Restitucija

odgovora

Objavljeno

Interesuju me vasa misljenja o restituciji, odnosno, o tome kako nasa drzava planira da sprovede zakon o restituciji i povrati imovinu vlasnicima od kojih je ta imovina oduzeta posle drugog svetskog rata. Da li neki od vas vec decenijama iscekuju ovaj zakon? Ako da, sta mislite o njemu kako trenutno izgleda? Ako niste medju onima koji zele da povrate imovinu svojih predaka,sta mislite o tome i da li uopste mislite o tom pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuju me vasa misljenja o restituciji, odnosno, o tome kako nasa drzava planira da sprovede zakon o restituciji i povrati imovinu vlasnicima od kojih je ta imovina oduzeta posle drugog svetskog rata. Da li neki od vas vec decenijama iscekuju ovaj zakon? Ako da, sta mislite o njemu kako trenutno izgleda? Ako niste medju onima koji zele da povrate imovinu svojih predaka,sta mislite o tome i da li uopste mislite o tom pitanju?

Joj, ja sam juce cula da ce bratovom drugu u BG biti vracena neka imovina koju su njegovom dedi uzeli partizani i da je blizu centra i da bas puno vredi. Ali stvarno se nisam dublje unosila u pricu. Sta mislim? Nista posebno dok je na ''prici''. Ovde kod mene ima primer da su deci vratili imovinu, to je jedna livada gde je bio parking nekada. Pored tog placa imali su jos puno zemlje, ali su izgradjena skola i policija, tako da to nece dobiti jer su od ''cvrstog '' materijala, a garaze na jednom delu koje su od drveta, ce biti srusene i njima vracena imovina. Uh, jel sam razumno ovo napisala?! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smatram da država svakako neće biti oštećena već narod. Gde postoje "tehnički" uslovi da se imovina vrati to će se i učiniti a u suprotnom, država će im jedino ponuditi tzv obveznice u visini procenjene imovine koja im je oduzeta.

Lično imam od maminog tate mnogo imovine koja je oduzeta i u Srbiji i u Bosni (Republici Srpskoj) ali sumnjam da će iko to da traži natrag (mama, tetke i ujaci) jer je veći deo pod tzv Zvorničkim jezerom a jedan deo u vlasništvu same države.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smatram da država svakako neće biti oštećena već narod.

Baš ovako....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Мислим да је то добро, али као и све друго, биће много пропуста/нелогичности и због тога треба бити обазрив.

Ради се о томе да се пре свега у Војводини врати земља фолксдојчерима. Црква је доста оштећена и њима треба да се врати доста земље.

Биће ту доста проблема, видећемо на шта ће да испадне, али мислим да обзиром каква је финансијска ситуација у земљи, неће моћи то да изведу, па ће враћати појединим "пријатељима" а остали ће да сачекају.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam vidjela ovu temu do sada.

Moja mama ima zemljište na kojem je sada dio Pančeva - i to dobar dio Pančeva. Mi smo angažovali advokata a kako će se sve to završiti i kada nemam pojma ..... željno isčekujemo ....

Njen deda je kao Solunski borac dopbio zemljište i plaketu ... "Tito" mu je sve oduzeo ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam vidjela ovu temu do sada.

Moja mama ima zemljište na kojem je sada dio Pančeva - i to dobar dio Pančeva. Mi smo angažovali advokata a kako će se sve to završiti i kada nemam pojma ..... željno isčekujemo ....

Njen deda je kao Solunski borac dopbio zemljište i plaketu ... "Tito" mu je sve oduzeo ....

Хаха, замисли, одузели су му земљу где се сада налази рафинерија :) и постанеш мањински власник, будеш нафташ :lol:

Шалим се, не иде баш тако, али може да ти буде добро, не одустајте.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Хаха, замисли, одузели су му земљу где се сада налази рафинерија :) и постанеш мањински власник, будеш нафташ :lol:

Шалим се, не иде баш тако, али може да ти буде добро, не одустајте.

hahahahaha :) :) :)

to bi bilo divnooooooo :) :) :)

u svakom slucaju mama je pokrenula postupak zajedno sa jos nekim nasljednicima tako da ce se vidjeti šta, kako i gdje .....

