Grčevi kod beba

odgovora

Objavljeno

Mi smo imali grčeve od druge nedelje pa do četvrtog meseca. SVAKI dan.

Probali smo: čajeve, espumisan, Nurse Harveys, masiranje stomačića, termofor, nošenje. Ništa nije pomoglo.

Ista priča.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame i buduće mame,za početak veliki pozdrav...

Pošto do sada niko nije pokretao temu o grčevima,što je složićete se jako bitna stavka u bebinom i vašem životu,želela sam ja da pokrenem tu temu,koja će vam nadam se koristiti.

Ako beba već u prvim nedeljama često, iznenada, bez pravog razloga u više ili manje isto vreme počinje da plače, uglavnom se radi o grčevima. Grčevi su prirodna pojava iako predstavljaju pravu brigu za roditelje. Javljaju se iz dana u dan već u prvim nedeljama života i traju do trećeg ili četvrtog meseca, ali ne ometaju napredovanje bebe, jer dok grčeva nema, beba dobro jede i mirno spava.Zašto nastaju grčevi?

Početni deo probavnih i disajnih organa je zajednički, što uslovljava da akt gutanja i akt disanja budu sinhronizovani. Odrasla osoba kad guta hranu ne guta vazduh, a kada udiše vazduh ne udiše hranu. Neretko, nervozne, užurbane osobe gutaju vazduh kad jedu, pa zato podriguju ili ispuštaju gasove. Ovaj poremećaj se zove aerofagija.

Beba u drugom mesecu počne snažno i halapljivo da sisa i pri svakom gutljaju proguta veći ili manji mehurić vazduha. U želudačnom sadržaju ovi se mehurići međusobno spajaju u jedan ili više mehurova. Sav vazduh kojeg se beba ne oslobodi podrigivanjem krene sa želudačnim sadržajem duž creva.

Često je prečnik vazdušnog mehura veći od prečnika creva, pa se ona bolno rastežu. Na brojnim prevojima i fiziološkim suženjima to je posebno izraženo - u tim trenucima beba vrišti do zacenjivanja.

Ako beba ima grčeve, pomoći će joj kružna masaža stomačića. Masažu započinjete u području oko pupka, u smeru obrnutom od kazaljki na satu. Može da pomogne i ENGLESKI SIRUP koji ima blagotvorno dejstvo i dobio je moje potpuno poverenje.

Kada joj je zapušen nos, beba se pri gutanju davi, zna da se zagrcne, diše kroz usta, pa se naguta vazduha.Nos se najjednostavnije čisti tako što se beba položi potrbuške duž leve podlaktice, malo se izlupka po leđima, a zatim se u istom položaju vlažnim kažiprstom i palcem desne šake iscedi (ispumpa) nosni sadržaj. To se radi energično, od korena nosa ka nosnim otvorima. Može se koristiti i pumpica.

Omiljene kapi od belog sleza samo povećavaju količinu sekreta. Fiziološki rastvor se može ukapavati kod suvog, lepljivog sekreta da ga ovlaži, ali se nakon toga obavezno mora na već opisan način odstraniti sekret.

Bebina glavica mora biti postavljena naviše u odnosu na ostali deo tela (poluležeći položaj), jer u ležećem, horizontalnom položaju uvek postoji mogućnost da se deo tečnosti iz usta prelije ka nosu, pa se beba bori za vazduh i počinje da ga guta. Znači, nikada nemojte nuditi bebi dojku ili bočicu a da bebu ne pridignete, ne uzmete u naručje.

Najbolje je da bebu prislonite uz grudi, tako da glavica bude u visini vašeg ramena. Na ovaj način ćete postići da mehurovi vazduha, kao lakši, isplivaju na površinu želudačnog sadržaja, a blag pritisak bebinog stomaka o vaše grudi olakša njihovo izbacivanje. Kod beba rekordera, koje gutaju ogromne količine vazduha, savetuje se da se dojenje prekine jednom do dva puta i da se podrigivanjem oslobodi mesto za ostatak obroka.

Ponekad se preporučuje i skraćivanje vremena između dva obroka - ne češće od dva sata - da beba ne bi pregladnela pa halapljivo prihvatila sledeći obrok.

Vaša beba nije bolesna, ona je zdrava. I, što je najvažnije, ona vas posmatra. Znajte da se dete ne rađa s urođenom sposobnošću da izmeri jačinu neprijatnih senzacija, ono to stiče kroz iskustvo u toku života. Ali zato ima urođeni refleks da prati reakcije odraslih, a pre svega majke.

Zato grčevima nemojte da pridajete značaj koji ne zaslužuju, pa će se i vaša beba ubrzo uveriti da to nije vredno trošenja energije na beskoristan plač.

