Nizak rast

odgovora

Objavljeno

Pozdrav svim mamama. Ima li nekog na forumu sa sličnim iskustvom, kao što je naše? Imamo sina koji ima 11,5 meseci i koji od početka nekako "sporo" raste. Na kontroli pre 15 dana imao je 70 cm i 9.1kg. Težina je ok, ali je dužina na 5 percentilu, a rodjen je sa 51cm (što je 50 percentil). Nije imao zastoje u rastu ali nije ni porastao 25 cm, koliko je trebalo. Suprug i smo relativno visoki - 188 i 170, a i naša starija ćerka. Naša dr kaže da je sve ok, ali nam je dala uput za endikrinologa, za svaki slučaj. Pregled je zakazan za juni (!!!), pa to treba dočekati! On se inače psihomotorno super razvija, čak i ispred očekivanja, samo nam fali još 2-3 cm B) . Puno sam čitala o tome na netu, ali ne znam nikog sa sličnim iskustvom. Ako neko zna ponešto o tome, svaka informacija je dobro došla! Pozzzz i hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim mamama. Ima li nekog na forumu sa sličnim iskustvom, kao što je naše? Imamo sina koji ima 11,5 meseci i koji od početka nekako "sporo" raste. Na kontroli pre mesec dana imao je 70 cm i 9.1kg. Težina je ok, ali je dužina na 5 percentilu, a rodjen je sa 51cm (što je 50 percentil). Nije imao zastoje u rastu ali nije ni porastao 25 cm, koliko je trebalo. Suprug i smo relativno visoki - 188 i 170, a i naša starija ćerka. Naša dr kaže da je sve ok, ali nam je dala uput za endikrinologa, za svaki slučaj. Pregled je zakazan za juni (!!!), pa to treba dočekati! On se inače psihomotorno super razvija, čak i ispred očekivanja, samo nam fali još 2-3 cm B) . Puno sam čitala o tome na netu, ali ne znam nikog sa sličnim iskustvom. Ako neko zna ponešto o tome, svaka informacija je dobro došla! Pozzzz i hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim mamama. Ima li nekog na forumu sa sličnim iskustvom, kao što je naše? Imamo sina koji ima 11,5 meseci i koji od početka nekako "sporo" raste. Na kontroli pre mesec dana imao je 70 cm i 9.1kg. Težina je ok, ali je dužina na 5 percentilu, a rodjen je sa 51cm (što je 50 percentil). Nije imao zastoje u rastu ali nije ni porastao 25 cm, koliko je trebalo. Suprug i smo relativno visoki - 188 i 170, a i naša starija ćerka. Naša dr kaže da je sve ok, ali nam je dala uput za endikrinologa, za svaki slučaj. Pregled je zakazan za juni (!!!), pa to treba dočekati! On se inače psihomotorno super razvija, čak i ispred očekivanja, samo nam fali još 2-3 cm B) . Puno sam čitala o tome na netu, ali ne znam nikog sa sličnim iskustvom. Ako neko zna ponešto o tome, svaka informacija je dobro došla! Pozzzz i hvala

Mislim da nemate razloga za brigu , geni ce uciniti svoje sigurna sam . Mm porodica su svi visoki on je bio nizak sve do srednje skole , najnizi u vrsti u razredu u srednjoj je odjednom izrastao ... Sad je 190 ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

najbolje je sve proveriti da smirite savest. i ja sama sam bila druga od nazad :) u vrsti, i do srednje sitna, malecka i tek sam se sa 16 pocela razvijati i rasti malo vise.. a sad ni malo nisam ni niska ni sitna..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da nemate razloga za brigu , geni ce uciniti svoje sigurna sam . Mm porodica su svi visoki on je bio nizak sve do srednje skole , najnizi u vrsti u razredu u srednjoj je odjednom izrastao ... Sad je 190 ...

Jao, hvala puno! To svi kažu! Ali ja ipak brinem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema veze sto je pregled zakazan u junu jer djeca to brzo nadoknade - naravno u slucaju da nesto nije OK. Mislim da to nije nikakav problem, da je uputnica cisto mjera predostroznosti ali da te malo smirim. Danas se taj problem uspjesno rjesava sa inekcijama za rast koji podsticu hormon rasta. Moj brat je imao taj problem, mama je primjetila da djetetu nikako hlače da okraćaju u nogavicama i odvela kod doktora. Ovde nisu ništa našli ali DR iz BG-a je utvrdio da mu nedostaje neki vitamin koji podstiče rast. Čim je počeo piti vitamine, počeo je da raste. Raspitaj se koji je to vitamin koji podstiče žljezdu za rast pa mu na svoju ruku uvedi malo jaču ishranu namirnica koje sadrže taj vitamin. Ne možš da mu naškodiš! Pije li D3 kapi?

