i tvrde posle toliko sati? Možda da se probudiš u neka doba noći i onda izmlazaš, tako ćeš povećati količinu. Ako vaga kaže da bebica lepo napreduje, nema potrebe da je budiš na neki noćni podoj, ali ako malo uspori, upravo je malo podstaći na neki podoj u toku noći, ili je ujutru buditi ranije, - rešiće stvar. Proceni, odluči, iskombinuj... I javi šta se događa...

Pa ja sam bila srecna kada smo izbacili taj nocni podoj, a to je bilo poslije 1.mjeseca. I super je napredovala dosad. Uopste mi nije jasno da li je do dojenja i kolicine mlijeka ili je muci nesto drugo. Cijelu noc spava,a ujutru se probudi sa maltene suvom pelenom, kao da piskila samo jednom ili dvaput u toku noci. Stolicu nije imala 2 dana. Jos nije alarmantno, ali ona je beba koja otpocetka ima pune pelene i koja je kakila nekoliko puta na dan. jel moguce da je jos uvijek od zubica. Dva su izrasla (prije 10 dana prvi,a drugi prije 7 dana), nije valjda da krecu novi.

Evo jutros sam je dojila i nece vise da sisa,a gura sve u usta i izvija se. A poslije toga izvucem na pumpicu jos 80ml.

Nadam se da je faza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam, zahvaljujuci nasim babicama u Pozarevcu,zamalo izbegla upalu :angry:

Od samog rodjenja deteta imam dosta mleka a oni su u pocetku mali i mogu malo da posisaju a i dohranjuju ih,tako da mi je bilo potrebno izmuzavanje,naravno da to nisam znala i svaki put kad bi neka babica usla u sobu,sto je bilo vrlo retko,davila bih je da mi kaze dali su mi pune bradavice i da me uci kako da izmuzem,svaka od njih mi i jepogledala grudi i rekla da su skoro upaljene,pokazala mi kako se to radi i otisla a ja bi po ceo dan pokusavala da se izmuzem,sto je naravno bilo neuspesno...

sreca brzo sam izasla iz bolnice pa me je kuma kuci izmuzla i naucila me kako da to radim u prvo vreme a sad kad su se otvorili kanali ide i samo...naravno,za bradavice kompresice su i meni pomogle ali se trudite da vam beba to ne napravi,nemojte joj dati samo bradavicu,vec joj gurnite sto i areolu ili kako se vec zvase...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... dohranjuju ih...

E ovo je važno! Ako možete izabrati, bolje se opredelite za Baby friendly, bez obzira što je u Srbiji to traljavo sprovedeno, jer opet je bolje odmah imati kontrolu nad dojenjem, nego mučiti se izmlazanjem dok oni bebe dohranjuju čak često neposredno pre nego ih nama donesu na podoj! Iz iskustva pričam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ovo je važno! Ako možete izabrati, bolje se opredelite za Baby friendly, bez obzira što je u Srbiji to traljavo sprovedeno, jer opet je bolje odmah imati kontrolu nad dojenjem, nego mučiti se izmlazanjem dok oni bebe dohranjuju čak često neposredno pre nego ih nama donesu na podoj! Iz iskustva pričam.

Svejedno je! Kod nas je Baby friendly, pa kad odnesu bebe na presvlacenje i kupanje, nahrane ih i vrate sito dijete. Mila je stalno spavala kad je vrate i nece na sisu nema pojma. Kad sam to shvatila,onda sam je drugo vece bukvalno maltretirala od 12h uvece do 5 h ujutru je bila non stop na sisi dok konacno nije povukla! I tako smo prosisale i otisle kuci nenaspavane :rolleyes:

Sva sreca na mene je po tvrdoglavosti,pa dok nije savladala nije pustila :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svejedno je! Kod nas je Baby friendly, pa kad odnesu bebe na presvlacenje i kupanje, nahrane ih i vrate sito dijete. ...

