Može li zakon da vaspitava našu decu?

odgovora

Objavljeno

NAjruzniji su u celoj prici motivi za donosenje ovakvog zakona. Posto ce ovo liciti na lov na vestice, drzava nece imati sta da radi sa svim tim roditeljima koji treba da odu kod psihologa, psihijatra, u skolu roditeljstva, zatvor, kako vec to bude organizovano, niti ce organi starateljstva imati gde sa svom tom decom koju ce zbog gluposti da pouzimaju. E, onda ce to da se svede na ispisivanje novcane kazne, kao sto komunalac pise ako bacas djubre ili pljujes po ulici, da bi se lepo napunio budzet i dzepovi zakonodavca...

Tačno!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da zakon nema šanse da bude usvojen još dosta dugo...drugo...kao da će dete od 15 godina da zna šta po zakonu sme, a šta ne sme...oono što mu roditelj kaže, samo

će to da zna...

Veruj da klinci u osnovnoj školi jako dobro znaju šta smeju po zakonu. Tu su psiholog, pedagog... da im ukažu na prava koja imaju po zakonu. Do sada smo samo mi, prosvetni radnici, izvlačili deblji kraj, jer, Bože moj, klinci znaju svaku tačkicu zakona i šta sme, a šta ne sme da im se kaže, uradi, naredi... E, sada stižu na red i roditelji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veruj da klinci u osnovnoj školi jako dobro znaju šta smeju po zakonu. Tu su psiholog, pedagog... da im ukažu na prava koja imaju po zakonu. Do sada smo samo mi, prosvetni radnici, izvlačili deblji kraj, jer, Bože moj, klinci znaju svaku tačkicu zakona i šta sme, a šta ne sme da im se kaže, uradi, naredi... E, sada stižu na red i roditelji

Zakon je toliko štitio klince u školi da je to prevršilo sve mere. Sada su ga korigovali, ali i dalje je vrlo zaštitnički.

Inače, ne znam ko je upoznao klince sa pravima koja im sleduju po zakonu, verovatno roditelji. E, sad nastavnici mogu da upoznaju te iste klince sa pravima koja imaju u porodici :lol: :lol: :lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veruj da klinci u osnovnoj školi jako dobro znaju šta smeju po zakonu. Tu su psiholog, pedagog... da im ukažu na prava koja imaju po zakonu. Do sada smo samo mi, prosvetni radnici, izvlačili deblji kraj, jer, Bože moj, klinci znaju svaku tačkicu zakona i šta sme, a šta ne sme da im se kaže, uradi, naredi... E, sada stižu na red i roditelji

Da...jedna moja prijateljica predaje u srednjoj ekonomskoj...prosle zime, jedna mala je do poslednjeg dana bezala sa casa da ne bi odgovarala i onda se na poslednjem pojavila i ona je po zakonu morala da joj da priliku da odgovara! Treba li vece ponizenje za nastavnika od toga da ga jedna nevaspitana balavica zavlaci a da on mora da joj ugodi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dugo citam ovu temu, i predlog zakona, ali nemama reci. Vecina tih zakona zvuci dobro, i korisno, ali moram priznati da ste u pravu sa svim ovim stavkama o onim clanovima koji nas lisavaju svih prava na brigu o detetu. Moje dete je jos malo, ali ako se nadje neka budala da me prijavi jer ja po "zakonu" ne vaspitavam dete ako treba, poludela bih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je jos malo, ali ako se nadje neka budala da me prijavi jer ja po "zakonu" ne vaspitavam dete ako treba, poludela bih.

Да, на жалост, само што се не завршава на томе да "полудите" него постоји могућност да Вам "држава" (намерно стављам под наводнике, јер ово није држава него провизоријум, колонија, банана република...) одузме дете, казни вас да можете да га вићате једном, два пута недељно ...

А да не верујете колико залудних и блесавих има који ИМАЈУ ИСТА ПРАВА КАО И ОСТАЛИ и без неког посебног повода могу да Вас пријаве, зато што је рецимо дете пало са бицикле док сте га учили да вози без помоћних точкића !?

СТРАШНО, зато је боље да се сви удружимо, пре него овај закон заживи у пракси!!!

