Isplata (refundiranje) porodiljskog bolovanja

odgovora

Objavljeno

Ja sam poseban slucaj! Mislim da ovakvog nema. Poslodavac mi je Grk. Na porodiljskom sam od maja prosle godine. Nijednu uplatu porodiljskog nisam dobila niti je iko dobio platu od tog maja meseca. Covek je ispario u septembru prosle godine, ali se redovno javljao kao dolazi,stize sa parama. Pa kojekakve komplikacije. Medjutim u decembru nas izbace iz lokala i tada on prestaje da se javlja odnosno iskljucio je taj grcki broj, poslala sam mu poruku i na fb ali ne odgovara. Znaci on je otisao jednostavno, ne zatvorivsi firmu, firma i dalje postoji... da se odjavim ne mogu bez poslodavca a ne mogu da ga nadjem. Inspekcija rada ne moze da uradi svoj deo posla bez prisustva poslodavca, tako su mi rekli. Sta da radim? Da li ima neko ovde ko ima veze sa tim, jer mislim da je neverovatno da poslodavac moze samo da se vrati u zemlju iz koje je dosao i da se nikada ne vrati a ostavi radnike bez 10 plata i jos zarobljene u firmi da ne mogu da traze drugi posao...

Jedino što možeš je da podneseš tužbu protiv poslodavca radi isplate zarade i upisa radnog staža , ako u međuvremenu nije otišao u stečaj zbog blokade računa, i eventualno povraćaja radne knjižice mada taj deo mora odraditi i inspekcija radi, zatim da u tužbi podneseš predlog za donošenje privremene mere radi blokade računa u iznosu u kome potražuješ neisplaćene plate. Ako nemaš sredstava za advokata u svakoj opštini odnosno gradu postoji služba besplatne pravne pomoći čiji advokati besplatno zastupaju stranke. Netačno je da inspekcija rada ne može izvršiti nadzor bez prisustva poslodavca, mada ti to u ovom slučaju ništa ne znači sem povraćaja radne knjižice. radna knjižica je morala biti u evidenciji poslodavca, tako da se raspitaj gde je dokumentacija prebačena nakon što su vas iselili iz lokala. Ako ima nameštaja ili računara ili nekih drugih pokretnih stvari, trebalo bi staviti privremenu meru zabrane poslodavcu prodaje tih stvari, kako bi imala iz čega da naplatiš svoje potraživanje. radne knjižice se obično kod privatnika nalaze i kod knjigovođe, tako da se i tamo raspitaj da nije slučajno radna knjižica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je sinoc pisao mm, nadam se da ti je bar malo pomogao.

Pozdrav i srecno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je sinoc pisao mm, nadam se da ti je bar malo pomogao.

Pozdrav i srecno!

Jeste od pomoci. Hvala puno! Kako smo svi ( nas troje) ostali bez radnog "prostora" ja sam dosla u firmu tog dana i popakovali smo svu robu uz prisustvo prijatelja naseg gazde i taj je robu odneo. A sve registratore smo mi radnici uzeli. Tako i nase papire o prijavi i radne knjizice, pa tako da imam knjizicu kod sebe. Kako se radi o preduzecu, direktor/ osnivac odgovara samo imovinom preduzeca a ne licnom imovinom, sto mi nikako ne ide u prilog. Imovine nema, kao ni para na racunima. Ali proverila sam na sajtu narodne banke da je u blokadi nekih 7 meseci na iznos od 106.000,00 din. Bas sutra idem kod pravnog savetnika. Nadam se nekom resenju. A tvom muzu jos jednom puno hvala, jer za advokata tek para nemam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste od pomoci. Hvala puno! Kako smo svi ( nas troje) ostali bez radnog "prostora" ja sam dosla u firmu tog dana i popakovali smo svu robu uz prisustvo prijatelja naseg gazde i taj je robu odneo. A sve registratore smo mi radnici uzeli. Tako i nase papire o prijavi i radne knjizice, pa tako da imam knjizicu kod sebe. Kako se radi o preduzecu, direktor/ osnivac odgovara samo imovinom preduzeca a ne licnom imovinom, sto mi nikako ne ide u prilog. Imovine nema, kao ni para na racunima. Ali proverila sam na sajtu narodne banke da je u blokadi nekih 7 meseci na iznos od 106.000,00 din. Bas sutra idem kod pravnog savetnika. Nadam se nekom resenju. A tvom muzu jos jednom puno hvala, jer za advokata tek para nemam.

