Da li vam kasni naknada za porodiljsko/trudničko bolovanje

odgovora

Objavljeno

U ovoj drzavi nista nije kako treba pa ni pravo trudnice i porodilje, vec sve zavisi od volje i raspolozenja poslodavca. Treba razgovarati sa poslodavcem i mozda mu malo i zapretiti inspekcijom. Mislim da bi tad svaki reagovao.

U firmi imamo porodilju kojoj se isplacuje naknada kada i nama plata, a Zavod taj iznos kasnije refundira.   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na trudnickom bolovanju sam od 10.11.2009. Knjigovodstvu sam dostavila svu dokumentaciju koju su mi trazili. Do sada nisam dobila NIJEDNU naknadu od 35%, primam samo 65% plate.

Vise puta sam se zalila u firmi (privatnoj) i uvek su me uveravali da cu poceti da dobijam 100% plate od sledeceg meseca.

Otezavajuca okolnost je sto sam vezana za krevet zbog odrzavanja tudnoce, pa su sve zalbe telefonskim putem.

Nije mi jasno koji je interes firmi da koci stvari, kad bi im grad refundirao tih 35%. Da li je moguce da naknada kasni vise od 6 meseci, koliko je ja trenutno uzaludno ocekujum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mog komentara na ovu tuznu temu.... :(

Ja sam od decembra na trudnickom bolovanju i jos mi nije nista uplaćeno...sto je mnogo ,mnogo je ..... slozicete se....

Ne bih navodila svog poslodavca ali cu reci samo da sam i sama iznenadjena ovakvim tretmanom buduci da se radi o eminentnoj stranoj Bani koja vec dugi niz godina sa velikim uspehom posluje na nasim prostorima....

I na kraju mogu samo da zakljucim da nas niko ne stedi kada smo u drugom stanju ili nakon porodjaja i umesto da se svi trude da se nivo stresa oko nas smanji ... ispada suprotno a glavni krivac za to je losa socijalna politika.

veliki pozdrav svima... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja to je stvarno strasno, a upravo se toga i ja plasim.

Napisala sam gore pod imenom Jelena svoju pricu. I moj ce poslodavac izgleda zatvoriti svoju postojecu i otvoriti novu firmu, samo da bi izbegao dugove, i sta onda?

Jel onda ja gubim pravo na zaostale plate?

Nisam pametna da li da ga tuzim?

Ja sam se isto raspitivala oko tog slucaja sta ako se firma ugasi tj. ode u stecaj a gazda otvori novu firmu i odgovor je onda smo zajedno u stecajnoj masi.

Raspitaj se vise o tome, ali mislim da u tom slucaju od platice nema nista... :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja to je stvarno strasno, a upravo se toga i ja plasim.

Napisala sam gore pod imenom Jelena svoju pricu. I moj ce poslodavac izgleda zatvoriti svoju postojecu i otvoriti novu firmu, samo da bi izbegao dugove, i sta onda?

Jel onda ja gubim pravo na zaostale plate?

Nisam pametna da li da ga tuzim?

Jelena da sam bila pametna, tuzila bi poslodavca mnogo prije, a ne sad razbijala glavu. Uvjek mozes naci takvog poslodavca, zart nije cilj koji bi svi mi trebalo da imamo naci jednog ozbiljnog i pravicnog poslodavca, a ne zadovoljavati se ovima kod kojih radimo. Da sam samo bila pametna pa odradila to prije. Sad da sam u takvoj situaciji znala bi sta da radim, vjeruj mi. Tuzila bi ga, jer ukoliko on zatvori firmu, a kazes da postoji sansa onda ti gubis sva prava, jer firma vise ne postoji.

Ukoliko tiu tuzis svog poslodavca postoji velika vjeroivatnoca da dobijes svoje naknade i to sa kamatom. Ukoliko jos ima pokretnu i nepokretnu imovinu dobije zabranu da moze da je prenese na nekoga. Bolje ce ti to objesniti advokati.

Tuzi tog gada!