Свако добро~

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Да, на жалост, само што се не завршава на томе да "полудите" него постоји могућност да Вам "држава" (намерно стављам под наводнике, јер ово није држава него провизоријум, колонија, банана република...) одузме дете, казни вас да можете да га вићате једном, два пута недељно ...

А да не верујете колико залудних и блесавих има који ИМАЈУ ИСТА ПРАВА КАО И ОСТАЛИ и без неког посебног повода могу да Вас пријаве, зато што је рецимо дете пало са бицикле док сте га учили да вози без помоћних точкића !?

СТРАШНО, зато је боље да се сви удружимо, пре него овај закон заживи у пракси!!!

Свако добро~

Da, bas to sam htela da kazem. I sta uciniti tada? Nista, jer "zakon" nije na nasoj strani. Kako se mi mozemo boriti protiv toga, a da i dobijemo neke rezultate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"Roditelji, odnosno lica koja podižu i neguju dete dužni su da detetu mlađem od 10 godina obezbede stalni nadzor."

Da li ovo znaci da dete pre svog desetog rodjendana nece smeti samo da ide ni do prodavnice,na 5 minuta??? :blink: :blink: :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"Roditelji, odnosno lica koja podižu i neguju dete dužni su da detetu mlađem od 10 godina obezbede stalni nadzor."

Da li ovo znaci da dete pre svog desetog rodjendana nece smeti samo da ide ni do prodavnice,na 5 minuta??? :blink: :blink: :blink:

Pa valjda :blink: Znaci, da ja vec odavno krsim taj zakon :blink: I da cu nastaviti da ga krsim :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je većina stavki ovog zakona toalno ne primenljiva ili , štaviše, glupa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Они који се "боре" за права детета не отклањају узроке физичког кажњавања деце

Београд, 22.12.2011

Нацрт закона о правима детета, као и већина савремених закона, се бави решавањем последица, а не узрока. Док раде на укидању физичког насиља над децом, у циљу поштовања права детета, (законодавац и људи који се боре за заживљавање права детета не уочавају да је батина последица) истовремено нико не отклањају узроке, због којих је родитељ принуђен да посегне за батином.

Погрешни узроци физичког кажњавања деце

Реч је о "плишаним" васпитним, моделима, који су савременим родитељима наметнути 90-их прошлог века, а које су родитељи потпуно некритички усвојили:

1. Награђивање – уметање интереса између детета и рада. Ствара се похлепно дете;

2. Модерно кажњавање – блага принуда, као одузимење обећаног, ако се задатак не испуни. Ствара се напето, агресивно дете;

3. Презаштићивање деце од рада и реда - "нека сине, мама ће" радећи уместо детета све што дете може и само да уради. Ствара се телесно лењо, несвесно и самовољно дете;

4. Вербализам – тражи се од деце да буду морална у неморалним условима васпитања

5. Родитеље нико није научио да треба да контролишу садржаје виртуелне и аудитивне стварности, које конзумирају њихова деца имитирају и у пракси живе.

Резултати "плишаног" васпитања, које је двадесет година комбиновано са батином, када дете "претера", су и довели савремену породицу до потпуног моралног и духовног пропадања. Чињеница је да су родтељи у општој немоћи, годинама посезали за физичким и вербалним кажњавањем, јер није била законом забрањена, али је чињеница да им ни деца нису остајала дужна, вршећи насиље над родитељима, или померајући границе своје слободе уцењујући родитеље.

Дакле, истина је да је све кренуло од "плипшаног" насиља родитеља над децом, а деца су узвраћала родитељима реалним или плишаним насиљем. Насиље из породице се само преносило у вртић, школу, друштво. Сви се баве физичким и вербалним насиљем, не обраћају пажњу на узроке, на "плишано" насиље. Стручњаци и законодавац овим нацртом наивно верују да је батина узрок и ако њу отклоне права детета ће бити испоштована.

Нажалост, ту почиње коначно урушавање породице, које ће се и десити, ако се не отклоне истовремено, законом, и плишано и физичко насиље.

Као и сви други, и овај (могући) закон неће моћи да се испоштује, упркос санкцијама над родитељима, наставницима, (а све иде до одузимања деце, до измештања деце из породице) увек и једино са најбољом намером да се испоштују права детета.