Drago mi je ako smo ti bar malo pomogli. U slucaju da ti zatreba bilo koja vrsta pravne pomoci ili savet, slobodno mi se obrati na pp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, molim vas za veliku pomoc. Naime, imam sledeci problem...Na trudnickom bolovanju sam od 10.10.2011. a na porodiljskom od 4.1.2012. Posto mi je firma u problemima, a gazda ne mari za radnike, nisam jos uvek dobila ama bas ni dinara za trudnicko i porodiljsko, tj, dobila sam pre nekih mesec dana za oktobar platu vrlo umanjenu (to je onih prvih mesec dana koje gazda uplacuje) a ostalo jos uvek nista. Rekli su mi u finansijama kako su oni poslali SIZu moje podatke, obracun za NOVEMBAR???ali da im jos nista nisu pustili pa ni oni meni onda ne pustaju. Danas je 20.MAJ, a ja ni za NOVEMBAR???nisam dobila bolovanje...To samo moze u ovoj truloj drzavi ( ovo sam za svoju dusu napisala, jer ne mogu sa tim da se pomirim) Interesuje me da li postoji neka mogucnost da ga tuzim, ili sta vec...STA DA RADIM????? Smatram da su moja prava i kao coveka i kao majke vrlo ugrozena, te vas molim za neki savet... Hvala unapred...Veliki pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, molim vas za veliku pomoc. Naime, imam sledeci problem...Na trudnickom bolovanju sam od 10.10.2011. a na porodiljskom od 4.1.2012. Posto mi je firma u problemima, a gazda ne mari za radnike, nisam jos uvek dobila ama bas ni dinara za trudnicko i porodiljsko, tj, dobila sam pre nekih mesec dana za oktobar platu vrlo umanjenu (to je onih prvih mesec dana koje gazda uplacuje) a ostalo jos uvek nista. Rekli su mi u finansijama kako su oni poslali SIZu moje podatke, obracun za NOVEMBAR???ali da im jos nista nisu pustili pa ni oni meni onda ne pustaju. Danas je 20.MAJ, a ja ni za NOVEMBAR???nisam dobila bolovanje...To samo moze u ovoj truloj drzavi ( ovo sam za svoju dusu napisala, jer ne mogu sa tim da se pomirim) Interesuje me da li postoji neka mogucnost da ga tuzim, ili sta vec...STA DA RADIM????? Smatram da su moja prava i kao coveka i kao majke vrlo ugrozena, te vas molim za neki savet... Hvala unapred...Veliki pozzz

Ana* će da pomogne, a očekujem je i da se pojavi :):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Rekli su mi u finansijama kako su oni poslali SIZu moje podatke, obracun za NOVEMBAR???ali da im jos nista nisu pustili pa ni oni meni onda ne pustaju. Danas je 20.MAJ, a ja ni za NOVEMBAR???nisam dobila bolovanje...To samo moze u ovoj truloj drzavi ( ovo sam za svoju dusu napisala, jer ne mogu sa tim da se pomirim) Interesuje me da li postoji neka mogucnost da ga tuzim, ili sta vec...STA DA RADIM????? Smatram da su moja prava i kao coveka i kao majke vrlo ugrozena, te vas molim za neki savet... Hvala unapred...Veliki pozzz

Pa normalno da im nisu uplatili kad PRVO firma tebi plaća pa šalje dokaz o uplati za novembar e tek onda država refundira.

Prvo da kontaktiraš finansije i da ih malo štrecneš i kažeš sledeće: da si zvala Sekretarijat za socijalnu i dečiju zaštitu i da su ti objasnili da prvo FIRMA TEBI PLAĆA a onda tek država refundira njima. Tako da očekuješ da ti platu puste za par dana. Ako se to ne desi sledeća je da ih obavestiš da ćeš im poslati inspektorat ako uskoro nešto ne učine jer zbilja to jedino i možeš (da se obratiš inspekciji za rad)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa normalno da im nisu uplatili kad PRVO firma tebi plaća pa šalje dokaz o uplati za novembar e tek onda država refundira.

Prvo da kontaktiraš finansije i da ih malo štrecneš i kažeš sledeće: da si zvala Sekretarijat za socijalnu i dečiju zaštitu i da su ti objasnili da prvo FIRMA TEBI PLAĆA a onda tek država refundira njima. Tako da očekuješ da ti platu puste za par dana. Ako se to ne desi sledeća je da ih obavestiš da ćeš im poslati inspektorat ako uskoro nešto ne učine jer zbilja to jedino i možeš (da se obratiš inspekciji za rad)

