! Prvi dani dojenja

odgovora

Objavljeno

Meni je kolostrum izlazio jos u petom mesecu trudnoce.Mogla sam da iscedim odmah nakon porodjaja.I morala sam da izmazam dok mi nisu doneli bebu da mi se ne bi upalile grudi.A to je sve bilo prva dva dana nakon porodjaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje iskustvo :angry::(:blink: ... Porodila sam se u 9. 15h, a Hanu su mi na prvi podoj doneli vec u 17h ( ja sam je trazila i ranije, ali NE MOZE) Nije niko dosao da nam kaze i pokaze kako se beba doji i kako se namesta, sta trebamo da radimo sa dojkama, tako da smo nas dve prvorotke gledale i pitale druge dve iskusne porodilje. Grudi su mi bile pune...! Za cetiri dana koliko sam bila u porodilistu dolazile su sestre, ali kada bi zatrazile pomoc, dobijale smo odgovor " Doci cemo posle vizite" , ali nisu se pojavljivale, pri tom su bebice donosili site, neke su cak i povracale koliko su prehranjene. Cetvrti dan, iscekujuci odlazak kuci dolazi sestra i pregleda mi grudi ( leva dojka kamena) zapanjeno me gleda i govori kako " to" mora da se " razbije" , Ja je pogledam i pitam " A da razbijem ja vas? Gde ste bili cetiri dana da do toga ne bi doslo. Koliko zena je plakalo? Koliko je nas islo kao sumanuto hodnikom u sred noci masirajuci dojke... Gde ste bili tada? " Pogleda me i izadje.. da bi nakon pola sata dosla druga pitajuci koja to ne da da joj se dojke dodirnu... Ja cutim. U 10h podoj, donose mi Hanu i dete sisa, ulazi " razbijacica" da vidi kako iz "kamena" mleko tece. Kada je videla, okrete se i ode. Po dolasku kuci, dolazila mi je patronazna sestra, zaista divno stvorenje, koja mi je pokazala kako trebam da masiram grudi, Hanin tata je kupio pumpicu i za 4 dana sam uspela da " povratim" grudi. Dobila sam ragade, ali uz pomoc lanolina i to smo sredili za dva dana!!! Sada konacno i moja Hana i ja, gledajuci njene obrascice i slusajuci je kako sisa, uzivamo u dojenju :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I htela bih da dodam, da su mi dosta pomogli i usmeni, telefonski saveti moje BIG MAME ( Yelena C) DRAGA ZAHVALUJEM TI SE NA PODRSCI valentine-kiss.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iako puno pisemo o dojenju, vrlo malo se govorilo o iskustvima iz porodilista ili odmah po dolasku kuci, sa patronaznim sestrama.

Koliko ste imale podrske u porodilistu? Sta su vam savetovali? Kako je izgledalo prvo dojenje?

U porodilistu nista nisu ni savetovali,ni pokazali ni pomogli..sve sam sama,citala sam na netu pre porodjaja st i kako,i to je bila jedina pomoc.Prvi podoj je bio dobar s obzirom da mi niko tamo nista nije objasnio.

Da li je patronazna sestra bila angazovana oko dojenja kada vas je posecivala kod kuce u prvim danima? Kako je to izgledalo?

Jeste,doduse bilo mi je malo ne prijatno jer je patronazna sestra bio covek iz moje devojacke ulice i znala sam ga,ali mi je on zasita mnogo pomogao,i sve lepo objasnio,i ako sam vec dosta toga znala(hvala googlu).

Sta vam je bilo najneophpdnije u tim prvim danima dojenja?

Zvucace vam smesno,ali moji peskirici za izmlazavanje,nisam htela da kupim pumpicu,mada trebala sam,imala sam bas puno mleka,ali ti peskirici su mi bili najpotrebniji i moj jastuk.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iako puno pisemo o dojenju, vrlo malo se govorilo o iskustvima iz porodilista ili odmah po dolasku kuci, sa patronaznim sestrama.

Porodila sam se u Sr,Mitrovici i da nisam bila u sobi sa iskusnim mamama ne zmam kako bih se snasla.Porodila sam se oko 09:30 ujutru,doneli su Vuka tek sledeceg dana(jer je bio malo zut pa su ga stavili na suncanje).Mleko mi je nadoslo treci dan pa sam trazila da ga dojim,medjutim donosili su ga polu sitog.A posto je bio na suncanju stalno je spavao,tako da sam sa dojenjem pocela kad sam stigla kuci,4-og dana.Tad sam mu davala siku kad god zaplace jer mi je bilo stalo da dojim.

