Koliko dugo treba da sam zaposlena da bih ostvarila pravo na trudničko

odgovora

Objavljeno

Imam više od 10 godina radnog staža ali u poslednjih godinu dana radim neprijavljena. Obećavaju svakoga dana... Do pre nekoliko dana bila sam prijavljena na birou za nezaposlene-dakle više nisam na birou.

Saznala sam da sam trudna :) (termin - kraj avgusta).

U ovakvoj situaciji nemam nikakva prava na pomoć u toku trudnoće, zar ne?

Ako me gazda prijavi uskoro, koliko vremena treba da prođe da bih ostvarila pravo na trudničko bolovanje? Da li je to 6 meseci? Čula sam da trudnice starije od 27 godina imaju pravo na trudničko bolovanje od trenutka zaposlenja.

Živim u Vranju.

Maricka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bez obzira koliko dugo si prijavljena kod poslodavca imaš pravo "odmah" da ideš na bolovanje a nadoknada za trudničko bolovanje je 65%.

E sad, poznato je da je u nekim gradovima ostatak od 35% refundiraju i gradovi (npr Beograd, Novi Sad, Loznica i još par gradova u Srbiji) Nisam sigurna da je to i Vranje usvoilo (ali ovo moraš proveriti) tako da bi tvom poslodavcu bilo refundirano svega 65% od tvoje prijavljene zarade.

Zašto se često pominje 3 meseca? Jer se prilikom obračuna zarade uzima prosek plata iz zadnja 3 meseca. Ukoliko trudnica u tim mesecima nije bila u radnom odnosu uzima se prosek republičkih zarada pa 65% na taj iznos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,

Ja sam u 8. nedelji trudnoce, a prijavljena sam na odredjeno, tacnije do 31.07. Pre toga sam isto imala ugovor na 3 meseca, od 01.02. Postoje naznake da ce se firma ugasiti u avgustu, pa me interesuje, koliko je meseci staza potrebno da imam u toku trudnoce da bih ostvarila pravo na porodiljsko bolovanje? Ukoliko promenim poslodavca od 01.08., da li ce mi se onda racunati i ovo prethodno sto sam radila, ako ne budem imala pauzu nijedan dan?

Unapred hvala !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poštovana Ketilice na temi Koliko dugo treba da sam zaposlena da bih ostvarila pravo na trudničko je pisano nešto o tome. A evo i linka KLIKNI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,

Ja sam u 8. nedelji trudnoce, a prijavljena sam na odredjeno, tacnije do 31.07. Pre toga sam isto imala ugovor na 3 meseca, od 01.02. Postoje naznake da ce se firma ugasiti u avgustu, pa me interesuje, koliko je meseci staza potrebno da imam u toku trudnoce da bih ostvarila pravo na porodiljsko bolovanje? Ukoliko promenim poslodavca od 01.08., da li ce mi se onda racunati i ovo prethodno sto sam radila, ako ne budem imala pauzu nijedan dan?

Unapred hvala !!!

Bez obzira koliko dugo si prijavljena kod poslodavca imaš pravo "odmah" da ideš na bolovanje a nadoknada za trudničko bolovanje je 65%.

E sad, poznato je da je u nekim gradovima ostatak od 35% refundiraju i gradovi (npr Beograd, Novi Sad, Loznica i još par gradova u Srbiji) Nisam sigurna da je to i Vranje usvoilo (ali ovo moraš proveriti) tako da bi tvom poslodavcu bilo refundirano svega 65% od tvoje prijavljene zarade.

Zašto se često pominje 3 meseca? Jer se prilikom obračuna zarade uzima prosek plata iz zadnja 3 meseca. Ukoliko trudnica u tim mesecima nije bila u radnom odnosu uzima se prosek republičkih zarada pa 65% na taj iznos.

A što se tiče prebacivanja u drugu firmu, svakako će se računati i staž koji ste imali na određeno iz ove firme u kojoj trenutno radite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bez obzira koliko dugo si prijavljena kod poslodavca imaš pravo "odmah" da ideš na bolovanje a nadoknada za trudničko bolovanje je 65%.

