Da li vam kasni naknada za porodiljsko/trudničko bolovanje

odgovora

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dana 26.10.2009. sam otisla na porodiljsko bolovanje.

Porodila sam se 04.12.2009.Papiri u firmu predati 20 decembra jer smo ostali u bolnici duze,a knjigovodja predala u socijalno tek krajem januara.

Poslodavac se odlucio da me isplacuje tek kad dobijem resenje da imam pravo na porodiljsko jer ga je tako posavetovala knjigovodja.

Resenje sam dobila 16.03.2010. i do sada mi duguje 4.5 plate.Razgovarala sam sa poslodavcem i njemu je sada puno da me isplati,pa da ceka refndaciju i on ce me isplatiti kad bude mogao sto znaci da ce odugovlaciti koliko bude mogao.

Mene zanima na koji nacin i kada najranije ja mogu da trazim svoje plate i od koga da trazim tj. kome da se obratim.Ja sam zvala Upravu za majku i dete,ali oni se cude zasto nece da me isplati kad mu oni refundiraju,ali boli njega uvo za mene sto ja nemam ni sta da jedem,a kamoli da nesto priustim detetu.

Molim vas recite mi koliko vremena treba da prodje od dobijanja resenja,a da nista ne dobijem ,pa kome da se obratim...inspekciji rada,sudu...kome?

Isplata bolovanja nema nikakve veze sa dobijanjem Rešenja koje ti spominje tvoj poslodavac. Država je sigurno do sada refundirala sve tvoje plate. Imaš potpuno pravo da ga tužis, jer on očigledno koristi TVOJ novac za neke svoje potrebe !!!

Sramota.

Samo šarlatanske firme ne isplaćuju bolovanja na vreme, ozbiljnim firmama to ne sme da se dogodi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovane mame mozemo mi jedna drugoj da se zalimo koliko zelimo i hocemo ALI PROBLEM OSTAJE!Kao sto sam navela meni je plata redovna ali umanjena,sa druge strane porodiljama plata tece normalno bez bilo kakvih promena ista prica i sa buducim mamama.GDE STA KOCI I KO DAJE SVOJ PARAF ZA ISPLATU PLATA NEZNAM.JA planiram jos jednu bebu na jesen kako bi bila sto duze sa svojom curicom.PROBLEMI NA KOJU GOD STRANU DA POGLEDATE.Moja kuma je takode na porodiljskom i zvala je i kancelariju gradonacelnika i mnogo je meseci proslo odgovora i dalje nema a porodiljsko nam se zavrsava sa ovim mesecom.

Svi od toga okrecu glavu. Ne znam da li bi vredelo da se obratimo BGcentru za ljudska prava ili tako nekoj instituciji koja bi mogla vise da utice po pitanju nasih problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam na trudnickom bolovanju od 18.11.2009.

Tek pre neki dan sam primila konacno celu platu za decembar i 65% za januar!!!!

Naravno nije sve odjednom uplaceno.

Znaci sad cekam 35% za januar,pa celu za februar,mart,evo ga i april...

Katastrofa!

U firmi su mi rekli da cim predjem na porodiljsko,platu dobijam kad i svi zaposleni.

Znaci,samo ovo trudnicko zeza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Породиљско ми од почетка касни једно 3 месеца. Фирма редовно уплаћује доприносе, значи није застој код њих него у државном буџету. Толико о подршци рађања у Србији.

Значи кад чујем приче о помоћи трудницама и породиљама, дигне ми се коса. Што нико не потегне да се укине пдв на дечију опрему?

Ma meni kao firma isplaćuje 100%, ali kad stigne na račun, to bude 65%. I proveravala sam u socijalnom da li su dostavili moje doznake od komisije, pošto sam na održavanju trudnoće, kažu da još nisu, a treba još od novembra. Još su mi u socijalnom rekli da slučaj ne zastareva do 3 god tako da...lipši magarče dok trava ne narasti...pa možda ni tad neću od grada dobiti još 35%. U firmi se prave ludi kao da neznaju da ne primam 100% još me kritikuju zašto socijalno zove da ih proveravam.

I kome da se obratim?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Napišite nam što više informacija o tome da li vam se redovno isplaćuje zarada tokom trudničkog i porodiljskog bolovanja, kao i koliko vam kasne uplate?

Koje izgovore imaju poslodavci, sekretarijati, ministarstva...

Kakva su vaša iskustva sa poslodavcima i da li postoji razlika između privatne i državne firme?