Koliko ste imale podrske u porodilistu? Sta su vam savetovali? Kako je izgledalo prvo dojenje?

Kao sto sam gore navela,nisam imala podrsku u porodilistu,sreca pa sam se u toku trudnoce informisala(knjige,iskusne mame...)pa sam se izmlazala u porodilistu i koristila sam kremu protiv ragada,jer je Vuk muljao u ustima siku pa su me bradavice bolele.

Da li je patronazna sestra bila angazovana oko dojenja kada vas je posecivala kod kuce u prvim danima? Kako je to izgledalo?

Dolazila mi je patronazna sestra,pitala je da li se izmlazam,pipala grudi.

Sta vam je bilo najneophpdnije u tim prvim danima dojenja?

Imala sam zelju da dojim svoju bebu i bila mi je neophodna pomoc i podrska najblizih.Ja sam bila smirenija,spokojna,posvetila sam se bebanu i dojenje je postalo pesma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da,da ne govorim o tome kao su ga donosili tek nahranjenog na podoj,i posle me pita zasto se izmlazam sto ne dajem detetu da sisa,pa sam je pitala sta ona misli koliko to malecko detence moze da posisa kad ga donesu sitog,i ona me samo pogledala i rekla kako sam ne vaspitana zena i odgovaram se..siznula sam..ta je bila bas neki drkos od zene,mojoj cimerki nije krenulo mlekoi ona joj je toliko istiskala da su joj ostale modrice,ali mleko joj nije krenulo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U porodilistu se paznja dojenju poklanjala samo u slucaju da dobijes upalu, sto se meni na svu srecu nije tamo desilo, jer sam primetila da su sestre prilicno nemilosrdne bile prema onim jadnim zenama koje su dobile upalu...Prvi podoj je izgledao tako da je meni sve vreme bukvalno zvonilo u usima ono sto mi je mama rekla: Ako spava kad ti je donesu, budi je, neka dva puta povuce ako nece vise, ali neka obavezno oseti ukus mleka i zapamti miris majke! I ja sam se satrala da probudim bebu koja je bila sva musava od hrane i cvrsto je spavala. Probudila sam je i nekako sam joj cusnula siku u usta, ona je pocela da vuce i sikila je dok nisu dosli da je odnesu. Kasnije sam imala problema sa ragadama, jer verovatno nisam znala pravilno da namestim bebu, mada, vremenom, tj u naredna dva meseca je sve doslo na svoje i skili smo bez problema do 14 meseci.

Patronazna je bila majka moje skolske drugarice pa mi je u principu bila na raspolaganju za sve, moja mama takodje, ali ipak sam do nekih saznanja morala sam doci..npr kako mi je najzgodnije da se namestim, kako je bebi najudobnije, sta nam obema najvise prija. Nisam imala specijalnih pitanja za nju, nekako sam verovala da ce to priroda sama resiti, i da cu vremenom instinktivno shvatiti sta i kako treba, i mislim da je tako i bilo.

Najpotrebniji su mi bili neka prijatna muzika, tiha, jastucici koje sam podmetala pod glavu, ruku itd i uvek sam morala da imam nesto za pice, vodu, sok ili jogurt jer sam postajala uzasno zedna kad beba pocne da siki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvi dani dojenja u porodilistu su,po meni jako vazni. Koliko vidim, sve majke koje su se porodile prirodnjim putem a nisu imale prilike da budu na baby friendly programu nisu imale bas lepo iskustvo po pitanju dojenja.

Ova tema ce verovatno biti prosledjena u tekstualnom obliku Ministarstvu zdravlja kao jos jedan korak ka uspostavljanju komunikacije po pitanju dojenja u porodilistima i rada patronzanih sestara.

Pisite dalje vasa iskustva, mozda nesto i promenimo. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja zaista nemam lose iskustvo po pitanju dojenja!Porodila sam se u 07:45h,a Nikolu su mi donijeli oko 16h na prvi podoj,jer zaista nije moglo ranije,jer sam se porodila na carski!Sve patronazne sestre su bile tu da mi pokazu kako beba treba da doji,polozaj glave,tijela...Donosile su mi ga na svaka tri sata,ako sam zahtjevala i ranije!Poslednja dva dana,prije nego sto smo izasli iz bolnice,bio je sa mnom u sobi!Cak su mi pokazivale kako da izmuzavam nadoslo mlijeko da ne bi doslo do upale i sl.znaci,najpozitivnije iskustvo imam po pitanju prvih dana dojenja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da,to definitivno treba promeniti.Zaista ima ne prijatnih zena tamo,a mislim da u mnogim ustanovama nema baby friendly,kji ima i lose i dobre strane,ali svakako milim da ima vise dobrih strana.Ja bih volela da sam u Zr imala mogucnost BF programa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