Mirka90 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mom Luki fali neka 2-3 cm, ali doktorka nam je rekla da na to ne obracamo paznju i da je dete zdravo i normalno porasce. Petar je takodje uvek bio nizi od svojih vrsnjaka ali sad u 8 razredu je 171cm, razrastao se poslednjih godinu i po.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema veze sto je pregled zakazan u junu jer djeca to brzo nadoknade - naravno u slucaju da nesto nije OK. Mislim da to nije nikakav problem, da je uputnica cisto mjera predostroznosti ali da te malo smirim. Danas se taj problem uspjesno rjesava sa inekcijama za rast koji podsticu hormon rasta. Moj brat je imao taj problem, mama je primjetila da djetetu nikako hlače da okraćaju u nogavicama i odvela kod doktora. Ovde nisu ništa našli ali DR iz BG-a je utvrdio da mu nedostaje neki vitamin koji podstiče rast. Čim je počeo piti vitamine, počeo je da raste. Raspitaj se koji je to vitamin koji podstiče žljezdu za rast pa mu na svoju ruku uvedi malo jaču ishranu namirnica koje sadrže taj vitamin. Ne možš da mu naškodiš! Pije li D3 kapi?

Pije Vigantol, standardno, od 15.dana. Ja se, naravno, nadam da će on do juna nadoknaditi, tj. popeti se bar malo na krivulji rasta:) Što se vitamina tiče, dr kaže još nikakvi dodatni za njega, još je mali, već samo zdrava hrana, što ja, naravno, u potpunosti poštujem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mom Luki fali neka 2-3 cm, ali doktorka nam je rekla da na to ne obracamo paznju i da je dete zdravo i normalno porasce. Petar je takodje uvek bio nizi od svojih vrsnjaka ali sad u 8 razredu je 171cm, razrastao se poslednjih godinu i po.

Da li je i Vaš suprug na isti način rastao, tj. kasnije pred pubertet? To me je dr pitala .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je i Vaš suprug na isti način rastao, tj. kasnije pred pubertet? To me je dr pitala .

Na ovo pitanje ne znam da ti odgovorim, nikada nismo o tome pricali, nasa dr ne smatra da je to problem.

Daca87 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo tabela.

Unesite podatke i na tabeli ce vam izaci plava ili crvena tacka. Plava znaci da je dete normalne visine i tezine a crvena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na ovo pitanje ne znam da ti odgovorim, nikada nismo o tome pricali, nasa dr ne smatra da je to problem.

Hvala ti! Ma verovatno samo previše brinem. Rodjen je 25. 12. 2010. Meren je 30. 11. 2011 i imao je 9.1 kg i 70cm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Klik

Evo klikni na ovaj link i videces da vam je plava tackica, sto znaci da je ok. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti! Ma verovatno samo previše brinem. Rodjen je 25. 12. 2010. Meren je 30. 11. 2011 i imao je 9.1 kg i 70cm.

Sin ti je rodjen na dan kad smo mi slavili prvi rodjendan. Luka je 29.12.2009.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sin ti je rodjen na dan kad smo mi slavili prvi rodjendan. Luka je 29.12.2009.

Hvala, hvala, ove plave tačkice su mi ulepšale dan!

P. S. Nadam se da ste uživali u toj suboti, prošle godine! Nama je bilo super brzo i lako :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, hvala, ove plave tačkice su mi ulepšale dan!

P. S. Nadam se da ste uživali u toj suboti, prošle godine! Nama je bilo super brzo i lako :D

Uzivali smo nego sta. :) Nemoj da brines, ako ga vidis pred sobom zadovoljnog i zdravog, bice ok, pa porasce. I ja sam brinula, jer sam Luku stalno uporedjivala sa drugom decom, ali to je NO NO. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima li nekog na forumu sa bebom slične "veličine"? Šta kažu vaš dr?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima li nekog na forumu sa bebom slične "veličine"? Šta kažu vaš dr?