E sad, poznato je da je u nekim gradovima ostatak od 35% refundiraju i gradovi (npr Beograd, Novi Sad, Loznica i još par gradova u Srbiji) Nisam sigurna da je to i Vranje usvoilo (ali ovo moraš proveriti) tako da bi tvom poslodavcu bilo refundirano svega 65% od tvoje prijavljene zarade.

Zašto se često pominje 3 meseca? Jer se prilikom obračuna zarade uzima prosek plata iz zadnja 3 meseca. Ukoliko trudnica u tim mesecima nije bila u radnom odnosu uzima se prosek republičkih zarada pa 65% na taj iznos.

Zanima me ko nam placa tih 65%, poslodavac ili drzava ili kako to ide nista mi nije jasno :)

I da li to "odmah" zaci da vec po prvom mesecu zaposlenja mogu na bolovanje ili ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanima me ko nam placa tih 65%, poslodavac ili drzava ili kako to ide nista mi nije jasno :)

I da li to "odmah" zaci da vec po prvom mesecu zaposlenja mogu na bolovanje ili ?

Kako je Ana napisala - 65% ti uplaćuje poslodavac, a 35% donira grad (i to samo ukoliko u mestu u kom živiš grad isplaćuje tih 35%).

Možeš odmah na bolovanje - odnosno DA - posle mesec dana od prijave na bolovanje, ali mislim da ti se neće uplaćivati svih 65% nego jedan deo, jer nisi duže u radnom odnosu.

Najbolje i da proveriš sa poslodavcem, a ukoliko nemaš problema u trudnoći, da radiš još neko vreme. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

65% država plaća a 35% ili poslodavac (ali nije zakonski u obavezi već samo stvar lične dobre volje) ili grad a izgleda da će se usvojiti zakon da nadoknada bude 100% bez obzira u kom si gradu.

Kad se kaže "odmah" mislila sam da čim se ustanovi da si trudna i dr ti ispiše bolovanje ;) stim da ako si u radnom odnosu kraće od 3 meseca neće ti se refundirati 65% već nešto manje. (nisam sigurna tačno koliko).

osiguranici moraju da imaju staž osiguranja u obaveznom zdravstvenom osiguranju, u svojstvu osiguranika u skladu sa ovim zakonom, u trajanju od najmanje tri meseca neprekidno ili šest meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci.....

Samo da napomenem da ovde pričamo o TRUDNIČKOM bolovanju (održavanje trudnoće)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

65% država plaća a 35% ili poslodavac (ali nije zakonski u obavezi već samo stvar lične dobre volje) ili grad a izgleda da će se usvojiti zakon da nadoknada bude 100% bez obzira u kom si gradu.

Kad se kaže "odmah" mislila sam da čim se ustanovi da si trudna i dr ti ispiše bolovanje wink.gif stim da ako si u radnom odnosu kraće od 3 meseca neće ti se refundirati 65% već nešto manje. (nisam sigurna tačno koliko).

osiguranici moraju da imaju staž osiguranja u obaveznom zdravstvenom osiguranju, u svojstvu osiguranika u skladu sa ovim zakonom, u trajanju od najmanje tri meseca neprekidno ili šest meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci.....

Samo da napomenem da ovde pričamo o TRUDNIČKOM bolovanju (održavanje trudnoće)

Jel nema veze kod kog poslodavca? i da li se nadoknada od NSZ računa u staž? (oni mi rekoše da da) ...

meni je istekla nn iz NSZ 03.03. 2013... pre toga sam imala 1,5god staža, pa 4 meseca nadokade... e ako bih se sad prijavila, recimo u junu ili julu,i odmah otišla na bolovanje, da li se onda ovaj pasus boldovani važi :) tj. da li ću ostvariti pravo na tih 65% ili će ipak biti manje...

gabiska voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Schveco ne mogu ni ja nigde da nađem ceo tekst predloga koji je usvojen 8.4.2013. ali čini mi se da sad poslodavci imaju olakšice ako zaposle trudnicu....a za dalje ne znam...

