Može li zakon da vaspitava našu decu?

odgovora

Objavljeno

1. Zakon sam razumala.

2. Sa nekim članovima DA, sa nekima NE.

3. Minimalan postotak da se realno taj zakon može sprovesti.

4. Izbacila bih 2 stvari:

- Zabrana telesnog kažnjavanja i ograničavanja deteta, tj Član 14.

- Na zahtev deteta starijeg od 15 godina, podaci iz stava 1. ovog člana neće se saopštavati roditelju, tj Pravo na poverljivost podataka i privatnost

Član 57.

samo cu potpisati neuhvatljivu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljudi, sta je sa pravima roditelja?! Pa ovaj zakon direktno ugrozava nasa prava kao roditelja da se adekvatno brinemo o svojoj deci, time sto nam u sustini uskracuju svaku slobodu, uzevsi u obzir da fizicko, psihicko i emotivno zlostavljanje dece vec predstavlja krivicno delo, zar ne? kako da mu obezbedim odgovarajuci zivotni standard, ako ga ja nemam, tako sto cu se baciti kroz prozor i ostaviti dete drzavi na cuvanje?!

ne zelim da komentarisem posebno clanove ovog zakona, osim da ovako uopsteno istaknem neke , po meni, nelogicnosti: znaci, dete do 10-15 godina nije dovoljno zrelo da bude bez stalnog nadzora, ali zato vec od tog uzrasta moze samo sebe da zastupa i odlcuje o svom lecenju! Pa, zasto im ne bi odmah dozvolili da kupuju alkkohol i cigarete kad su vec dovoljno odrasli da sami odlucuju sta je dobro ili nije dobro za njih?( sarkasticna sam, nadam se da me niko nece pogresno shvatiti)

Konacno, mislim da je ovaj zakon uvreda za sve roditelje, nisam, kao i vecina nas, pobornik 'batina je iz raja izasla', smatram da povremeni pljas po guzi nije stetan, ali meni ne treba zakon da mi kaze da ne treba da mlatim svoje dete, onaj ko to radi vec sada po zakonu treba da odgovara... Stvar je u sprovodjenju vec postojecih zakona, efikasnosti u borbi protiv pedofila, dilera droge, trgovaca decom i sl., a drzava bi da prebaci odgovornost na nas? Ulice su nebezbedne, zato mi treba da vodimo decu na uzici?Treba da razvijamo kod dece toleranciju,postovanje kulturnih, verskih i nacionalnih identiteta i ostale bla, bla truc 'evropske vrednosti!', u isto vreme stvarajuci kod njih potpuno nepoverenje i paranoju time sto nigde nece smeti sami da se krecu, jer pnaj celavi, istetovirani tip verovatno prodaje drogu, cika koji ti e osmehne u autobusu je verovatno pedofil, a cigani kradu decu, pardon pripadnici romske nacionalnosti...

Mislim da bi posledice usvajanja ovog zakona bile katastrofalne, iako mislim da njegovo sprovodjenje ne bi bilo efikasno, kao i postojecih, i predlazem da mi kao roditelji dignemo glas protiv ovog zakona...

Mozda zvucim radikalno, ali to govori frustracija usled sprovodjenja socijalne politike u nasoj drzavi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad cu da procitam pa cu da pisem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad cu da procitam pa cu da pisem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

1. Zakon sam razumala.

2. Sa nekim članovima DA, sa nekima NE.

3. Minimalan postotak da se realno taj zakon može sprovesti.

4. Izbacila bih 2 stvari:

- Zabrana telesnog kažnjavanja i ograničavanja deteta, tj Član 14.

- Na zahtev deteta starijeg od 15 godina, podaci iz stava 1. ovog člana neće se saopštavati roditelju, tj Pravo na poverljivost podataka i privatnost

Član 57.

Sasvim se slazem sa Vama po pitanju izbacivanja clana 57. Besmisleno je da roditelj nema saznanje o zdravlju svog deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci, ako sam dobro razumela, podignite nam decu do srednje skole, a onda cemo ih mi uclaniti u stranku, oblikovati kako nama odgovara i naterati ih da rade :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci, ako sam dobro razumela, podignite nam decu do srednje skole, a onda cemo ih mi uclaniti u stranku, oblikovati kako nama odgovara i naterati ih da rade :angry:

OOOO, kako mi se ovo dopada! Jeste, pesnik je bas to hteo da kaze, samo je zakukuljio i zamumuljio da se turci ne dosete! Svaka cast!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

У току је процедура за усвајање Закона о правима детета који знатно ограничава права родитеља.