Jer ces jedino tako dobiti ono stio te zakonom pripada!

ps. Ja sam pisala onaj veliki tekst Sanja , sad sam se registrovala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na trudnickom bolovanju sam od 10.11.2009. Knjigovodstvu sam dostavila svu dokumentaciju koju su mi trazili. Do sada nisam dobila NIJEDNU naknadu od 35%, primam samo 65% plate.

Vise puta sam se zalila u firmi (privatnoj) i uvek su me uveravali da cu poceti da dobijam 100% plate od sledeceg meseca.

Otezavajuca okolnost je sto sam vezana za krevet zbog odrzavanja tudnoce, pa su sve zalbe telefonskim putem.

Nije mi jasno koji je interes firmi da koci stvari, kad bi im grad refundirao tih 35%. Da li je moguce da naknada kasni vise od 6 meseci, koliko je ja trenutno uzaludno ocekujum?

Ja mislim da nije moguce da tih 35% toliko dugo kasni, ponavljam moja koleginica je bila na trudnickom bolovanju i na tih 35% smo cekalu mesec dana.

E sada sta jos poslodavci rade, pustaju samo neto platu 65% a doprinose ne, a u tom slucaju ne mogu ni da traze refundaciju zato sto se tih 35% dobija samo kada se isplati bruto plata tj. neto + doprinosi naq tih 65%.

Eto takoc

Obrni okreni u veoma smo nezgodnoj situaciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na odgovorima.

Svakako cu morati nesto da preduzmem. Jel znate sta se desava kad se prijavi inspekciji, jel pri izlazku govori po cijem je nalogu dosla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Definitivno se moze zakljuciti da ima jako malo trudnica i porodilja kojima se redovno isplacuju plate dok su na bolovanju.

Mozemo mi ovako u nedogled da pricamo o ovom problemu ali mene zaista interesuje sta mi zaista mozemo da uradimo po ovom pitanju???

Mozemo li nesto promeniti???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Napišite nam što više informacija o tome da li vam se redovno isplaćuje zarada tokom trudničkog i porodiljskog bolovanja, kao i koliko vam kasne uplate?

Koje izgovore imaju poslodavci, sekretarijati, ministarstva...

Kakva su vaša iskustva sa poslodavcima i da li postoji razlika između privatne i državne firme?

Što više informacija nam prosledite kvalitetnije ćemo pripremiti strategiju kako da institucionalno rešimo ovaj problem!

Da li mi mozemo nesto uz vasu podrsku da uradimo po ovom pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Definitivno se moze zakljuciti da ima jako malo trudnica i porodilja kojima se redovno isplacuju plate dok su na bolovanju.

Mozemo mi ovako u nedogled da pricamo o ovom problemu ali mene zaista interesuje sta mi zaista mozemo da uradimo po ovom pitanju???

Mozemo li nesto promeniti???

Bas tako, nesto bi se generalno morao promeniti, inace nista od svega. Samo nam mazu oci, a na TV-u pricaju kako pomazu nezaposlene trudnice i porodilje, a zaposlene niko ne stiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U firmi u kojoj radim (mala privatna agencija, marketing), naravno, niko nije prijavljen na celu platu - dinarski deo ide na racun, a drugi deo (gotovo polovina) ide na ruke. Nije mala plata, pa se niko ne buni.

Medjutim, na porodiljskom je problem izboriti se za taj deo 'u kovereti'. Dinarski deo stize redovno kao i pre, tu nema problema, isplacuju ga sa ostalim platama (pa posle naplate od drzave koja pokriva ceo). Ali onaj ostatak - na zalost, moramo da odradimo... tako da pravo porodiljsko i nemamo, radimo od kuce ili kako se ko dogovori, i uvek ratujemo da li smo zasluzili sve ili samo deo.

Eto, sa jedne strane su korektni sto bar tu polovinu plate dobijamo pre nego sto je drzava da, a sa druge - bolje da ne komentarisem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh moje drage, da je sve bas dobro u ovoj nasoj drzavi, mi ne bi ni pisale o ovoj temi toliko!

I ja sam imala lose iskustvo sa svojom firmom, tj., jos uvek ga imam, jer sam na porodiljskom od sep 2009. i kada vraim film unazad, prosto mi je muka! !