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel nema veze kod kog poslodavca? i da li se nadoknada od NSZ računa u staž? (oni mi rekoše da da) ...

meni je istekla nn iz NSZ 03.03. 2013... pre toga sam imala 1,5god staža, pa 4 meseca nadokade... e ako bih se sad prijavila, recimo u junu ili julu,i odmah otišla na bolovanje, da li se onda ovaj pasus boldovani važi :) tj. da li ću ostvariti pravo na tih 65% ili će ipak biti manje...

Istina je da NSZ ima obavezu da tokom korišćenja novčane naknade ima obavezu da korisniku obračunava i uplaćuje doprinose za zdravstveno osiguranje.

Po ovome što si napisala, ti si bila 18 meseci osigurana kao zaposleno lice, i zatim imaš još 4 meseca osiguranja koje ti je uplaćivala NSZ. Ako se ponovo zaposliš u junu, i poslodavac započne sa uplatama doprinosa, jasno je da ćeš u julu kad budeš htela da otvaraš trudničko imati više od 6 meseci zdravstvenog osiguranja u poslednjih 18 meseci.

Zakon o zdravstvenom osiguranju u čl. 32 kaže da za ostvarivanje prava iz člana 30. ovog zakona (a tu je između ostalog i pravo na naknadu zarade za vreme privremene sprečenosti za rad osiguranika), osiguranici moraju da imaju staž osiguranja u obaveznom zdravstvenom osiguranju, u svojstvu osiguranika u skladu sa ovim zakonom, u trajanju od najmanje tri meseca neprekidno ili šest meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci, pre početka korišćenja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja.

Nije definisano koliki ovi prekidi mogu biti, tako da ja tumačim da je dovoljno da pre otvaranja trudničkog bolovanja u poslednjih 18 meseci imaš napabirčeno 6 meseci zdravstvenog osiguranja.

I da, u tom slučaju ćeš dobijati 65%.

Edit:

Sad čitam i neke izmene Zakona o zdr..osiguranju i ako sam dobro shvatila od 01.01.2014. naknada zarade za zaposlene na trudničkom bolovanju do 30 dana na teret poslodavca će iznositi 100% od utvrđenog osnova, a takođe i od 31.dana će se dobijati 100% od zarade, s tim što će 65% naknade ići iz sredstava obaveznog osiguranja, a 35% će se isplaćivati iz budžeta Republike.

Ako dobro znam Novi Sad i Beograd već sad uplaćuju trudnicama tu razliku od 35%, možda još koji grad.

Inače, trenutno nemam svoju pravnu bazu kod sebe, sve ovo što sam napisala mogu da proverim tek u ponedeljak u kancelariji.

bret i Schveca volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Edit:

Sad čitam i neke izmene Zakona o zdr..osiguranju i ako sam dobro shvatila od 01.01.2014. naknada zarade za zaposlene na trudničkom bolovanju do 30 dana na teret poslodavca će iznositi 100% od utvrđenog osnova, a takođe i od 31.dana će se dobijati 100% od zarade, s tim što će 65% naknade ići iz sredstava obaveznog osiguranja, a 35% će se isplaćivati iz budžeta Republike.

Ako dobro znam Novi Sad i Beograd već sad uplaćuju trudnicama tu razliku od 35%, možda još koji grad.

E imam pitanje: Ja sam preduzetnik. Obustavila sam rad isti dan kad sam otišla na trudničko bolovanje. Prvih mesec dana sam sama snosila troškove doprinosa, a onda još mesec dana me je preuzelo socijalno. Oni su mi uplatili 65%. Kako ja od grada da naplatim ostatak? Jesam li trebala neke papire dodatno da podnesem ili je to trebalo da ide po nekom automatizmu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm, vidiš to ne znam, jer kod nas to nema, pa to nisam nikad videla u praksi kako se radi.