Ja sumnjam da ce ona za zivota vidjeti ista od toga ... mozda moja djeca nesto ugledaju ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta mislite, da li bi pomoglo obratiti se nekom medjunarodnom sudu, kako bi oni reagovali ?

Na Medjunaronsom sudu, upravo ima najviše ovakvih pokrenutih tužbi prema državi. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vi ovde govorite o konkretnim slučajevima ili što je Maybe navela lokalima i slično a na tom zemljištu, što moji ganjaju je dio gdje je izgrađen sam centar Pančeva .... I to nije riječ o malom zemljištu nego o ogromnoj "količini" zemljišta ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cisto sumnjam da ce ovo ikada da se desi. Tj nema sanse. Pogotovo sto postoje novi vlasnici koji su legalno kupili dosta tih stvari, znaci na koju foru oni misle da to izvedu, nije mi jasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo upravo zavrsili celu tu pricu, ali u CG. Mom dedi su oduzeli imovinu i dodelili vojsci i elektroprivredi. Moj tata, dva strica i tetka su pre 4-5 godina podneli zahtev za povracaj imovine i tek pre par meseci smo dobili konacno resenje. Imovina je procenjena (ispod svake vrednosti, ali izlazili su "drzavni" vestaci na procenu 3 puta i sve troskove smo snosili mi, oko 600e) i nece biti vracena, vec ce na 20 godina dobijati po jednom godisnje odredjeni iznos, koji je naravno, znatno manji nego sto vredi imovina koja je oduzeta.

Verujem da ce i ovde na slican nacin postupati, jer je tako manja steta za drzavu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Све је то одприлике тако како си написала мејби, међутим, неке се ствари једноставно никада неће исправити.

Ја имам добар предлог, али, на жалост, не подржава ме довољан број људи, мисле да сам луд :lol: али није не изводљив. Ја би урадио нову национализацију! Да, добро сте прочитали, НОВУ НАЦИОНАЛИЗАЦИЈУ а онда лепо неке од старих власника исплатио, некима вратио поседе, а некима деонице.

Имате људе који имају МИЛИЈАРДЕ а одакле им? Ако су рецимо 1989 године имали почетни капитал од 100 000 долара. Годишња зарада, ако се одузму плаћени порези, доприноси, радници и др НЕ МОЖЕ ДА БУДЕ ВИШЕ ОД 20% почетног обртног капитала, све преко тога се узима и преиспитује се како се дошло до тог "екстра профита".

Тиме би се обезбедила средства за рецимо, нормалну развојну банку или за праведну реституцију! То није посао о коме се пише овако, један текст, то је "дипломски" :P

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Све је то одприлике тако како си написала мејби, међутим, неке се ствари једноставно никада неће исправити.

Ја имам добар предлог, али, на жалост, не подржава ме довољан број људи, мисле да сам луд :lol: али није не изводљив. Ја би урадио нову национализацију! �#8221;а, добро сте прочитали, НОВУ НАЦИОНАЛИЗАЦИЈУ а онда лепо неке од старих власника исплатио, некима вратио поседе, а некима деонице.

Имате људе који имају МИЛИЈАР�#8221;Е а одакле им? Ако су рецимо 1989 године имали почетни капитал од 100 000 долара. �#8220;одишња зарада, ако се одузму плаћени порези, доприноси, радници и др НЕ МОЖЕ �#8221;А БУ�#8221;Е ВИШЕ О�#8221; 20% почетног обртног капитала, све преко тога се узима и преиспитује се како се дошло до тог "екстра профита".

Тиме би се обезбедила средства за рецимо, нормалну развојну банку или за праведну реституцију! То није посао о коме се пише овако, један текст, то је "дипломски" :P

Свако добро!

ZP sa 100 000 Dolara pocetnog kapitala lako napravis milionce. sa milion vec lako napravis 2 miliona i tako dalje. nema tu mnogo mozganja.

a da se uradi nova nacionalizacija, pa vec je rade, samo da se malo prosiri. Ja nisam da se oduzme nekom imovima samo zato sto ima ekstra profit kao sto ti kazes, jer znam neke jako sposobne ljude koji su napravili pare u srbiji, ne kradjom. Ja sam uvek za to da se lopovima oduzima, a takvih je mnogo kod nas.ali znas sta ti sto odlucuju o tome su oni koji su umesani najvise, tako da je to jedan zacarani krug u banana republici.

ali to je vec neka druga tema. nek oni idu polako, korak po korak, mada da se desi vracanje imovine koja je oduzeta i data i prodata i preprodata je po meni potpuno neizvodljivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ZP sa 100 000 Dolara pocetnog kapitala lako napravis milionce. sa milion vec lako napravis 2 miliona i tako dalje. nema tu mnogo mozganja.