Родитељи и деца ће бити директне жртве, овог закона, упркос "доброј" намери законодавца, а друштво ће улазити у све дубље проблеме, у све јаче насиље, јер друштво и чине људи васпитавани у својим породицама, и то погрешно. Нажалост, законодавац није и не треба да буде и педагог. Он само жели поштовање дечијих права. Али, армија стручњака мора да упозори законодавца да се проблем не решава укидањем само физичког и вербалног насиља, забраном батине.

Појачано насиље, које следи, "решаваће се" новим законима, јачим санкцијама, смиривањем деце лековима и дефинитивном пропашћу савремене породице. Када кажем "породице", мислим на савремену породицу света, па наравно и Србије, јер су узроци проблема свуда исти.

Да ли постоји решење?

Решење постоји и настало је у Србији. Реч је о стваралачком васпитању, које укида и "позитивно условљавање и благу принуду, укида" плишане ", али укида и батину, као узрочнике због којих права детета не могу да заживе. Штап и шаргарепа су узрочници, који рађају огромно насиље у породици, школи и друштву.

Савремени стручњаци мора да схвате да је време ауторитарности истекло. А ауторитарно је све чиме споља дресирамо децу, па звало се то штап или шаргараепа, свеједно. Док су штап и шаргарепа у оптицају ни од људских права, ни од права детета нема ништа.

Ако се усвоји нацрт овог закона, а да се истовремено не забрани и "плишано" и физичко кажњавање савремено дете ће лакше задовољавати потребе своје похлепне, агресивне и лење свести. Знаће своја права, знаће телефоне на које треба да пријави свог родитеља, знаће закон напамет, али неће знати и неће прихватати своје обавезе. А без обавеза, без рада нема ни права.

Можда ће уз нови закон дете лакше задовољити стање своје похлепне, лење и агресивне свести, можда?! Једно знам сигурно - неће бити срећније, и биће сваким даном све даље од права детета, јер је љубав основно право из којег проистичу сва остала права. Љубави у породици неће бити, па ни остварења права детета све док су или штап или шаргарепа у оптицају. Комбиновани, донеће духовну смрт породици.

Уколико законом забранимо батину, она ће бити употребљавана, упркос казнама, и претњама да ће вам одузети чедо, када родитељу падне мрак на очи, јер ће плишано, анархично дете бити све насилније, неће гледати где удара.

Ако законодавац укине и шаргарепу, онда и оно, понекад "по гузи", неће имати никакве драматичне последице, напротив, дете не може и не сме да постане диктатор који заповеда родитељима и наставницима. Дете без шаргарепе и без батине уводимо у свет слободе у којем ће развити целокупан свој потенцијал, донешен рођењем. А то је циљ породице 21.века. Долази крај дресури, а почиње време "вас-питања", храњења детета љубављу.

Времена за гордост нема, драги моји стручњаци и законодавци. Дошло је време да сви покажемо да ли волимо децу или се формално боримо да неке европске законе, који ни тамо не функционишу, имплементирамо у нашу суморну стварност. Дошло је време знања, а знање постоји у србији.

Милица Новковић је аутор "Породичног буквара" и програма "Васпитањем без казне и без награде до заживљавања права детета у породици и друштву"

ИЗВОР

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajao, majko mila, mozes li ti ista reci sazeto, svojim recima ili moras uvek nekoga da citiras...Citala sam donekle i nailazila samo na ono sto ne treba raditi. Ne znam da li je u ostatku teksta bilo ili nije nesto o tome sta i kako treba, a da dete ne bude lenjo, pohlepno i ne znam kakvo jos ispadne kazu ako se koriste kazne i nagrade..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajao, majko mila, mozes li ti ista reci sazeto, svojim recima ili moras uvek nekoga da citiras...Citala sam donekle i nailazila samo na ono sto ne treba raditi. Ne znam da li je u ostatku teksta bilo ili nije nesto o tome sta i kako treba, a da dete ne bude lenjo, pohlepno i ne znam kakvo jos ispadne kazu ako se koriste kazne i nagrade..

Поштована,

поента је да се људи на једном месту што је више могуће информишу, јер, колико сам упућен, не видим да постоји БИЛО ГДЕ и БИЛО КАКВА ЈАВНА РАСПРАВА! Обзиром да је ово отворен форум, да доста људи дође да прочита нешто, да се распита о стварима везаним за родитељство и децу, није лоше да овакав текст може да прочита!

