Da li vam kasni naknada za porodiljsko/trudničko bolovanje

odgovora

Objavljeno

Ja sam na bolovanju od januara, a prosli mesec sam dobila 35% za 2.polovinu marta ( za prvu i necu), Ovaj mesec nista...tako da vas ne tesi kad jednom krene da ce ici mesec za mesecom. Raucnovodja u firm mi je rekla da je pre par dana legla uplata/ refundacija za april i maj OD SOCIJALNOG: Inace meni firma placa tih 65% pa ceka refundaciju.

Inace, po zakonu, poslodavac je porodiljsko duzan da ti placa kad i ostale plate, znaci oko 100% (posto se uzima neki prosek) pa ceka refundaciju od socijalnog.

ALI, posto je ovo idiotska drzava, taj zakon su nedavno izmenili, pa i to nije vise duzan da ti placa, nego moze cekati refund. Dakle okrecimo solje pa da znamo kad cemo dobijati pare.

Budzet grada je svako malo blokiran, pa je sve to misterija...

Ova drzava je bre uzas, kad je nesto kao pozitivno naklapaju na sva zvona kako cine sve za trduncie. A ovo nas je unazadilo 10 godina a niko ni reci! A zakone menjaju preko noci, nikog ne informisu, svi rade sta hoce pa ti posle juri, trazi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, brdo od cela 4 papira se nosi u RFZO.

Kakav je to novi nacin obracunavanja naknade?

Ja cekam za Maj trudnicko, da li neko zna kad ce biti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja nisam dobila za maj, ali pošto sam tek pre 10 dana dobila 65% za april, ni ne nadam se maju uskoro. 35% od grada nisam uopšte dobijala, a trebalo bi počev od marta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam poslednji put i prvi dobila 8 novembra,kako da znam za koji je mesec,na bolovanju sam od 3 juna zvanicno,a prve pare od socijalnog sam dobila za jul mesec,e sad ne znam za koji cekam od grada,jel zna neko da mi objasni please?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko ima informaciju kada bi trebala da bude uplata 35% za septembar? Koliko kasne te uplate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja jos uvek nisam dobila tih 35% od septembarske plate. <_< Moj poslodavac je predao dokumentaciju za septembarsku isplatu tek 30.10., ali RFZO bi trebalo da isplati tih 35% u roku od 30 dana od dana prijema dokumentacije osim ako dokumentacija nije potpuna, a ovi moji kakvi su, sigurno su zaboravili nesto da priloze. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ženice, da li neka zna kako funkcioniše isplata porodiljskog kada se desi hitan carski, tj. iznenadni porođaj, pa nema vremena za otvaranje porodiljskog 30 dana ranije? Ako me razumete :D

Elem, ja sam se porodila 11. septembra, dva meseca pre termina... tog dana je stupilo na snagu porodiljsko odsustvo, a ja još uvek nisam dobila ni taj deo trudničkog za prvih 10 dana septembra. Do tada sam redovno dobijala 65% od firme i 35% od države. 7. oktobra mi je poslednji put uplaćeno i od jednih i od drugih i to je bila avgustovska plata. Prošli mesec ništa, evo ni danas ništa, a trebalo bi da je danas bila plata u firmi. Zvaću ih sutra da pitam, ali reko možda neko od vas zna kako funkcioniše to. Da li oni čekaju da im država uplati, pa onda oni meni ili to nema veze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neću ti biti od pomoći ali da pitam, da li si podnela zahtev za porodiljsko i sve što je potrebno i da li si dobila rešenje? Ako nisi, možda to koči?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako mislis na resenje od komisije, naravno da jesam. Sve sam im to dostavila, doznake i rešenje... i pricala sam sa pravnikom, rekao mi je da mi je on otvorio porodiljsko jos u septembru. Mm je kasnije isao do moje firme, nosio izvod bebin, jer je beba preko mene zdravstveno osigurana. Nego juče sam saznala da oni čekaju da im država isplati, pa onda oni meni tek... a država ume da kasni i te kako <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim na rešenje kojim ti se priznaje pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva. Šalje ga Sekretarijat za socijalnu zaštitu.

Ja sam se porodila krajem jula a krajem septembra je legla prva uplata, tačnije sve što je do tada trebalo da se isplati. Sada uplaćuju redovno jednom mesečno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Reseno :)

