Da li vam kasni naknada za porodiljsko/trudničko bolovanje

odgovora

Objavljeno

Pozdrav za sve.

Porodila sam se 15.1.2010. Poslednju uplatu sam primila za mesec novembar. Kasne sa uplatom samo zbog nemarnosti obracunskih radnika u firmi i socijalnom. Republicki zavod u BG-u sve papire koji stignu do njih o trudnickom-porodiljskom odobravaju i prosledjuju filijali tako da oni nemaju nista sa tim, tako su mi objasnili, da se javim u zavod u svom mestu.

Koja je samohrana neka joj je Bog u pomoci jer od drzave nema vajde!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam na porodiljskom od oktobra 2009. nazalost do sada sam dobila nadoknadu za oktobar i novembar. posto radim u privatnoj firmi koja je pred raspadom bojim se da ce to biti i sve sto cu dobiti. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam na trudničkom na teretu države od januara 2009 !!!! A porodiljsko mi teče od 01.06.2009.

Još mi ni trudničko nije isplaćeno i sada krećem sa tužbama, jer do sada sam mogla samo žalbe !

Kod mene je malo specifičnija situacija, ja imam problem sa državom,

isplatili su mi janauar i februar, i u martu mi blokiraju bolovanje, i traže pare nazad jer smatraju da mi je plata visoka i vrate me na minimalac,

naime, plata mi je 100.000 i redovno su plaćani svi doprinosi i porezi na taj iznos, i isplatili su mi dva meseca i sada traže da im vratim 160.000 nazad za navododno progrešno isplaćeno, a nisu se javili kada im je moj poslodavac plaćao doprinose !

A i ako bi im vratili novac, doprinose mom poslodavcu niko nikada neće vratiti !!!!

Kad uzimaju, plata može da bude i milion, a kada treba da oni plate, to je katastrofa !!!

Njima je godinu dana trebalo da donesu rešenje, za sve to vreme ja sam sa blizancima bez ikakvih primanja i još mi traže da vratim 160.000 !!!!!

tako da sada će ceo slučaj da ide na sud, što se mene tiče i u javnost !!!!

Ja sam ogorčena, ugrozili su mi trudnoću blizanačku, koliko sam se nervirala, zbog njih sam prestala da dojim svoje bebe, od stresa posle ličnog kontakta sa šeficom !

Ko će to da mi nadoknadi ???

Nijedna para ne može nadoknaditi taj bol koji sam zbog njih doživela i još uvek doživljavam !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Napišite nam što više informacija o tome da li vam se redovno isplaćuje zarada tokom trudničkog i porodiljskog bolovanja, kao i koliko vam kasne uplate?

Koje izgovore imaju poslodavci, sekretarijati, ministarstva...

Kakva su vaša iskustva sa poslodavcima i da li postoji razlika između privatne i državne firme?

Što više informacija nam prosledite kvalitetnije ćemo pripremiti strategiju kako da institucionalno rešimo ovaj problem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima meni je juce stigla uplata za januar i februar. Mislim da je to ok,zato sto su mi unapred rekli da ce uplate kasniti jedan mesec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je trudničko bolovanje kasnilo neka 3 meseca jer moja firma nema svoje računovodstvo, a agencija koja nam vodi knjige izgleda nije bila ovabeštena o tome koji papiri trebaju za trudničko.

Zatim, kad sam se porodila opet je trebalo brdo papira, ja sam ih dostavila na vreme.

Zapravo, prvo bolovanje je kasnilo neka 3 meseca, tad sam dobila za 2 meseca i onda je nastavljeno jednom mesečno zajedno sa isplatama ostalim zaposlenim. Jedino što sam ja čula da neke firme isplaćuju porodiljama sve zaostatke odjednom pa onda isplate idu mesec za mesec, meni nisu, ali kad sam počela da radim fino su se duplirle plate i bolovanja :rolleyes:

I da, i ja sam čekala neko famozno rešenje o bolovanju!

