Odgoj vrlo živahne i radoznale bebe

odgovora

Objavljeno

Ma nismo mi savrseni,verujem da celog zivota trazimo odgovaraji vid komunikacije sa decom, a tako i kaznjavanje. Odgajanje dece je definitivno najtezi posao na svetu i verujem da ne postoji roditelj koji nije pogresio bar u necemu.

Tako jednostavno, ali savrseno receno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ovo bih potpisala...

tako da ne mozes svoj djeci suditi kroz svoje dijete...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj znam ,ali ja nisam pedagog i jako je tesko ne posmatrati drugu decu kroz svoje dete,znate i same.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa , da, i ja se slazem sa vama cure moje :)

Jako je tesko, ali godine lete, sutra cemo zaliti za ovim nestaslucima.

Ja sam uvek govorila da je moje dete hiperaktivno, ali kada sam dobila i potvrdu od pedijatra, znala sam da ce biti tesko i da moram biti spremna da odgajam malo drugacije dete. Ali da nije takva, to ne bi bilo to, jednostavno je bas zato tako divna :)

Ninuška, tu dijagnozu ne može da da pedijatar, već dečiji psiholog, dečiji psihijatar ili defektolog. I, nisam sigurna da ta dijagnoza može da se dobije pre treće godine. Ako je u pitanju taj poremećaj, sledi obavezan rad sa defektologom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ninuška, tu dijagnozu ne može da da pedijatar, već dečiji psiholog, dečiji psihijatar ili defektolog. I, nisam sigurna da ta dijagnoza može da se dobije pre treće godine. Ako je u pitanju taj poremećaj, sledi obavezan rad sa defektologom.

slazem se. a i koliko znam postoje add i adhd vrsta deficita paznje i pristup je drugaciji. ali definitivno se radi o starijoj deci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal, ako si procitala taj link nasla si i sledece

"Hiperaktivnost se ponekad dijagnosticira i kod djece mlađe od 4 - 5 godina. Ona su već u dojenačkoj dobi neuobičajeno aktivna: puno plaču, do kasnije dobi noću traže jesti, imaju teškoće u spavanju, često se bude, teško ih je smiriti i utješiti. U kasnijoj dobi ta su djeca stalno u pokretu, ne mogu mirno sjediti, sve diraju, stalno nešto zapitkuju, pažnja im je neprimjerena za dob, teže se sama igraju. Zbog nemira su hiperaktivna djeca u većoj opasnosti od ozljeda. Iako vrlo često rano prohodaju, često su nespretnija od druge djece, puno padaju, loše planiraju i predviđaju posljedice svojih aktivnosti."

Ja nisam rekla da sam dobila papir sa pecatom i to je svrseno, vec sam pricala sa nasim pedijatrom, koji je na osnovu poznatoga doneo taj zakljucak, uz napomenu da ce se tek kasnije iskristalisati o cemu se zapravo radi. Ali sve upucujuje na hiperaktivnost, od kako se rodila. Ja ne tvrdim da jeste .

Ne razumem zasto se ovde na forumu uvek tako reaguje? "Nemoguce ovo i ono". Svasta je moguce. Postoje i losi lekari koji donose pogresne zakljucke, ne moramo odmah napadati zenu da laze kada nam se nesto0 cini strano ili neobicno. Ovde ne mislim na sebe, vec globalno. OT sam, sorry :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani, zar stvarno misliš da je beba od nepunih godinu dana svesna da može da padne s kreveta i da se razbije? Da namerno baca stvari kako bi ih polomio? :blink:

Da bi ti sve to lakše palo za početak treba da prihvatiš Stefanovo ponašanje kao sasvim normalno, primereno uzrastu. :)

Da, mislim da je svjestan, jednom prilikom MM ga je kao gurkao sa kreveta prema ivici kada mu je pravio te scene (naravno da ga ne bi pustio da padne nego da vidi reakciju) i kada je vidio da bi mogao da padne a da nije dovoljno jak da pobjegne počeo je da plače i gurao se od ivice kreveta dalje na krevet

A zanimljive su joij i nase reakcije, jednostavno nas testira.

upravo tako, vidim da testira moje reakcije

nani,sam naziv teme je malo poruzan...

mislim da bi se trebalo promijeniti ovo "zloceste"...mozda "odgoj hiperaktivne bebe"...ili "moje NE znaci DE"...

ne bi da trcim pred rudu i dajem takve ozbiljne dijagnoze. Mozda jeste a nadam se da nije...

