Da li vam kasni naknada za porodiljsko/trudničko bolovanje

odgovora

Objavljeno

Ja sam vlasnik privatne firme, i uplate dobijam od socijalnog na racun firme. Porodila sam se u avgustu. Prva tri meseca nisam dobila nista, a onda su mi isplatili odjednom sve zaostale uplate i evo kasnije dobijam redovno za svaki mesec platu. Osim onog pocetnog zakasnjenja nemam primedbi.

Vanja, mozes li mi reci jesi li bila i na trudnickom pored porodiljskog bolovanja? Moj suprug je privatnik i prijavio me je u njegovoj firmi, na bolovanju sam od januara meseca, a termin mi je 25 maj. Jos uvek nije stigla prva uplata, mada sam cula da ta prva uplata kasni oko 3 meseca. Primas li ceo iznos plate ili samo onih 65%?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, ne znam sta da vam kazem osim da drzava zaista ne kasni, ja sam se porodila 18. novembra, i dobila sam nadoknadu za novembar, decembar i januar danas. doprinose za februar firme placaju do 31.marta, i dobicu februar sledeceg meseca. E sad, firma u kojoj ja radim je moja i mog kolege, ali je registrovana tako da je on vlasnik a ja radnik, i imam direktan kontakt sa svim papirima, ako se redovno placa nema razloga da se ne predaje u Tirsovu redovno, a onda novac redovno i stize.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da se i mi priključimo debati oko love za porodiljsko, supruga je dobila naknadu sa zakašnjenjem od 6 meseci!!!

Sve je ovo veoma smešno, i čini mi se da mi tu ništa ne možemo da učinimo, bar ne na ovaj način, na forumu... Jedino rešenje je masovno okupljanje mama i tata ispred skupštine... :blink:

Mislim da bi trebali da se okupite ispred firme. Oni su krivi za kašnjenje, država isplaćuje redovno, ukoliko je firma uredno dostavila dokumentacuju za refundacuju ;)

Mnoge firme koriste novac od refundiranih bolovanja, a porodilje i trudnice ostave da čekaju. Imate pravo da ih tužite za neuplaćena bolovanja, jer su u zakonskoj obavezi da upaćuju na vreme !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam zaposlena u stranoj banci, i zaista se ne mogu zaliti na isplatu porodiljskog bolovanja, sve je veoma uredno, bar sto se mene tice, a kada se oni naplate od drzave... pa, sa jedno 2-3 meseca kasnjenja! Sto se tice nadoknade za trudnicko, ja sam sve predala pre tri meseca, ali jos uvek nista.. koliko sam cula, ceka se po 4-5 meseci za tih famoznih 35%! Dodatak za prvo dete sam danas podigla (porodila sam se 12.12.09.), a koliko smo papira morali da skupimo, to samo moj jadan suprug zna, koji je po onom snegu jurcao od jedne do druge ustanove :( ! Ne znam, zaista, kako su to izvele samohrane majke, bez pomoci...

Jos bih dodala da sam ja, zbog novog zakona o izracunavanja proseka za porodiljsko, veoma ostecena: naime, zakon je stupio na snagu od 01.01.10., sto mene nije doticalo jer sam se porodila u decembru, ali zbog uzasno sporog sistema za dobijanje resenja, zakon se primenio retroaktivno!!!, pa ja sada imam mnogo manju platu nego sto je realno, i to platu bez ikakvog uskladjivanja, bez racunanja 13. plate, pa sa ovim kursom evra, bolje da ne racunam koliko su me ostetili...

u celoj ovoj prici, jedna stvar mi nije jasna: od koga oni zakidaju? Od buducih roditelja?? Kao da traze nacin da ti otezaju maksimalno dobijanje i te crkavice. Sve u svemu, neka su nama decica ziva i zdrava, ali od naseg sistema se hleba necemo najesti... A, posto za njih nisam ni rodila dete, uzivacu, bas u inat svim sovinistima na planeti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zivim u Somboru .Zaposlena sam u privatnoj firmi,KTC -Krizevacki trzni centar.Vlasnik firme je u Krizevcima,Hrvatska .

Zaposlena sam od januara 2007. i ovim putam bih pohvalila svog poslodavca sto se tice isplate primanja .Platu dobijamo svakog 15-og u mesecu i nijedanput se nije dogodilo da je kasnila,cak i ranije bude dan - dva.