Иначе, не знам за Вас, али ја сам навикао да читам и увек читам, шта год ми "падне под руку", некада је то досадно, некада јако занимљиво али увек има нешто због чека би ваљало макар "претрчати" по тексту.

Неко посебно своје мишљење везано за конкретан закон и немам, видим да има људи који се тиме ПРОФЕСИОНАЛНО баве и такве људе желим да подржим, јер очигледно раде нешто добро!!!

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajao, majko mila, mozes li ti ista reci sazeto, svojim recima ili moras uvek nekoga da citiras...Citala sam donekle i nailazila samo na ono sto ne treba raditi. Ne znam da li je u ostatku teksta bilo ili nije nesto o tome sta i kako treba, a da dete ne bude lenjo, pohlepno i ne znam kakvo jos ispadne kazu ako se koriste kazne i nagrade..

Da....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne citam sve sto mi padne pod ruku, tekstove koji su dosadni, preobimni i gde se mnogo prica a malo kaze ne citam. Jednostavno ne zelim da bacam vreme citajuci 5 strana o necemu sto je moglo biti receno u dva pasusa. Ja ne osporavam da su cinjenice iznete u vasim postovima proverljive i tacne,posebno one koje se ticu novog zakona, cak se sa vecinom slazem, od onog dela koji me ne mrzi da procitam. Ali i tada vidim da se ista recenica ponavlja na par razlicitih nacina, pa sve to izgleda dosadno, rogobatno i nevesto sklopljeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne citam sve sto mi padne pod ruku, tekstove koji su dosadni, preobimni i gde se mnogo prica a malo kaze ne citam. Jednostavno ne zelim da bacam vreme citajuci 5 strana o necemu sto je moglo biti receno u dva pasusa. Ja ne osporavam da su cinjenice iznete u vasim postovima proverljive i tacne,posebno one koje se ticu novog zakona, cak se sa vecinom slazem, od onog dela koji me ne mrzi da procitam. Ali i tada vidim da se ista recenica ponavlja na par razlicitih nacina, pa sve to izgleda dosadno, rogobatno i nevesto sklopljeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od zakona u ovoj zemlji mi je zaista vise muka.

Od kada je zakon poceo da vaspitava nasu decu sve je vise narkomana,alkoholicara,bitangi,nevaspitanih,bezobraznih.....

Ovde se samo spominju prava dece...a gde su OBAVEZE i DUZNOSTI iste te dece.

Kako se deca danas ponasaju prema starijima,kako se ponasaju u skoli...po zakonu niko nista im ne sme.Prava nastavnika u skolama su ukinuta,sada i roditeljima...jel treba dete da vaspitava roditelje i nastavnike?

Ne da ne podrzavam zakon nego uopste me ne interesuje.

Naravno da nisam za zlostavljanje dece kako fizicko tako ni psihicko-tako nesto bih sankcionisala najstozije i za zlostavljanje dece bih te roditelje poslala na jedno duze robijanje i oduzela im decu.

Ja sam vaspitavana bez i jednog samara,ali sam bila kaznjavana ili nagradjivana...i hvala mojim roditeljima sto su me tako vaspitali.Hvala im za svaku kaznu i hvala im za svaku nagradu,hvala im sto su i posle moje 15-te godite i dalje vodili racuna o mom zdravstvenom kartonu o mom zdravlju,hvala im sto sam i sa 7 godina ostajala sama kod kuce jer sam postala samostalna,hvala im sto su mi omogucili lepo detinjstvo iako ova zemlja to nije ni malo olaksala(samo je otezavala)...a volela bih da moje dete odrasta u nekoj uredjenoj zemlji a ne u ovom haosu i katastrofi,hvals im sto su me vaspitali da ja treba da postujem starije( to me nije zakon vaspitao).

Ni jedna knjiga ili zakon ne zna da vaspitava decu vec samo da pokvari.....

Treba da se zna ko su roditelji a ko deca.Deca su danas itekako pametna i koriste svoja prava maksimalno....zato pitam znaju li ta deca svoje obaveze i duznosti i jel ih se drze kao sto se drze svojih prava.

Pre su deca bila kriva sto imaju lose ocene u skoli a danas du nastavnici krivi...Trazila sam tu sliku(animirana je) ali nisam uspela da je nadjem.