Ja se ne bih slozila sa vama da dete sa godinu dana ne razume nista, itekako razume.

Takodje ne smatram da od dece treba sve sklanjati, jer ne mozes celu kuci staviti na ormar, vec ih treba nauciti da zive sa tim stvarima i da ih ako nista cene.

J imam osjecaj da savrseno razumije sta smije a sta ne ali da nije svjestan posljedica. Jednom se zalio vrelom kafom, vise joj ne prilazi ni na kilometar.

Ne zelim da sklanjam stvari nego da ga naucim da zivi sa njima jer bi morala da izbacim radni sto, trpezariski sto, fotelju, stolic za televizor, svo cvijece i sve kucne aparate.

Mozda zvuci bezazleno ovako kada sam ja napisala ali vjerujte, budi se po 5 puta u toku noci a vec u 7 su mu oci kao fildzani, presvlacenje pelena je doslovno nemoguca misija, nema sanse da na miru lezi dvije minute, bjezi po kuci, trci, ne mogu da ga stignem da bi mu obukla pelene. Dvoje ljudi terba da ga presvlace, jedno drzi a drugo presvlaci a spremanje za izlazak iz kuce traje oko sat vremena jer ne postoji sansa da se on ranije obuce, jednostavno nemoguce je!

Nista mu nije interesantno sem onoga sto mu ne dozvoljavam da radi, sve igracke namjerno baca na televizor jer zna da mu to ne dozvoljavam, namjerno cupa Anu i udara joj pleske i to vjerujte nisu bezazlene bebi pleske nego kada te odalami po oku sve zvijezde prebrojis .... Danas sam ga drzala za ruku i nisam dala na smece a on je poceo da me grize i histerise

Zaista mislim da ako sada ne postavim neka "pravila igre" i pustim da stvari idu svojim tokom cinim sebi medvjedju uslugu jer ce kasnije biti samo gori - "gvozdje se kuje dok je vruce, kasnije ga je tesko ispraviti" a ako sada nauci da nema nikakvu kontrolu kasnije ce tek da pravi probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal, ako si procitala taj link nasla si i sledece

"Hiperaktivnost se ponekad dijagnosticira i kod djece mlađe od 4 - 5 godina. Ona su već u dojenačkoj dobi neuobičajeno aktivna: puno plaču, do kasnije dobi noću traže jesti, imaju teškoće u spavanju, često se bude, teško ih je smiriti i utješiti. U kasnijoj dobi ta su djeca stalno u pokretu, ne mogu mirno sjediti, sve diraju, stalno nešto zapitkuju, pažnja im je neprimjerena za dob, teže se sama igraju. Zbog nemira su hiperaktivna djeca u većoj opasnosti od ozljeda. Iako vrlo često rano prohodaju, često su nespretnija od druge djece, puno padaju, loše planiraju i predviđaju posljedice svojih aktivnosti."

Ja nisam rekla da sam dobila papir sa pecatom i to je svrseno, vec sam pricala sa nasim pedijatrom, koji je na osnovu poznatoga doneo taj zakljucak, uz napomenu da ce se tek kasnije iskristalisati o cemu se zapravo radi. Ali sve upucujuje na hiperaktivnost, od kako se rodila. Ja ne tvrdim da jeste .

Ne razumem zasto se ovde na forumu uvek tako reaguje? "Nemoguce ovo i ono". Svasta je moguce. Postoje i losi lekari koji donose pogresne zakljucke, ne moramo odmah napadati zenu da laze kada nam se nesto0 cini strano ili neobicno. Ovde ne mislim na sebe, vec globalno. OT sam, sorry :) .

Pa tu baš piše kako je Kristal rekla. To što su naveli kao neke od simptoma kod odojčadi su takođe normalne i individualne. Čini mi se da se to jedino povratno može znati - odn. kad dete poraste i dođe u dob kada je jasno da li boluje od tog poremećaja ili ne.

Hoću da kažem - postoje i deca koja se isto tako često bude noću kao bebe, puno plaču i sl. pa nema ni govora kasnije da je u pitanju poremećaj hiperaktivnosti.