Trudnicko i porodiljsko ,BOGU HVALA ,redovno dobijam .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Napišite nam što više informacija o tome da li vam se redovno isplaćuje zarada tokom trudničkog i porodiljskog bolovanja, kao i koliko vam kasne uplate?

Koje izgovore imaju poslodavci, sekretarijati, ministarstva...

Kakva su vaša iskustva sa poslodavcima i da li postoji razlika između privatne i državne firme?

Što više informacija nam prosledite kvalitetnije ćemo pripremiti strategiju kako da institucionalno rešimo ovaj problem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Napišite nam što više informacija o tome da li vam se redovno isplaćuje zarada tokom trudničkog i porodiljskog bolovanja, kao i koliko vam kasne uplate?

Koje izgovore imaju poslodavci, sekretarijati, ministarstva...

Kakva su vaša iskustva sa poslodavcima i da li postoji razlika između privatne i državne firme?

Što više informacija nam prosledite kvalitetnije ćemo pripremiti strategiju kako da institucionalno rešimo ovaj problem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bog bebac.Jas sum od Makedonija i sum na trudnicko boleduvanje 4 meseci a nemam zemeno ni 1 denar za boleduvanjeto,taka da znaete deka ne samo kaj vas e se taka crno,sekade ima dupki vo zakonot.Jas rabotam vo privatna firma kade redovno se plakaat i pridonesi i zdravstveno osiguranje no problemot e do socijalnoto koe kasno gi pusta parite.A kako kapak na se kaj nas drzavata dava i za vtoro dete pa i za toa kasni, ne isplaka.Mili moi sekade e isto.Pozdrav od Skopje :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bog bebac.Jas sum od Makedonija i sum na trudnicko boleduvanje 4 meseci a nemam zemeno ni 1 denar za boleduvanjeto,taka da znaete deka ne samo kaj vas e se taka crno,sekade ima dupki vo zakonot.Jas rabotam vo privatna firma kade redovno se plakaat i pridonesi i zdravstveno osiguranje no problemot e do socijalnoto koe kasno gi pusta parite.A kako kapak na se kaj nas drzavata dava i za vtoro dete pa i za toa kasni, ne isplaka.Mili moi sekade e isto.Pozdrav od Skopje :lol:

Znaci u istom smo sosu...eeeeeeee :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo i ja da pohvalim moje poslodavce...sve je uredno i ok. osim sto mi je kasnilo onih 35% sto daje grad...ali pre pocetka porodiljskog i to je sve isplaceno. Jednokratna nadoknada za prvo dete isto uredna, za manje od mesec dana stiglo je resenje.

pozdrav svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja firma je toko 2007-2009 isplacivala redovno sa platama punu platu i nisam imala nikakvih problema. Medjutim, pitanje je kako bih sada prosla posto se kriza pogorsala i u mojoj sada bivsoj firmi ne isplacuju redovno ni plate.

Inace smatram da treba pogledati sta se menja najnovijim izmenama zakona o fin. podrsci porodicama sa decom. Cini mi se da su na mala vrata otvorili prostor da smanjuju naknade za prvo, drugo i trece dete, prebacivanjem na ministra da odredjuje iznos naknade.

Drugo, sada zena mora da radi bar godinu dana kao prijavljena za stalno da bi ostvarila pravo na naknadu od 100%! A svi znamo koliko je tesko da te uopste neko prijavi!

zAR NIJE MERODAVNO TO DA BUDES U NEPREKIDNOM RADNOM ODNOSU DUZE OD GODINU DANA,BEZ OBZIRA DA LI RADIS ZA STALNO ILI PO UGOVORU?bITNO JE SAMO DA SI PRIJAVLJEN I DA TI FIRMA PLACA POREZE I DOPRINOSE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja imam veliki problem. radim u skoli 11 godina na odredjeno vreme. ugovor mi traje do 31.8.2010. , a termin za porodja je 14.8. 2010.. ja posle idem na socijalno.!!!!!!!!!!GUBIM MESTO KOJE SAM CUVALA - RED . DA LI POSTOJI NEKA MOGUCNOST DA OTVORIM KAO RADNIK SKOLE PORODILJSKO BOLOVANJE????