Bila sam sa sinom u novosadskom porodilištu pre osam godina... Tada i nije bilo druge varijante nego sa bebom u sobi, a on je odmah hteo da sisa čim smo se sastali dva sata nakon porođaja. Sve sam sama radila oko njega odmah u porodilištu, osim kupanja (prva dva dana), a onda sam i to sama, jer smo bili premešteni u neke odlične nove sobe sa specijalnom kadom za kupanje bebe. Laktacija se bila fenomenalno uspostavila od samog starta. Nisam skoro uopšte spavala, ali mi nije žao, vredelo je malo se pomučiti radi dojenja. Pet dana smo ostali jer je požuteo, pa su ga i sunčali... Ćerkicu sam rodila pre dva meseca u zemunskoj bolnici, a ni tu se ne može birati, - baby friendly ne postoji! Bebe su bile u svom ''bebarniku'' da to tako nazovem, a mi u svojim sobama, pa smo se kao odmarale... I ona je bila žuta, pa su je sunčali, i tako pet dana... Problema sa laktacijom je nakon toga bilo. Prvo nedovoljna produkcija mleka, što je bilo posledica njene lenjosti da sisa i moje nespretnosti da to predupredim, a što je rezultiralo njenim slabijim napredovanjem u težini prvih mesec dana, pa onda žestok mastitis, čemu je neposredno predhodio moj silan trud oko povećanja količine mleka... Sve smo to nekako pregurale, a upravo danas smo bili na kontroli. Dojenje teče uspešno, hvala Bogu, 1kg je dobila u poslednjih mesec dana.

Dakle zaključak je da je bolje odmah sebe ''ubaciti u petu brzinu'' nakon porođaja radi uspostavljanja valjane ponude i potražnje mleka, a ne odmarati se nešto, prenemagati..., jer sve nas to (dojenje, kupanje, presvlačenje), čeka kad dođemo kući, ali uz rizik od problema sa količinom mleka (preobilnom ili premalom, svejedno), pa mastitis...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je onda polu baby friendly. kod nas nema mogucnosti presvlacenja i kupanja. To rade sestre i to u odvojenom dijelu. Tako da nije ljenost u pitanju, nego nedostatak uslova. A sestre ni ne pitaju da li da dohranjuju, jer sve i jednu bebu ponude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je onda polu baby friendly. Kod nas nema mogucnosti presvlacenja i kupanja. To rade sestre i to u odvojenom dijelu. Tako da nije ljenost u pitanju, nego nedostatak uslova. A sestre ni ne pitaju da li da dohranjuju, jer sve i jednu bebu ponude.

Mislim da imamo pravo za tražimo da nam NE dohranjuju bebu, ali nam niko ne saopštava naša prava...

Oprosti ako sam zvučala kao da tebe prozivam za lenjost. To je bilo na račun onih glupih komentara kojih sam se naslušala, - da je bolje biti odvojen od bebe u porodilištu, da se majka odmori nakon porođaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da imamo pravo za tražimo da nam NE dohranjuju bebu, ali nam niko ne saopštava naša prava...

Oprosti ako sam zvučala kao da tebe prozivam za lenjost. To je bilo na račun onih glupih komentara kojih sam se naslušala, - da je bolje biti odvojen od bebe u porodilištu, da se majka odmori nakon porođaja.

E, tu si u pravu. Ja sam igrom slucaja bila cela dva dana u BF, a ostalih 5 na obicnom odeljenju jer mi je bebac bio na intenzivnoj nezi. E, tu sam se i ja naslusala gomile zena koje su pricale kako nisu htele BF da bi se odmorile, a onda sam iste te slusala kako kukaju zbog oteklina na grudima, sa temperaturama i bolovima. Mislim da je pre stvar neinformisanosti nego lenjosti.

icbmother voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kod nas ne postoji bf,mada,meni ni to nebi pomoglo jer sam kuci bila sama i nisam je dohranjivala pa sam morala da se izmuzavam,cak i sad ujutru moram,jos uvek ne uspe da isisa sve :(

ja ipak mislim da bi u porodilistima trebali da nas vise uce i na kraju i da nas one izmuzu da bi smo videle kako to izgleda,ja sam bukvalno po ceo dan to radila,ali to je smesno sta sam uspevala da izmuzem a sad uradim to za 2 min

Ali muka mi je da slusam i doktore i babice kako je majcino mleko najzdravije za bebu a kad treba da nam pomognu da to i radimo,njih nigde nema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo devojke, da dam savet za sve one koje se nadju u situaciji kao ja. Na kraju 4 meseca mi se javio problem nedostatka mleka. I evo sta sam ja sve primenila i naravno dalo je rezultat u roku od 4 dana.

