Istorija jezika

odgovora

Objavljeno

I da se ispravim - pitanje vazi i ukoliko je vas maternji jezik hrvatski ili bosanski.

Hvala!

A meni ovo bode oči....bosanski jezik ne postoji ;) ....uz dužno poštovanje...mislim da u Americi ne pričaju američkim jezikom,niti se u Australiji ne priča australijski već engleski jezik ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A meni ovo bode oči....bosanski jezik ne postoji ;) ....uz dužno poštovanje...mislim da u Americi ne pričaju američkim jezikom,niti se u Australiji ne priča australijski već engleski jezik ;)

I mene ovo gadno ubode!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A meni ovo bode oči....bosanski jezik ne postoji ;) ....uz dužno poštovanje...mislim da u Americi ne pričaju američkim jezikom,niti se u Australiji ne priča australijski već engleski jezik ;)

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A meni ovo bode oči....bosanski jezik ne postoji ;) ....uz dužno poštovanje...mislim da u Americi ne pričaju američkim jezikom,niti se u Australiji ne priča australijski već engleski jezik ;)

Moram biti politicki korektna :) (jos jedan bukvalni prevod starog koncepta:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao što ne postoji ni crnogorski jezik (ja sam iz Crne -Gore),tako da ne bude ovde nešto pogrešno shvaćeno ...činjenice su činjenice ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram biti politicki korektna :) (jos jedan bukvalni prevod starog koncepta:)

To nije politička korektnost...mislim da treba da poštuješ jezik kao prvo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mna mama, neke moje kolege se ne bi s Vama slozile. Kako bih izbegla da se neko oseca isprovociranim, reci cu nekadasnji srpsko-hrvatski,nadam se da ovo sad ne ukazuje na nepostovanje jezika kao i da cu dobiti neke nove odgovore.

andisam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mna mama, neke moje kolege se ne bi s Vama slozile. Kako bih izbegla da se neko oseca isprovociranim, reci cu nekadasnji srpsko-hrvatski,nadam se da ovo sad ne ukazuje na nepostovanje jezika kao i da cu dobiti neke nove odgovore.

I hrvatsko-srpski....

I da...kolege se vjerovatno ne bi složile ni sa bosanskim ;) Jer je u pitanju bošnjački...

No nema veze...ko bi se ovdje snašao....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao što ne postoji ni crnogorski jezik (ja sam iz Crne -Gore),tako da ne bude ovde nešto pogrešno shvaćeno ...činjenice su činjenice ;)

OT sam ali ja sam slušala na TV-u pre neki dan da su crnogorci uveli crnogorski jezik i sad insistiraju da se u nekim mestima u Vojvodini gde ih ima puno uvede u škole i u dokumente.... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To o cemu vi pricate, nisu razliciti jezici vec dijalekti, izgovori. Razlika je veoma velika. Sto se tice pitanja, da, koristim, ali volela bih da izbacim reci stranog porekla jer je nas jezik prosto divan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To o cemu vi pricate, nisu razliciti jezici vec dijalekti, izgovori. Razlika je veoma velika. Sto se tice pitanja, da, koristim, ali volela bih da izbacim reci stranog porekla jer je nas jezik prosto divan.

Tako je miva...ovde se govori o rečima,frazama kao 'fashion week' a lepo se kaže na spskom jeziku nedelja mode ;) ....a veoma retko naše 'rečite' voditeljke znaju reći 'ovoga proleća u otmaru 'must have' bla bla bla....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OT sam ali ja sam slušala na TV-u pre neki dan da su crnogorci uveli crnogorski jezik i sad insistiraju da se u nekim mestima u Vojvodini gde ih ima puno uvede u škole i u dokumente.... :P

Ma mogu oni da uvedu ne znam koji jezik i daju mu naziv ali on će uvek biti srpski jezik...i da nije usvojeno ,deca u školama uče 'maternji jezik' ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni su nekako iritantno simpaticni...

u istom trenutku se i jezim i topim dok oni pricaju... :lol:

da znas Mna da nisi u pravu...jedno je sta narod zeli il hoce da prihvati a drugo su cinjenice...i srpsko/hrvatski hrvatsko/srpski je nastao od nekog jezika,,,pa jel trebamo da sad kazemo da ni taj jezik nije postojao???

pa se iz tog jezika rodi i hrvatski zasebno,i srpski zasebno i bosanski zasebno...

i ma koliko ti il neko drugi bio za ili protiv,vremenom ce se izroditi i crnogorski jezik...

bosanski jezik Filipa...bosnjacki jezik ne postoji... ;)

i na kraju se izrodi nova tema...prihvatanje ili ne necega...

nekada je bila Yugoslavija,,,pa vidite sta se sad zemalja izrodilo iz iste...ko smo mi da to prihvatamo ili ne???

ucinjene stvari su vec ucinjene,zar ne??

a sto se tice engleskih rijeci...pa sta da kazem...naravno da ih koristim...

ne razmisljam uopste o tome da li je to ispravno ili ne i uopste me ne nervira isto...

izmedju ostalog,engleski jezik je broj jedan u svijetu i svi,ma kojim jezikom da govore koriste rijeci iz engleskog jezika...

npr...evo nema veze sa nama,,,al svedi jako mnogo koriste engleske rijeci...i kod njih se uopste ne zamara s tim...

sad,,,zasto koristim???

hmmm...pa nekad mi neka engleska rijec mnogo bolje uleti i bolje zvuci nego nasa...

nekad mi englesko WTF bolje i "kulturnije" zvuci od naseg "jebo te"...

onda je masa rijeci tu koje su nam i same nametnute i koje su vec pomenute u prethodnim postovima...