Hvala ti puno na odgovoru...Molim te draga samo mi reci jos ovo, da li se ta refundacija odnosi i na trudnicko i na porodiljsko? Naime, to za novembar je meni trudnicko, a porodiljsko mi krece od januara. Meni su u finansijama rekli da trudnicko ide da drzava uplati njima pa oni meni, a porodiljsko da oni meni a drzava im refundira... POkusacu sa tim sto si rekla, ali mislim da necu imati puno koristi, jer prolazile su kroz moju firmu mnoge inspekcije, pa nikad za nista nije odgovarao, zasticen je kao beli medved, da covek ne poveruje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Please Ana, help me... Poslala sam ti pitanjce, ali te nema, molim te pomozi mi sta da radim... U jednom momentu mi pada napamet i da tuzim firmu, ali trebao bi mi neki proveren advokat koji je upucen u ovakve slucajeve, jer muka mi je stavrno od toga da se neko poigrava sa mojim zivotom i ponasa se kao da je Bogom dan, samo zato sto je tamo neki nazovi vlasnik,koji se samo u pravo vreme nasao na pravom mestu i na grbacama postenih ljudi sagradio svoju imperiju. A ucili me roditelji postenju, da zavrsim fakultet i da budem akademski gradjanin, a ja zavrsih kao obican rob bez prava na bolovanje, a da ne pricam o nekim drugim stvarima. Ogorcena sam skroz, sta raditi, kome se zaliti, od koga zahtevati svoja prava...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljubic Bubic, nisam dobila nista :(

Iskuckaj i ovde ili mi ponovo pošalji šta se dešava :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim te draga samo mi reci jos ovo, da li se ta refundacija odnosi i na trudnicko i na porodiljsko?

I za trudničko i za porodiljsko važi takav propis. (ovde govorim o vreme isplate a ne o visini isplate)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda da se prvo obratis inspekciji rada? Po njihovom nalogu poslodavac mora da ti isplati zaostale zarade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I za trudničko i za porodiljsko važi takav propis. (ovde govorim o vreme isplate a ne o visini isplate)

Pa sad definitivno ne znam sta da radim, ako mu posaljem inspekciju, da li ce mi onda do kraja morati isplacivati bolovanje i uplacivati doprinose, jer sam kod njega i ja i beba??? Neki mi kazu da mogu i da ga tuzim, ali stvarno nisam pametna, jer bojim se da on moze posteno da mi zagorca zivot ako se zainati, jer dovoljno je jak za to, a o sujeti da i ne govorim... I da, interesuje me da li to sto on kasni u isplatama zarada i zaposlenima, mu daje i za pravo da i meni ovoliko kasni. Procitah negde da ukoliko i njima kasni moze opusteno i meni a da za to ne odgovara? Hvala punooooo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda da se prvo obratis inspekciji rada? Po njihovom nalogu poslodavac mora da ti isplati zaostale zarade.

A da li mora redovno da me isplacuje, ako i redovnim zaposlenima kasni sa isplatama licnih dohodaka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li mora redovno da me isplacuje, ako i redovnim zaposlenima kasni sa isplatama licnih dohodaka?

Meni vise nista nije jasno oko ovog. Ja vec dva meseca nisam dobila ni dinara! A zaposleni su primili platu! :angry: Kada zovem da pitam-kazu nema para. I sta sada ja da radim???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vec sam pisala negde o tome, poslodavac treba da isplacuje porodilji zaradu kada i ostalim zaposlenima, a drzava im je omogucila olaksicu u vidu refundacije kompletnog iznosa (porezi, doprinosi, neto) za porodilju. Naravno, kad dostavi potrebnu dokumentaciju, odnosno dokaze da je izmirio svoje obaveze prema porodilji, drzava mu refundira, sto je i logicno. Pravo na refundaciju zastareva u roku od tri godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vec sam pisala negde o tome, poslodavac treba da isplacuje porodilji zaradu kada i ostalim zaposlenima, a drzava im je omogucila olaksicu u vidu refundacije kompletnog iznosa (porezi, doprinosi, neto) za porodilju. Naravno, kad dostavi potrebnu dokumentaciju, odnosno dokaze da je izmirio svoje obaveze prema porodilji, drzava mu refundira, sto je i logicno. Pravo na refundaciju zastareva u roku od tri godine.

Znaci mene zafrkavaju... I to drzavna institucija!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci mene ocigledno j... u zdrav mozak. Sta mi predlazete sta da radim? Nista, ali bukvalno belog dinara nisam dobila za bolovanje, a dete mi ima 4 meseca... I zaposlenima kasni plata, oni sad isplacuju decembar. Opet napominjem, zasticen je kao beli medved, licno sam videla razne inspekcije koje samo dodju i prodju, i nikom nista...Sta da radim, da se zalim inspekciji, da ga tuzim, sta da radim/. Molim vas za pomoc, jer ovo me zaista izludjuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci mene ocigledno j... u zdrav mozak. Sta mi predlazete sta da radim? Nista, ali bukvalno belog dinara nisam dobila za bolovanje, a dete mi ima 4 meseca... I zaposlenima kasni plata, oni sad isplacuju decembar. Opet napominjem, zasticen je kao beli medved, licno sam videla razne inspekcije koje samo dodju i prodju, i nikom nista...Sta da radim, da se zalim inspekciji, da ga tuzim, sta da radim/. Molim vas za pomoc, jer ovo me zaista izludjuje...

