Kraniostenoza

odgovora

Objavljeno

Jel imao neko problem sa zatvaranjem kostiju lobanje kod beba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel imao neko problem sa zatvaranjem kostiju lobanje kod beba?

Poštovana Seno nisam baš jasno razumela pitanje jel imate problema sa fontanelom? Koliko beba ima meseci? Ako je problem do fontanele, povećan unos AD vitamina pospešuje zarastanje a inače fontanela zarasta tek oko 2-3 godine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvini, sad sam tek videla kada sam izgooglala o čemu se radi a ovde postavljam da i drugi budu informisani

Kraniostenoza

Rast lobanje je omogućen prisustvom sutura (šav), koje razdvajaju kosti lobanje. Spajanje kostiju fibroznim tkivom počinje od 6. meseca; definitivno spajanje kosti lobanje u jednu kost se ostvaruje kasno u životu. Kraniostenoza je prerano zatvaranje kranijalnih sutura, što dovodi do različitih deformacija oblika lobanje.

Uzrok nastanka

Patogeneza je nepoznata. U većini slučajeva je pojava sporadična. Sekundarna kraniostenoza se javlja zbog slabog razvoja mozga i kod raznih metaboličkih oboljenja i sindroma.

Klinička slika

Primarne kraniostenoze su prisutne već na rođenju, rast lobanje je ograničen preko zahvaćenih sutura. Pored deformacije oblika lobanje može biti ograničen i rast mozga, što dovodi do neuroloških poremećaja.Kliničku sliku kranistenoza određuje prisustvo intrakranijalne hipertenzije, zbog onemogućavanja normalnog rasta mozga, kao i pridružene anomalije lica i orbita. U odsustvu funkcionalnih poremećaja, može da se samo razmatra estetski defekt.Sagitalna sinostoza (skafocefalija, dolihocefalija) �“ anteroposteriorni dijametar lobanje je povećan, a transverzalni smanjen. Ovo je najčešća sinostoza. Poremećaj je prisutan već na rođenju, duž suture se palpira koštani greben. Neurološki nalaz je normalan kod većine dece.Koronarna sinostoza (brahicefalija) �“ druga je po učestalosti. Glava je kraća u anteroposteriornom smeru, a proširena bočno i ima visok svod lobanje. Čeoni i potiljačni deo su zaravnjeni. Velika fontanela je pomerena unapred. Neurološki poremećaji, naročito kod nelečene dece, jesu proptoza, strabizam, zastojna papila ili atrofija optikusa. Plagiocefalija �“ unilateralna sinostoza koronarne, lambdoidne ili obe suture, dovode do asimterije lobanje.Metopična sinostoza (trigonocefalija �“ trouglasta glava) �“ čelo je zašiljeno, uže, po sredini frontalne kosti se palpira greben, razmak između očiju je manji. Lobanja ima triangularni izgled kada se posmatra odozgo. Kod većine dece defekt je kozmetički.

Oksicefalija (akrocefalija, turicefalija) �“ sve suture su prerano zatvorene, glava je uzana i visoka. Može da se javi intrakranijalna hipertenzija, sa neuorološkim poremećajima.

Dijagnoza

Pregledom se, pored diskranije, otkriva rano zatvaranje fontanela i prisustvo koštanog grebena duž sraslih sutura.

Lečenje

Terapija je isključivo hirurška. Time se omogućava normalan rast mozga, sprečava se razvoj intrakranijalne hipertenzije i oštećenje vida i sluha, koriguje se estetski deformitet.

Izvor Stetoskop

Tako da moj prethodni post zanemari potpuno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

http://www.cybermed.hr/forum/specijalizaci...acija_fontanela

Ovde sam iskopirala link za jedan hrvatski sajt gde ima puno sličnih pitanja. Odgovara jedan dr, ume da bude ponekad malo oštriji ali je veliki stručnjak. Pretraži malo sam sajt, često je odgovarao na pitanja o fontanelama, možda nadješ odgovor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.