Mastitis

odgovora

Objavljeno

Taki, meni je pomagalo da stavljam obloge od borne vode, acidi borici, to mi je savetovala patronazna, i sve mi je izvuklo, iako je grudva bila ogromna, prvo tusiranje vrucom vodom, tada mleko i krene samo od toplote, rasire se kanali, onda izmlazanje ili dojenje i na kraju obloga. Probaj meni je pomoglo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja beba ima 5 meseci i sve vreme je dojim.upocetku sam se izmlazala pa kako je ona porasla i vise izvuce prestala sam.medjutim pre neki dan sam dobila mastitis na levoj.masirala sam i prosloje. a juce mi se pojavilo na desnoj dojci .imam dva velike cvora koje ne mogu nikako da razbijem.a kad se izmlazam neizlazi bas nesto mleko.najbitnije nisam rekla posto sam ubacila cvrstu hranu i izbacila dva podoja to mi se dogodilo.sada nemam temperaturu.sta da radim?mislila sam da idem i doktora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja beba ima 5 meseci i sve vreme je dojim. u pocetku sam se izmlazala pa kako je ona porasla i vise izvuce prestala sam. medjutim pre neki dan sam dobila mastitis na levoj. masirala sam i proslo je. a juce mi se pojavilo na desnoj dojci. imam dva velike cvora koje ne mogu nikako da razbijem. a kad se izmlazam ne izlazi bas nesto mleko. najbitnije nisam rekla posto sam ubacila cvrstu hranu i izbacila dva podoja to mi se dogodilo. sada nemam temperaturu. sta da radim? mislila sam da idem i doktora.

Ako ti skoči temperatura, obavezno idi kod doktora. A odmah sad vrati makar jedan podoj koji si izbacila dok ti beba ne izvuče te grudvice, a još bolje oba vrati, pa onda postepeno smanjuj broj podoja, ali tako što ćeš ih rasporediti na podjednake razmake u toku dana, a ne samo izbaciti neki i napraviti odjednom dupli razmak između dva podoja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zemunci,hvala na odgovoru.ali ja nisam odma izbacila dva podoja vec je to islo postepono.u roku od tri nedelje.uvodila sam joj po jednu namernicu po nedelju dana.pa smo sad dosli do dva obroka cvrste hrane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nagrabusila sam.Imam mastitis na levoj dojci.Sva je crvena i otecena.

Jos tokom puberteta,i nadalje,imala sam problem sa ovom dojkom(tokom menstruacije i PMS-a je uvek bila bolna),a inace je veca od desne,a i bradavica mi je 2x veca od one na desnoj.U bolnici,posle porodjaja,nisam se izmlazavala,beba je uvek vristala na ovoj dojci,dok je drugu sisala normalno.Mleko mi je krenulo u naletu 7-og dana.Malecki,valjda zato sto ne moze da obuhvati celu bradavicu,napravio mi je krvave ragade,ali sam ga i uz to dojila,sve dok je postalo nepodnosljivo.?Juce,na noc,probudih se pod uzasnom groznicom,i temperaturom,jedva se dovukosmo do bolnice..Dr mi je dao antibiotik da pijem,i paracetamol,i jednu tabletu da zaustavi mleko malo,da bi mi splasnuo otok.Medjutim,kreten mi nije rekao kako lek deluje,pa sam celi dan juce,kad god bih pokusala da ustanem iz kreveta,pala u nesvest!Pakleni dan..izmlazavanje je proteklo uz moje krike.Danas sam dojila samo sa desne,a sa leve tek nekih 30ml izmlazam,a nije vise tvrda..i dalje mi temperatura varira,cas 38,cas 37,5,cas 36,7..Poludeh!Plasim se da cu izgubiti mleko.Bar da mogu da mu dam sa ove bolne dojke da izvuce,al ne mogu,dok ne zalecim bradavicu.