Ja se isto tako ne bih oslanjala na mišljenje pedijatra kod ovako ozbiljne dijagnoze.

Ovim samo želim da te ohrabrim da čak nema nikakvih bojazni da će ti dete imati taj poremećaj. Sada ga svakako nema. Sa druge strane, kada bi mi pedijatar rekao to što je tebi, ja ne bih imala mira, i sigurno bih dete odvela kod defektologa ili psihologa, mada, sigurna sam da bi te i oni poslali kući i rekli da si preprano došla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam rekla da sam dobila papir sa pecatom i to je svrseno, vec sam pricala sa nasim pedijatrom, koji je na osnovu poznatoga doneo taj zakljucak, uz napomenu da ce se tek kasnije iskristalisati o cemu se zapravo radi. Ali sve upucujuje na hiperaktivnost, od kako se rodila. Ja ne tvrdim da jeste .

Ne razumem zasto se ovde na forumu uvek tako reaguje? "Nemoguce ovo i ono". Svasta je moguce. Postoje i losi lekari koji donose pogresne zakljucke, ne moramo odmah napadati zenu da laze kada nam se nesto0 cini strano ili neobicno. Ovde ne mislim na sebe, vec globalno. OT sam, sorry :) .

Ninuška, potpuno si me pogrešno razumela. Htela sam da kažem da pedijatar ne može da da takvu dijagnozu, a ne da ti lažeš. Inače, ja imam hiperaktivne dece u školi i, veruj mi, to je užasno, užasno veliki problem. Takva deca su drugačija, deluju nevaspitano i mnogi ih svrastavaju u retardiranu jer imaju jako loša školska postignuća. Sva ta deca su jako loši đaci, provlače se iz razreda u razred, a uz to su im redovno i smanjene ocene iz vladanja. Druga deca ih ne vole i stalno prave probleme za svoj groš.

Ja samo želim da ti pružim podršku i kažem da tvoje dete ne mora, i neće, biti takvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam gotovo sigurna da Nikola ništa ne kapira...

Pošto se stalno naginje na ivicu kreveta,pao bi svaki put da ga ja ne zadržim...

E,sad da li bi skapirao da ga pustim da padne,ne znam,ali to stvarno ne mogu da dozvolim.

Stvarno imam strpljenja sa njim,ali on još uvek ne hoda (kako li će biti kad prohoda :wacko:),znači uglavnom je u ogradici kada se igra i kada nešto histeriše,ja ga jednostavno ignorišem i to upali posle nekog vremena.

Ali,ono što dohvati uništava,kida....onu ogradicu što se kači za krevetac je davno pokidao...ne znam,ja ga pustim neka sve istražuje što nije opasno po njega,pošto baš vidim da ne kapira kada mu ja pričam.

A to za presvlačenje Nani,baš je isto kod nas,isto treba dvoje i baš moram da upotrebim silu da bih ga obuzdala.

Svaka vam čast,ja sam isto pričala da ću naučiti dete da bude pažljiv sa stvarima i šta sme da dira,a šta ne...ali,u praksi to sve kod mene pada u vodu...ne znam,možda mi samo treba da sačekamo pravo vreme za to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam gotovo sigurna da Nikola ništa ne kapira...

Pošto se stalno naginje na ivicu kreveta,pao bi svaki put da ga ja ne zadržim...

E,sad da li bi skapirao da ga pustim da padne,ne znam,ali to stvarno ne mogu da dozvolim.

Stvarno imam strpljenja sa njim,ali on još uvek ne hoda (kako li će biti kad prohoda :wacko:),znači uglavnom je u ogradici kada se igra i kada nešto histeriše,ja ga jednostavno ignorišem i to upali posle nekog vremena.

Ali,ono što dohvati uništava,kida....onu ogradicu što se kači za krevetac je davno pokidao...ne znam,ja ga pustim neka sve istražuje što nije opasno po njega,pošto baš vidim da ne kapira kada mu ja pričam.

A to za presvlačenje Nani,baš je isto kod nas,isto treba dvoje i baš moram da upotrebim silu da bih ga obuzdala.Svaka vam čast,ja sam isto pričala da ću naučiti dete da bude pažljiv sa stvarima i šta sme da dira,a šta ne...ali,u praksi to sve kod mene pada u vodu...ne znam,možda mi samo treba da sačekamo pravo vreme za to.

