Da li vam kasni naknada za porodiljsko/trudničko bolovanje

odgovora

Objavljeno

ja cu se raspitati ali posto nisam prva ni jedina porodilja u firmi znam da ce mi uplata kasniti najmanje 6 meseci.makar je tako bilo sa koleginicama.jedna je bila u radnickoj i raspitala se detaljno o svemu i rekli su joj da cim firma uplati nama, drzava joj odmah refundira pa cak i kad bi uplatila vise plata odjednom isto bi joj odmah drzava refundirala ceo iznos.kad je koleginica to rekla gazdarici ona se branila na 101 nacin da to nije tacno i da ona radi sve po zakonu.tako da mi negine cekanje :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trudničko bolovanje za januar primila sam 1. marta, a sada čekam isplatu za februar. Radim u prosveti, a na bolovanju sam od 16.11.2009. Juče sam zvala radnicu u socijalnom da mi kaže kada će stići novac, ona (vidno nervozna) mi je rekla da je moje papire obradila, ali nema pojma kada će mi uplatiti pare, jer "možda u Ministarstvu trenutno nemaju para". Onih 35% od grada niko nema pojma da mi objasni kada će stići i ako sam ih zvala.

Država nam je u opštem rasulu, što se vidi i po ažurmosti prilikom isplata novca trudnicama. Sram ih bilo sve one koji su se nakrali naših para!!!

Ja sam na trudnickom bolovanju i kasni mi 65% od drzave za februar i 35% od grada za januar. Posto u mojoj firmi nisu znali da mi kazu kada ce biti uplata, zvala sam RZZO. 35% od grada za janura, koje jos nisam dobila, ce najverovatnije poslati gradu sledece nedelje, jer obradjuju podatke. Naravno isetali su me po lokalima, dok nisam dobila nekog ko zna nesto o tome. Sto se tice 65% za februar, isplata bi trebalo da bude sutra. Ajde da im verujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaposlena sam u drzavnoj firmi , na neodredjeno. Na porodiljskom sam od jula 2008. godine , trece dete je u pitanju.

Prvu platu po porodjaju dobila sam nakon tri meseca , uz informaciju da su isplate redovne. S pocetka isplate su bile redovne , naravno ne u vreme kada su i isplate zarada vec sa nekih desetak dana kasnjenja -bil oje do dvadesetog u mesecu , da bi pocela pomeranja datuma -do dvadeset sestog u mesecu , pa krajem meseca , pa prebacivanjem na sledeci mesec . Taj period kasnjenja traje vec nekih sest meseci , da bi finalno , uplata za mesec mart bila preskocena do danas. Informaciju koju sam dobila je da ce biti , ne zna se da li krajem nedelje ili pocetkom sledece.

Uzasava me raskorak izmedju normativnog i stvarnog ! Zasto postoje zakoni koji se ne primenjuju osim da stvore laznu sliku gradjana - mozda im je to i svrha!

Drustvo kaznjava visestruko zene koje se odluce na materinstvo , prvo od kasnjenja plata s pocetka - u periodu kada svi znamo da postoje uvecani finansijski troskovi , pa na dalje stvaranjem klime nesigurnosti i egzistencijalnih problema obzirom da ne mozete planirati nista jer nikada niste sigurni kada ce i da li ce uplata biti.

Banke kojima se i obratite za neku vrstu kredita , daju odgovor da zenama na porodiljskom izbegavaju da odobravaju kredite obzirom da imaju neredovna primanja.

Sve je to vise nego strasno !!!!!

Mene samo jedna stvar ineteresuje cija je ovo odgovornost , moja sto sam odlucila da rodim dete ili ljudi koji vrse racionalne budzetske preraspodele ili cija god !

Meni porodiljsko istice za tri meseca i moja agonija se uskoro zavrsava ali vrlo sam voljna podneti tuzbu ili medijski prezentovati ovu nepravdu.

Sve je bolje od cutanja , cutanjem se daje dozvola da se nastavi kao i do sada , da krse zakonske propise i zakidaju deci i majkama prava koja im po sili zakona pripadaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam ove postove i ogorcena sam...

Moja situacija je vrlo slicna.

Na porodiljsko sam otisla 25.12.09, a porodila sam se 02.02.2010. (prenesena trudnoca).

Resenje sam dobila 29.3, a do danas nisam primila ni dinar.

Radim u privatnoj firmu u koju nemam nameru da se vratim, tako da cu sacekati jos malcice i pozvati inspekciju rada, bez obzira sto mi posodavac obecava skoru uplatu, sve nekako mislim da nece.

Ono sto provereno znam, je to da poslodavac treba prvi da pusti platu, potom prilaze dokaz o uplati i socijalno refundira. Socijalno ne kasni, a to znam jer je direktorica bila na trudnockom i na porodiljskom, a ja sam vrsila uplate i sve to propratila.