Kod frizera nikada frizure,kod psihologa nikada vaspitane dece.....(cast izuzcima u svakom slucaju)

Veliki pozdrav od mene :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od zakona u ovoj zemlji mi je zaista vise muka.

Od kada je zakon poceo da vaspitava nasu decu sve je vise narkomana,alkoholicara,bitangi,nevaspitanih,bezobraznih.....

Ovde se samo spominju prava dece...a gde su OBAVEZE i DUZNOSTI iste te dece.

Kako se deca danas ponasaju prema starijima,kako se ponasaju u skoli...po zakonu niko nista im ne sme.Prava nastavnika u skolama su ukinuta,sada i roditeljima...jel treba dete da vaspitava roditelje i nastavnike?

Ne da ne podrzavam zakon nego uopste me ne interesuje.

Naravno da nisam za zlostavljanje dece kako fizicko tako ni psihicko-tako nesto bih sankcionisala najstozije i za zlostavljanje dece bih te roditelje poslala na jedno duze robijanje i oduzela im decu.

Ja sam vaspitavana bez i jednog samara,ali sam bila kaznjavana ili nagradjivana...i hvala mojim roditeljima sto su me tako vaspitali.Hvala im za svaku kaznu i hvala im za svaku nagradu,hvala im sto su i posle moje 15-te godite i dalje vodili racuna o mom zdravstvenom kartonu o mom zdravlju,hvala im sto sam i sa 7 godina ostajala sama kod kuce jer sam postala samostalna,hvala im sto su mi omogucili lepo detinjstvo iako ova zemlja to nije ni malo olaksala(samo je otezavala)...a volela bih da moje dete odrasta u nekoj uredjenoj zemlji a ne u ovom haosu i katastrofi,hvals im sto su me vaspitali da ja treba da postujem starije( to me nije zakon vaspitao).

Ni jedna knjiga ili zakon ne zna da vaspitava decu vec samo da pokvari.....

Treba da se zna ko su roditelji a ko deca.Deca su danas itekako pametna i koriste svoja prava maksimalno....zato pitam znaju li ta deca svoje obaveze i duznosti i jel ih se drze kao sto se drze svojih prava.

Pre su deca bila kriva sto imaju lose ocene u skoli a danas du nastavnici krivi...Trazila sam tu sliku(animirana je) ali nisam uspela da je nadjem.

Kod frizera nikada frizure,kod psihologa nikada vaspitane dece.....(cast izuzcima u svakom slucaju)

Veliki pozdrav od mene :)

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od zakona u ovoj zemlji mi je zaista vise muka.

Od kada je zakon poceo da vaspitava nasu decu sve je vise narkomana,alkoholicara,bitangi,nevaspitanih,bezobraznih.....

Ovde se samo spominju prava dece...a gde su OBAVEZE i DUZNOSTI iste te dece.

Kako se deca danas ponasaju prema starijima,kako se ponasaju u skoli...po zakonu niko nista im ne sme.Prava nastavnika u skolama su ukinuta,sada i roditeljima...jel treba dete da vaspitava roditelje i nastavnike?

Ne da ne podrzavam zakon nego uopste me ne interesuje.

Naravno da nisam za zlostavljanje dece kako fizicko tako ni psihicko-tako nesto bih sankcionisala najstozije i za zlostavljanje dece bih te roditelje poslala na jedno duze robijanje i oduzela im decu.

Ja sam vaspitavana bez i jednog samara,ali sam bila kaznjavana ili nagradjivana...i hvala mojim roditeljima sto su me tako vaspitali.Hvala im za svaku kaznu i hvala im za svaku nagradu,hvala im sto su i posle moje 15-te godite i dalje vodili racuna o mom zdravstvenom kartonu o mom zdravlju,hvala im sto sam i sa 7 godina ostajala sama kod kuce jer sam postala samostalna,hvala im sto su mi omogucili lepo detinjstvo iako ova zemlja to nije ni malo olaksala(samo je otezavala)...a volela bih da moje dete odrasta u nekoj uredjenoj zemlji a ne u ovom haosu i katastrofi,hvals im sto su me vaspitali da ja treba da postujem starije( to me nije zakon vaspitao).

