Da li vam kasni naknada za porodiljsko/trudničko bolovanje

odgovora

Objavljeno

šta da kažem sem da radim u zdravstvu,privatna praxa,i da postoji vrlo jasna podela u plaćanju između dr i ms.dr dobijaju 100 % trudničko što mu dođe 65 od firme + 35 od države koje u stvari isplaćuje direktor odmah a kasnije njemu ležu te pare dok ms dobijaji celih 65 od firme a onih 35 od države kad legne.a to traje i preko pet meseci....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam jesam li vas dobro razumela, ali informacije koje ja imam su drugačije. Zaposlena sam kod svog supruga, na trudničkom sam od februara, a od jula na porodiljskom. Poslodavac ima obavezu prema radniku samo za prvi mesec bolovanja, i to samo 65%. Kasnije save plaća država i poslodavac nije u obavezi da isplati naknadu pre nego što dobije novac od iste. Poslodavac otvara namenski podračun i na taj račun dolazi ono što država uplaćuje. Za trudnice koje su bile zaposlene manje od 6 meseci zarada iznosi 65%, a za one koje su radile 6 meseci i duže 100%, tako da ja imam 100% zarade. Poslednja naknada koju sam dobila bila je za april.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam bila na porodiljskom evo skoro godinu dana od tada, radim u skoli, racunovodstvo je duzno da resenje o radnom odnosu, resenje o visini primanja u proteklom periodu, doznake i jednu tabelu(obrazac) preda ustanovi za deciju zastitu, i obicno ta prva isplata kasni mesec - dva dana, za svaku sledecu racunovodstvo je duzno da do 10. u mesecu(tako je kod nas) opet tu tabelu sa neto i bruto obracunom za taj mesec preda u deciju zastitu, ako ne preda isplata kasni, meni se desilo da mi je sefica racunovodstva bila na bolovanju pa nije predala do 10. 07 za jul, pa sam u septembru primila za jul i avgust zajedno, skola je meni isplacivala kada je drzava uplacivala njima na racun, i dobijala sam celu platu jer toliko mi je pisalo u resenju. e a moja komsinica koja je sada na porodiljslom radila kod privatnika koji nije uplacivao doprinose pa je morala da ceka da joj to odrade pa da predaju dokumenta, tako da zena od decembra do pre par dana nije primila nista, sada je tek primila trudnicko odjednom za 4 meseca(65%) a sada tek treba da primi porodiljsko od aprila i to ce da bude isto odjednom , a paradoks je da ce zena da prima vecu platu na porodiljskom nego sto joj gazdarica placa.....tako da drzava sve uplacuje i svako treba da prima platu kao da radi. Barem je tako kod nas u Krusevcu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma bilo je tako ranije, a u međuvremenu su menjali zakon, pa osoba koja radi manje od 6 meseci, ima samo 65% naknade. Znam to sigurno, baš sam proveravala. I upravo zbog toga nisam otvorila trudničko od decembra, nego tek od februara, i ako sam imala rizičnu trudnoću.

A što se poslodavaca tiče, ne znam kako im polazi za rukom da ne plaćaju redovno doprinose. Mm baš vodi računa da ne zakasni ni dan, jer koliko sam ga ja razumela, prilično su oštre kazne za za to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema pravila, ja sam zaposlena u državnoj firmi, tačnije u zavodu za decu i na trudničkom sam tri meseca i još mi ništa nisu uplatili, ni poslodavac ni država. koliko sam upoynata prvih mesec dana plaća poslodavac a ostalo država. Zanima me od kad se prelazi na državu u vezi plaćanja, da li od datuma kad sam prvi put bila na komisiji i kad sam predala doznake poslodavcu? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I još me interesuje da li posle opet kasni dva meseca sa uplatom kad otvorim porodiljsko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I još me interesuje da li posle opet kasni dva meseca sa uplatom kad otvorim porodiljsko?