Dakle, poslodavac prvi uplati, socijalno refundira, pa onda poslodavac od tih para uplati drugu platu, ovi refundiraju i tako u krug igraju ping-pong.

Ocito da poslodavci imaju "preca posla" sa nasim novcem i da kao izgovor mogu uvek da se vade na socijalno. Ovo je stvarno tuzno. Bedna je ova nasa Srbija, kada se ovakve malverzacije dopustaju!

Srecom nisam u kreditu niti u dugovima, pa mogu ovo nekako bez velikog stresa da podnosim. Mogu misliti kako je onima koji imaju rate da otplacuju i slicno.

Tesko da ce se nesto promeniti po tom pitanju, na zalost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu se pohvaliti da mi prva trudnicka plata kasni 26 dana ... :angry: :angry: :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam ove postove i ogorcena sam...

Moja situacija je vrlo slicna.

Na porodiljsko sam otisla 25.12.09, a porodila sam se 02.02.2010. (prenesena trudnoca).

Resenje sam dobila 29.3, a do danas nisam primila ni dinar.

Radim u privatnoj firmu u koju nemam nameru da se vratim, tako da cu sacekati jos malcice i pozvati inspekciju rada, bez obzira sto mi posodavac obecava skoru uplatu, sve nekako mislim da nece.

Ono sto provereno znam, je to da poslodavac treba prvi da pusti platu, potom prilaze dokaz o uplati i socijalno refundira. Socijalno ne kasni, a to znam jer je direktorica bila na trudnockom i na porodiljskom, a ja sam vrsila uplate i sve to propratila.

Dakle, poslodavac prvi uplati, socijalno refundira, pa onda poslodavac od tih para uplati drugu platu, ovi refundiraju i tako u krug igraju ping-pong.

Ocito da poslodavci imaju "preca posla" sa nasim novcem i da kao izgovor mogu uvek da se vade na socijalno. Ovo je stvarno tuzno. Bedna je ova nasa Srbija, kada se ovakve malverzacije dopustaju!

Srecom nisam u kreditu niti u dugovima, pa mogu ovo nekako bez velikog stresa da podnosim. Mogu misliti kako je onima koji imaju rate da otplacuju i slicno.

Tesko da ce se nesto promeniti po tom pitanju, na zalost.

svi to znaju ali niko ne preduzima nista to je najtuznije :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje za bilo koga ko zna:

radila sam godinu dana i nisam primljena za stalno, trenutno na birou, dobila sam rešenja za nadoknadu do perioda koji bi bila na porodiljskom.

Sad mi je legla nadoknada za decembar i iznos me zbunio. Da li se prima iznos koji sam i od poslaodavca primala kao porodiljsko dok nije istekao ugovor ili neku nadoknadu na nivou grada, republiike? Naknada je manja:(. Tražili su prosek 6 poslednjih plata pa sam mislila da je isti iznos kao što je uplaćivala firma.

Hvala na odgovoru!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje za bilo koga ko zna:

radila sam godinu dana i nisam primljena za stalno, trenutno na birou, dobila sam rešenja za nadoknadu do perioda koji bi bila na porodiljskom.

Sad mi je legla nadoknada za decembar i iznos me zbunio. Da li se prima iznos koji sam i od poslaodavca primala kao porodiljsko dok nije istekao ugovor ili neku nadoknadu na nivou grada, republiike? Naknada je manja:(. Tražili su prosek 6 poslednjih plata pa sam mislila da je isti iznos kao što je uplaćivala firma.

Hvala na odgovoru!!!

Nisam 100% sigurna,ali koliko znam ne dobijas isto kad si zaposlen ili ako si na birou,po novom zakonu to sto se prima preko biroa je neka "pomoc" i predpostavljam da je to minimalan iznos tog proseka 6poslednjih plata.Moj savet ti je da se raspitas kod nekog ko je strucan za tu oblast tako ces biti sigurna sta je u pitanju. :unsure::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje za bilo koga ko zna:

radila sam godinu dana i nisam primljena za stalno, trenutno na birou, dobila sam rešenja za nadoknadu do perioda koji bi bila na porodiljskom.

Sad mi je legla nadoknada za decembar i iznos me zbunio. Da li se prima iznos koji sam i od poslaodavca primala kao porodiljsko dok nije istekao ugovor ili neku nadoknadu na nivou grada, republiike? Naknada je manja:(. Tražili su prosek 6 poslednjih plata pa sam mislila da je isti iznos kao što je uplaćivala firma.

Hvala na odgovoru!!!