Što više informacija nam prosledite kvalitetnije ćemo pripremiti strategiju kako da institucionalno rešimo ovaj problem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Породиљско ми од почетка касни једно 3 месеца. Фирма редовно уплаћује доприносе, значи није застој код њих него у државном буџету. Толико о подршци рађања у Србији.

Значи кад чујем приче о помоћи трудницама и породиљама, дигне ми се коса. Што нико не потегне да се укине пдв на дечију опрему?

I kada bi ukinuli PDV na opremu za bebe alavi trgovci bi tu razliku stavili u vlastiti dzep. Nije realno ocekivati nikakvo pojeftinjenje decje garderobe i opreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pitam se pitam...

koliko nas ima jos... <_< <_< <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dana 26.10.2009. sam otisla na porodiljsko bolovanje.

Porodila sam se 04.12.2009.Papiri u firmu predati 20 decembra jer smo ostali u bolnici duze,a knjigovodja predala u socijalno tek krajem januara.

Poslodavac se odlucio da me isplacuje tek kad dobijem resenje da imam pravo na porodiljsko jer ga je tako posavetovala knjigovodja.

Resenje sam dobila 16.03.2010. i do sada mi duguje 4.5 plate.Razgovarala sam sa poslodavcem i njemu je sada puno da me isplati,pa da ceka refndaciju i on ce me isplatiti kad bude mogao sto znaci da ce odugovlaciti koliko bude mogao.

Mene zanima na koji nacin i kada najranije ja mogu da trazim svoje plate i od koga da trazim tj. kome da se obratim.Ja sam zvala Upravu za majku i dete,ali oni se cude zasto nece da me isplati kad mu oni refundiraju,ali boli njega uvo za mene sto ja nemam ni sta da jedem,a kamoli da nesto priustim detetu.

Molim vas recite mi koliko vremena treba da prodje od dobijanja resenja,a da nista ne dobijem ,pa kome da se obratim...inspekciji rada,sudu...kome?

E draga moja i ja takodje imam taj problem i ne znam sta da radim.Mislim da ne vredi ni tuziti ili vec tako nesto,bas imam vremena pored bebe jos i da idem po sudovima.Mislim da nam ne preostaje nista drugo nego da cekamo.Meni moja knjigovodj neki dan rece da se resenje mora sacekati zato sto ce u njemu pisati kolika ce mi uplacivati tj.da li ce biti minimalac ili nesto vise i kao zbog toga nemogu uplacivati dok ne stigne to sugavo resenje.E ovo je strasno,svaki komentari su suvisni a nemozes da ne komentarises i dase ne nerviras :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E draga moja i ja takodje imam taj problem i ne znam sta da radim.Mislim da ne vredi ni tuziti ili vec tako nesto,bas imam vremena pored bebe jos i da idem po sudovima.Mislim da nam ne preostaje nista drugo nego da cekamo.Meni moja knjigovodj neki dan rece da se resenje mora sacekati zato sto ce u njemu pisati kolika ce mi uplacivati tj.da li ce biti minimalac ili nesto vise i kao zbog toga nemogu uplacivati dok ne stigne to sugavo resenje.E ovo je strasno,svaki komentari su suvisni a nemozes da ne komentarises i dase ne nerviras :angry:

to je cista laz da na osnovu resenja se tebi utvrdjuje plata...

ja sam knjigovodja i upucena sam u tu pricu, po novom porodiljska plata ti je prosek zadnjih 12 meseci pre otvaranja bolovanja (pre trudnickog ili porodiljskog bolovanja)

eto toliko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pitam se pitam...

koliko nas ima jos... <_< <_< <_<

I ja sam na trudničkom od 02.02.20010. a pošto vidim da se dosta razumeš u ovu problematiku, interesuje me nešto što sam načula. Plaća me moja firma i primila sam prvu trudničku platu 65%, a da li bi možda trebalo da mi uplate celu pa svaka sledeća da bude 65%?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se 23. juna, a porodiljsko je pocelo 19. maja. Medjutim ja jos uvek nisam primila ni jednu jedinu platu.

Uredno sam (privatnoj) firmi podnosila sve doznake, posto sam bila na odrzavanju trudnoce dva meseca, i ocekivala uplatu da bih par dana pre porodjaja saznala da nista od papira nije ni podneto jer mi nisu redovno uplacivani doprinosi! A sredstava nema na racunu. Znajuci to, zaista sam pokusavala na fer nacine da postignemo neki dogovor, sama sam isla i u Nemanjinu u PIO, i u Inspektorat za rad, cak je i inspektor dva puta bio u firmi, pa nista.