Sve u svemu, zadovoljna sam, nisu me ništa zakinuli, jedino što mi je krivo jer kod mog mm u firmi sve isplaćuju redovno, a njima socijalno kad refundira, znači ništa ne kasni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima.

Do sad nisam nikad bila na forumima. Samo sam ih čitala. Ovo je takva tema da nisam mogla da odolim....

Na porodiljskom odsustvu sam od 26. novembra 2009. i nisam još ni paricu videla. Ogorčena sam i ne znam kako neko može da priča o natalitetu kad nas ovako tretiraju. U ovoj državi bi trebalo mnogo toga da se promeni pa da onda možemo da pričamo o natalitetu STVARNO. Ovo je "smešno"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja radim u drzavnoj firmi i jedino sto mi je kasnilo dva meseca trudnicko i to onih 35% sto dobijamo od drzave. Inace firma mi je redovno uplacivala onih 65% a sada dobijam i platu i to prvog i petnaestog kao i svi u firmi. Moja firma cak daje i jednokratnu pomoc svim porodiljama iako ja do sada nisam znala za to. Mislim da je za trudnice i porodilje ipak najsigurnije da rade u drzavnoj firmi ili nekoj velikoj privatnoj tipa Telenor ili Delta.

Sto se tice poreza na decije stvarcice tu nam nimalo ne pomazu jer su cene paprene a drzava nista ne radi na tome da poboljsa natalitet sem praznih fraza i izjava koje stalno cujemo na tv-u. Ipak posto smo mi dugo cekali nase cedo meni to sve trenutno nije bitno, a i imamo dve plate solidne sto doprinosi tome da ipak za razliku od nekih roditelja mogu da uzivam relativno bezbrizno u roditeljstvu. Pozdrav svim buducim i sadasnjim mamama. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da se i mi priključimo debati oko love za porodiljsko, supruga je dobila naknadu sa zakašnjenjem od 6 meseci!!!

Sve je ovo veoma smešno, i čini mi se da mi tu ništa ne možemo da učinimo, bar ne na ovaj način, na forumu... Jedino rešenje je masovno okupljanje mama i tata ispred skupštine... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da se i mi priključimo debati oko love za porodiljsko, supruga je dobila naknadu sa zakašnjenjem od 6 meseci!!!

Sve je ovo veoma smešno, i čini mi se da mi tu ništa ne možemo da učinimo, bar ne na ovaj način, na forumu... Jedino rešenje je masovno okupljanje mama i tata ispred skupštine... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,mame i Buduce mame,ajde da prokomentarisem i ja ovu temu.Zaposljena sam na neodredjeno vreme u porodicnoj firmi.Samo # dana sam kasnila sa prvom uplatom poreza i doprinosa i izgubila pravo na 100% tnu nadoknadu,pa sada primam 60%.Uz silne obaveze uz klinca dok izadjem iz banke pare nestanu.A kasnjenje,to je ono najstasnije.Ovih dana bi trebala da bude isplata za januar mesec.Na tvu su javili da ce isplata poceti u utorak.Ko ce ih znati...da li Opstine dele sa tim parama sebi plate(jer njihove plate ne sme da kasne)ili je greska u drzavi...

Cekam da se spomene deciji dodatak na forumu eee,tu imam svasta da Vam saopstim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na bolovanju od 7. jula 2009. na porodiljskom od 20. novembra 2009. Zaposlena u privatnoj firmi i vlasnici se stvarno trude da sve rade po zakonu. Sve isplate stižu redovno, kad i ostalim zaposlenima. Ali smo sa prvim isplatama koje se refundiraju od drzave i grada imali problema. Naime knjigovođe, i pored dostavljenih papira i zakonskih odredbi vezanih za plate trudnica i porodilja, nisu predale papire kako treba i dve plate su mi isplatile po 65%. Za prvu sam bila u fazonu, da možda treba tako, ali će sledeća biti cela, pa kad se to nije desilo ja sam se dobrano raspitala kod dvojice knjigovođa i drugih porodilja zaposlenih što u privatnim firmama, što u bankama, što u državnim institucijama, i pobunila se sa sve pratećom papirologijom. Sledeća plata je puštena u celom iznosu, a za razliku od 35% za ta dva mesec mi je rečeno da čim bude refundirana firmi biće prebačena na moj račun.