Ono što znam to je da taj deo od 35% ide iz gradskog budžeta, pa je moguće da kasni u odnosu na onaj od 65% koji snosi Rep.zavod, to je jedino što mi pada na pamet.

Najlogičnije bi mi bilo da postoji neki sporazum izmeću Zavoda i grada, da Zavod obaveštava grad o trudnicama kojima je potrebno isplatiti naknadu zarade (tih 35%), a ne da još posebno treba da podnosiš zahteve gradskoj upravi, ali najbolje da zoveš Zavod da se raspitaš, jer jedno je šta je meni logično a drugo je kako je gradskom odlukom odnosno međusobnim sporazumom grada i zavoda to uređeno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemojte me držati za reč, ali mislim da sam juče dok sam kopala po netu pročitala da kada legne tih 65% mora da se nosi podnese zahtev gradu, zajedno sa dokazom o uplati tih 65%... ako opet naletim na to, ostaviću link

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ipak nisam lepo pročitala

Realizacija dodatne isplate 35% naknade zarade obavlja se bez podnošenja posebnog zahteva trudnice, odnosno poslodavca, a na osnovu podataka koje odgovarajuća služba Gradske uprave preuzima od Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, a po kojima je Republički fond već isplatio 65% naknade zarade za bolovanje. http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1459791

Tako je bar u Beogradu, verujem da je ista procedura i u NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage sve, zamolila bih vas za pomoc. Radim vec godinu i po dana u gimnaziji kao profesor na zameni. Ugovor mi istice oko 20. juna a ja sam pre nedelju dana saznala da sam u drugom stanju. Da li imam prava na trudnicko bolovanje iako mi ugovor istice ubrzo? Postoji jos jedna zackoljica: u periodu uskrsnjih praznika ugovor mi je prekinut na nedelju dana, buduci da koleginica koju menjam nije mogla da produzava bolovanje i obnovljen mi je 8.maja. Da li to nesto menja?

Od srca se zahvaljujem svima koji su radi da mi odgovore, buduci da sam u totalnoj panici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako ja od grada da naplatim ostatak? Jesam li trebala neke papire dodatno da podnesem ili je to trebalo da ide po nekom automatizmu?

Ja nisam privatnik, ali radim u gradu koji je van teritorije NS i moji s posla nisu ni znali da mi sleduje razlika (jer sam imala prebivaliste u NS), tako da nista od dokumenata nisu podnosili za tih 35%. Kad je novac njima legao, sefica racunovodstva je zvala grad da joj kazu sta je u pitanju, zasto je taj novac uplacen, i samo mi prosledila novac na tekuci racun ili kako se to vec radi... Znaci grad je to "po automatizmu" meni uplatio, bez ikakvih papira i intervencija, samo sa velikim zakasnjenjem. U oktobru sam dobila 35% za april i maj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam privatnik, ali radim u gradu koji je van teritorije NS i moji s posla nisu ni znali da mi sleduje razlika (jer sam imala prebivaliste u NS), tako da nista od dokumenata nisu podnosili za tih 35%. Kad je novac njima legao, sefica racunovodstva je zvala grad da joj kazu sta je u pitanju, zasto je taj novac uplacen, i samo mi prosledila novac na tekuci racun ili kako se to vec radi... Znaci grad je to "po automatizmu" meni uplatio, bez ikakvih papira i intervencija, samo sa velikim zakasnjenjem. U oktobru sam dobila 35% za april i maj.

Meni fali tih 35% za februar. Dakle da očekujem negde u avgustu. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uputila bih te na temu Ugovor o delu-ništa za trudnice a evo i linka http://www.bebac.com...?showtopic=1115

Poštovane članice, obaveštavamo Vas da smo postove vezane za trudničko bolovanje za trudnice koje su u radnom odnosu po osnovu ugovora na određeno prebačeni na temu "Ugovor o delu - Ništa za trudnice?!"

Ivana81, u navedenoj temi možete pročitati odgovor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.