Da li vam kasni naknada za porodiljsko/trudničko bolovanje

odgovora

Objavljeno

Dovoljno je da odeš u Zavod za zdravstveno osiguranje kod referenta koji je zadužen za dokumentaciju za nadoknadu porodiljskog i reci da imaš problema sa poslodavcem pa da želiš da vidiš da li je "predmet" kompletiran i da li je nešto još potrebno od dokumentacije.

Pre nego što odeš do njih saznaj osnovneo podatke firme (npr matični broj, pib) da ti slčajnu ne budu tražili kako bi pronašli "predmet"

Prvo mi je palo na pamet da tvoj poslodavac ne zna da PRVO ON mora da plati tebi i onda on dostavlja dokaz o uplati "državi" na osnovu kog se njemu refundiraju pare. Dakle ne ide prvo refundacija pa onda uplata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zna li neko kad pocinje isplata trudnickog za septembar od grada?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je danas stigla uplata onih 35% od grada,za septembar mesec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao, ja sam nova na forumu nisam propratila bas sve sta se pisalo ali me zanima sta cnaci to kada se kaze 100%? Danas sam dobila odgovor iz firme da ce mi plata biti umanjena za nekih 20% :angry: , sto znaci primacu 80%, iz Beograda sam pa sam malo zbunjena.

Znam da se odbija topli obrok i prvoz, ali danas su mi nabrojali da se odbija ovo i regres i minuli rad itd, samo se racunaju sati efektivnog rada i to meni dodje nekih 80% plate.

Kome da se obratim da proverim, mislim da li je to 100% sarena laza.

Hvala puno na odgovoru,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

12% stimulacije,prevoz,regres...i sto je najzesce ako se tvojin+ma u firmi bude povecavala plata dok si ti na porodiljskom tebi nece ja sam se zaprepastila trebalo je da primam oko 33000 a ja primam 26500

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao, ja sam nova na forumu nisam propratila bas sve sta se pisalo ali me zanima sta cnaci to kada se kaze 100%? Danas sam dobila odgovor iz firme da ce mi plata biti umanjena za nekih 20% :angry: , sto znaci primacu 80%, iz Beograda sam pa sam malo zbunjena.

Znam da se odbija topli obrok i prvoz, ali danas su mi nabrojali da se odbija ovo i regres i minuli rad itd, samo se racunaju sati efektivnog rada i to meni dodje nekih 80% plate.

Kome da se obratim da proverim, mislim da li je to 100% sarena laza.

Hvala puno na odgovoru,

Pri obracunu porodiljske naknade uzima se samo osnovna zarada + minuli rad.

Ne ulazi topli obrok, regres, stimulacija....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovani,

Potreban mi je jedan savet:

Na bolovanju sam od decembra-odrzavanje trudnoce. Decembarsku platu sam primila na vreme (65%), ali januarska mi kasni nesto preko mesec dana. Raspitivala sam se I saznala da vecina trudnica prima platu od svoje firme pa kasnije kompanija to refundira koliko sam shvatila od drzave. U mojoj kompaniji to nije slucaj. Vise puta sam kontaktirala odgovornu osobu u kompaniji, ali ona tvrdi da socijalno kasni I redovno mi nesto odugovlaci.

Zanima me sta zakon kaze u ovom slucaju, ima li svrhe zaliti se I kome?

Inace sam zaposlena vec 10 godina u pomenutoj kompaniji.

Unapred zahvalna,

Buduca mama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovani,

Potreban mi je jedan savet:

Na bolovanju sam od decembra-odrzavanje trudnoce. Decembarsku platu sam primila na vreme (65%), ali januarska mi kasni nesto preko mesec dana. Raspitivala sam se I saznala da vecina trudnica prima platu od svoje firme pa kasnije kompanija to refundira koliko sam shvatila od drzave. U mojoj kompaniji to nije slucaj. Vise puta sam kontaktirala odgovornu osobu u kompaniji, ali ona tvrdi da socijalno kasni I redovno mi nesto odugovlaci.

Zanima me sta zakon kaze u ovom slucaju, ima li svrhe zaliti se I kome?

Inace sam zaposlena vec 10 godina u pomenutoj kompaniji.

Unapred zahvalna,

Buduca mama

Prvi mesec u potpunosi pada na teret poslodavca (tvoje firme) tek drugi mesec bolovanja se refundira. Što znači tvoja kompanija je tebi platila za decembar mesec (prvi mesec bolovanja) i to se ne refundira. Na red je januar kada firma uplaćuje na tvoj račun i dokaze o uplati dostavlja socijalnom i tek o dostavljenim dokazima o uplati se refundira za mesec januar i tako za svaki mesec (prvo se tebi isplati pa onda se refundira).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko zna kada je uplata 35% trudnickog bolovanja za decembar?