Ni jedna knjiga ili zakon ne zna da vaspitava decu vec samo da pokvari.....

Treba da se zna ko su roditelji a ko deca.Deca su danas itekako pametna i koriste svoja prava maksimalno....zato pitam znaju li ta deca svoje obaveze i duznosti i jel ih se drze kao sto se drze svojih prava.

Pre su deca bila kriva sto imaju lose ocene u skoli a danas du nastavnici krivi...Trazila sam tu sliku(animirana je) ali nisam uspela da je nadjem.

Kod frizera nikada frizure,kod psihologa nikada vaspitane dece.....(cast izuzcima u svakom slucaju)

Veliki pozdrav od mene :)

Sve ovo i ja mislim. I zahvalna sam pored svega ostalog sto su mi omogucili da usred odvratnih 90-ih, ja nadjem neke druge idole osim onih koji su se motali po tv-u, sto mi tata nije kupovao svet, skandal i sl nego Politikin zabavnik, sto mi nisu u ruke gurnuli knjige MirJam nego Tolkina, sto ih nije mrzelo da me vode da probam sve sto me zanimalo, od ritmicke gimnastike, preko rukometa, odbojke, folklora, skijanja, plivanja itd...i jos masu stvari koje ovaj zakon ne predvidja!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljudi, sta je sa pravima roditelja?! Pa ovaj zakon direktno ugrozava nasa prava kao roditelja da se adekvatno brinemo o svojoj deci, time sto nam u sustini uskracuju svaku slobodu, uzevsi u obzir da fizicko, psihicko i emotivno zlostavljanje dece vec predstavlja krivicno delo, zar ne? kako da mu obezbedim odgovarajuci zivotni standard, ako ga ja nemam, tako sto cu se baciti kroz prozor i ostaviti dete drzavi na cuvanje?!

ne zelim da komentarisem posebno clanove ovog zakona, osim da ovako uopsteno istaknem neke , po meni, nelogicnosti: znaci, dete do 10-15 godina nije dovoljno zrelo da bude bez stalnog nadzora, ali zato vec od tog uzrasta moze samo sebe da zastupa i odlcuje o svom lecenju! Pa, zasto im ne bi odmah dozvolili da kupuju alkkohol i cigarete kad su vec dovoljno odrasli da sami odlucuju sta je dobro ili nije dobro za njih?( sarkasticna sam, nadam se da me niko nece pogresno shvatiti)

Konacno, mislim da je ovaj zakon uvreda za sve roditelje, nisam, kao i vecina nas, pobornik 'batina je iz raja izasla', smatram da povremeni pljas po guzi nije stetan, ali meni ne treba zakon da mi kaze da ne treba da mlatim svoje dete, onaj ko to radi vec sada po zakonu treba da odgovara... Stvar je u sprovodjenju vec postojecih zakona, efikasnosti u borbi protiv pedofila, dilera droge, trgovaca decom i sl., a drzava bi da prebaci odgovornost na nas? Ulice su nebezbedne, zato mi treba da vodimo decu na uzici?Treba da razvijamo kod dece toleranciju,postovanje kulturnih, verskih i nacionalnih identiteta i ostale bla, bla truc 'evropske vrednosti!', u isto vreme stvarajuci kod njih potpuno nepoverenje i paranoju time sto nigde nece smeti sami da se krecu, jer pnaj celavi, istetovirani tip verovatno prodaje drogu, cika koji ti e osmehne u autobusu je verovatno pedofil, a cigani kradu decu, pardon pripadnici romske nacionalnosti...

Mislim da bi posledice usvajanja ovog zakona bile katastrofalne, iako mislim da njegovo sprovodjenje ne bi bilo efikasno, kao i postojecih, i predlazem da mi kao roditelji dignemo glas protiv ovog zakona...

Mozda zvucim radikalno, ali to govori frustracija usled sprovodjenja socijalne politike u nasoj drzavi...

i ja se slazem,treba decu da ucimo da je pederluk normalna stvar,katasrasno!!!(slan 36)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Саопштење Уније синдиката просветних радника Србије

Неко жели да породицу замени државом, која треба да се меша у најосетљивију мрежу људских односа: односе између родитеља и деце.