Ja mislim da u tvom slucaju isplacuju minimalac. :( nisam 100% sigurna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam 100% sigurna,ali koliko znam ne dobijas isto kad si zaposlen ili ako si na birou,po novom zakonu to sto se prima preko biroa je neka "pomoc" i predpostavljam da je to minimalan iznos tog proseka 6poslednjih plata.Moj savet ti je da se raspitas kod nekog ko je strucan za tu oblast tako ces biti sigurna sta je u pitanju. :unsure::rolleyes:

Hvala u svakom slucaju.

Idem za par dana na redovno javljanje u biro, pa cu pitati.

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje za bilo koga ko zna:

radila sam godinu dana i nisam primljena za stalno, trenutno na birou, dobila sam rešenja za nadoknadu do perioda koji bi bila na porodiljskom.

Sad mi je legla nadoknada za decembar i iznos me zbunio. Da li se prima iznos koji sam i od poslaodavca primala kao porodiljsko dok nije istekao ugovor ili neku nadoknadu na nivou grada, republiike? Naknada je manja:(. Tražili su prosek 6 poslednjih plata pa sam mislila da je isti iznos kao što je uplaćivala firma.

Hvala na odgovoru!!!

Na zalost,bila sam u istoj situaciji,dobija republicki minimalac,a ne ono sto si dobijala u firmi dok si radila.Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PORODILA SAM SE U SEPTEMBRU I PRVA UPLATA ZA PORODILJSKO BOLOVANJE

LEGLA JE PRE MESEC DANA....

Ne mogu da verujem,mislim da je ovo strasno,Ja sam se porodila u decembru i jos uvek nista nisam primila,koga kod da pitam nije do njih nego do nekog drugog,strasno,gde mi zivimo :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao što sam već pisala radim u školi, na porodiljskom sam od 30. decembra, novac sam prvi put dobila 21.aprila i to naknadu za decembar, januar i februar. U opštini su mi rekli da je do kašnjenja došlo zbog neažurnosti računovodstva škole, tako ispada da država daje novac na vreme (što me iskreno vrlo iznenađuje).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Породиљско ми од почетка касни једно 3 месеца. Фирма редовно уплаћује доприносе, значи није застој код њих него у државном буџету. Толико о подршци рађања у Србији.

Значи кад чујем приче о помоћи трудницама и породиљама, дигне ми се коса. Што нико не потегне да се укине пдв на дечију опрему?

NOVA SAM U SVEMU OVOME!!!sVESNA DA PONEKAD POSTAVLJAM "GLUPA" PITANJA ALI VI STE MI JEDINA NADA.

DAKLE: DA LI PO ZAKONU POSTOJI NEKA RAZLIKA IZMEĐU TRUDNIČKOG BOLOVANJA I ODRŽAVANJA TRUDNOĆE?(NARAVNO MISLIM NA PARE!)HVALA!!!!! :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao što sam već pisala radim u školi, na porodiljskom sam od 30. decembra, novac sam prvi put dobila 21.aprila i to naknadu za decembar, januar i februar. U opštini su mi rekli da je do kašnjenja došlo zbog neažurnosti računovodstva škole, tako ispada da država daje novac na vreme (što me iskreno vrlo iznenađuje).

DRAGA KOLEGINICE JA SAM U 3MESECI TRUDNOĆE I TEK SAM OTVORILA BOLOVANJE TAKO DA ME TE MUKE TEK ČEKAJU I VIDEĆU KAKO ĆE SVE TO DA BUDE U MOM SLUČAJU. ALI HTEDOH TI REĆI DA SAM SRELA SKORO KOLEGINICU KOJA PREDAJE BIOLOGIJU U MOJOJ ŠKOLI (JA SAM UČITELJICA)KOJA JE U 7 MESECU I ZNAM DA JE OTPRILIKE OTIŠLA NA BOLOVANJE TAKO NEŠTO KAO TI!PITALA SAM JE ZA PRIMANJA REKLA MI JE DA JE KOD NJE TO KASNILO MESEC DANA, A ONDA JE POČELA DA DOBIJA REDOVNO I TO U PRVOM DELU MESECA 65%, A U DRUGOM 35%. JA ISKRENO MISLIM DA TO NIJE DO KOLE NEGO DO DRŽAVE I DA TO IDE PO SISTEMU KADA IMA PARA ISPLAĆUJU KADA NEMA ČEKA SE I TAKO. PA KAKO SE KOME ZALOMI!!!POZDRAV

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NOVA SAM U SVEMU OVOME!!!sVESNA DA PONEKAD POSTAVLJAM "GLUPA" PITANJA ALI VI STE MI JEDINA NADA.