posle prvog porodjaja, mleka nije bilo 3 dana. mislila sam gotovo, nece ga ni biti. Luka je bio na PI i nisu ga donosili, nije smeo da se pomera puno. samo sam ujutro i uvece isla na par minuta da ga vidim. kada je mleko to jutro nadoslo grudi su mi bile kao kamen tvrde, grozno. sreca da se tu nasla jedna stara sestra koja je ceo dan provela samnom i cedila me. onda je mm rekla da kupi pumpicu i onda me na pumpicu izmlazala..

kada su mi dete prvi put doneli ja sam bila gola voda od znoja. sestre su ga donele i ostavile, bas su bile od pomoci :unsure:

ja sam se stalno cedila i pune flasice nosila njima na PI da mu daju moje mleko.

dojila sam samo zato sto sam sama uspela da se snadjem a pomoc u bolnici 0, sem te jedne sestre..

drugi porodjaj, vec sam vise znala ali ovaj put.. svaka sestra dolazi sa svojom pricom..

najiskrenije, meni je najvise koristilo to sto sam naucila u skolici za trudnice i po tome sam se vodila. tamo nas je sestra ucila da posle podoja ako se beba buni posle 30min, verovatno je gladna ali ne davati dohranu u vidu AD vec opet podojiti dete. verujem da je to dohranjivanje sa AD najveci problem..

patronazna mi ni prvi ni drugi put nije nesto pomagala..

da dodam vise o drugom porodjajui dojenju..

drugi porodjaj je bio hitan cr ali tretman je bio grozan. iako ne mogu ni da se pomerim a kamoli okrenem bebu su donosile i ostavljale.

cak sam imala problem sa jednom jer je, vec treci dan kad sam ustajala iz kreveta i sedela na "busnoj stolici" jer mi je tako bilo lakse, bila veoma gruba i bezobrazna. zbog toga je bila ribana od strane nacelnice koja je vodila Stefana.

nisam ja isterivala ne znam sta vec, alo pa malo ljudskosti, mi smo porodilje i to su nase bebe ne moze se bas tako ponasati. kazem joj da mi stavi bebu na jastuk u krilo tako mi je lakse a ona se sva nesto naduvala, jos kaze u mom prisustvu ovoj drugoj sestri "ova nije normalna, treba beba da joj ispadne"..

sve ukupno veoma su lose. sestra koja je stalno kruzila sa pricama o dojenju i pustala nam snimak sta i kakotreba kad se doji samo je isla i govorila nam kako smo dobre, imamo lepe grudi-u smislu da cemo dojiti i sta znam sta jos, i delila vizit kartu u slucaju da nam bilo sta zatreba po izlasku iz Betanije- znaci privatno je zvati !!!

ali opet kazem, drugo mi je dete pa mi je bilo lakse.

pre par dana se cujem sa zenom koja je bila u sobi samnom, isto drugi porodjaj, prvi pre 12god i nije uspela tad da doji dete, sad kaze mala je dojila 6 meseci i vise je zahvalna meni nego svim sestrama tamo zajedno. ja joj nisam pametovala, samo sam govorila sta ja radim i sta da pokusa, kao i da je najbitnije da se opusti i prati svoje dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja ne razumijem kako to vama bebe oduzimaju kad se porodite... :blink:

moja beba nije ni na minut bila bez mene kako se rodila...

vec sam pisala da su mi je odmah onako mokru,sa svom pupcanom stavili na gola prsa da se grije i da doji...dok mi je bila na prsima,muz je presjekao pupcanu,i tako mi je bila naredna 2-3sata...kad ju je muz preuzeo da je obuce,ja sam se istusirala i po povratku sam nastavila sa dojenjem...zatim nam je dodjeljena soba gdje smo sve troje prenocili,a babice su samo tu i tamo provirivale da vide trebal nam sta...niko mi dijete nije uzimao...