Београд, 26.12.2011

Србија је, већ дуже времена, као она земља иза огледала, описана у роману Луиса Керола о Алиси. У њој се дешавају чуда невиђена, а нарочито кад је у питању наметање закона у најосетљивијим областима људског живота и рада, без икаквог освртања на то шта о томе мисли огромна већина људи којих се такви закони тичу.Тако је и у најновијем Преднацрту Закона о правима детета, који је половином децембра 2011. стављен на јавну расправу.

Идеолошка основа овог закона је да се деци дају „сва права“,а да се највећи број истих одузме одраслима, пре свега родитељима, васпитачима и просветним радницима, који су у преднацрту подразумевани као „сумњива лица“ и „злоставитељи“ деце, који над њима непрестано врше психичко и физичко насиље.

У преднацрту је свако физичко кажњавање, па и ограничавање, детета повезано са злостављањем, и строго забрањено; деци је омогућено да имају чак и „политичка права“ (иако је основно политичко право, право да се бира и буде биран, из кога проистичу и сва остала политичка права, повезано с пунолетством); деца могу да се суде са родитељима, да их шпијунирајау и „откуцавају“ ако им дотични ускраћују „дечја права“; петнаестогодишњаци, у најосетљивијем добу узрастања, добијају право да родитељима забране увид у свој здравствени картон, итд.

Преднацрт закона је већ наишао на оштре критике шире јавности и стручњака. Наш познати психотерапеут Зоран Миливојевић је дијагностификовао о чему је, кад је овај чудовишњи закон у питању, реч: „Иза овога крије се интерес лобија који захваљујући дечјим правима, веома добро живе. Није тачно да се усаглашавамо са Европом, јер овако ригорозне законе има мало земаља у свету. Они који су писали овај преднацрт спадају у болесно амбициозне људе, који су са разних страна покупили најрадикалније мере и упаковали их у нешто што личи на експеримент „ин виво“ због чега треба да се плашимо будућности“ („Правда“, 15. децембар 2011).

Родитељи ће, ради наводног дечијег добра, морати да обезбеде стални надзор деци до десет година (рецимо, не можеш да пустиш основошколце млађег узраста да се са вршњацима играју испред зграде, јер ћеш због „небриге“ бити кажњен затвором). Заштитник права грађана, Саша Јанковић, то овако тумачи: „Морамо да прихватимо реалност да улице Србије нису безбедне као што су раније биле. Не можемо да прихватимо да деца не буду безбедна када их пустимо да се играју, или да оду до продавнице, али то је реалност, и морамо у складу с тим да се понашамо“(„Правда“, 15. децембар 2011).

А зашто бисмо прихватили ту реалност, поготову ако то није реалност? Јер, Србија, упркос свему, још увек није ни Харлем, ни Бронкс (осим ако неко нема намеру да је у то претвори), и насиље и отмице деце још увек су изузетак, а не правило. Ту је и читав низ других мера, од којих се не зна која је од које апсурднија. Драгана Ђорић, из удружења „Родитељ“, каже: „По новом закону, ваше дете од десет година стиче процесну способност, па може да вас тужи јер му нисте дали џепарац или сте повисили тон прекоревши га за јединицу у школи. Може и да се суди с вама или да има заступника и то не законског попут родитеља као до сада, већ било кога“(„Правда“, 15. децембар 2011).

Зоран Миливојевић упозорава на погубне последице оваквог назови-закона: „Деца ће се супротстављати родитељима, у школама ће их учити да треба да пријаве родитеље, деца ће то и чинити. Већ имамо искуства у земљама где се тај механизам злоупотребљава, да деца уцењују родитеље да ће их пријавити или да их заиста лажно пријављују ако их родитељи „не слушају“. /.../ Све то значи да ће родитељи бити много више немоћни него до сада, а деца моћна. Родитељи ће почети да се више свађају око васпитања, а у случају развода биће све више лажних оптужби за злостављање.