DAKLE: DA LI PO ZAKONU POSTOJI NEKA RAZLIKA IZMEĐU TRUDNIČKOG BOLOVANJA I ODRŽAVANJA TRUDNOĆE?(NARAVNO MISLIM NA PARE!)HVALA!!!!! :unsure:

Trudnicko bolovanje i odrzavanje trudnoce je jedno te isto. a kada se porodis tj. 28 dana pre termina porodjaja bice ti otvoreno porodiljsko bolovanje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trudnicko bolovanje i odrzavanje trudnoce je jedno te isto. a kada se porodis tj. 28 dana pre termina porodjaja bice ti otvoreno porodiljsko bolovanje :)

HVALA JELENA! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

HVALA JELENA! :rolleyes:

nema na cemu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

DA ! Naknada za trudničko mi kasni jer mi poslodavac nije uplatio doprinose od juna 2009.godine, a porodiljsko jos uvek ne primam bez obzira sto ga je lekar otvorio jos 18.04.2010. god. jer kako kaze salterska sluzbenica u lozničkoj opštini:

''NE MOGU DA VAM PRIMIM PAPIRE ZA PORODILjSKO DOK SE BEBA NE RODI, JER RAZUMITE MOLIM VAS, DESAVAJU SE NE DAJ BOZE NESRECNI SLUČAJEVI, PA MORAMO DA SAČEKAMO DA VIDIMO HOĆE LI SE BEBA ŽIVA RODITI'' :blink:

E sad, recite vi meni ko je ovde lud ?! Dokle ide administrativni bezobrazluk ?! A onda kazu ''pa radjajte''....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Јој Биљаna, pa to je grozno šta se radi u Loznici. Čini mi se da po drugim gradovima nije baš tako. Mislim da je to sve do ljudi. I još nešto bih dodala, uopšte mi se ne sviđa što se porodiljsko bolovanje otvara pre rođenja bebe. Tako nam uskraćuju mesec dana sa našom bebom kad se rodi. A i vrtići primaju decu tek sa godinu dana. To jeste sad promenjeno, ali pre 4 godine meni je to bio problem. Tako da sam ja uzela odmor i bolovanje pa tek onda počela da radim. Bebac je tad imao 13 meseci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma strašno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Biljana Lo (veliki pozdrav za rodni grad :rolleyes: ).

E sad, ako ti je za utehu, zena iz administracije je, na zalost, u pravu. Elem, isti slucaj je i u Beogradu a i inace u celoj Srbiji. Prijava za nadoknadu porodiljskog bolovanja se vrsi tek nakon porodjaja i to najcesce posle najranije mesec dana (dok se ne dobije izvod iz maticne knjige rodjenih bebe).

E, a kada ces ti te pare stvarno dobiti e to je tek prica za medalju :blink: . Evo ti moj primer, ja sam se porodila u decembru i tek u aprilu mesecu sam imala isplatu, do duse tada su mi refundirali sve parice.... jao kako je lepo videti sav taj novac... a dok ga ne primis... sve im po spisku...biiip...uh...Ali to ti je Srbija... Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Biljana Lo (veliki pozdrav za rodni grad :rolleyes: ).

E sad, ako ti je za utehu, zena iz administracije je, na zalost, u pravu. Elem, isti slucaj je i u Beogradu a i inace u celoj Srbiji. Prijava za nadoknadu porodiljskog bolovanja se vrsi tek nakon porodjaja i to najcesce posle najranije mesec dana (dok se ne dobije izvod iz maticne knjige rodjenih bebe).

E, a kada ces ti te pare stvarno dobiti e to je tek prica za medalju :blink: . Evo ti moj primer, ja sam se porodila u decembru i tek u aprilu mesecu sam imala isplatu, do duse tada su mi refundirali sve parice.... jao kako je lepo videti sav taj novac... a dok ga ne primis... sve im po spisku...biiip...uh...Ali to ti je Srbija... Pozdrav

Bar da vas obradujem - upravo su mi javili da je grad Beograd uplatio 35% za februar i mart 2010

LAkse se dise :P

POzdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da sam na tvom mestu, ja bih tuzila poslodavca. Ionako si dobila otkaz, nemas sta da izgubis.

Ja sam tuzila svog poslodavca, i dobila odgovor od inspekcije rada da se obratim nadleznom sudu, jer *oni nisu nadlezni*. A tuzila sam ga sto mi je dao otkaz dok sam bila na porodiljskom bolovanju i sto mi nije isplacivao porodiljsko bolovanje. Kada sam pocela da bunarim sta je iza toga, saznala sam da me nije ni vodio da sam na porodiljskom, pa sam uz pomoc zene koja je radila u fondu i koja je sluzbeno trazila inspeciju, *vracena* na posao dok mi zaista nije isteklo bolovanje. Inace kod njega sam pre porodjaja radila 11.5 godina, nisam koristila trudnicko uopste i bila kao super radnik. Toliko i o nasim inspekcijama! Pa ko voli, nek izvoli!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda je vec neko postavio pitanje ali nema veze. Zanima me da li neko zna da li je isplaceno trudnicko za mart, onih 65%? Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.