To se još nije desilo.

Ionako se odričemo keš dela plate kad ostajemo trudne, pa pokušavaju još da nam ukinu i ono malo para koje zarađujemo. Mene je i u prvoj trudnoći zalomilo strogo ležanje više meseci, kao i u drugoj, s tim da sam u prvoj ostala bez posla čim mi se završilo porodiljsko, a sad se nadam da se to neće desiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima!

Moja beba ima 6 meseci i nedelju dana i jos dinara nisam dobila od porodiljske naknade. Iz firme prebacuju krivicu na fond, a fond na firmu. Ne mogu da se ljutim ni na firmu jer su u jako losoj finansijskoj situaciji i maksimalno su mi izasli u susret. Malo je komplikovana cela prica pa ne bih da duzim. Poenta cele price je da mi ni kao trudnice, ni kao porodilje nismo zasticene nikako. Pricaju o porastu nataliteta???!!! Kako??? Procitala sam ovde na forumu fantastican komentar >umesto da nas postede stresa posle porodjaja i da nam pomognu, ono ....>. Najcrnje je sto 90% porodilja posle godinu dana nema gde da se vrati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je tuzno, sve sto procitah do sad. Trebamo organizovati masovno okupljanje od ovoga na forumu nema nista, nazoalost! :(

Drzava "pere" ruke od nas, trudnica, porodilja....TUGA!

Da mogu otisla bi odavde....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja radim u skoli. Sa trudnickim bolovanjem nije bilo problema, ali kod nas se prima samo onih 65%. Porodila sam se 21.januara i do sada porodiljsko nisam dobila. Kako to funkcionise u skolama ne znam, ali koliko vidim bice problema.Ako je neka od vas prosvetar, molim vas da me obavestite koliko kasni porodiljsko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

JA jesam za to da se okupimo, jer od pisanja nema ništa, možemo pisati do sutra,

i to sa sve decom da im odemo tamo, pa neka toj deci objašnjavju zašto to ide kako ide !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i jedno pozitivno iskustvo. Radim u privatnoj firmi, porodila sam se u septembru 2008, tri meseca ranije otisla na trudnicko, pa porodiljsko. Svaka uplata na racun mi je stizala do zadnjeg dana u mesecu, za tekuci mesec, tj kad i uplate za sve radnike. Na posao sam se vratila posle isteka porodiljskog bolovanja (31.09.) + dodatnog meseca za negu deteta, 1.10.'09. Moja jedina obaveza je bila da im donesem izvod iz knjige rodjenih za bebu, sve ostalo je knjigovodja zavrsio, drzava im je sve refundirala sa kasnjenjem od jedan ipo mesec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Divna tema,

pitao sam se da li je nas slucaj jedinstven.Ali eto nam odgoora na ovom forumu...

Nakon 11 godina cekanja,lecenja i koje cega jos ,konacno mozemo da cekamo i rodjenje naseg prvog deteta.Da bi nam dani bili zanimljiviji,svojski su se potrudili svi...

Pod ovim svi podrazumevam,poslodavca moje supruge,obracunske radnike i na kraju administraciju socijalnih sluzbi.