JUTRO

1. Kašika malteksa

2. Šolja Hipp čaja za dojilje

3. Kašika samlevenog anisa, komorača i kima

PODNE

4. ½ litre voda

5. Kašika samlevenog anisa, komorača i kima

6. 1 casa Boze ili malo pivo Becks bezalkoholno

POSLEPODNE

7. ½ litre voda

8. Kašika samlevenog anisa, komorača i kima

9. Šolja Hipp čaja za dojilje

i na sve to kao najbitnija stavka podoj na svaka 2 sata (prinosite bebu grudima cak i ako imate samo dve kapi u grudima).

Mada mi je nutricionista rekla da je bilo dovoljno da sam ubacila sami hippov cajic (dva puta dnevno) i podoj na 2 sata. Ali... ja za svaki slucaj sve redom trpala :lol:

Evo danas je 5 dan kako koristim ovu terapiju i primenjivacu je jos dva/tri dana (za svaki slucaj ;) )

Sve vas pozdravljam i zelim vam puno mleka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sa oboje u velikim kolicinama pila bozu (ima je u slasticarama).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Glasam za BF!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imaš i moju podršku! Samo napred! Moja mačka je tek napunila godinu dana i naravno još siki sve u 16. Nemam nikakav određeni datum do kada će, dok njoj i meni bude odgovaralo. A što se tiče toga da li ona dobija nešto mojim mlekom ili ne, meni je sasvim dovoljno što joj pruža imunološku zaštitu, a ovo sam našla na RODI:

U drugoj godini dojenja (12-23 mjeseca), količina od 448 ml majčinog mlijeka donosi djetetu:

o 29% od ukupnih potreba za energijom

o 43% od ukupnih potreba za proteinima

o 36% od ukupnih potreba za kalcijem

o 75% od ukupnih potreba za vitaminom A

o 76% od ukupnih potreba za folnom kiselinom

o 94% od ukupnih potreba za vitaminom B12

o 60% od ukupnih potreba za vitaminom C

Usput čini mi se da ljudi tako zdušno napadaju majke koje doje i nakon prve godine zato što imaju utisak da su u tom slučaju oni ti koji su napravil grešku ranijim odvikavanjem od sike. Meni je takav stav veoma naporan, pa ne ulazim u rasprave nego samo kažem ja tako radim i tačka, a ako baš zapene zamolim za tišinu jer deteu voli da siki na miru :P

Bravo! Imaš moju podršku!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je bilo dovoljno da unesem bilo koju tecnost pa da nadodje mleko...takodje od crnog luka nadolazi,pa ko voli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U početku sam i ja imala problema sa mlekom (bilo ga je premalo). Hipp-ov čaj sam pila i ja, a osim njega, po savetu patronažne sestre, u ishranu sam unela velike količine žitarica. Žitarice su mi pomogle da dobijem mleko, ali i višak kilograma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Počelo je leto i velike vrućine! Na našem telu ne postoji displej na kom bi pisalo koliko smo tečnosti izgubile znojenjem, a koliko je otišlo u mleko...

Po meni je najbolja kontrola unosa tečnosti to koliko često moram da piškim.

Dakle, pijmo što više, a ako često piškimo, znači da tečnosti imamo viška, a količina potrebna za mleko i znojenje je podmirena.

Takođe, čuvajmo se čestih zabluda oko količine mleka! Ako beba ovih dana češće traži da sisa, to samo znači da je i ona znojenjem izgubila deo tečnosti i da je žedna, pa joj dajmo! Ono prvo mleko koje se stvori u dojci je upravo za žeđ, a ono koje nakon toga krene iz dubine dojke je za glad. A što više beba sisa, više se mleka stvara, to već vrapci na grani znaju, pa manjka mleka ne može da bude ni usled povećanih bebinih potreba zbog letnjih vrućina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovaj recept mi zvuči poznato :)

Pisala sam i na drugim forumima moj recept za povećanje mleka, pa evo i ovde.