U medjuvremenu racun bude blokiran, i ja sam u Tirsovoj saznala da ce mi oni uplatiti ako im dostavim

*dokaz o blokadi racuna (koji se dobija od prinudne naplate Narodne banke u Kragujevcu),

*resenje o prodiljskom

*nz1 obrazac (koji jos uvek nemam jer moram da jurim knjigovodju).

Pa i kad sve to prikupim, ko zna kad ce mi sve to biti uplaceno?

Uskoro bi trebalo ponovo da pocnem da radim, i sta sad?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam na trudničkom od 02.02.20010. a pošto vidim da se dosta razumeš u ovu problematiku, interesuje me nešto što sam načula. Plaća me moja firma i primila sam prvu trudničku platu 65%, a da li bi možda trebalo da mi uplate celu pa svaka sledeća da bude 65%?

Dok si na trudnickom firma placa 65%, a grad Beograd 35, a na porodiljskom 100%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam na trudničkom od 02.02.20010. a pošto vidim da se dosta razumeš u ovu problematiku, interesuje me nešto što sam načula. Plaća me moja firma i primila sam prvu trudničku platu 65%, a da li bi možda trebalo da mi uplate celu pa svaka sledeća da bude 65%?

Bolovanje do 30 dana je na teret poslodavca, a poslodavac odlucuje da li ce ti uplatiti 100% ili 65%, malo je tih poslodavaca koji ce ti dok si na bolovanju pustiti celu platu.

Gad Beograd posle 31-og dana trudnickog bolovanja ti daje nadoknadu od 35%, sto znaci da je to tvoja full plata.

Porodiljsko bolovanje po zakonu moras otvoriti 28 dana pre porodjaja i porodiljsko bolovanje + nega deteta koji traju godinu dana ti se isplacuju 100%, ali po novom zakonu da bi se doslo do porodiljske plate uzima se prosek tvojih plata za zadnjih 12 meseci pre no sto si otvorila trudnicko ili porodiljsko bolovanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bolovanje do 30 dana je na teret poslodavca, a poslodavac odlucuje da li ce ti uplatiti 100% ili 65%, malo je tih poslodavaca koji ce ti dok si na bolovanju pustiti celu platu.

Gad Beograd posle 31-og dana trudnickog bolovanja ti daje nadoknadu od 35%, sto znaci da je to tvoja full plata.

Porodiljsko bolovanje po zakonu moras otvoriti 28 dana pre porodjaja i porodiljsko bolovanje + nega deteta koji traju godinu dana ti se isplacuju 100%, ali po novom zakonu da bi se doslo do porodiljske plate uzima se prosek tvojih plata za zadnjih 12 meseci pre no sto si otvorila trudnicko ili porodiljsko bolovanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam na trudnickom bolovanju od 18.11.2009.

Tek pre neki dan sam primila konacno celu platu za decembar i 65% za januar!!!!

Naravno nije sve odjednom uplaceno.

Znaci sad cekam 35% za januar,pa celu za februar,mart,evo ga i april...

Katastrofa!

U firmi su mi rekli da cim predjem na porodiljsko,platu dobijam kad i svi zaposleni.

Znaci,samo ovo trudnicko zeza...

Nema sta tebe trudnicko da zeza, tebi to poslodavac placa kao i svima ostale plate sto lezu na vreme, pa cak i ovih 35% moze da kasni maksimum 2 meseca, ali tvoj poslodavac je duzan tebi da isplacuje platu (koju ce mu kasnije fond vratiti) isto kada i svim zaposlenima.

Jer poslodavci cekaju refundaciju npr za januar pa ti tek posle puste februar, sto nije ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema sta tebe trudnicko da zeza, tebi to poslodavac placa kao i svima ostale plate sto lezu na vreme, pa cak i ovih 35% moze da kasni maksimum 2 meseca, ali tvoj poslodavac je duzan tebi da isplacuje platu (koju ce mu kasnije fond vratiti) isto kada i svim zaposlenima.

Jer poslodavci cekaju refundaciju npr za januar pa ti tek posle puste februar, sto nije ok.