DA LI IMAM PRAVO I NA MESEC DANA GODISNJEG ODMORA U SEPTEMBRU?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja imam veliki problem. radim u skoli 11 godina na odredjeno vreme. ugovor mi traje do 31.8.2010. , a termin za porodja je 14.8. 2010.. ja posle idem na socijalno.!!!!!!!!!!GUBIM MESTO KOJE SAM CUVALA - RED . DA LI POSTOJI NEKA MOGUCNOST DA OTVORIM KAO RADNIK SKOLE PORODILJSKO BOLOVANJE????

DA LI IMAM PRAVO I NA MESEC DANA GODISNJEG ODMORA U SEPTEMBRU?????

Joj,ja sam sa prvim detetom bila u istoj situaciji,porodila se i pravo na biro!Kao radnik skole ces samo do porodjaja.tj do kraja ugovora moci na bolovanje,posle toga ides na minimalac.Godisnji odmor ti je bolje da iskoristis,jer ko ce ti ga dati u septembru ako ti je istekao ugovor.Nazalost,ovo je zemlja Srbija!Jedina prednost mi je bila sto su me po isteku bolovanja porodiljskog vratili na posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovane mame mozemo mi jedna drugoj da se zalimo koliko zelimo i hocemo ALI PROBLEM OSTAJE!Kao sto sam navela meni je plata redovna ali umanjena,sa druge strane porodiljama plata tece normalno bez bilo kakvih promena ista prica i sa buducim mamama.GDE STA KOCI I KO DAJE SVOJ PARAF ZA ISPLATU PLATA NEZNAM.JA planiram jos jednu bebu na jesen kako bi bila sto duze sa svojom curicom.PROBLEMI NA KOJU GOD STRANU DA POGLEDATE.Moja kuma je takode na porodiljskom i zvala je i kancelariju gradonacelnika i mnogo je meseci proslo odgovora i dalje nema a porodiljsko nam se zavrsava sa ovim mesecom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja još nisam na bolovanju.još uvek radim.Zaposlena sam u državnoj firmi pa ću videti kako će ići kad otvorim bolovanje.Al slušajući vaše priče,to je sramota.Strašno je i što nam na održavanju trudnoće plaćaju samo 65% svi bi radili do kraja da možemo,al to je viša sila..... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja još nisam na bolovanju.još uvek radim.Zaposlena sam u državnoj firmi pa ću videti kako će ići kad otvorim bolovanje.Al slušajući vaše priče,to je sramota.Strašno je i što nam na održavanju trudnoće plaćaju samo 65% svi bi radili do kraja da možemo,al to je viša sila..... :(

Postovana Smiljana,ono sto vam mogu reci kada otvorite trudnicko primace te 100%platu(tako bi bar trebalo biti)kada vam pocne porodiljsko tada se svi poslodavci vade na konto drzave,koje kakve izgovore i tako bla-bla-bla truc.Zvuci detinjasto ali nazalost drzava nam je detinjasta.JUTROS NA TV-u OPET APEL DA IMA VISE LJUDI SA 65GODINA STAROSTI NEGO DECE OD 15 GODINA. -BEZ KOMENTARA SAM-BESNA I OGORCENA- Ja vam od srca zelim da problema nebude,drago mi je da radite i krecite se sto vise znacice vam u porodaju mnogo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da se sve moze ali cesto se to kod nas ne moze :)

Jao kad sve ovo procitam glava me zaboli,nemogu da verujem da ja jos nista nisam primila posto moj poslodavac kaze da mi ne moze nista uplatiti dok ne dobijem to resenje,dok citam ovde da neki primaju bez problema.Ne znam sta da radim poslodavac je do sad bio u redu prema meni sto se svega tice al izgleda da sad ovo koristi i prebacuje odgovornost na drzavu.Ovo je strasno neznam sta bih vise rekla,a ko me da se zalis ili da tuzis kao da cu od toga imati neke koristi :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam isti slucaj, na porodiljsko sam otisla 10.12.2009., a porodila se 14.01.2010. papire sam poslodavcu (privatniku) prilozila 05.02. i od tada nista, kada sam ga pitala sta je sa isplatom, rekao mi je da nije do njega, nego ceka neko resenje od opstine! Bojim se da se za ovo zna, pa da oni iskoriscavaju i onda se na to izvlace tj. to "resenje" koriste za izgovor!!!