Pa moj Luka je bio slicne visine i tezine sa godinu dana, malo vislji, a sada sa dve godine ima 84cm, 14kg. :rolleyes:

Daca87 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim mamama. Ima li nekog na forumu sa sličnim iskustvom, kao što je naše? Imamo sina koji ima 11,5 meseci i koji od početka nekako "sporo" raste. Na kontroli pre 15 dana imao je 70 cm i 9.1kg. Težina je ok, ali je dužina na 5 percentilu, a rodjen je sa 51cm (što je 50 percentil). Nije imao zastoje u rastu ali nije ni porastao 25 cm, koliko je trebalo. Suprug i smo relativno visoki - 188 i 170, a i naša starija ćerka. Naša dr kaže da je sve ok, ali nam je dala uput za endikrinologa, za svaki slučaj. Pregled je zakazan za juni (!!!), pa to treba dočekati! On se inače psihomotorno super razvija, čak i ispred očekivanja, samo nam fali još 2-3 cm B) . Puno sam čitala o tome na netu, ali ne znam nikog sa sličnim iskustvom. Ako neko zna ponešto o tome, svaka informacija je dobro došla! Pozzzz i hvala

Pa ja sad ne znam moj stariji sin je imao 74cm i 9400g sa 12.5meseci a isto smo i mm i ja visoki.Ne znam koliko ta 3-4 cm prave razliku a mom sinu npr nista nisu pricali za visinu,a za mesec dana vi cete mozda izrasti tih nekoliko cm.Moja sva deca inace su niza od mozda mojih ocekivanja jer smo mi roditelji visoki,ali ja smatram da ce oni rasti mozda u nekom periodu drugom skolskom,srednjeskolskom..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tih par centimetara više zapravo "podižu" dete na krivulji rasta za 20 - 30 percentila, 75 cm je na 50. percentilu. Tako da je 74 zapravo super! Videću šta će biti za par nedelja. A ni juni nije tooooliko daleko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa iskreno...mislim da to nije ništa strašno, dečaci ionako u pubertetu dožive bum što se tiče rasta...ali svakako da u konsultaciji sa lekarom treba odraditi neke preglede vezano za to, čisto da budete mirni... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova tema, srećom, nije aktivna, ali evo da se ipak upišem...sutra idem sa starijom ćerkom kod endokrinologa da vidimo da li treba da radi hormone i obavi dodatna ispitivanja. Ona je oduvek bila sitna i „sporo“ rasla, ali do sada njena pedijatrica nije smatrala da treba da idemo kod endokrinologa. Međutim, sad pred polazak u školu, rekla je da nije loše da proverimo i da konačno budemo sigurni da je tu sve ok. Nekako ja verujem da nema nikave patologije, posebno jer sam i sama bila sitno dete, ali nekako neki crvić uvek postoji, pa se nadam da će i to da se otkloni. Ali moram da priznam da me malo drma neka nervoza večeras :unsure: ...inače, ona je sa visinom na nekom 28. percentilu, a sa težinom negde oko 36. percentila (111 cm, 19 kg) ....javljam se posle pregleda

majat, Moja pesmica i andisam volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da napišem kratak izveštaj. Doktorka kaže da jeste oko 25. percentila, ali u normalnom opsegu. Skladna je po građi i sa idealnom težinom za svoju visinu, tako da smatra da je genetika verovatno tu presudna. Nije htela da je maltretira uzimanjem veće količine krvi za sve hormone, već smo odradili detaljnu analizu krvi, rekla bih da je sve u granicama normale, odneću kod njenog pedijatra sutra na uvid, rekla je da preko zime uzima Centrum junior, da pojačamo unos proteina i kontrola za 6 meseci da vidimo koliko će da poraste. Ona je imala jedan zastoj u rastu negde oko 3 godine jedan duži period (kada je i najslabije jela, rekla bih), ali je u poslednjih godinu dana porasla 10 cm. Javljam se za 6 meseci :)

Voljena i BubiBi volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, ovo i nas čeka iako smo mnogo mladji po uzrastu. Moje dete nikad nije bilo ljubitelj hrane generalno, u skladu s tim mu je i težina, a vala ni genetikom ne možemo da se pohvalimo. Što reče marush, apsolutno sam ubeđena da je sve u najvećoj normali, ali naš pedijatar, nažalost,  i inače važi za paranoika <_< Tako da se trenutno pojedeh misleći na, po svoj prilici, nepotrebno mučenje 4,5-godisnjeg i 1,5-godisnjeg deteta dok im vade krv:angry:  Javljam i ja posle kako smo prošli (ako se uopšte odlučim da ih odvedem), a onda možda i razmislimo o promeni pedijatra...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma to je najvise stvar genetike.... MOju mamu su tako zbog mene maltretirali i setali za analize..Uvek sam bila ili na granizi, ili ispod granice, i sad imam 153 Cm (sa stiklama oko 160 :D) . takodje , ni ja nikad nisam bila ljubitelj hrane, i dan danas..u trudnoci me je suprug jurio da bih jela... Ali, hvala Bogu uvek sam bila zdravo napredno dete u smislu motorike i razvoja... Nemoj da brines, i promeni pedijtra... ako su ti decica vesela, zdrava, napredna u smislu razvoja i motorike, onda je sve u redu :babymommy:

Voljena voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.