Nevjerovatno koliko su jaka ta mala bica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nevjerovatno koliko su jaka ta mala bica

Da,to sam baš sa mužem konstatovala,ispade da je jači od mene i još kao da je od gume,sav se izvrne...

Ne znam,strpljenje...samo nam to preostaje. Ja se opet nadam da su to sve faze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma Nani ti imas veliko dete, sigurna sam da ces naci resenje, imas iskustva.

Ja verujem da ovde ne pisemo o hiperakivnosti, mnogo su mala deca vasa za uspostavljanje takve dijagnoze. Ja verujem da su to sve faze, ali i faze se mogu ublaziti tj ne treba ih pustiti da nam se popnu na glavu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama u situacijama kad ne mogu da smirim K. ili kad moram nesto da uradim, pomaze nasa divna velika ogradica. Ona se brzo zaigra unutra, a ja stignem sve sto treba i svi zadovoljni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma Nani ti imas veliko dete, sigurna sam da ces naci resenje, imas iskustva.

Ja verujem da ovde ne pisemo o hiperakivnosti, mnogo su mala deca vasa za uspostavljanje takve dijagnoze. Ja verujem da su to sve faze, ali i faze se mogu ublaziti tj ne treba ih pustiti da nam se popnu na glavu.

bas sam ovo htela da napisem.

opisacu Luku kroz razne faze, od kako se rodio;

prvih nekoliko meseci super beba, brzo sam izbacio nocni podoj, sve idealno;

zatim konstantno nespavanje danju i nocu;

tek sa 11 meseci je poceo da spava preko dana, jedno spavanje;

presvlacenje i sve oko njega je mm morao da mi pomaze, bilo ga je nemoguce ukrotiti;

i onda dolazi novo divno razdoblje, divno dete koje se igra,mazi, lepo spava-spavao je po 4h u podne;

sad je opet u fazi gde je nemirko, ali sad je veci decak ..

tako da verujem da kada su deca bas mala sve su to faze i samo ih treba ispratiti..

naravno, ako ima nagovestaja da je nesto vise od faze posvetiti tome vise paznje, konsultovati se sa dr..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postoje i ja cu sledeci put naruciti jedno takvo :lol:

Ja smatram da je rano sza cosak sa MIjom, ali sam probala tri puta. Suzdrzavala sam se da se ne smejem, njoj je zabavno sto sam ja nju sada na novi nacin kaznila. Zadnji put je sama posle svoje neke gluposti rekla Tosak i otisla u cosak. Znaci , ne zanima je posledica, bitno da ona ipak uradi to sto je naumila. Tvrdoglavo dete.

:lol: :lol: :lol: Izvini. Meni moja da tako nesto uradi, ja bih crkla od smjeha. Inace ona hoce da se svadja kad joj kazem da nesto ne moze, pa meni bude smijesno, onda se mm i ja ljutimo na smjenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol: :lol: Izvini. Meni moja da tako nesto uradi, ja bih crkla od smjeha. Inace ona hoce da se svadja kad joj kazem da nesto ne moze, pa meni bude smijesno, onda se mm i ja ljutimo na smjenu.

Veruj mi, bilo mi je jako tesko praviti se da ne puknem od smeha :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vi ste mene utjesile... :)

Trcim, trcim, vicem... trcim, trcim..

Ali, smatram to normalnim, i trudim se da se ne nerviram. Nekada je to jednostavno nemoguce, pa zato podviknem..

Mozda nije bas poslusan, mozda se namjerno trudi da me izludi :lol: , mozda su mu stvarno igracke predosadne, a u ladicama i ormaricima uvijek ima zanimljivih stvarcica.... Ali, on je ono sto je oblikovalo moj zivot, i sto smatram blagoslovom, pa kako onda da mi bude tesko?

Sve su to faze, kada mu to prestane biti zanimljivo, postace nesto drugo... Definitivno sam odlucila da vidim kako ce se situacija odvijati. :D

Vazno je da je zdrav, a sto je nemiran... Evo, obecavam da se vise necu zaliti zbog toga (sem u ekstremnim situacijama :P )!

I da, nemoguce mi je da napravim ozbiljnu facu, kada on prilazi ladici sa prsticem ispred lica i govori "Ne, ne", a onda krene da vadi sve sto nadje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vi ste mene utjesile... :)

Trcim, trcim, vicem... trcim, trcim..