Ко год био налогодавац оваквих поступака, у току је процедура за усвајање Закона о правима детета по којем је могуће одузимање детета у случају било каквог физичког кажњавања детета или другачијег угрожавања његовог достајанства од стране родитеља.

Дакле, ви треба да их храните и облачите, а они да вам их одузимају и дају на усвајње уколико их, нпр. ударите по задњици.

Због тога, ИЗВОР ће наредних дана предузети низ реакција и мера у оквиру наше породичне политике, јер, СВЕ СУ НАМ УЗЕЛИ – ПОРОДИЦУ НЕ ДАМО!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ја сам поприлично престрављена овим предлогом закона, јер осећам да нећу смети да писнем, а да ће то дете максимално користити, не знајући да то чини на своју штету. �”ржава не сме бити моћнија од родитеља, према деци, јер није их она ни родила нити их она васпитава. Једини чланак који сам ишчачкала на гуглу је овај, изгледа да сви остали ћуте, а не би смели јер и они имају децу!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Velika mama, jel ti poznaješ zlatnog papagaja...pošto citirate iste izvore...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Velika mama, jel ti poznaješ zlatnog papagaja...pošto citirate iste izvore...

Не, колико знам.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Već sam navela da se zgrožavam ovim zakonom (čisto da se razumijemo zbog mog sljedećeg pitanja).

I pored niza gluposti malte ne u svakom članu primjetila sam da se većina buni protiv člana koji koji ne odobrava bilo kakav vid fizičkog, psihičkog i emotivnog zlostavljanja djece. Nije mi jasno zašto se toliko bunite protiv toga. Ja sam 100% za taj član zakona jer postoje mnogobrojne porodice gdje su djeca zaista zlostavljana i ne postoji zakonska norma koja će tu djecu štiti od takvog nasilja. Zaista smatram da se djete MOŽE a i MORA odgajati bez upotrebe bilo kog vida zlostavljanja i fizičke sile pitanje je samo koliko roditelji imaju živaca za takav "put" odogoja!

Pricaju dva djecaka, nakon roditeljskog sastanka

djecak 1. Sada kada dodjem kuci cekaju me batine

djecak 2. Blago tebi, mene cekaju besumucno dugi razgovori

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Topaz...ako ja u parkiću šljapnem dete po guzi...da li bi me ti prijavila da fizički zlostavljam dete...ja recimo ne bih...i zato mi taj član zakona "ne pije vodu"...ali da vidim dete u modricama...to bih prijavila...a o tome već i postoji zakon...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Parkić sam navela kao primer, jer tu svako može da bude viđen...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Topaz...ako ja u parkiću šljapnem dete po guzi...da li bi me ti prijavila da fizički zlostavljam dete...ja recimo ne bih...i zato mi taj član zakona "ne pije vodu"...ali da vidim dete u modricama...to bih prijavila...a o tome već i postoji zakon...

Ne , ne bi te prijvaila ... Ubrala bi sibu i udarila te po guzi :lol:

salim se naravno. Jednom prilikom sam vidjela kako jedna majka vuce za ruku svoju cerku, doslovno je trga a mala se otima i majka njoj bjesno govori glupačo jedna :blink::blink::angry::angry::angry: Djevojcica je tad imala 3-4 godine. Da nisam bila u stranoj državi (na moru u Hrvatskoj) pukla bi je šakom u glavu iste sekunde. Prijavila nisam, jer su se izgubile u masi ljudi.

Poznajem ljude koji svoje dijete kazne šibom (nečim malo tanjim od drške bejzbol palice) i rekla sam da im vise necu doci u posjetu ako budi tukli tog djecaka na moje oči. Prvi put kada su oni iznjeli tu šibu djete se automatski zakocenulo od plača i pobjeglo meni iza leđa. Skvrčio se i vikao ne daj me!!! Pa kakav ti roditelj moraš biti da se oglušiš o tako nešto??? Pošto sam "dobra" sa roditeljima pobunila sam se odmah i rekla bude li ga tukao preko mene da izlazim iz kuće. Ti isti roditelji kada odu na selo traže da im djete za kaznu kleči u kukuruznjaku ????????

Jesu li to vaspitne metode???