1. svako jutro uzimala sam kasiku malteksa

2. 2 puta dnevno pila HIPP caj za dojilje

3. Samlela sam anis, komorac i kim i stavila u kutijicu i jela 3 puta dnevno po 1 kafenu kasicicu.

4. pila bozu

5. pila jedno malo pivo dnevno (uglavnom predvece) - cesto ne uspem ni celo da popijem, pa racunam da u proseku popijem jednu casu dnevno

6. pila sam oko 1.5l vode + oko 1l soka od jabuke bez secera

7. Svaku noc kad se probudim (sto je 3-5 puta) pila sam po casu vode

8. Pila kalcijum i magnezijum svaki dan

9. Dala bebi da sisa kad god I koliko god je htela. Dozvolila da bukvalno spava na dojci nocu. Budio se jako cesto i ja sam ga drzala uz sebe i sisao je kad je hteo nocu. Sad se trudimo naravno da to ne praktikujemo vise, nego da povratimo 1-2 budjenja nocu i sisanja.

10. UBEDILA sebe da imam dosta mleka i da ne treba da se brinem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, ljubim zlatne tvoje ruke... Pa naravno da je to tvoj recept :D Evo ja opet "kuburim" sa mlekom... Nece da jede, pa nece... Povuce dva puta pa pocne da peva... :D ali.... znam recept kada bude zelela da lucka vise B) Jos jednom, hvala Phoenix... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drago mi je da ti je prvi put pomoglo! Samo teraj dalje, bice ok!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam takodje imala tretman baby friendly programa. Porodila sam se u pola pet ujutru a beba ruckala tek u 16h. Spavala je sve vreme a po savetu sestara nisam je budila da jede. I ona se namucila da dodje na ovaj svet pa je odmarala, dusica moja mala.

Kad se probudila odmah sam je stavila na dojku i od tad, da kucnem u drvo, sve ide kako treba, bez muke i napora. Mleko je odmah krenulo. Beba je ruckala kao prava :rolleyes: U porodilistu smo bile samo 24h i pustene smo kuci. Prva 3 meseca smo ruckali na svaka 2 sata. Dala sam sve od sebe da je odmah od starta uobrocim, kako bi normalno funkcionisao njen probavni sistem. Sad jedemo na tri sata.

Juce smo napunili 7 meseci i jos uvek sikimo. Naravno uveli smo i cvrstu hranu. Imamo u toku dana 3 mlecna i 2 nemlecna obroka. Nocni podoj je ibacila sama oko treceg meseca. Vrlo retko, mozda jednom u 15 dana joj ponudim i nocu da rucka ako bas ne moze da zaspi.

Polako mi nestaje mleko ali trudicu se dokle god ga imam da i dalje dojim. Ukoliko se dogodi da nestane, planiram da uvedem formulu do prve godine jer smatram da kravlje mleko ne moze da zameni majcino ili adaptirano mleko u prvoj godini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam kupila u zdravoj hrani surutku u prahu, pomesa se 5 supenih kasika i 1 litar vode. To se popije u toku dana. Vec par dana tako radim i cini mi se da mi se kolicina mleka povecala. Inace, surutka ima dosta bzvz ukus ali sam se navikla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U toku relaktacije je svakako potrebno piti dosta tečnosti. Najbolja je voda. Ali količina mleka se neće povećati samo zbog velikog unosa tečnosti u organizam, nego će se povećati zbog stimulacije dojki da proizvode mleko, a to najbolje može da odradi sama beba, mada je poželjno da majka uz to izdaja svoje grudi (pumpicom ili ručno) nakon svakog podoja. Dakle stavljati, stavljati i samo stavljati bebu na grudi da sisa, i to što češće noću, jer su tada biohemijski procesi odgovorni za laktaciju u punom pogonu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.