Supruga je na trudnickom bolovanju od 10.SEPTEMBRA 2009.godine,i do dana danasnjeg nije dobila ni JEDAN DINAR!!!U vremenu kada se dovijamo za mnoge stvari,veoma je bitno da li imate,ili nemate jos jedno primanje u porodici.Razgovorom sa poslodavcem je dogovoreno da isplata ne bude prekidana tokom trudnickog bolovanja,cak je gospodin nudio i pomoc bilo koje vrste,samo da je zatrazimo.Nakon par dana se situcija menja,i taj isti gospodin nas pita da li nas je knjigovodja obavestio o pravima koje ima moja supruga?!Zatim knjigovodja pravda dva meseca ne predavanja doznaka socijalnom,time sto je dokumentacija nepotpuna.A za to vreme nas uverava da poslodavac izmiruje obaveze na vreme...Zatim kasnjenje u administraciji,koje odlaze ko zna koliko jos sve ovo.A i oni se pravdaju da su u Beogradu menjali koeficijente,pa nemaju naloge za nove isplate...Doduse malo kasnije smo ipak saznali,da poslodavac bas i ne isplacuje sve bas tako uredno.Ali,veze u ovoj zemlji su cudo.A cela ova situacija se moze opisati jednom recenicom-SRAMOTA ZA JEDNU PRAVNU DRZAVU!!!

Citava ova situcija pocinje u Paracinu,a kraj joj je (delimicno) u Jagodini,gde joj je stvarno kraj i kada?E to stvarno ne znamo.Preokupirani smo rodjenjem nase devojcice,a sve ovo je najmanje nasa sramota...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma kakvo resenje ok, stoji da resenje treba firma da dobije ali to ih ne koci da ti pustaju platu ja radim kao knjigovodja u priv. firmi i do skoro smo imali jednu porodilju, ako privatnik hoce da pusta platu pustace, po zakonu bi trebao i tebi da pusta kao i svim zaposlenima, a posle njemu drzava refundira...ali to je privatnik zasticen kao beli medved u nasoj Srbijici :)

Uh,uh uh ljudi ja sam privatnik i sta mi sve traze od uslova papira itd da uopste predam,i uvek mi se pojavljuje problem trebate da uplatite porez ja kazem platila ali kazu vidite ovde imate iz ne zanam ni ja koje godine dug 10000 din ja uplatim onda stigne nova tura poreza a ja nemam novca da platim jer sam za to vreme na bolovanju prestala sam da radim ali nema veze stize sve sto je za drzavu redovno. onda sam morala da zaposlim poslovodju da ispunim nesto itd itd ..ma tako u krug inace evo moja beba ima 4 meseca ja sam sve poplacala najurila se po opstinama i raznoraznim drzavnim ustanovama u sred sezone gripa sa teskom trudnocom i serklazem da prikupim sve sto zele a sada vidim da je za nas privatnike skuplja dara nego mera ..zakljucak je da nisam mogla da stavim firmu na mirovanje jer tako gubim lokal jer po zakonu ne sme radnja da ne radi ako si u zakupu drzavnog lokala odnosno pijacne uprave firma mora da radi ja sam bila sama zaposlena sada sam morala da zaposlim jos jednog coveka i da mu placam sve sto treba ja jos dinara nisam primila maltretiram se sa tom radnjom i placanjem ..jako mi je zao sto sam predavala uopste jer sada samo imam vece troskove i samo me boli glava vise...sada mi dodje da otkazem i taj bedni lokal ali ostajem bez posla i stalno se dvoumim.... Uzasno je sve to i jako sam se namaltretirala ... mogu da da kazem drzavi havala lepo ali bukvalno niste trebali..ali bez obzira na ogorcenost prema drzavi ja cu roditi i trece dete nadam se uskoro :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam vec nekolicinu puta pisala na ovu temu, ali evo opet. Od januara sam na porodiljskom a jos uvek nisam dobila ni decembarsko bolovanje. U RZZO su mi rekli i pokazali kad su pare uplacene poslodavcu, a on se pravi blesav ili lud. Odgovor jedne sluzbenice iz firme bio je da se to kao zaboravi kad se rade plate, zato sto su pretrpane. Bas me zanima da li bi sebi zaboravila da uplati.