Imate neki savet?Kako deluje kupus?Smanjuje otok,ili pospesuje mleko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

odmah stavi kupus!!!!!!! On smiruje i izvlaci upalu... Obavezno nastavi sa izmlazavanjem i iz bolne dojke... ovo ti je savet "na prvu ruku" u medjuvremenu ce ti se verovatno javiti i neka od vrsnjackih savetnica za dojenje (Zemunica i NensiFensy)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaaaaako je važno da izvučeš mleko iz upaljene dojke, jer je upravo upaljena zbog zaostalog mleka! Ali imaš ragade i ne možeš da dojiš! Ako izmlazaš ručno ne možeš izvući dovoljno. A pumpica ne dolazi u obzir, opet zbog ragada. Da li masiraš grudi pravilno pre izmlazanja? Potrebno je da masiraš dojke u krug u predelu mlečnih žlezda, a one se nalaze duž krajnjeg oboda dojke. Potom potiskuješ mleko od tog predela ka areoli oko bradavice, po površini čitave dojke. Na kraju istiskuješ mleko, zahvativši čitav predeo areole (to je onaj tamniji deo oko bradavice).

A sada najvažnije! Kupi silikonske bradavice, natakni ih i doji dete preko njih (forsiraj tu dojku da beba što više izvuče), dok ne prođu ragade. Nakon podoja izmlazaj, pa onda namaži bradavice uljanim rastvorom propolisa (kupi u apoteci). Operi ga običnom vodom pre narednog podoja.

MASAŽA GRUDI I IZMLAZANJE NE SMEJU DA TE BOLE! Ako te boli predeo gde su se napravile grudvice i zaglavilo mleko, to je očekivano, ali pazi da ti sebe sama dalje ne povrediš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na savetima!Pokusacu sve.Imam i silikonske bradavice,ali bebac jednostavno ne prihvata silikon,ne znam zasto...ljuti se i vristi.A,i mene isto boli i preko silikona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stavljam kupus vec dva dana..bolje je,ali iz obolele dojke ne mogu vise od 50-60ml da izvucem,a i dalje je dva puta veca od druge i crvena.Probala sam da dam bebcu da izvuce malo,ali on ne moze da obuhvati ni celu bradavicu,jer je velika,i ljuti se.Plasim se da i kasnije nece hteti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kasnije ce sigurno hteti, cim ti se upala smiri, tako da to ne treba da te brine. A da li ti je dojka i dalje tvrda?! I imas li T?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stavljam kupus vec dva dana..bolje je,ali iz obolele dojke ne mogu vise od 50-60ml da izvucem,a i dalje je dva puta veca od druge i crvena.Probala sam da dam bebcu da izvuce malo,ali on ne moze da obuhvati ni celu bradavicu,jer je velika,i ljuti se.Plasim se da i kasnije nece hteti.

Probaj pre nego sto ga dojis da izmuzes iz nje kolko mozes pa onda stavi bebca da on vuce,ako te boli,stisni zube i izdrzi jer ce ti biti mnoooogo bolje posle toga...

Ja sam i ako mi je bebac veliki i isprazni mi skroz pre neko vece napipala kao lesnik na dojci,zapusio se valjda neki kanal i dam joj ali kad je bas ogladnela i izvuce mi sve ali me je boluckalo a tebe ce sigurno vise...

Gledaj to s vedrije strane,utegnuces misice stomaka stiskajuci se dok sisa ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kupus prvo istucaj na dasci za seckanje u kuhinji, pa stavi tako na dojku da ti bradavicu ne prekriva! Ovo ti kažem, ukoliko ti niko nije rekao. I da napomenem, pošto si rekla da imaš i temperaturu - IDI KOD SVOG GINEKOLOGA. NAJVEROVATNIJE, S OBZIROM NA TEMPERATURU, ON ĆE DA TI PREPIŠE NEKU ANTIBIOTSKU TERAPIJU. TERAPIJA NE ŠKODI MLEKU NITI BEBI, TAKO DA NE UTIČE NA DOJENJE, ALI POMOĆI ĆE DA SE UPALA SMIRI, I GRUDVICE RAZBIJU.

Beba jača iz dana u dan i sve će više moći da obuhvata tvoju brdavicu, ali ne zaboravi da beba ne sisa bradavicu, nego dojku. Jako je važan pravilan položaj bebe na dojci...