Pitanje postavila Maki29....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

DA! Juce su mi uplatili posle ko zna koliko vremena nesto para i to zato sto sam ih zvala svakog dana. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se totalno ispuvala kad sam čula od drugara da je njegova supruga dobila dve od šest uplata od grada (tih 35%) koje su joj pripadale, a dete im ima dve i po godine (čitaj: nikad više ništa od toga dobiti neće).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

DA! Juce su mi uplatili posle ko zna koliko vremena nesto para i to zato sto sam ih zvala svakog dana. <_<

Miva, da li bi mogla da sa nama podeliš taj broj telefona, kako bi ih i mi ostale smarale i eventualno ubrzale postupak?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čudo se dogodilo! Dva dana za redom po isplata onih 35% od grada! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Napišite nam što više informacija o tome da li vam se redovno isplaćuje zarada tokom trudničkog i porodiljskog bolovanja, kao i koliko vam kasne uplate?

Koje izgovore imaju poslodavci, sekretarijati, ministarstva...

Kakva su vaša iskustva sa poslodavcima i da li postoji razlika između privatne i državne firme?

Što više informacija nam prosledite kvalitetnije ćemo pripremiti strategiju kako da institucionalno rešimo ovaj problem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mene zanima da li je neko uopste primio tih 35 % od grada i za koji mesec je izvrsena isplata, koga zvati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je bila uplata za mart od socijalnog (65%), 19. aprila. Bas sam se iznenadila. Nadam se da ce od grada za mart biti do kraja maja ili pocetkom juna. Mada cula sam da tu nema pravila. Uplate kad imaju sredstava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako vama tako brzo lezu te uplate... meni je tek sam u maju legla uplata od oktobra... i 65 i 35 %...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa ne znam jel to do mog posodavca ili do drzave, ali tako je... u decembru su mi legle za jul i avgust, aprilu za septembar i sad u maju za oktobar...

a porodiljsku ocekujem ovih dana, jer pobogu oni nisu mogli da mi uplacuju kada i svima jer nisu dobili resenje o porodiljskom iz 27. marta....

ma drzava kasni, poslodavci se izbezobraze i mi sa malim bebama ispastamo...ja sam toliko ogorcena, da nemam malu bebu haos bih napravila....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je Tangerine! To znaci da ces dobiti i platu za jun kad bi inace trebalo da je dobijes i od socijalnog npr. za maj.

Uplate od socijalnog lezu iz jednog dela. Ja ocekujem do kraja meseca 65% za april. Od grada...ko zna kada ce biti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa ne znam jel to do mog posodavca ili do drzave, ali tako je... u decembru su mi legle za jul i avgust, aprilu za septembar i sad u maju za oktobar...

a porodiljsku ocekujem ovih dana, jer pobogu oni nisu mogli da mi uplacuju kada i svima jer nisu dobili resenje o porodiljskom iz 27. marta....

ma drzava kasni, poslodavci se izbezobraze i mi sa malim bebama ispastamo...ja sam toliko ogorcena, da nemam malu bebu haos bih napravila....

Moram da te ispravim za ovo, drzava naknadu za porodiljsko prebacuje uvek od 17-20tog u mesecu. Ovaj mesec su cak 15tog prebacili novac. Poslednje 2-3 godine su zaista azurni. Ako nisi dobila platu, to je ipak do tvog poslodavca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa da, ja sam na trudnickom i 19. aprila sam dobila platu za mart. Nadam se da ce leci za april iduce nedelje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram da te ispravim za ovo, drzava naknadu za porodiljsko prebacuje uvek od 17-20tog u mesecu. Ovaj mesec su cak 15tog prebacili novac. Poslednje 2-3 godine su zaista azurni. Ako nisi dobila platu, to je ipak do tvog poslodavca.

pa lepo... samo sto sam resenje cekala od decembra do aprila.... a trudnicku platu dobih kao sto rekoh u maju za oktobar... a to je sve do drzave, ne do poslodavca, posto znam da je na vreme predato sve, jer sam licno predavala....

znam i da je poslodavac smrda :) , ali da je drzavna azurna i normalna, poslodavac ne bi mogao i smeo da se izvlaci na drzavu :) prema tome, dabome

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa lepo... samo sto sam resenje cekala od decembra do aprila.... a trudnicku platu dobih kao sto rekoh u maju za oktobar... a to je sve do drzave, ne do poslodavca, posto znam da je na vreme predato sve, jer sam licno predavala....

znam i da je poslodavac smrda :) , ali da je drzavna azurna i normalna, poslodavac ne bi mogao i smeo da se izvlaci na drzavu :) prema tome, dabome

U tom slucaju je drzava donela zakon, pa stranka u postupku, tj. ti, u ovom slucaju si mogla da se zalis na cutanje administracije, jer u roku od 60 dana nisi dobila odgovor na predat zahtev ;)

Ja sam pisala konkretno o isplati, a ne o predmetu u postupku. Tu je ta sluzba zakazala, ali i u tom slucaju imala si gore navedeno pravo koje si mogla da iskoristis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da, nema poslodavac sta da se izvlaci na drzavu, za njega je porodilja isto kao i bilo koji zaposleni, zaradu treba da joj isplacuje kad i svima ostalima, a drzava mu je omogucila olaksice u vidu refundacije koju on moze, a ne mora da iskoristi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.