Za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta treba da dobijas platu kad i svi ostali zaposleni. Sluzba decije zastite refundira sredstva na racun poslodavca tek nakon sto on isplati zarade i uplati poreze i doprinose. Znaci, poslodavac je jedini od koga ce zavisiti da li ces dobijati platu na vreme. Ako on ne uplati sve na vreme, onda ce i refundacija kasniti.

Uglavnom sve majke misle da je drzava ta koja neispostuje svoje obaveze, a to nije tako. Refundacija se radi iskljucivo na racun poslodavca, a ne na racun porodilje, bas iz tog razloga sto on isplati platu pa drzava njemu vraca sredstva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema pravila, ja sam zaposlena u državnoj firmi, tačnije u zavodu za decu i na trudničkom sam tri meseca i još mi ništa nisu uplatili, ni poslodavac ni država. koliko sam upoynata prvih mesec dana plaća poslodavac a ostalo država. Zanima me od kad se prelazi na državu u vezi plaćanja, da li od datuma kad sam prvi put bila na komisiji i kad sam predala doznake poslodavcu? :unsure:

Tvoja plata prelazi na teret drzave od trenutka kad otvoris lekarsku doznaku (28-45 dana pred porodjaj) pa do isteka 365 dana ili prestanka radnog odnosa na odredjeno vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

na trudnickom sam od juna i nista nisam primila a knjigovodja firme soccer doo kaze jedino " kad socijalno uplati tad ces dobiti" pa vas molim da mi pomognete da proverim dal je socijalno uplatilo jer od vazduha ne moze da se zivi.moja adresa je winieana@live.co.uk. hvala vam puno . ana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaposlena sam u drzavnoj skoli, porodjajno odsustvo sam otpocela 04.06.2010, pre toga sam bila i mesec dana na trudnickom bolovanju, a porodila sam se 16.06. Prosla su tri meseca a da ja nisam dobila nikakvu vrstu naknade/ isplate sto me je poprilicno ogorcilo, isfrustriralo i bacilo u beznadje. Ja i moja porodica se nismo pripremili za ovakav epilog i sada umesto da se posvetimo potpunom uzivanju i radovanju mi razmisljamo na koji nacin da zakrpimo "finansijske rupe" i obezbedimo egzistenciju dostojnu coveka.

Pre tri godine nakon prvog porodjaja nisam imala ovakvu situaciju, naknada je isla mesec za mesec, a sad ispade da treba da se dokazuje da se dete rodilo (jos nisu umrezeni), da se dostavi prosecan dohodak za protekle periode i itd., pa dok se ne utvrdi cinjenicno stanje i dok ne prodje zalbeni rok, prodjose tri meseca. Drzava uveliko obrce mojih zasluzenih i pravom datih 1200 evra, dakle, nekako ispada, da drzava uzima kredit od trudnica i novopecenih majki! Koga li je briga da i mi imamo neke obaveze i kredite koje treba izmirivati, naravno u roku?

Gde je tu Zakon o porodici, politika podsticanja nataliteta i briga za porodicu? Roditeljski dodatak ce verovatno posluziti da se vrate kamate na uzete zajmove ...

Znam par mojih koleginica koje su u jos goroj situaciji a verujem da nas ima puuuno, te zato molim Udruzenje BEBAC da ozbiljno razmotri odredjene akcije, pritiske i tome slicno na nadlezne institucije. Svakako da bi bilo od koristi da se postave odredjena uputstva "za postupanje" u ovakvim situacijama kako bi majke i porodice zastitile i ostvarile svoja prava.

Ovakav odnos prema buducim i sadasnjim majkama je duboko neetican, nemoralan i nepravedan. Pokusajmo da sprecimo da se ova nasa golgota ne dogadja drugim divnim porodicama, ako nikako drugacije, bar tako sto cemo nesto reci na ovu temu. Za pocetak ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaposlena sam u drzavnoj skoli, porodjajno odsustvo sam otpocela 04.06.2010, pre toga sam bila i mesec dana na trudnickom bolovanju, a porodila sam se 16.06. Prosla su tri meseca a da ja nisam dobila nikakvu vrstu naknade/ isplate sto me je poprilicno ogorcilo, isfrustriralo i bacilo u beznadje. Ja i moja porodica se nismo pripremili za ovakav epilog i sada umesto da se posvetimo potpunom uzivanju i radovanju mi razmisljamo na koji nacin da zakrpimo "finansijske rupe" i obezbedimo egzistenciju dostojnu coveka.