Ako možeš, pokušaj da opišeš sliku tvoje bebe na tvojoj dojci. Kakav je položaj bebinog jezika?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao,ljudi moji,ja sam toliko zaglibila.Popila 4 dana antibiotike,stavljala kupus do iznemoglosti,masirala,tusirala pre izmlazavanja,ma ne znamsta vise...stavila bebca da sisa i pored uzasavajucih bolova-i posle 10 dana mastitis se vratio!Jos gori,sa temperaturom preko 39,dva dana...Sada pijem jos jace antibiotike,i ne smem da dojim,beba je na vestackom mleku.Dr mi je rekla da uzmem pilule za zaustavljanje mleka,jer tako je najbolje.Ako ne prodje mastitis,sledeci korak mi je hirurska intervencija.Niko ne zna zasto mi je dojka toliko upaljena,ali svi predlazu da prestanem da dojim.Ja sam odlucila da ispijem ove lekove i ne uzmem za zaustavljanje mleka,vec da probam i homepatsku medicinu...Imam jaku zelju da dojim,ali vec upadam u depresiju...jer mislim da sam losa majka i da ne mogu da pruzim detetu najbolje-svoje mleko...Celi dan i noc mi se svodi na masiranje.izmlazavanje...ne spavam...ocajna sam.A bebac kao da sve to oseca i samo place i nervozan je.Bas sam u nekom losem stadijumu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro imas pp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro i ne bila u losem stadijumu... Bas se ti lepo namuci :( Nadam se da ce sve biti kako treba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo mene,da se javim posle duzeg vremena,i kazem sta se desilo sa mojim mastitisom.Dakle,u periodu od dva meseca,ja sam imala 4 puta mastitis.Obilazila sam lekare,i ginekologe i pedijatre .Ovi prvi su mi odmah govorili da prestanem da dojim,a ovi drugi da nastavim.Kljukala se svake nedelje antibioticima...i opet se vracalo sve.A niko da mi kaze uzrok mastitisu,posalje na ispitivanje...neverovatno.Probala sam i homeopatsku terapiju,isla u savetovaliste i grupe za podrsku...probala sve i svasta...neprospavane noci i dani,izmlazavanja u besvest,masaze,toplo-hladno,kupusi i ostalo..I ja i moja beba smo se namucili toliko da je na kraju malecki poceo da vristi u mom narucju svaki put, a ja sam pocela da ga sve cesce prepustam drugima da se staraju o njemu,plazeci se da cu mu samo lose doneti.Da ne pominjem krivicu koja me pratila neprestano(a i sada,iako znam da sam sve pokusala).

Na kraju sam se dokopala jedne zene,mastologa,koja mi je rekla da mi je 2/3 dojke zahvaceno flegmonom,i da odmah obuztavim dojenje,jer je situacija ozbiljna...i da treba da ostanem u bolnici da primim jacu terapiju,pa ako i treba da punktiraju.Ja sam to odbila dok ne ispijem turu antibiotika i ne vidim da li se povlaci.Jutros sam uzela Dostinex,koji su mi dali da zaustavim dojenje,ali evo sada su mi grudi kao lubenice,bole i tvrde kao kamen,ne znam sta da radim,jer su mi rekli da ih stegnem i ne diram.Plakala sam jutros kada sam poslednji put podojila bebu,mnogo sam tuzna i sve mislim da necu moci da budem dobra majka,jer sam izgubila dva meseca na sve ovo i nisam bila uz moju dusicu...bas mi je tesko.

U ponedeljak idem u bolnicu na pregled,da vidimo sta cu dalje i da li se bar malo smanjila flegmona.

Toliko od mene za sada...javicu sta je bilo dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao, Maro... :( :(

Nadam se da ce sve biti ok. Nemoj da se osjecas lose, jer si zaista hrabra- pokusala si SVE sto je bilo u tvojoj moci. Vazno je da budes dobro i da svoju bebu mazis, a kako ces da je hranis nije toliko vazno u ovom slucaju.

Mnoge bi odustale davno, a ti si bila izdrzljiva. Vidis da nije do tebe, nemoj da se opterecujes. Javi sta je bilo kod dr!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao, Maro, baš mi je žao. Ali, ja ti se divim jer si pored svih muka, ipak rešila da sve pokušaš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka čast na hrabrosti..ovo već pokazuje kakva ćeš biti majka..jedna požrtvovana i hrabra žena :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O Maro... Veliki naklon i skidam ti kapu na svu pozrtvovanost i napor koji si ucinila. I ni slucajno nemoj da dovodis u pitanje da nisi sve ucinila!!!! Poznat mi je samo delic te krivice koju osecas jer sam i ja imal u trecem mesecu taj problem u glavi ali uz veliku podrsku mm pregurali smo krizu dojenja i na kraju ispalo sve kako treba.