Dobila sam danas poslednje trudnicko za prvih 10 dana septembra i zvali me iz firme da im posaljem dokumentaciju za porodiljsko iz skole u kojoj sam radila na zameni prosle jeseni kako bi mogli da obracunaju poslednjih godinu dana mojih primanja... to im je falilo da bi kompletirali dokumentaciju, a naravno dosad se niko toga nije prihvatio... sad ja moram da vijam ove iz skole, a tamo kraj godine... kako bi mi isplatili sve dosad sto treba do NG...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav,

ja posteno uskuburih sa svim ovim uplatama isplata papirima doznakama  itd

Elem,7.decembra legla mi je uplata iz RFZO, to je onih 35% da bi primile punu platu, a 17og mi je legla plata od poslodavca i time smo zatvorili septembar. Sada cekam isplatu za oktobar 2015. Da li je neka primila bilo sta za oktobar mesec.? Meni je to trudnicko bolovanje. Porodiljsko mi ide od 17.decembra pa cemo sa time tek da se ganjamo :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav,

ja posteno uskuburih sa svim ovim uplatama isplata papirima doznakama  itd

Elem,7.decembra legla mi je uplata iz RFZO, to je onih 35% da bi primile punu platu, a 17og mi je legla plata od poslodavca i time smo zatvorili septembar. Sada cekam isplatu za oktobar 2015. Da li je neka primila bilo sta za oktobar mesec.? Meni je to trudnicko bolovanje. Porodiljsko mi ide od 17.decembra pa cemo sa time tek da se ganjamo :(

Meni jos uvek nije legla uplata ni za septembar mesec. <_<

Ocko voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Morate da vidite sa poslodavcima, jer rzzo kad primi papire u roku od 30 dana vrsi uplatu, tj. refundaciju poslodavcu, a tih 35% do kraja 2013 je delio grad Beograd, a posle toga je i to otislo u nadleznost rzzo i to je isplacivano direktno..

Mi dok smo bili na trudnickom, smo dobijali uplatu do 15. u mesecu za prethodni mesec, ali sam ja licno nosio papire i doznake u nadlezni rzzo, i njima je trebalo za obradu toga svega par dana, samo jedan mesec smo imali kasnjenje, ali to je bilo 2 dana, tako da nije to bilo nista strasno.

Najveci problem je knjigovodstvo firmi, i sami poslodavci su jako neazurni oko celog posla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neko jos u problemu da mu drzava ne uplacuje platu kao ja,koja sam u stalnom odnosu vec 10 godina i kojoj kasne po 2 meseca da uplate bilo sta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, gotovo svima u drzavnim firmama nista ne uplacuju sto je sramota! I ja samu stalnom radnom odnosu i radim u jakoj drzavnoj firmi koja ima i sopstveni budzet i koja bi mogla bez problema da mi uplacuje redovno bar onih 65% koje drzava uplacuje na njen racun (kada se drzava seti jer uvek kasni), ali ustanova u kojoj ja radim nema tu praksu! Ja jos nisam na bolovanju i po svemu sudeci radicu sve dok mogu (nadam se da ce sve biti u redu i da cu moci da radim) jer samo ja radim u porodici a vec imamo jedno dete!

I posle radjaj decu!! Strasno... Mnoge od nas moraju da rade i trudne sto je jako tuzna stav u ovoj nasoj drzavi!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja radim sa decom inace i nije bilo nikakve mogucnosti da radim trudna,jer sam stalno izlozena virusima,bakterijama,i tome da nosim decu..ali ovo nije humano nimalo..radim 10 godina ko crnac tamo,da bih sada sedela i razmisljala dal cu imati za osnovne potrebe..ovo mi je prvo dete,ali opet,zivimo od muzevljeve plate samo,a kad pomislim sta nam sve samo treba za bebu,nije mi dobro..meni je uplaceno samo poslednjih 10 dana oktobra,i u decembru onih 35% za novembar sto daje socijalno na racun..i to je to..a to od drzave mogu da sanjam samo..osudjena sam da jurim od firme do socijalnog i obrnuto i da svaki put molim za moje pare..strasno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja jos uvek nisam dobila tih 35% od septembarske plate. <_< Moj poslodavac je predao dokumentaciju za septembarsku isplatu tek 30.10., ali RFZO bi trebalo da isplati tih 35% u roku od 30 dana od dana prijema dokumentacije osim ako dokumentacija nije potpuna, a ovi moji kakvi su, sigurno su zaboravili nesto da priloze. <_<

Takođe

Ni oktobar,ni novembar,a decembar je predat prekjuče

Da ne pričam da sam već na porodiljskom,i malopre mi koleginica iz računovodstva kaže da je porodiljsko manje od obračuna,pa ako neko zna da mi objasni kako je to moguće ako je porodiljsko 100 % zarade

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skroz te razumem! Nazalost NAS TRUDNICE drzava ne razume! Nisi jedina, tako da izdrzi jos malo, kazu da manje kasni novac kada si na porodiljskom bolovanju (tada je valjda skoro redovna, kasni valjda samo na pocetku dok ne stigne resenje a onda je redovna, tako su mi rekli jer ja nisam bila u radnom odnosu u prvoj trudnoci pa ne znam licno ali su mi puo njih isto rekle).