Sta drugo da ti kazem osim BLAGO VAMA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja ne razumijem kako to vama bebe oduzimaju kad se porodite... :blink:

moja beba nije ni na minut bila bez mene kako se rodila...

vec sam pisala da su mi je odmah onako mokru,sa svom pupcanom stavili na gola prsa da se grije i da doji...dok mi je bila na prsima,muz je presjekao pupcanu,i tako mi je bila naredna 2-3sata...kad ju je muz preuzeo da je obuce,ja sam se istusirala i po povratku sam nastavila sa dojenjem...zatim nam je dodjeljena soba gdje smo sve troje prenocili,a babice su samo tu i tamo provirivale da vide trebal nam sta...niko mi dijete nije uzimao...

mama mazo mi (vecina zena koja ovde pise) zivimo u srbiji :(

za treci porodjaj cu da dodjem kod tebe :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja bih te rado ugostila...dok se ti izboris sa trecom bebicom,ja mogu da cuvam Stefija i Luku... :D

al ne razumijem zasto tako...ovako bi bilo i njima lakse...

E,mama mazo,zato sto je ovo Srbija...nazalost...meni je mm jako pomogao kad smo dosli kuci,kad god bi on zaplakao mm je ustajao i stavljao ga kod mene da sisa,i posle ga vracao u krevetac.. :rolleyes: srce moje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja kada sam se 2002. i 2008 godine porodila prirodnim putem to je bilo ovako. Porodiš se, podignu bebu da vidiš kog je pola i odnesu je na merenje i kupanje...donesu umotanu bebu da je vidiš i poljubiš i opet odnose u bebi blok, a tebe onda ušivaju i tako to. Majka u sali za porođaje ostaje 2h na posmatranju, a onda je odvoze u sobu. Sobe su 3, 4 ili 6-to krevetne i postoji tkz. babyfriendly, koji podrazumeva da se porodilja sama brine o svojoj bebi. Ko ima novca može sebi da priušti apartman, sa zasebnim kupatilom i dozvoljenim posetama...dok nama u običnim sobama posete nisu dozvoljene (ne računam one preko veze, koji ulaze u sobu gde se nalazi 6 porodilja i isto toliko beba). Jeste da je OT...ali da malo približim mama mazi kako izgleda porođaj u našim uslovima. Što se tiče prvog podoja to obično bude posle 6 i više sati od porođaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja ne razumijem kako to vama bebe oduzimaju kad se porodite... :blink:

moja beba nije ni na minut bila bez mene kako se rodila...

vec sam pisala da su mi je odmah onako mokru,sa svom pupcanom stavili na gola prsa da se grije i da doji...dok mi je bila na prsima,muz je presjekao pupcanu,i tako mi je bila naredna 2-3sata...kad ju je muz preuzeo da je obuce,ja sam se istusirala i po povratku sam nastavila sa dojenjem...zatim nam je dodjeljena soba gdje smo sve troje prenocili,a babice su samo tu i tamo provirivale da vide trebal nam sta...niko mi dijete nije uzimao...

Kod nas obicno bebu stave na tvoje grudi citav minut, nekad i manje. :unsure: Posle je uzimaju radi merenja i lekarskog pregleda, a majka ostaje jos 2 sata u porodilisnoj sali kako bi se pratilo njeno zdravstveno stanje nakon porodjaja. Ukoliko je sve u redu, majku odvoze u sobu, pa ukoliko ima baby friendly, dovode i bebu nakon maminog tusiranja i sredjivanja. Ukoliko nema baby friendly ili se majka nije odlucila za tu opciju, onda bebu donose na prvi podoj kad je obicno vreme podoja svim ostalim bebama na odeljenju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas u porodilistu je obavezan "baby friendly".Znaci svaka majka mora da brine o bebi.Carski rez od drugog dana.

E sad ja uopste to ne razumem.

Bebe su sa majkama ,ali babice ih dohranjuju,cine majkama medvedju uslugu.

Babica samo dojde i pita treba li prihrana.

Svaka prvorotka iscrpljena i neispavana ce pomisliti da joj je lakse da bebu nahrani babica i beba sita tri sata.Medjutim nisu ni svesne sta time cine.

Iskreno ja bih ukinula prihranu u porodilistima osim u slucajevima kada majka nema mleka ili zbog zdravstvenog stanja porodilje.

Desavalo se da porodilje i trce za babicama vuku ih za rukav da im joj nahrani bebu,a grudi joj pune mleka.

Mislim da nam generalno treba malo vise znanja,upustva oko dojenja.Mame su nepripremljene ,prestrasene i samo se boje da im beba ne bude gladna.