Ako hocete da se zalite, isetace Vas od kancelarije do kancelarije, tako da na kraju nista nedobijete, sem moguci otkaz kad se vratite u firmu, a izgubili ste i vreme i zivce.

I naravno privatnim poslodavcima niko nista ne moze, mogu da rade sta hoce, i nikome ne odgovaraju za svoja dela. Iscrpljuju Vas maksimalno i nikad nisu zadovoljni. Moje radno vreme je od 8 do 17, a prijavljena sam na 8 sati rada, i u zakonu lepo stoji da radno vreme traje 8 sati sa pauzom od 30 min, ali nikom nista oni su beli medvedi, a ako trazite povecanje plate, :))))))

Bolje je raditi u drzavnim firmama, znate kolika Vam je plata, kad je, koliko sati radite, znate za preznike, odmore i vikende, i ako nekad kasni plata, znate da cete je kad tad dobiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila na porodiljskom bolovanju od novembra 2008. do novembra 2009, a potom sam koristila godisnji odmor pa otisla na drugo porodiljsko od decembra 2009. Radim u drzavnoj firmi. Plate redovno stizu, ali u januaru 2010. mi jave da su me stavili na spisak viska zaposlenih!!!! Toliko o natalitetu! Kazu mi, pa imas celu godinu, a otpusticemo te kad se vratis. To je bas korektno, nemam reci... Sa dve bebe, muzem koji je nezaposlen i stambenim kreditom, drzavna firma proglasi porodilju kao tehnoloski visak!!! Gde mi zivimo???!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je tuzno, sve sto procitah do sad. Trebamo organizovati masovno okupljanje od ovoga na forumu nema nista, nazoalost! :(

Drzava "pere" ruke od nas, trudnica, porodilja....TUGA!

Da mogu otisla bi odavde....

u potpunosti se slazem sa tobom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila na porodiljskom bolovanju od novembra 2008. do novembra 2009, a potom sam koristila godisnji odmor pa otisla na drugo porodiljsko od decembra 2009. Radim u drzavnoj firmi. Plate redovno stizu, ali u januaru 2010. mi jave da su me stavili na spisak viska zaposlenih!!!! Toliko o natalitetu! Kazu mi, pa imas celu godinu, a otpusticemo te kad se vratis. To je bas korektno, nemam reci... Sa dve bebe, muzem koji je nezaposlen i stambenim kreditom, drzavna firma proglasi porodilju kao tehnoloski visak!!! Gde mi zivimo???!!!

Cesto se pitam gde mi to zivimo i kakvi smo mi to ljudi... :( :( :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila na porodiljskom bolovanju od novembra 2008. do novembra 2009, a potom sam koristila godisnji odmor pa otisla na drugo porodiljsko od decembra 2009. Radim u drzavnoj firmi. Plate redovno stizu, ali u januaru 2010. mi jave da su me stavili na spisak viska zaposlenih!!!! Toliko o natalitetu! Kazu mi, pa imas celu godinu, a otpusticemo te kad se vratis. To je bas korektno, nemam reci... Sa dve bebe, muzem koji je nezaposlen i stambenim kreditom, drzavna firma proglasi porodilju kao tehnoloski visak!!! Gde mi zivimo???!!!

Zivimo u zemlji Srbiji, gde svako radi sta hoce, zakon ne funkcionise i mali ljudi ispastaju. Mi mozemo samo da se jadamo jedni drugima i tako u nedogled. Stvarno je sve ovo tuzno a resenja izgleda nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam vlasnik privatne firme, i uplate dobijam od socijalnog na racun firme. Porodila sam se u avgustu. Prva tri meseca nisam dobila nista, a onda su mi isplatili odjednom sve zaostale uplate i evo kasnije dobijam redovno za svaki mesec platu. Osim onog pocetnog zakasnjenja nemam primedbi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.