Није баш везано за реституцију, али ме занима, који то посао може да се почне са 100 000 долара и да у првој, друго, трећој, четвртој итд години пословања донесе милион и више!?

Није да сам при парама, али ако буде добра идеја, можда се и нађе :P

Да се не љутиш, али, то може да тврди само неко ко није покушао да направи новац, наравно, подразумева се, поштено, без посла са "државом" и помоћи исте.

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Све је то одприлике тако како си написала мејби, међутим, неке се ствари једноставно никада неће исправити.

Ја имам добар предлог, али, на жалост, не подржава ме довољан број људи, мисле да сам луд :lol: али није не изводљив. Ја би урадио нову национализацију! Да, добро сте прочитали, НОВУ НАЦИОНАЛИЗАЦИЈУ а онда лепо неке од старих власника исплатио, некима вратио поседе, а некима деонице.

Имате људе који имају МИЛИЈАРДЕ а одакле им? Ако су рецимо 1989 године имали почетни капитал од 100 000 долара. Годишња зарада, ако се одузму плаћени порези, доприноси, радници и др НЕ МОЖЕ ДА БУДЕ ВИШЕ ОД 20% почетног обртног капитала, све преко тога се узима и преиспитује се како се дошло до тог "екстра профита".

Тиме би се обезбедила средства за рецимо, нормалну развојну банку или за праведну реституцију! То није посао о коме се пише овако, један текст, то је "дипломски" :P

Свако добро!

Mislim da ti je svaka rečenica pogrešna ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

???????

Čemu da se nacionalizuje, da se uzme od sposobni ljudi da bi se se svim tim radnicima za godinu dana dao otkaz i da bi pojedinci mogli da se obogate pljačkajući tuđi rad???

Jesi li ti uopšte svjestan šta si ti napisao???

Ниси ти мене разумела, на жалост.

Ако неко зарађује тако што је повлашћен, добија послове од "државе" па нека запошљава и 1 000 000 људи, мора да плати екстра порез, јер је тако оштетио све остале који немају такве повластице.

Ево, ја сам лепо написао, дајте предлог за 100 000 долара (а то није баш мали почетни капитал) који ће да се оплоди више од 20% годишње. Можда и може, али хајде да чујемо, који је то посао.

Свако добро.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ниси ти мене разумела, на жалост.

Ако неко зарађује тако што је повлашћен, добија послове од "државе" па нека запошљава и 1 000 000 људи, мора да плати екстра порез, јер је тако оштетио све остале који немају такве повластице.

Ево, ја сам лепо написао, дајте предлог за 100 000 долара (а то није баш мали почетни капитал) који ће да се оплоди више од 20% годишње. Можда и може, али хајде да чујемо, који је то посао.

Свако добро.

kakav bolan ekstra porez.

Ne znam za Srbiju ali ovde je porez 75% od ukupnih primanja radnika. Plaćanje dodatnog poreza može samo da rezultira davanjem otkaza i smanjivanjem plata ... država bi zaradila preko grbače radnika!

A ponovo nacionalizovati ... pa ne možeš otimanjam da isplatiš staro otimanje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kakav bolan ekstra porez.

Ne znam za Srbiju ali ovde je porez 75% od ukupnih primanja radnika. Plaćanje dodatnog poreza može samo da rezultira davanjem otkaza i smanjivanjem plata ... država bi zaradila preko grbače radnika!

A ponovo nacionalizovati ... pa ne možeš otimanjam da isplatiš staro otimanje!

Не знам које сте школе завршили, али постоји више врста пореза.

Порез о ком Ви причате није само порез, то су укупни намети на зараду радника и послодавца, ту је социјално, порез, здравствено и у србији је око 60%.

То треба да се смањи.