Ali, smatram to normalnim, i trudim se da se ne nerviram. Nekada je to jednostavno nemoguce, pa zato podviknem..

Mozda nije bas poslusan, mozda se namjerno trudi da me izludi :lol: , mozda su mu stvarno igracke predosadne, a u ladicama i ormaricima uvijek ima zanimljivih stvarcica.... Ali, on je ono sto je oblikovalo moj zivot, i sto smatram blagoslovom, pa kako onda da mi bude tesko?

Sve su to faze, kada mu to prestane biti zanimljivo, postace nesto drugo... Definitivno sam odlucila da vidim kako ce se situacija odvijati. :D

Vazno je da je zdrav, a sto je nemiran... Evo, obecavam da se vise necu zaliti zbog toga (sem u ekstremnim situacijama :P )!

I da, nemoguce mi je da napravim ozbiljnu facu, kada on prilazi ladici sa prsticem ispred lica i govori "Ne, ne", a onda krene da vadi sve sto nadje.

Bravo!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ovo bih potpisala...

Danka...vracamo se na to da nisu sva djeca ista...

neka djeca vec od godinu razumiju(i ti imas takvo),a neka i sa 2godine ne razumiju...

tako da ne mozes svoj djeci suditi kroz svoje dijete...

Ja bi mazu potpisala i rekla daIZ ISKUSTVA da je u pravu potpuno....moja Anđa ama baš ništa ne razme....u stvari upravo polako počinje...ja i Kluni smo se prema 4.detetu postavili isto,a to znači da smo dosta stvari promenili u odnosu na to kakvi smo bili prema starijoj deci kada su bila mala...mi imamo 4 jako živahne dečice kojima (možda je Nikolina bila malo mirnija)...inače svako moje dete je sve diralo,svugde se zavlačilo,stalno trčkaralo,svugde jelo...ja imm smo mse trudili,branili,'podvikivali,pokušavali sa raznim 'kaznama' (koliko je to moguće sa tako malom dečicom),i nikada ništa nije upalilo :D ...sa 4 .detetom smo se jednostavno opustili,pustili,sklanjali od nje 'opasnost',već sam to nekoliko puta napisala,da smatram da ona svaki minut 'istražuje' i samim tim pravi ***darije....što se starije dece tiče i tih njihovih večitih nestašluka,ishod je taj da sa ponosom mogu da kažem da imam lepo vaspitanu decu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih svima toplo preporucila emisiju supernanny, mada verujem da je svi gledate. e tu zaista ima zivahne dece,a ako one mogu da se nauce redu, onda mogu svi :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih svima toplo preporucila emisiju supernanny, mada verujem da je svi gledate. e tu zaista ima zivahne dece,a ako one mogu da se nauce redu, onda mogu svi :rolleyes:

Moram i ja to pogledati, moja su deca živahna i napisah post iz čistog i ličnog iskustva,naravno sve se to odnosi na period do dve godinice i par meseci....e preko toga počinje razum da radi...i iako su svi toliko živahni,nestašni,NIKADA nisu bili nevaspitani...zato mame opustite se prve 2 godine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj klinac je živahan, i ja ponekad puknem, ali se sve smirujem time da je on malecki i da ništa još ne razume i da bi bilo isto kao kad bih se ljutila na mačku ili na krevetac...ali kad poraste, uhhh dajem mu fore do dve godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih svima toplo preporucila emisiju supernanny, mada verujem da je svi gledate. e tu zaista ima zivahne dece,a ako one mogu da se nauce redu, onda mogu svi :rolleyes:

Ranije sam gledala pre porodjaja i odatle mi je ostalo ono da decu treba kazniti,ali ne oduzimanjem strvari,igracaka itd.vec ih poslati same u sobu ili cosak i sl.i pustiti ih da razmisle o onome sto su uradili.Uciti ih da se izvine.Takodje i ignorisanje i mnogo situacija i samo prica,prica i prica.

Iskreno meni je nezamislivo da dete nece da poslusa,ako je roditelj zaista istrajan u nameri da ga dete poslusa.Moje dete ima potpunu slobodu,ali ipak mora da se zna "ko je koga rodio".

Kod mog deteta uveliko razum radi i sigurna sam kod vecine dece njenog pa i mladjeg uzrasta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.