Prvo treba da da budes svesna da samo tvoje fizicko prisustvo je za bebu dovoljno, da oseti tvoj dah i tvoje otkucaje srca, da oseti tvoju blizinu i toplinu. A to ne moze nista da zameni a melko vec ima zamenu ;) nista se ti ne brini... Za par nedelja ces biti "kao'' nova i krenuces da uzivas sa bebicom u narucju kako samo svaka majka zna da uziva ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka čast na hrabrosti..ovo već pokazuje kakva ćeš biti majka..jedna požrtvovana i hrabra žena :rolleyes:

Slazem se sa tobom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pokusala si sve i dala si sve od sebe i mogu samo reci SVAKA TI CAST. Jedna tvoja recenica em je podsjetila na mene ... kada si rekla da si prepustala bebu drugima .... Ja kada sam iygubila mlijeko a bebica je imala tek nekih 40-ak dana zivota, nisam mogla da je hranim na flasicu, nisam mogla da to ni da gledam od neke tuge tako da ju je mama hranila neka 2-3 dana dok se ja nisam osvjestila. Razumijem tvoju "tugu", osjecaj krivice i sve sto ide uz to. Poneka pomislim da je teze majkama da "nasilno" prekinu da doje nego bebama.

kao sto je vec pomenuto, hrana se moze zamjeniti ali mamina blizina ne tako da uzivaj u svojoj bebici i naravno brini za svoje zdravlje ....

PITANJA:

1. Moze li se list kupusa stavljati i kao prevencija da do mastitisa ne dodje?

2. Imam mali elekrticni masazer, mnogo ucinkovitiji od ruke, moze li se on koristiti u masiranju dojki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da kupus nece da ti skodi i ako do upale nije doslo a za masazer ne bi rekla jer i kad masiras grudi rukama nesmes da preterujes da ne bi doslo do neke komplikacije ili do toga da u buducnosti dobijes tumor,zaboravila sam tacno,al sam zapamtila da nikako ne preterujemo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PITANJA:

1. Moze li se list kupusa stavljati i kao prevencija da do mastitisa ne dodje?

2. Imam mali elekrticni masazer, mnogo ucinkovitiji od ruke, moze li se on koristiti u masiranju dojki?

Kupus ne može sprečiti mastitis. Ukoliko je postojalo nedovoljno pražnjenje prepunjenih grudi, koje je dalje stvorilo ugruške, (začepljavajući tako mlečne kanale zbog čega bi i došlo do upale - mastitisa), kupus to nije mogao srečiti, jer on ne čini da se grudi isprazne. Kupus samo tek malo ublažava već započeo upalni proces, ali nije lek niti sredstvo prevencije.

Takođe, ako postoji nagnječenje kanala, npr. usled oslanjanja na grudi pri spavanju ili neke fizičke traume (ne mora biti jaka), kupus neće biti delotvoran, a ovo nas dovodi i do odgovora na drugo pitanje! - Nemoj koristiti masažer, jer upravo on može biti uzrok mastitisu, ukoliko dođe do oštećenja unutašnjeg tkiva dojke. Grudi su jako osetljive! Masaža grudi dojilje nije obična masaža, nego vrlo specifična, i ni jedan električni masažer nije adekvatna zamena ruci dojilje koja samu sebe masira. Važno je da samu sebe masira, a čak ne da to čini neko drugi, upravo radi osetljivosti prema sopstvenom telu, jer masaža grudi ne sme da zaboli! A masaža se radi upravo radi pražnjenja grudi odmah nakon, i to je čini specifičnom, a taj efekat pražnjenja nakon masaže, ne može se postići masažerom, već samo određenom tehnikom ručne masaže.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno na odgovorima ...

Postoji li negdje objasnjenja tehnika masiranja grudi i da li postoji nešto što žena može da koristi u toku trudnoce za pripremu grudi za dojenje tipa AD kapi na bradavice da ih dovoljno smeksaju da se kasnije ne bi stvorile ragade i sl?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.