Dobro mama mazo...nisam u pravu kad ti kažeš ;) ....al' ppostoji neko mnogo 'učeniji' od nas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vec sam negde pisala kada se poteglo to pitanje - po lingvistickim pravilima jezik se NE stvara na bazi politike, kao sto Balkan ovih dana to zeli, nego po odredjenim lingvistickim pravilima. Ne tako davno strucnjaci iz oblasti lingvistike iz nekoliko zemalja, naravno "samo" akademici, ne politicari ;), su se suprotstavili najezdi novo-komponovanih takozvanih jezika (i ne mislim ovde samo na nase, balkanske). Izneli su cinjenice da jezici koji dele vise od 85% recnika i gramatickih pravila ne mogu ustvari da budu razliciti jezici, vec samo dijalekti. Ne bi se Hrvati, na primer, toliko trudili da izmene recnik i gramaticka pravila jezika da nisu toga svesni.

Slažem se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da znas Mna da nisi u pravu...jedno je sta narod zeli il hoce da prihvati a drugo su cinjenice...i srpsko/hrvatski hrvatsko/srpski je nastao od nekog jezika,,,pa jel trebamo da sad kazemo da ni taj jezik nije postojao???

pa se iz tog jezika rodi i hrvatski zasebno,i srpski zasebno i bosanski zasebno...

i ma koliko ti il neko drugi bio za ili protiv,vremenom ce se izroditi i crnogorski jezik...

bosanski jezik Filipa...bosnjacki jezik ne postoji... ;)

Da, srpski i hrvatski su nastali od istog jezika, uostalom i skoro svi evropski jezici su nastali od istog jezika. Jezik od koga su nastajali ovi jezici više ne postoji :lol: .

Hoćeš li da nam kažeš o kom narodu misliš kada kažeš Bosanac? Po meni su Bosanci i Bošnjaci i Srbi i Hrvati. Samo, Srbi govore srpski, a Hrvati hrvatski, tako da sam naziv jezika bosanski i nije prikladan.

I, navedi lingvističke kriterijume po kojima je taj jezik drugačiji od srpskog ili hrvatskog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bosanci su gradjani Bosne i Hercegovine...dakle,muslimani,pravoslavci,katolici,jevreji...itd...

e sad je druga stvar sto se neki s tim ne slazu i sebi pripisuju druge epitete...

Objašnjenje - po kojim se lingvističkim kriterijumima razlikuje bošnjački jezik od srpskog i hrvatskog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kristal...ja sam bosanski jezik ucila u skoli i na fakultetu...nisam ucila ni srpski,ni hrvatski a ni taj neki bosnjacki jezik da bih znala razliku...

a izmedju ostalog,,,pa koja razlika je izmedju hrvatskog i srpskog pa se zovu kao 2 razlicita jezika???

Razlike izmedju hrvatskog i srpskog su male, zato sad pojedini Hrvati, tacnije njihovi lingvisti prave smejuriju od jezika i traze razlicitosti.

Sto se tice tzv bosanskog i crnogorskog ne smetaju mi, jednostavno ti jezici imaju istu gramatiku kao i mi, i ne mogu izbrisati tri padeza ili izbaciti/ubaciti nova gramaticka pravila. Bosanski, po meni nije nista drugo nego srpskohrvatski/hrvatskosrpski.

Jos jedna stvar, nikad nisam sporila Bosni kao drzavu, i uvjek kazem da sam iz Bosne.

Bosanski postoji, to si u pravu, i ne mogu da sporim, ali cinjenica je da je nastao iz srpskohtvatskog.

I da, gledala sam na dnevniku da neki hrvatski "lingvisti" traze titlovani prevod srpskih filmova. Za mene je to vrhunac gluposti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A meni ovo bode oči....bosanski jezik ne postoji ;) ....uz dužno poštovanje...mislim da u Americi ne pričaju američkim jezikom,niti se u Australiji ne priča australijski već engleski jezik ;)

Potpisujem!!!A sto se tice engleskog,koristim ga i vrlo malo kao i ostale clanice,ne volim ga pa tako da me ni ne interesuje da ga ucim! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bosanci su gradjani Bosne i Hercegovine...dakle,muslimani,pravoslavci,katolici,jevreji...itd...

e sad je druga stvar sto se neki s tim ne slazu i sebi pripisuju druge epitete...