Pre tri godine nakon prvog porodjaja nisam imala ovakvu situaciju, naknada je isla mesec za mesec, a sad ispade da treba da se dokazuje da se dete rodilo (jos nisu umrezeni), da se dostavi prosecan dohodak za protekle periode i itd., pa dok se ne utvrdi cinjenicno stanje i dok ne prodje zalbeni rok, prodjose tri meseca. Drzava uveliko obrce mojih zasluzenih i pravom datih 1200 evra, dakle, nekako ispada, da drzava uzima kredit od trudnica i novopecenih majki! Koga li je briga da i mi imamo neke obaveze i kredite koje treba izmirivati, naravno u roku?

Gde je tu Zakon o porodici, politika podsticanja nataliteta i briga za porodicu? Roditeljski dodatak ce verovatno posluziti da se vrate kamate na uzete zajmove ...

Znam par mojih koleginica koje su u jos goroj situaciji a verujem da nas ima puuuno, te zato molim Udruzenje BEBAC da ozbiljno razmotri odredjene akcije, pritiske i tome slicno na nadlezne institucije. Svakako da bi bilo od koristi da se postave odredjena uputstva "za postupanje" u ovakvim situacijama kako bi majke i porodice zastitile i ostvarile svoja prava.

Ovakav odnos prema buducim i sadasnjim majkama je duboko neetican, nemoralan i nepravedan. Pokusajmo da sprecimo da se ova nasa golgota ne dogadja drugim divnim porodicama, ako nikako drugacije, bar tako sto cemo nesto reci na ovu temu. Za pocetak ...

potuno podrzavam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dajem podrsku... U potpunosti...

Nisam osetila te probleme jer, hvala bogu, nadjem nacin da zaradim i na crno ^_^ ali zar je to cilj trudnickog i porodiljskog :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpuno podržavam.

Nemam problema sa naknadom za porodiljsko jer primam uplate istog dana kada i ostali zaposleni u firmi dobijaju platu. Dok sam bila na trudničkom dva meseca sam bila bez dinara iako firma pušta pare ne čekajući socijalno, ali ipak moraju da sačekaju da im ovi vrate neka dokumenta. Kako god... Od skupštine grada sam 35% za mart dobila u avgustu... Vidim da sam ja još i dobro prošla.

Molim vas za komentar na temu iznosa naknade za porodiljsko. Prosek za 12 meseci pre odlaska na bolovanje, osnovna zarada bez dodataka bla bla... Vidim na svojim platnim listićima da poslodavac na sve dodatke (regres, bonus, prekovremeni sati, pa čak i dodatak za rođenje deteta) plaća i zdravstveno osiguranje, i porez, i doprinos za penziono itd. Dakle, uredno puni fondove, a kada iz njih treba porodilji da se isplati plata onda puj pike ne važi... Katastrofa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svi zakoni vezano za podrsku porodici su valjda smisljeni da podstaknu natalitet i brigu o porodici, a ne da budu prazno slovo na papiru. Kako stoje stvari, praksa u dobroj meri, ako ne i u potpunosti, obesmisljava sustinu i namenu Zakona.

Ako se stoji iza Zakona, onda se kompletan protokol mora ispostovati u potpunosti. Ako to ne funkcionise, Zakon treba dopunjavati ili menjati. Situacija sa prirodnim prirastajem u Srbiji je toliko ozbiljna da iziskuje konstantno pracenje i reagovanje na manjkavosti primene Zakona u praksi. Da li mi u Srbiji imamo tim koji se time bavi u kontinuitetu i pravovremeno reaguje?

Juce citam da ce Srbi izumreti za 218 godina sa ovakvim prirastajem, a da svake godine nestane jedna varosica velicine Ivanjice!