Али, оно о чему ја причам, постоји порез на добит, који је у србији 10% или 5% (можда је и мање, не знам сада, нека Ана погледа, она то зна сигуран сам боље)

Оно што ја пишем, то је да када се одбију сви намети, са уложних 100 000 долара једноставно НЕ МОЖЕШ ЧИСТО ДА ЗАРАДИШ више од 20% а све преко тога треба додатно опорезовати.

Бркате неке ствари.

Примера ради, у Србији имате монопол на трговину, односно, био је монопол од стране МАКСИ ја и то је доказано, чак и од државних институција које то испитују. И када је МАКСИ продат белгијанцима, била је прича, како ето, чика Мишко ће платити порез на трансакцију од продаје држави Србији. То је у реду, нормално. А ко ће да плати то што смо ми имали веће цене него што би требало, па је он зарадио много више него што је нормално, то нико не пита.

То је само један пример, а има их много.

Рецимо, имате грађевинске фирме, које УВЕК добију послове одржавања и изградње рецимо, школа, болница, обданишта, путева а то финансирамо сви ми. Онда та фирма и може да има на уграђених 100 000 долара много више него 20%. Такви су послови и са војском, полицијом итд.

Наравно, све се своди на исто, зарађују ПОВЛАШЋЕНИ а не ПОСЛОВНО УСПЕШНИ!

Такве треба додатно опорезовати, а не оне који раде и зарађују поштено и нормално, па некада у току године зараде 50% на неком пословном подухвату а некада "пукну".

Надам се да је сада јасније.

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ниси ти мене разумела, на жалост.

Ако неко зарађује тако што је повлашћен, добија послове од "државе" па нека запошљава и 1 000 000 људи, мора да плати екстра порез, јер је тако оштетио све остале који немају такве повластице.

Ево, ја сам лепо написао, дајте предлог за 100 000 долара (а то није баш мали почетни капитал) који ће да се оплоди више од 20% годишње. Можда и може, али хајде да чујемо, који је то посао.

Свако добро.

Pa ideja ima puno, ali nazalost ne bih da ih pisem .Mislim ljudi za to placaju konsalting firme, zar ne?! A da sto hiljada dolara ili evra mozes lako da udvostrucis, naravno da mozes, pogotovo sto u srbiji ne postoji zakon o marzi. Znaci milina. :)

Salim se, ja znam ljude koji su i sa 20 000 evra zaradili 100 000 ali veruj mi sve je u idejama.

da je u srbiji neko lepo vreme kao sto je ovde bilo pre par godina da kupis za tijh tvojih 100 000 evra 5 krs unistenih stanova i da ih napravis luks, i prodas, da vidis kako se pare lako udvostrucuju.

ali em u srbiji nije vreme za to, em moras biti iz te branse da bi dobio dobre cene materijala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ideja ima puno, ali nazalost ne bih da ih pisem .Mislim ljudi za to placaju konsalting firme, zar ne?! A da sto hiljada dolara ili evra mozes lako da udvostrucis, naravno da mozes, pogotovo sto u srbiji ne postoji zakon o marzi. Znaci milina. :)

Salim se, ja znam ljude koji su i sa 20 000 evra zaradili 100 000 ali veruj mi sve je u idejama.

da je u srbiji neko lepo vreme kao sto je ovde bilo pre par godina da kupis za tijh tvojih 100 000 evra 5 krs unistenih stanova i da ih napravis luks, i prodas, da vidis kako se pare lako udvostrucuju.

ali em u srbiji nije vreme za to, em moras biti iz te branse da bi dobio dobre cene materijala.

Волео би бар једну добру идеју, нека буде већ и употребљена, није то битно, битно је да видимо да ли је изводљиво.

Ха, у Србији, тачније у Београду па и у већим градовима Србије за 100 000€ можеш да купиш евентуално 5 гаража а станова тешко, чак и два, која би не знам како да их реновираш, тешко продала.

Онако, чисто да се зна, када купиш стан, ПЛАЋАШ ПОРЕЗ, када га продајеш ПЛАЋАШ ПОРЕЗ НА ОСТВАРНУ РАЗЛИКУ У ЦЕНИ.