Inace, ja se zato razmisljam da odem na obicno bolovanje kad zatreba, bolovanje tipa zbog gripa, prehlade i slicno jer tu bar redovno na racun poslodavca primas 65%, a ovo dzaba je 100% kad mnogo kasni...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam na trudnickom od 22.10.i za taj deo oktobra sam dobila sve,al onda do 10.12.nista..i tada dobijem samo 35% za novembar..i evo,sad i dalje cekam ostatak za novembar,a gde je decembar,a evo,vec i januar prolazi..termin mi je u maju i vec razmisljam,ako ovako nastave do porodiljskog,pa onda tamo ima i onaj vakuum zbog papira,pa ja ne znam kako cemo preziveti..dodje mi da odem u firmu i da ih dignem u vazduh,nacula sam da ona tamo iz racunovodstva ceka da sve trudnice podnesu papire pa onda ona salje sve skupa..pa kad saberem to i plus da socijalno ima fore tih 30 dana,pa kad da legne bilo sta..

Zecevici,kako je moguce da je porodiljsko manje od obracuna?Ja prvi put cujem za to..znam samo za zaposlene koji rade manje od 6 meseci pa im se sad nadoknada smanjuje za 7000,ali ako radis duze i kao stalni radnik,ja nisam cula za to..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Do avgusta sam bila na trudnickom,i kasnilo mi je 5 primanja. Kad su poceli da isplacuju brzo su nadoknadili sve. Porodiljsko mi je za oko 3 hiljade manje od trudnickog.

Da li su predati papiri za trudnicko mozete videti na sajtu rzzo.

Ima sve objasnjeno na stranicama unazad...

Sto se tice porodiljskog ne kasni. Svaki mesec se isplacuje predhodni. Samo posle 20-og u mesecu

Izmenjeno od strane Zelenooka ;-)
p.s.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Otisla sam na taj sajt njihov i ukucala pib firme ali otkud ja da znam da je to moje bolovanje,ili je to bolovanje za sve zaposlene u firmi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takođe

Ni oktobar,ni novembar,a decembar je predat prekjuče

Da ne pričam da sam već na porodiljskom,i malopre mi koleginica iz računovodstva kaže da je porodiljsko manje od obračuna,pa ako neko zna da mi objasni kako je to moguće ako je porodiljsko 100 % zarade

a da nije možda mislila da se prosečna osnovna bruto zarada umanjuje?!

Utvrđeni iznos se umanjuje za pripadajuće poreze i doprinose.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam na trudnickom od 22.10.i za taj deo oktobra sam dobila sve,al onda do 10.12.nista..i tada dobijem samo 35% za novembar..i evo,sad i dalje cekam ostatak za novembar,a gde je decembar,a evo,vec i januar prolazi..termin mi je u maju i vec razmisljam,ako ovako nastave do porodiljskog,pa onda tamo ima i onaj vakuum zbog papira,pa ja ne znam kako cemo preziveti..dodje mi da odem u firmu i da ih dignem u vazduh,nacula sam da ona tamo iz racunovodstva ceka da sve trudnice podnesu papire pa onda ona salje sve skupa..pa kad saberem to i plus da socijalno ima fore tih 30 dana,pa kad da legne bilo sta..

Zecevici,kako je moguce da je porodiljsko manje od obracuna?Ja prvi put cujem za to..znam samo za zaposlene koji rade manje od 6 meseci pa im se sad nadoknada smanjuje za 7000,ali ako radis duze i kao stalni radnik,ja nisam cula za to..

 Pozdrav mame ,

e ovako stvari stoje. Posto sam i ka ludela do skoro presavila sam tabak nasla vezu da mi objasne kako to sve funcionise;-)

radim u drzavnoj firmi pa sam i ja mislila da me neko zavlaci itd. 

Sve u svemu zarada kasni tri meseca. Zasto?

trudnicko bolovanje se predaje poslednje nedelje u mesecu za prethodni mesec. Znaci moje trudnicko za septembar predali su poslednje nedelje oktobta. Isplata je 100% plate ali 65% ide uplata poslodavcu pa on meni a odmah naredni dan jos 35% od RZZO ili grada kako mi to u zargonu kaZemo ;-). Isplata je izvrsena 28.12 og. 2015 sa par dana zakasnjenja. Trebalo je biti u nedelji pre ali tu je poslodavac zakazao. Nadam se da sada u januaru nece. 

Sada cekam u januaru ispatu za novembar jer mi je u zavodu objasnjeno da kada krene prva uplata nema razloga da vise "kasni" vec se uplate izvrsavaju svakog meseca ali za treci mesec unazad i tako redom. 

Porodiljsko je drugacije. Kasni nekih mesec i po dok predate svu onu dokumentaciju poslodavcu ali na stecu u momentu isplate uplacuju sve plate koje vam duguju do tog datuma i onda ulazite u onaj rezim da normalno primate platu mesec za mese. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci,ako su meni predali u decembru za novembar,a ja dobila 35% za novembar,zasto barem ne dobijem i onih 65%?Znaci,drzava mi je dala pare,a socijalno ne da?Mislim,svakako su papiri morali biti predati da bi mi se i tih 35% uplatilo..po tvojoj racunici,ja sada do februara necu dobiti nista..strasno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.