Moram da se zapitam i kako li je samohranim majkama u situaciji u kojoj sam se ja nasla?

Eh, zemljo moja ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li bi mogao neko da mi odgovori na sledece pitanje?

Da li poslodavac ima pravo da za prvi mesec bolovanja odbije vikend(ja sam radila subotom) i od preostalog iznosa isplati bolovanje(naravno umanjen iznos)?Znaci plata-vikend-20%???Nista tu meni nije jasno... :unsure: :unsure: :unsure:

Zasto odbija vikend...prvi put cujem za to?!Inace i dalje dobijam na ruke iako sam prijavljena...Kaze da ce morati da otvori racun... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li bi mogao neko da mi odgovori na sledece pitanje?

Da li poslodavac ima pravo da za prvi mesec bolovanja odbije vikend(ja sam radila subotom) i od preostalog iznosa isplati bolovanje(naravno umanjen iznos)?Znaci plata-vikend-20%???Nista tu meni nije jasno... :unsure: :unsure: :unsure:

Zasto odbija vikend...prvi put cujem za to?!Inace i dalje dobijam na ruke iako sam prijavljena...Kaze da ce morati da otvori racun... :rolleyes:

Morace da otvori racun jer sluzbi decije zastite mora da donese dokaz da je platu isplatio na tvoj racun, tj. kopiju izvoda iz banke.

Za isplatu porodiljske naknade nikad se nije obracunavao i rad subotom, niti prekovremeni rad, vec samo broj radnih dana u mesecu. Kad dobijes resenje o pravu na porodiljsko odsustvo u njemu ce ti pisati koliku zaradu ces primati. Ukoliko si u radnom odnosu duze od 6 meseci, ne moze biti ispod minimalne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas isplatili porodiljske naknade :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To sa trudnickim i porodiljskim bolovanjem je potpuni horor! Obzirom da imam privatnu firmu, doo, i da sama vodim knjige imam i te kakvo iskustvo sa kompletnom administracijom i papirologijom oko oba bolovanja.

Dakle, za otaranje trudnickog bolovanja bukvalno je potrebno 40 papira (tj. stavki). Od kopija regisracija firme, pa do kopije piba, pa do svih obrazaca opj, od da su u poslednjih sest meseci sve zarade isplacene, izjave direktora da su isti placeni. Onda se sve to odnese kod referenta i CEKA. Sta bog te pita! Ja sam inace uvezala dve trudnoce. Porodiljsko se zavrsilo u junu 2009 godine i tada sam otvorila trudnicko.

A tek za porodiljsko. Ne razumem zasto prvo mora da se isplati SVE pa onda cekas da drzava to sve vrati. Ali provalila sam caku za porodiljsko koja moze da bude korisna. AKo predate obracun do 25 u mesecu za prethodni mesec u roku od mesec dana refundiraju. Pod uslovom da imaju para.

Iako sam redovno predala svih sto pet papira, sa stomakom do zuba sam isla to da uradim, cak sam kao dobar djak napravila specifikaciju papira <_< , jos uvek mi nije legla nikakva uplata. A na bolovanju sam na teret ove drzave od jula 2010.

Imam 17 godina radnog staza i redovno sam uplacivala doprinose.

Sta reci dalje....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila marta, nijednu uplatu nisu izvrsili. Firma je u blokadi, ne mogu da mi uplate na racun, te socijalno i nema sta da im refundira jer nisu nista predali! Uzas! Pitanje je do kad ce firma da radi! Ne znam sta da radim? Da li ima neko resenje da mi socijalno direkno uplacuje na racun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila marta, nijednu uplatu nisu izvrsili. Firma je u blokadi, ne mogu da mi uplate na racun, te socijalno i nema sta da im refundira jer nisu nista predali! Uzas! Pitanje je do kad ce firma da radi! Ne znam sta da radim? Da li ima neko resenje da mi socijalno direkno uplacuje na racun?