Мајстори коштају, материјал кошта, све да га добијаш по произвођачкој цени, то опет кошта а да не причамо да се трошкови за комуналије све док се стан не прода морају да плате, док се реновира итд.

Агенцијски трошкови приликом куповине па и продаје стана ти трошкови постоје ...

Тако да, лепо би било да чујемо још неку идеју, како са 100 000€ зарадити (значи, када се плате СВИ ПРАТЕЋИ ТРОШКОВИ) више од 20%

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Волео би бар једну добру идеју, нека буде већ и употребљена, није то битно, битно је да видимо да ли је изводљиво.

Ха, у Србији, тачније у Београду па и у већим градовима Србије за 100 000€ можеш да купиш евентуално 5 гаража а станова тешко, чак и два, која би не знам како да их реновираш, тешко продала.

Онако, чисто да се зна, када купиш стан, ПЛАЋАШ ПОРЕЗ, када га продајеш ПЛАЋАШ ПОРЕЗ НА ОСТВАРНУ РАЗЛИКУ У ЦЕНИ.

Мајстори коштају, материјал кошта, све да га добијаш по произвођачкој цени, то опет кошта а да не причамо да се трошкови за комуналије све док се стан не прода морају да плате, док се реновира итд.

Агенцијски трошкови приликом куповине па и продаје стана ти трошкови постоје ...

Тако да, лепо би било да чујемо још неку идеју, како са 100 000€ зарадити (значи, када се плате СВИ ПРАТЕЋИ ТРОШКОВИ) више од 20%

Свако добро!

ZP pa ne moras kupiti 5 stanova , mozes 2. Lupila sam cifru nije ni bitno. Znam ja da se svuda placa porez, ali se mogu uzeti super pare. I tako ici u krug. Ovo ti sve pricam jer znam ljude koji se time bave i znam koliko su para uzeli. A ako za svaki posao budes razmisljao ne mozes ovo, ne mozes ono, nikad nista uraditi neces. Pa i 20 % na 100000 je ogromna cigfra!!!

a za ideje, ja ih nikad ne dajem. Ideje cuvam za sebe samo.Sorry ali ideje se placaju i nadam se da to razumes. A i mislim da smo OT>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zlatni (sličan) takav porez postoji, bar u BiH tako da nisam skontala o kojem dodatnom porezu pričaš

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ZP pa ne moras kupiti 5 stanova , mozes 2. Lupila sam cifru nije ni bitno. Znam ja da se svuda placa porez, ali se mogu uzeti super pare. I tako ici u krug. Ovo ti sve pricam jer znam ljude koji se time bave i znam koliko su para uzeli. A ako za svaki posao budes razmisljao ne mozes ovo, ne mozes ono, nikad nista uraditi neces. Pa i 20 % na 100000 je ogromna cigfra!!!

Хе, хе, терате ме да извлачим податке за пет година у назад, јер је 2008 у Србији била према неким показатељима најбоља година за продају непокретности.

Видите, ко се тиме бавио од 2002 до данас, то је перод од десет година, ако је имао раст да кажемо од 20% годишње, све што је зарадио, угланом је потрошио од почетка кризе тј 2008 до данас. То је наравно, уопштено, без цифара али ако желите, могу да извадим неке податке.

a za ideje, ja ih nikad ne dajem. Ideje cuvam za sebe samo.Sorry ali ideje se placaju i nadam se da to razumes. A i mislim da smo OT>

Нека те нека, ја када би имао добру идеју, са свима би је поделио врло радо, ако могу да помогнем, у свако доба :P

Шалим се, наравно, отишли јесмо ван теме, али није не битно, јер, прича је о некој новој национализацији, коју ја здушно заговарам. Мука ми је од снобова без правог пословног искуства, са возним парком од 100 000€, са оделом од 100 000€ а све то преко грбаче народа, ред је да се нешто и врати онима који то заслужују, ПОРОДИЦЕ, РАДНИЦИ, ДЕЦА ...

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zlatni (sličan) takav porez postoji, bar u BiH tako da nisam skontala o kojem dodatnom porezu pričaš

Госп. Магистрице <_< ЧЕСТИТАМ.

Шта сте магистрирали?

На који сте порез мислили?

Пореза постоји много, на додату вредност, на имовину, на зараде, на профит ...

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.