Ja radim u velikoj firmi i prvi mesec koji ide na teret poslodavca uplaceno mi je 65% kad i ostalim radnicima. Od momenta kad sam otvorila trudnicko ja sam prepustena RZZO - u i gradu. Sto znaci da mi uplate kasne oko dva meseca. Bilo bi lepo kad bi poslodavci refundirali od drzave a nama uplacivali kad i ostalim radnicima, ali to nije slucaj.

Ne znam kako je kod mene u firmi reseno oko porodiljskog. To cekam da vidim jer sam se i oko trudnickog mnogo nervirala dok nisam dobila prave informacije kako se obracunava. Naime, ne uzima se moja neto plata koju sam primala dok sam radila vec se racuna satnica pa pomnozena sa brojem dana. Tako da to uglavnom ispadne manje nego sto mi je bila plata. Znaci, nije 100%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bolovanje do 30 dana je na teret poslodavca, a poslodavac odlucuje da li ce ti uplatiti 100% ili 65%, malo je tih poslodavaca koji ce ti dok si na bolovanju pustiti celu platu.

Gad Beograd posle 31-og dana trudnickog bolovanja ti daje nadoknadu od 35%, sto znaci da je to tvoja full plata.

Porodiljsko bolovanje po zakonu moras otvoriti 28 dana pre porodjaja i porodiljsko bolovanje + nega deteta koji traju godinu dana ti se isplacuju 100%, ali po novom zakonu da bi se doslo do porodiljske plate uzima se prosek tvojih plata za zadnjih 12 meseci pre no sto si otvorila trudnicko ili porodiljsko bolovanje.

Hvala, u svakom slučaju! Ja ne spadam u tih +35%, nažalost :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja radim u velikoj firmi i prvi mesec koji ide na teret poslodavca uplaceno mi je 65% kad i ostalim radnicima. Od momenta kad sam otvorila trudnicko ja sam prepustena RZZO - u i gradu. Sto znaci da mi uplate kasne oko dva meseca. Bilo bi lepo kad bi poslodavci refundirali od drzave a nama uplacivali kad i ostalim radnicima, ali to nije slucaj.

Ne znam kako je kod mene u firmi reseno oko porodiljskog. To cekam da vidim jer sam se i oko trudnickog mnogo nervirala dok nisam dobila prave informacije kako se obracunava. Naime, ne uzima se moja neto plata koju sam primala dok sam radila vec se racuna satnica pa pomnozena sa brojem dana. Tako da to uglavnom ispadne manje nego sto mi je bila plata. Znaci, nije 100%.

Svaki mesec ima odredjeni fond casova sto se obracuna plata tice.

Dok si radila verovatno ti je plata bila npr. 30.000 i za 176 sati rada kao i za 184 sati rada.

Najispravnije jeste da postoji razlika u plati za 176sati i 184 sati.ali ne mogu to biti neke ogromne razlike ako ti je plata prosecna, a ako nije onda se te razlike osete.

Ali vecina to ne radi i vecina se drzi plate tj. iznosa koji se dogovorila sa poslodavcem, bitno je da se ne ide ispod minimalca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da kasni :angry: . Nisam dobila dinara od januara tj. decembarskog trudnickog bolovanja,da bi mi tek 01.04. isplatili porodiljsko za februar a trudnicko za januar nisu i ne znaju kada ce biti. Kada pitam kada ce isplata biti kazu mozda danas,mozda sutra,mozda za mesec dana. Pri tom da napomenem da radim u drzavnoj zdravstvenoj ustanovi. Moja drugarica koja radi u privatnoj zdravstvenoj ustanovi dobija svaki mesec redovno isplatu,pa me zanima u cemu je razlika izmedju nas. Sramota za sve,a znaju da traze povecanje nataliteta. Samo neznam sa cim dete da hranim,da zivi od vazduha a o opremi i odeci da ne govorim. Kada izracunam koliko mesecno dajem za mleko i pelene,ne uspem da pokrijem ostale troskove

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bolovanje do 30 dana je na teret poslodavca, a poslodavac odlucuje da li ce ti uplatiti 100% ili 65%, malo je tih poslodavaca koji ce ti dok si na bolovanju pustiti celu platu.

Gad Beograd posle 31-og dana trudnickog bolovanja ti daje nadoknadu od 35%, sto znaci da je to tvoja full plata.

Porodiljsko bolovanje po zakonu moras otvoriti 28 dana pre porodjaja i porodiljsko bolovanje + nega deteta koji traju godinu dana ti se isplacuju 100%, ali po novom zakonu da bi se doslo do porodiljske plate uzima se prosek tvojih plata za zadnjih 12 meseci pre no sto si otvorila trudnicko ili porodiljsko bolovanje.