У васпитање деце ће се све више мешати баке и деке, комшије, поготову васпитачице у вртићима и учитељи у школама, који ће бити задужени да посумњају да нешто није у реду и да о томе обавест надлежне службе. /.../ На сваку пријаву, ма колико она била смешна и ирационална, мора да дође полиција, криминалиста, да се оде на разговор у Центар за социјални рад. Резултат је да ће за десетак година бити много више несоцијализоване деце, деце коју њихови родитељи нису могли да обуздају. А када су родитељи немоћни, тражиће помоћ стручњака који ће стављати још више дијагноза као што је „поремећај пажње“, „високо функционални аутизам“, „поремећај понашања“, и измишљаће се нове, тако да ће се лењост због које неко одлаже обавезе звати „синдром прокрастинације“, итд. А за ове дијагнозе прописиваће се лекови које ће деца морати да пију“(„Православље“, 15 октобар 2011)

Као што су већ истицали критичари овог накарадног закона, породица, као основна ћелија друштва, захтева нарочиту пажњу и заштиту, што је у складу са Универзалном декларацијом о људским правима (Члан 16, став 3 : „Породица је природна и основна ћелија друштва и има право на заштиту државе и друштва“), са Конвенцијом УН о правима детета („Породици, као основној јединици друштва и природној средини за развој свих њених чланова, а посебно деце, треба да буде пружена неопходна заштита и помоћ како би могла у потпуности да преузме одговорност у заједници“, као и чланом 5 овог документа, у коме јасно стоји да ће „стране уговорнице поштовати одговорности, права и дужности родитеља, чланова шире породице или заједнице, како је предвиђено локалним обичајима“),и домаћим Законом о породици.

Овде, међутим, неко жели да породицу замени државом, која треба да се меша у најосетљивију мрежу људских односа: односе између родитеља и деце. Такође, преднацрт закона даје малолетнику права одраслог: као што рекосмо, дете од 15 година има право да родитељима забрани увид у свој здравствени картон.

Наш познати дечји психијатар, Светомир Бојанин, упозорава: „У петнаестој години дете довршава дозревање оних структура мозга (ретикуларни систем) који омогућава сажимање сазнајних процеса са максималном пажњом. Та пажња ће се формирати тек негде око 18 године када можемо рећи да је ниво сазнајних процеса дорастао свој пуни обим и капацитет. Оптеретити тај млади мислећи свет бременом које првезилази њихове спосбности, може да угрози само њихов развој и идентификациони процес. И ништа друго“ („Православље“, 15. октобар 2011). У овај Закон се уводе права деце – припадника тзв. „сексуалних мањина“, што може само да изазове даље поларизације и напетости у нашем, ионако ровитом, друштву.

Унија синдиката просветних радника Србија нарочиту пажњу обраћа како свом чланству, тако и свима заинтересованима, да се, по преднацрту овог Закона, уводи као обавезно, не само основно, него и средње образовање, при чему се захтева да се у редован школски систем уведу сва деца, међу којима су и деца из „социјално нестимулативних средина“ (шта то значи, у земљи која је, са преко милион незапослених, скоро сва постала социјално нестимулативна средина?) и тзв. „деца улице“ (што значи да редовна школа треба да постане својеврсни поправни дом, а професори треба да буду васпитачи у том дому).

Права детета, по преднацрту закона, таква су да ће професори моћи само да буду њихови послушни чувари, које ће ђаци моћи да злостављају по својој слободној вољи, јер се не предвиђају никаква озбиљна дисиплиннска правила (а реч „дисциплина“ потиче од латинске речи „discipulus“, што значи „ученик“; дисциплина је радна атмосфера у школи, без које нема учења и напредовања у знању).

Ко год је гледао филмове о америчким јавним школама, у којима влада несавладиви хаос, и у коме су просветни радници глинени голубови дечје самовоље, зна шта нас чека у најскоријој будућности – ако не будемо спремни да се суочимо са најновијим изазовом и искушењем, створивши закон који ће не само штитити права детета, него и давати правац за њихов развој кроз испуњавање обавеза, Србија ће потонути у беспоредак из кога ће се тешко моћи извући.

УСПРС ће настојати да, скупа са родитељима и свим другим заинтересованим лицима и организацијама, помогне да се тај беспоредак спречи, и да наставимо да се крећемо путем личног и друштвеног препорода.

ИЗВОР

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da li mislite da je ovo tacno.? Pa sve i da jeste prilicno je glupavo. Postoji li roditelj koji bar jednom nije tako nahranio dete ili mu dete nije prespavalo u krevetu? I za to se oduzimaju deca...Pa samo u mom okruzenju ima primera gde su deca bas zanemarena u svakom smislu, i niko nista.....Zakon, pa jos takav.............

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.