Ok, ali građani Bosne koji su Srbi, ostaju Srbi. Ne mogu valjda promeniti naciju tek tako u neku novopečenu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

izmedju ostalog,cinjenica je da su uvijek srbi bili ti koji su poricali postojanost Bosne i Hercegovine,pa samim tim i bosanski jezik...al sreca pa su manjina...tako da ova tema definitivno nije mjerodavna da se prica o postojanosti Bosne i njenog jezika... ;)

???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama mazo,a sta imas to protiv Srba??? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žene, đe odosteeee :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

upit ce on i to WTF...pa sta ces onda??? :lol: :lol:

Pa neću mu prevoditi :D a i valjda ću prestati... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hehehe, nisi, nisi, ima nas jos :lol:

Takodje sam studirala na engleskom, radim na engleskom, sa ljudima u zemlji u kojoj zivim jedino mogu da se sporazumem na engleskom ... predajem engleski ... Ma samo mi je engleski u glavi :rolleyes: Zbog studija takodje ima mnostvo termina kojima nije da ne znam ekvivalenciju (evo jedan primer) na srpskom, nego mi treba malo vremena da se setim. Zbog toga mi se cesto desava da jednostavno "srbinizujem" neku rec koju vec znam na engleskom.

Veoma cesto mi se desava da govorim neki polu-srpski/polu-engleski jezik, mesamo ih i mm i ja, nekada po recenicu dve jednog, pa recenicu dve drugog, nekad je i cela recenica mesavina ...

Nacesce su, u principu:

ok

maybe (:P)

anyway

post

mail

shopping

WTF

ridiculous

sale

come again?

really

i don't think so

Uhhh, ima ih puno, sada mi stao mozak ... kad se setim dodacu jos.

Tacno tako. Vec sam negde pisala kada se poteglo to pitanje - po lingvistickim pravilima jezik se NE stvara na bazi politike, kao sto Balkan ovih dana to zeli, nego po odredjenim lingvistickim pravilima. Ne tako davno strucnjaci iz oblasti lingvistike iz nekoliko zemalja, naravno "samo" akademici, ne politicari ;), su se suprotstavili najezdi novo-komponovanih takozvanih jezika (i ne mislim ovde samo na nase, balkanske). Izneli su cinjenice da jezici koji dele vise od 85% recnika i gramatickih pravila ne mogu ustvari da budu razliciti jezici, vec samo dijalekti. Ne bi se Hrvati, na primer, toliko trudili da izmene recnik i gramaticka pravila jezika da nisu toga svesni.

Jeste da se engleskom jeziku stavljaju pridevi "american" ili "british" ili "australian", ima cak i "canadian" - ali su to samo pridevi koji oznacavaju koji je dijalekt jezika u pitanju, jer iza ovih reci i dalje stoji imenica "english", koja ustvari i odredjuje koji je jezik u pitanju ;). Mislim da ne treba dodatno komentarisati da se oni svi bez prevoda jako dobro razumeju, zar ne? Isto tako i sa arapskim - sve arapske zemlje imaju svoj dijalekt, ali ne i svoj jezik. Nema tu Omani jezik, Lebanese jezik ili Egyptian jezik - ima samo Omani Arabic, Lebanese Arabic, Egyptian Arabic, itd. A razlika izmedju ovih arapskih dijalekta je, verujte mi, mnogo veca nego izmedju nasih ...

Slazem se sa Mama Mazom da se jezici vremenom menjaju i poprimaju druge oblike i tako se "radjaju" jedni iz drugih - ali to ovde ipak nije slucaj, zar ne? Mislim da mogu da tvrdim da se povlacenjem politickih granica nije tako naprasno promenio srpski jezik kojim se govori u Bosni, niti srpski jezik na kom je pisao Njegos - iako su neki veoma "politicki korektni" dali sebi za pravo da PREVEDU Njegosa na 'crnogorski'. Toliko o tome sta ja mislimo toj politickoj smejuriji, pardon, korektnosti.

Da, srpski i hrvatski su nastali od istog jezika, uostalom i skoro svi evropski jezici su nastali od istog jezika. Jezik od koga su nastajali ovi jezici više ne postoji :lol: .

Hoćeš li da nam kažeš o kom narodu misliš kada kažeš Bosanac? Po meni su Bosanci i Bošnjaci i Srbi i Hrvati. Samo, Srbi govore srpski, a Hrvati hrvatski, tako da sam naziv jezika bosanski i nije prikladan.

I, navedi lingvističke kriterijume po kojima je taj jezik drugačiji od srpskog ili hrvatskog.

eto objašnjenja....mama mazo žao mi je što si ti shvatila moj post O JEZIKU potpuno drugačije,ali ti sigurno znaš šta sam ja mislila...a tvoja izjava ovde je prejaka i mislim da je za neku drugu temu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jezik je obeležje jednog naroda....jedna država je nastala i sad je samostalna (kao BiH) to ne sporim ali ne može se tek tako prisvojiti jezik...u stvari isti jezik nazvati rugim imenom...to je sva suština....ponavljam u Americi se priča engleskim jezikom,nikada im nije palo na pamet da ga nazovu 'američkim'..... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.