Cekaj,sad mi nista nije jasno-pise da se porodiljsko placa u iznosu od 12 prosecnih plata koje si primila od kada si otvorila porodiljsko bolovanje,jel tako?Ako sad otvorim trudnicko,a u julu porodiljsko,da li mi u prosek ulaze plate od juna 2009 do jula 2010.ili plate od jula do jula(od kada i pocinje porodiljsko)?Hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cekaj,sad mi nista nije jasno-pise da se porodiljsko placa u iznosu od 12 prosecnih plata koje si primila od kada si otvorila porodiljsko bolovanje,jel tako?

Ako sad otvorim trudnicko,

a u julu porodiljsko,da li mi u prosek ulaze plate od juna 2009 do jula 2010.ili plate od jula do jula(od kada i pocinje porodiljsko)?Hvala unapred

Porodiljska plata ti je prosek plata pre otvaranja trudnickog bolovanja.

Npr: trudnicko si otvorila u aprilu, i traje ti do kraja juna.

Porodiljsko otvaras 1. jula 2010.

Prosek za porodiljsko su ti plate od aprila 2009 - april 2010.god.

To je cisto zbog zloupotrebe ona tri meseca sto su trudnice i poslodavci stimali, pa su uplacivali plate i po 1.000 eur-a, tako da su trudnice tj. porodilje poprilicno dobro prolazile.

A sada je za trudnicko prosek zadnje 3 plate pre otvaranja bolovanja.

A za porodiljsko prosek zadnjih godinu dana pre otvaranja trudnickog.Jer tada drzava placa 100% pa da ih ne bi ostetili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam sta da napisem na ovu temu a da ne zvuci ocajno.Ja sam na porodiljskom bolovanju 11 meseci, jos uvek nisam dobila ni dinara.Naravno radim u privatnoj firmi koja uvek ima isti odgovor a to je da nemaju para.Bila sam i u inspekciji,oni me slali u tirsovu tamo mi rekose da je to izmedju mene i poslodavca.Ako neko ima neki predlog kome jos mogu da se obartim znacilo bi mi.

Pisala sam i Djilasu ali cisto sumnjam da ce biti nesto od toga

Pozdrav svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodiljska plata ti je prosek plata pre otvaranja trudnickog bolovanja.

Npr: trudnicko si otvorila u aprilu, i traje ti do kraja juna.

Porodiljsko otvaras 1. jula 2010.

Prosek za porodiljsko su ti plate od aprila 2009 - april 2010.god.

To je cisto zbog zloupotrebe ona tri meseca sto su trudnice i poslodavci stimali, pa su uplacivali plate i po 1.000 eur-a, tako da su trudnice tj. porodilje poprilicno dobro prolazile.

A sada je za trudnicko prosek zadnje 3 plate pre otvaranja bolovanja.

A za porodiljsko prosek zadnjih godinu dana pre otvaranja trudnickog.Jer tada drzava placa 100% pa da ih ne bi ostetili.

Ja vise ne znam sta da radim,moja knjigovodja-inace,totalno ogranicena baba,tvrdi da je porodiljsko 12 plata pre nego sto ga otvorim....znaci i ono sto bih primala na trudnickom ulazi u prsek.Ja sam trenutno prijavljena na 45.000.ali mi od maja menjaju ugovor,prijavljuju nas na 17.000.a ona suma do 45.000.ce biti prikazana kao stimulacija,zato bih ja sad na bolovanje,pa da mi taj minimalac ne ulazi u prosek porodiljskog.Vise ne znam kome za savet da se obratim..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaki mesec ima odredjeni fond casova sto se obracuna plata tice.

Dok si radila verovatno ti je plata bila npr. 30.000 i za 176 sati rada kao i za 184 sati rada.

Najispravnije jeste da postoji razlika u plati za 176sati i 184 sati.ali ne mogu to biti neke ogromne razlike ako ti je plata prosecna, a ako nije onda se te razlike osete.

Ali vecina to ne radi i vecina se drzi plate tj. iznosa koji se dogovorila sa poslodavcem, bitno je da se ne ide ispod minimalca.

A ni ovo nemam pojma sta je,kao da sam pala s marsa.........zar se ne racuna moja neto plata umanjena za regres i topli obrok?Koju to cenu sata uzimaju?Cena mog sata je 188.3 dinara po ugovoru i koliko sati odradim,toliko zaradim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.