e pa ovako stoje stvari. Svaka firma ima racun na koji mora da se uplacuje trudnicko bolovanje. Iako je firma u blokadi taj novac se ne dira. Dakle, moras da stupis u kontakt sa knjigovodjom tvoje firme i da je zamolis da ti izvrsi obracun i da to preda u filijalu RZZO (tamo gde se vade knjizice). To se ceka jedno dva tri meseca ali ces na kraju dobiti pare. Ista prica je i sa porodiljskim. Nisam videla odakle si, ali ako si iz Beograda to se sve nosi u Tirsovu, daje se izjava da je firma u blokadi i oni ti ukoliko se obrasci za obracun plata predaju do 25 u mesecu isplacuju opet firmi na racun bolovanja za taj mesec. Dakle, MORAS da se dobro obavestis, naoruzas strpljenjem i uzmes svoje pare. To je ono na sta ti pripada. Inace, ja sam vlasnik firme. I nisu svi poslodavci tako losi.

Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je konacno uplaceno trudnicko i to za dva meseca odjednom, za jul i avgust.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To sa trudnickim i porodiljskim bolovanjem je potpuni horor! Obzirom da imam privatnu firmu, doo, i da sama vodim knjige imam i te kakvo iskustvo sa kompletnom administracijom i papirologijom oko oba bolovanja.

Dakle, za otaranje trudnickog bolovanja bukvalno je potrebno 40 papira (tj. stavki). Od kopija regisracija firme, pa do kopije piba, pa do svih obrazaca opj, od da su u poslednjih sest meseci sve zarade isplacene, izjave direktora da su isti placeni. Onda se sve to odnese kod referenta i CEKA. Sta bog te pita! Ja sam inace uvezala dve trudnoce. Porodiljsko se zavrsilo u junu 2009 godine i tada sam otvorila trudnicko.

A tek za porodiljsko. Ne razumem zasto prvo mora da se isplati SVE pa onda cekas da drzava to sve vrati. Ali provalila sam caku za porodiljsko koja moze da bude korisna. AKo predate obracun do 25 u mesecu za prethodni mesec u roku od mesec dana refundiraju. Pod uslovom da imaju para.

Iako sam redovno predala svih sto pet papira, sa stomakom do zuba sam isla to da uradim, cak sam kao dobar djak napravila specifikaciju papira <_< , jos uvek mi nije legla nikakva uplata. A na bolovanju sam na teret ove drzave od jula 2010.

Imam 17 godina radnog staza i redovno sam uplacivala doprinose.

Sta reci dalje....

Ne postoji "caka" vec je pravilnikom regulisano da se do 30tog u mesecu predaje obracun za prethodni mesec. S obzirom da si vlasnica doo-a, ovlasceno lice ti mora isplatiti naknadu pa tek onda traziti refundaciju, znaci, dostaviti sluzbi decije zastite NZ-1, PPOPJ, PPOD-1 i kopiju izvoda iz banke da ti je uplacena plata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila marta, nijednu uplatu nisu izvrsili. Firma je u blokadi, ne mogu da mi uplate na racun, te socijalno i nema sta da im refundira jer nisu nista predali! Uzas! Pitanje je do kad ce firma da radi! Ne znam sta da radim? Da li ima neko resenje da mi socijalno direkno uplacuje na racun?

Ako je firma u blokadi duze od tri meseca, uz ostalu dokumentaciju, sluzbi decije zastite predajte i resenje NBS o blokadi. U tom slucaju drzava isplacuje zaradu, poreze i doprinose, na namenski racun poslodavca. Nakon toga poslodavac izmiruje poreze i doprinose i dostavlja sluzbi decije zastite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je firma u blokadi duze od tri meseca, uz ostalu dokumentaciju, sluzbi decije zastite predajte i resenje NBS o blokadi. U tom slucaju drzava isplacuje zaradu, poreze i doprinose, na namenski racun poslodavca. Nakon toga poslodavac izmiruje poreze i doprinose i dostavlja sluzbi decije zastite.

zarada u tom slucaju, ne moze biti veca od minimalne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.