Ja odoh u nekom drugom pravcu izgleda. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama Mazo, meni je bas cudno ovo za spiralu? To ovde tako ne rade, savetuju da kad se tek ustali ciklus posle porodjaja, onda da se stavi spirala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mama mazo...vreme je da odeš i na drugi pregled...prošla godina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedanput godišnje se radi ginekološki pregled, koji podrazumeva vaginalni pregled,papa test u UZ...i mi to same odlazimo kod svog izabranog lekara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su i Andjelu i Saru doneli tek posle 6 odnosno 9 sati, a Saru odmah kad sam izasla iz porodjajne sale, prvi naredni podoj tj nepuna tri sata nakon rodjenja. Baby friendly nisam htela jer znam kako bi to moglo izgledati, da mi uvale bebu da je sama presvlacim, kupam, ninam, sve radim dok sestre rade nesto drugo. A ja sam zelela da se odmorim i priviknem na tu veliku promenu u svom zivotu, jer cu ionako brinuti o bebi kad dodjemo kuci. Jedino su mogli odmah po rodjenju malo duze da me puste da ih drzim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas u porodilistu je obavezan "baby friendly".Znaci svaka majka mora da brine o bebi.Carski rez od drugog dana.

E sad ja uopste to ne razumem.

Bebe su sa majkama ,ali babice ih dohranjuju,cine majkama medvedju uslugu.

Babica samo dojde i pita treba li prihrana.

Svaka prvorotka iscrpljena i neispavana ce pomisliti da joj je lakse da bebu nahrani babica i beba sita tri sata.Medjutim nisu ni svesne sta time cine.

Iskreno ja bih ukinula prihranu u porodilistima osim u slucajevima kada majka nema mleka ili zbog zdravstvenog stanja porodilje.

Desavalo se da porodilje i trce za babicama vuku ih za rukav da im joj nahrani bebu,a grudi joj pune mleka.

Mislim da nam generalno treba malo vise znanja,upustva oko dojenja.Mame su nepripremljene ,prestrasene i samo se boje da im beba ne bude gladna.

Ja odoh u nekom drugom pravcu izgleda. :unsure:

Tako je....kada bi se lekari,savetnice,med.sestre malo više potrudile..ili pristupile na drugi način 'dojenju' sve bi bilo dosta drugačije..dobar post Cicana!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije mi jasno kako to beba ne zna da sisa? Mislim, ne kazem da iko laze, razumem da je puno zena imalo problema da uspostavi dojenje, i moja cimerka posle 2. porodjaja se mucila, ali ne razumem kako do toga uopste dodje... Uvek sam kontala da je to nesto prirodno, ono kao zivotinje imaju taj instinkt, niko ne treba da ih uci, zasto je nama onda to problem? Moje su obe vukle kao pijavice, i to odmah... Lunu su mi dali posle nekoliko sati od porodjaja, kad ju je pregledao pedijatar, sestre su mi manje-vise pokazale kako da joj stavim sto veci komad sike u usta, i posle su svaki dan bar jednom proveravale da li sve ide kako treba (uvek su se odusevljavale sto imam mleka za petoro :lol: ) , pomogle su mi da namestim pumpicu... Sve u svemu, odlicno smo prosle, verovatno i zato sto je Luna odmah bila vredna. To je bilo u N. Sadu.

Ovde u Svajcarskoj, Anitu sam dojila prvi put na porodjajnom stolu. Verovatno je capnula malo kolostruma, jer mleka nisam imala prva 2 dana, kao i sa Lunom. Kad sam videla da je gladna, 2. dan, zamolila sam sestre da je malo nahrane, i one su joj dale ne mleka, vec caja, i to iz solje, a ne iz flasice, valjda da se ne navikne na flasicu. Dobila sam uputstvo za dojenje na srpskom, imam i dalje mogucnost da zovem savetnicu za dojenje ako mi ista bude trebalo... Uglavnom, i sa njom je odmah sve islo glatko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa kod nekih beba, narocito onih ranije rodjenih instinkt sisanja je slab i sa vremenom koje prolazi od rodjenja do prvog podoja brzo opada, pa se onda javljaju ti problemi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa kod nekih beba, narocito onih ranije rodjenih instinkt sisanja je slab i sa vremenom koje prolazi od rodjenja do prvog podoja brzo opada, pa se onda javljaju ti problemi.

Dobro, to za prevremeno rodjene bebe sam znala, cudno mi je za bebe rodjene u roku... Mozda zbog prevelikog maminog straha da nesto ne radi kako treba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.