Svaki mesece sam zvala inspekciju za rad da bi dobila platu kada i ostali zaposleni... katastrofa!! I JOS uvek je tako... Sta reci na sve to!

Ali bitno je da je moja porodica dobro i da je nasa beba extra, pa cemo sve resiti! ! !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strasno je i pomenuti na trudnocko sam otisla jos 13.10.2009. i primila sam samo 65% nakon toga od firme do danasnjeg dana nisam dobila ni dinara niti za trudnicko niti za porodiljsko bolovanje.Radim u privatnoj firmi i mogu samo reci da je strasno to sto svi pricamo o nekom natalitetu a u stvari trudnice u Srbiji tretiramo kao bolesnice i samo se trudimo da kojim slucajem ne zaposlimo devojku koja ima izmedju 25-30 god jer ipak postoji rizik trudnoca STRASNO!!! Svi se kao vadimo na drzavu kako oni kasne s isplatama a u stvari je sve stvar firme da li i kako ce tretirati trudnicu....Mogu vam samo reci da mi firma nije ni predala papire do februara ove godine, a da nisam spomenula da firma broji vise zena nego muskaraca ida sam prva trudnica u firmi. Zalosno je uopste i pricati na ovu temu jer to ocigledno nikog ne zanima iz vrha. Drzava je kriva sto strogo ne sankcionise i ne odredi pravila po kojima se treba postupati, mada i tada bi nasli u svoju korist neku rupu u zakonu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja radim u drzavnoj firmi,ovo mi je trece dete za pet godina i do sad nisam imala problema ni sa jednom vrstom primanja.Sve je uvek bilo na vreme!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh moje drage, da je sve bas dobro u ovoj nasoj drzavi, mi ne bi ni pisale o ovoj temi toliko!

I ja sam imala lose iskustvo sa svojom firmom, tj., jos uvek ga imam, jer sam na porodiljskom od sep 2009. i kada vraim film unazad, prosto mi je muka! !

Svaki mesece sam zvala inspekciju za rad da bi dobila platu kada i ostali zaposleni... katastrofa!! I JOS uvek je tako... Sta reci na sve to!

Ali bitno je da je moja porodica dobro i da je nasa beba extra, pa cemo sve resiti! ! !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh moje drage, da je sve bas dobro u ovoj nasoj drzavi, mi ne bi ni pisale o ovoj temi toliko!

I ja sam imala lose iskustvo sa svojom firmom, tj., jos uvek ga imam, jer sam na porodiljskom od sep 2009. i kada vraim film unazad, prosto mi je muka! !

Svaki mesece sam zvala inspekciju za rad da bi dobila platu kada i ostali zaposleni... katastrofa!! I JOS uvek je tako... Sta reci na sve to!

Ali bitno je da je moja porodica dobro i da je nasa beba extra, pa cemo sve resiti! ! !

I inspekcija ti regulise platu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cao svima, na odrzavanju trudnoce sam od septembra meseca, od oktobra sam na teret socijalnog. Posto poslodavac ima finansijskih problema nije uplacivao ni poreze ni doprinose ni za jednog adnika pa ni za mene.Na porodiljskom sam od 01. marta ali ni resenje o porodiljskom odsustvu nisam dobila.Tako da ja ni trudnicku naknadu ni porodiljsku naknadu nisam dobila a naglasavam da se radi o minimalnoj zaradi....Sramota za drzavu sta dozvoljava!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na trudničkom bolovanju sam od 02.02.2010. god. i radim u državnoj firmi. Platu mi isplaćuje firma jer su čuli da socijalno kasni tako da su mi po tom pitanju uzašli u susret. Mi u unutrašnjosti nismo te sreće da nam grad dotira 35%. Tako da moramo da se zadovoljimo onim što ćemo primiti (65%).