Neuhvatljiva da te pitam nešto. Da li bi ti stvarno u parku punom roditelja i druge djece udarila svoje djete po guzi? Kakav efekat ima udarac po guzi ako ne zaboli, da li zaista možeš svjesno da nanosiš fizičku bol svom djetetu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neuhvatljiva da te pitam nešto. Da li bi ti stvarno u parku punom roditelja i druge djece udarila svoje djete po guzi? Kakav efekat ima udarac po guzi ako ne zaboli, da li zaista možeš svjesno da nanosiš fizičku bol svom djetetu?

Ne..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neuhvatljiva nisam ni sumnjala da bi tako javno nastupila i namjerno nanjela bol svom djetetu, zato sam te i pitala. Ja stvarno vjerujem da vrlo malo roditelja ide svjesno da nanese fizičku bol svom djetetu, ali ih opet kvrcne po guzi i kaže ma ne boli to ništa! Kakav onda efekat ima to kvrcanje po guzi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da Neuhvatljiva jeste previse strog roditelj, ali ne u tom smislu da mlati decu na onaj nacin koji treba prijaviti, pa ne razumem zasto se hvatate za nju?

Ovi novi zakoni ce doneti i dobro i lose, ali opet ce sve zavisiti od porodice do porodice i od ne/pravilnog primenjivanja zakona u drzavi.

Nas mentalitet jos nije spreman ni za kakve promene, ali jednog dana, kada nam zivoti budu lepsi i visi standardi kada nas okarakterisu, tada cemo moci iskorenjivati neke zastarele vaspitne metode.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neuhvatljiva nisam ni sumnjala da bi tako javno nastupila i namjerno nanjela bol svom djetetu, zato sam te i pitala. Ja stvarno vjerujem da vrlo malo roditelja ide svjesno da nanese fizičku bol svom djetetu, ali ih opet kvrcne po guzi i kaže ma ne boli to ništa! Kakav onda efekat ima to kvrcanje po guzi?

Upravo takve roditelje nece prevaspitati ni jedan zakon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da Neuhvatljiva jeste previse strog roditelj, ali ne u tom smislu da mlati decu na onaj nacin koji treba prijaviti, pa ne razumem zasto se hvatate za nju?

Ovi novi zakoni ce doneti i dobro i lose, ali opet ce sve zavisiti od porodice do porodice i od ne/pravilnog primenjivanja zakona u drzavi.

Nas mentalitet jos nije spreman ni za kakve promene, ali jednog dana, kada nam zivoti budu lepsi i visi standardi kada nas okarakterisu, tada cemo moci iskorenjivati neke zastarele vaspitne metode.

Ma ne hvatam se ja za nju :D .... ja nju vooooolem. Neka je stroga i treba da bude stroga ... samo vodimo "dijalog"

Naš mentalit nije spreman, upravo tako a mislim da nikada nece biti spreman na neke stvari kao što je član zakona o privatnosti ljekarskog kartona itd ....

Nego da vidimo ima li lijepih stvari u ovom zakonu ... kao što je djete mlađe od 15 (ako se ne varam) na ulici poslije 11h ... e sa ovim se isto slažem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja jesam stroga...ali retko kada svoju strogoću ispoljavam batinama...moja strogoća se sastoji u nepopustljivosti i doslednosti određenih stavova i principa koji su bitni za vaspitanje dece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja jesam stroga...ali retko kada svoju strogoću ispoljavam batinama...moja strogoća se sastoji u nepopustljivosti i doslednosti određenih stavova i principa koji su bitni za vaspitanje dece.

Svaka cast, ja nikada nisam mogla biti dosljedna, uvjek padnem na krupne molećive oči pune suza i popustim <_<<_<<_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene mnogo vise brine onaj deo da roditelj nece imati uvida u medicinsku dokumentaciju ako dete to ne bude zelelo. Ustvari, taj deo mi je i najproblematicniji u celom zakonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da zakon nema šanse da bude usvojen još dosta dugo...drugo...kao da će dete od 15 godina da zna šta po zakonu sme, a šta ne sme...oono što mu roditelj kaže, samo

će to da zna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NAjruzniji su u celoj prici motivi za donosenje ovakvog zakona. Posto ce ovo liciti na lov na vestice, drzava nece imati sta da radi sa svim tim roditeljima koji treba da odu kod psihologa, psihijatra, u skolu roditeljstva, zatvor, kako vec to bude organizovano, niti ce organi starateljstva imati gde sa svom tom decom koju ce zbog gluposti da pouzimaju. E, onda ce to da se svede na ispisivanje novcane kazne, kao sto komunalac pise ako bacas djubre ili pljujes po ulici, da bi se lepo napunio budzet i dzepovi zakonodavca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.