I meni se tako cini,ovo se koristi da bi nam zamazali oci,strasno,samo neznam kako niko ne reaguje na ovako nesto ne desava se ovo od juce,to sigurno traje malo duze nazalost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao kad sve ovo procitam glava me zaboli,nemogu da verujem da ja jos nista nisam primila posto moj poslodavac kaze da mi ne moze nista uplatiti dok ne dobijem to resenje,dok citam ovde da neki primaju bez problema.Ne znam sta da radim poslodavac je do sad bio u redu prema meni sto se svega tice al izgleda da sad ovo koristi i prebacuje odgovornost na drzavu.Ovo je strasno neznam sta bih vise rekla,a ko me da se zalis ili da tuzis kao da cu od toga imati neke koristi :unsure:

Ja sam definitivno za varijantu da se preduzme nesto, ocito je da problem postoji i to ne od juce...

Hajde da pokusamo da ga reshimo ja to zapravo zelim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam definitivno za varijantu da se preduzme nesto, ocito je da problem postoji i to ne od juce...

Hajde da pokusamo da ga reshimo ja to zapravo zelim.

PODRZAVAM PREDLOG DA SE NESTO POKRENE-URADI,ALI KOME MI KAO PORODILJE I TRUDNICE DA SE OBRATIMO,NA KOJA VRATA DA POKUCAMO????? POSLODAVCI LOPTICU PREBACUJU NA SOCIJALNO IL DRZAVO OVI OPET TO ISTO URADE I TAKO U KRUG.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PODRZAVAM PREDLOG DA SE NESTO POKRENE-URADI,ALI KOME MI KAO PORODILJE I TRUDNICE DA SE OBRATIMO,NA KOJA VRATA DA POKUCAMO????? POSLODAVCI LOPTICU PREBACUJU NA SOCIJALNO IL DRZAVO OVI OPET TO ISTO URADE I TAKO U KRUG.

Megi ja sam za to da pokusamo, pa valjda cemo imati i neku podrsku od osnivaca ovog foruma...

Ne znam koliko jos slucajeva ovde treba da se ispishe da bi se pokrenulo nesto....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Megi ja sam za to da pokusamo, pa valjda cemo imati i neku podrsku od osnivaca ovog foruma...

Ne znam koliko jos slucajeva ovde treba da se ispishe da bi se pokrenulo nesto....

Postoji primer zene koja se porodila, pa je losu situaciju u porodilistu, preko bloga B92 prikazala u javnosti. Dosla je cak i do ministra zdravlja. Mozda na takav neki nacin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dana 26.10.2009. sam otisla na porodiljsko bolovanje.

Porodila sam se 04.12.2009.Papiri u firmu predati 20 decembra jer smo ostali u bolnici duze,a knjigovodja predala u socijalno tek krajem januara.

Poslodavac se odlucio da me isplacuje tek kad dobijem resenje da imam pravo na porodiljsko jer ga je tako posavetovala knjigovodja.

Resenje sam dobila 16.03.2010. i do sada mi duguje 4.5 plate.Razgovarala sam sa poslodavcem i njemu je sada puno da me isplati,pa da ceka refndaciju i on ce me isplatiti kad bude mogao sto znaci da ce odugovlaciti koliko bude mogao.

Mene zanima na koji nacin i kada najranije ja mogu da trazim svoje plate i od koga da trazim tj. kome da se obratim.Ja sam zvala Upravu za majku i dete,ali oni se cude zasto nece da me isplati kad mu oni refundiraju,ali boli njega uvo za mene sto ja nemam ni sta da jedem,a kamoli da nesto priustim detetu.

Molim vas recite mi koliko vremena treba da prodje od dobijanja resenja,a da nista ne dobijem ,pa kome da se obratim...inspekciji rada,sudu...kome?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

prijavi ga inspekciji rada,ako ti oni ne pomognu tuzi ga ali se onda u svakom slucaju pomiri sa tim da ces izgubiti posao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postoji primer zene koja se porodila, pa je losu situaciju u porodilistu, preko bloga B92 prikazala u javnosti. Dosla je cak i do ministra zdravlja. Mozda na takav neki nacin.

pocinje jako da me iritira ova tema jer se nista ne preduzima, ja cim vidim neku emisiju koja je talk show i da ima mail ja se kultruno obratim, e sada sta ce biti ko to zna, i dalje jesam za nesto konkretnije od "kukanja na forumu"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.