O kakvoj sreci se radi kad niko nista ne dobija?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na trudnickom sam od januara 2010, a termin za poodjaj mi je 25 maj. Radim u privatnoj firmi koja mi je sve redovno uplacivala, ali od drzave jos uvek nista...Zna li neko da mi kaze koliko kasne sa isplatom bolovanja i za koji mesec trenutno uplacuju, posto sam cula da samo prva uplata kasni 3 meseca pa posle je sve radovno. I da li neko ima iskustva kolika je plata na bolovanju, da napomenem zivim u Cacku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na trudnickom bolovanju sam od 1.januara 2010.god.65% mi poslodavac

redovno uplacuje,a onih 35% jos uvek nisam dobila.Radim u privatnoj firmi,

raspitivala sam se i kod poslodavca,i u socijalnom i rekli su mi da budem

strpljiva da ce mi sve biti isplaceno.Kada????? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas tako, nesto bi se generalno morao promeniti, inace nista od svega. Samo nam mazu oci, a na TV-u pricaju kako pomazu nezaposlene trudnice i porodilje, a zaposlene niko ne stiti.

Jelena to je ista prica kao i za ukidanje pdv-a na bebi opremu, pricalo se dva tri dana o tome i posle nikom nista.Pojeo vuk magarca...

A posto zivimo u drzavi koja je takva kakva jeste plasim se da ne bude i za ovu temu tako.

nemas ni kome da se obratis mislim da je u tome glavni problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I trudnicko bolovanje mi je kasnilo, knjigovodja nije nosila doznake u socijalno i to jedno 6 meseci! Bila sam na strogom odrzavanju trudnoce od samog pocetka. Na kraju sam zvala inspekciju da ode u firmu. A porodiljsko takodje, porodila sam se 26.01. ubrzo zavrsila sve papire, ja i mm jer knjigovodja, zaboga, nije imala vremena, poslodavac ne zeli da mi uplacuje svaki mesec pa da mu drzava refundira tako da ni neznam kad cu da primim porodiljsko, takodje i rod dodatak nit o neznam kad ce biti a predala sma papire pre mesec dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je kasnilo trudnicko puna tri meseca ali je bilo do poslodavca jer nije predao sve potrebne papire iz cistog revolta jer sam otisla na bolovanje u cetvrtom mesecu trudnoce posto je bio jako ,,fin''prema meni a meni u tom stanju stresovi nisu trebali.Takodje mi je uplacivao ispod minimalca i vadio se konstantno na socijalnu sluzbu i zadrzavao moju uplatu po nedelju dana i vise na svom racunu-sve prekrsaj do prekrsaja.Kad sam se porodila predala sam sve redovno i na vreme i opet mi je kasnilo dva meseca i bilo je iskljucivo do njega jer sam sve ispitala a da ne pricam sto ni trudnicko mi nije bilo sve isplaceno. Tada mi je definitivno pukao film i tuzila sam ga inspekciji i sada primam redovno.Naravno za trudnicko se izvukao jer se pokrio papirima a za porodiljsko nije mogao i dobio je rok dokle treba da mi to isplati.Hocu da kazem da iskljucivo drzavu krivim za sve jer im je dala prostora da muvaju i tako se ponasaju i da se potom izvuku a da ne pricam koliko su svi povezani i stite jedni druge i nikad ne dobiju ono sto zasluzuju vec kao neke bedne opomene i rokove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam na porodiljskom bolovanju od 1.09.2009-e i samo mi je za taj prvi mesec firma isplatila platu,a onda je zapala u blokadu.Moja firma porodiljama isplacuje platu pa ceka refundaciju od socijalnog.Trazila sam da me prebace na socijalno ali nista od toga.od marta meseca ove godine moja firma je prodata novim vlasnicima.Ja sada ne znam ni svoj status,niti kako da ostvarim nadoknadu za proteklih 6 meseci a ni u buduce.Moj direktor je otvorio novu firmu,ali me nije prebacio na nju.Ako neko moze da pomogne neka kaze bilo sta.

Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i meni kasni nadoknada od decembra, tj. nisam nista dobila, resenje mi je stiglo tek pre par dana, a cekan je propis da se racunaju prosecna primanja poslednjih 12 meseci a ne tri kako je do sad bilo!!! ovo je tolika sramota, nemam reci. moj muz srecom ima redovna primanja pa nekako guramo, ali znam puno mama koje zavise bukvalno od tih para koje nisu jos dobile ni za decembar!mozemo li nesto da uradimo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.