Teško je u ovakvim sitacijama dati pravi savet. Jer, obrni okreni, ti si ta koja će se posle bolovanja vratiti da radiš tamo :( Jedino da odeš kod njega lično na sastanak i da probaš da vidiš da ti isplaćuje, mada čisto sumnjam da će se išta promeniti :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci mene zafrkavaju... I to drzavna institucija!

Malo je drugacija procedura ako su u pitanju korisnici iz budzeta RS, ne znam gde radis, npr.skola, dom zdravlja, bolnica... Tacnije, jednostavnija je procedura kod tih korisnika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci mene ocigledno j... u zdrav mozak. Sta mi predlazete sta da radim? Nista, ali bukvalno belog dinara nisam dobila za bolovanje, a dete mi ima 4 meseca... I zaposlenima kasni plata, oni sad isplacuju decembar. Opet napominjem, zasticen je kao beli medved, licno sam videla razne inspekcije koje samo dodju i prodju, i nikom nista...Sta da radim, da se zalim inspekciji, da ga tuzim, sta da radim/. Molim vas za pomoc, jer ovo me zaista izludjuje...

Jesi li ti dobila resenje od opstine ili gradske uprave (ne mogu sad da se setim jesi li pisala o tome) o pravu na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesi li ti dobila resenje od opstine ili gradske uprave (ne mogu sad da se setim jesi li pisala o tome) o pravu na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta?

Ja mislim da jesam, sve sam zivo sto je trebalo od papira odradila, i predala u firmu, ako na to mislis... I potpisala resenje sa firmom da sam na bolovanju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Teško je u ovakvim sitacijama dati pravi savet. Jer, obrni okreni, ti si ta koja će se posle bolovanja vratiti da radiš tamo :( Jedino da odeš kod njega lično na sastanak i da probaš da vidiš da ti isplaćuje, mada čisto sumnjam da će se išta promeniti :(

Ja ne mislim da se vracam tamo, ni u ludilu, jer je situacija srednje zalosna, iako sam aj da tako kazem na nekoj ok funkciji, tacnije bila sam rukovodilac sektora pre bolovanja. Sa gazdom ne vredi razgovarati, jer sam bila prissutna kada je porodilje sve sa bebama isterivao ili nije hteo da ih primi. Nemam reci za tog coveka, ako se uopste moze tako nazvati. Nema taj dusu, tako da i da mu kazem nista mi vredeti nece... A jel znas da li ukoliko ga tuzim ili mu posaljem inspekciju mora da mi do kraja bolovanja isplacuje nadoknadu? Ma pukla sam vec, ali vise jer vredja moju inteligenciju, i ugrozava moja prava kao coveka i majke. Poslala sam i dopis Ministarstvu za socijalnu zastitu, i rekli su mi da im posaljem zvanican dopis sa svim podacima pa cu dobiti odgovor...hm...ili samo preteci poziv od gazde, jer ista je to bagra... Izvinite sto vas smaram, ali sam zaista totalno razocarana u ovaj sistem i ovu formaciju, kad vec drzavom ne mogu da je nazovem...Hvala na pomoci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne mislim da se vracam tamo, ni u ludilu, jer je situacija srednje zalosna, iako sam aj da tako kazem na nekoj ok funkciji, tacnije bila sam rukovodilac sektora pre bolovanja. Sa gazdom ne vredi razgovarati, jer sam bila prissutna kada je porodilje sve sa bebama isterivao ili nije hteo da ih primi. Nemam reci za tog coveka, ako se uopste moze tako nazvati. Nema taj dusu, tako da i da mu kazem nista mi vredeti nece... A jel znas da li ukoliko ga tuzim ili mu posaljem inspekciju mora da mi do kraja bolovanja isplacuje nadoknadu? Ma pukla sam vec, ali vise jer vredja moju inteligenciju, i ugrozava moja prava kao coveka i majke. Poslala sam i dopis Ministarstvu za socijalnu zastitu, i rekli su mi da im posaljem zvanican dopis sa svim podacima pa cu dobiti odgovor...hm...ili samo preteci poziv od gazde, jer ista je to bagra... Izvinite sto vas smaram, ali sam zaista totalno razocarana u ovaj sistem i ovu formaciju, kad vec drzavom ne mogu da je nazovem...Hvala na pomoci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.