Greške koje treba da izbegavate

Stavljanje bebe na grudi dok grčevi traju: u jednom trenutku to može da smiri bebu, ali posle toga stanje može da se pogorša. Beba može da proguta dodatnu količinu vazduha, a fermentacija mleka će samo da pojača bolove.

Druga stvar koju treba da izbegavate ako vaša beba koristi adaptirano mleko je menjanje mleka bez savetovanja sa lekarima. Samo pedijatar može da da ispravan savet koje mleko da izaberete i koje bi, s obzirom na sve okolnosti bilo najbolje za dete ako već ne sisa. Često menjanje mleka ako dete dobro napreduje i nema druge smetnje (povraćanje, dijareju) se ne preporučuje.

Nadam se da sam vam koliko toliko doprinela i rešila neke nedoumice..

Pozdrav i sa srećom

pipa, Tasa021, Beki85 i 3 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj bebac je imao grčeve nepuna 3 meseca. Koristili smo espumisan kapi, čaj od kima, ali ništa nije pomagalo jedino onaj termofor za bebe koji smo mu stavljali na stomačić. To ga je umirivalo. Ja sam ludela od tih grčeva ali srećom sve prođe. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo 13 meseci,imali smo nenormalne grceve,probali sve moguce sto je dostupno za grceve...nista,ja sam mislila da cu poludeti,ali srecom sve prodje.Moj tata koji je inace patronazni brat,mi je rekao da se ne nerviram,za grceve nema leka,traju od druge nedelje pa do cetvrtog meseca...tako je i bilo,sad smo hvala bogu,porasli,sad sam mamina velika cura :P samo kad smo prevazisli te GRCEVE...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikola ima malo više od dva meseca i grčevi nas baš muče probala sam i termofor i espumisan kapi i ništa ne pomaže :( kad počne da vrišti joj....čekam da prođu ta tri meseca pa će valjda i grčevi prestati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 22 meseca i mucili su nas grcici dok nismo kupili oblogu od voska, jos je koristimo kada se prehladi,ODLICNA JE!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedina dobra okolnost je što grčevi pre ili kasnije prolaze :)

Tasa021 i pipa volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj bebac ima 2 mjeseca i ima malo nekad grceve, nista pretjerano, bar ne zasad .. masiram mu stomak, dajem mu hipp komorac caj,i od caja mu bude bolje

kad beba place pustite vodu i umirit ce se :D

bar je kod mog tako, kad place i ne znam sta cu ja pustim vodu i on slusa i umiri se :)

ili ga stavite da slusa otkucaj srca, a prijateljica mi kaze da fen i usisivac pomazu isto :) to nisam probala hehe ... malo jest smijesno al et nekim bebama to pomaze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj bebac ima 2 mjeseca i ima malo nekad grceve, nista pretjerano, bar ne zasad .. masiram mu stomak, dajem mu hipp komorac caj,i od caja mu bude bolje

kad beba place pustite vodu i umirit ce se :D

bar je kod mog tako, kad place i ne znam sta cu ja pustim vodu i on slusa i umiri se :)

ili ga stavite da slusa otkucaj srca, a prijateljica mi kaze da fen i usisivac pomazu isto :) to nisam probala hehe ... malo jest smijesno al et nekim bebama to pomaze

necete vjerovati ali fen i usisivac i kod mene pomazu,moj zmajic ima mjesec i dvije nedelje,nisu jaki ali su se ipak pojavili jer je pravi halapljivko,:)

a otkucaji srca i malo nosanja definitivno kod nas pali,to je cak djelotvornije od fena i usisivaca :D

cajeve i ljekove jos nisam probala ali ako se budu pojacali vjerovatno cu i to pokusai

nadamo se da nece :unsure:

0t14.jpgNku8p2.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vostane obloge su super!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama su pomagale samo Sab Simplex kapi. Sve ostalo i nije bilo od neke koristi.

Davala sam joj po 10-ak kapi, svaki drugi dan, dve nedelje.

I sve se završilo, manje - više brzo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame,

moja Visnjaa ima 26 dana. Grcevi su poceli, cini mi se, odmah po izlasku iz bolnice. Pre par dana sam potpuno odlepila, moja bebica je kukala ceo dan. Nista joj nije pomagalo, ni espomisan, ni masaza sto,acica...ma nista.

Preporucili su mi novi proizvod za bebece grceve - probiotik. I to bas ovaj.BACILAC INFANTIS. Odlican je. Treba mu vremena da deluje, par dana (2,3) ali bas DELUJE>

NAravno, ne mozemo ocekivati da grcevi nestanu, ali,Visnja bar manje place i lakse ih podnosimo!!! :D

<3 majka <3 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Филипа и мене су грчеви излудјели пуна три мјесеца, то вријеме сам га дојила, пазила на своју исхрану...Међутим њему је само помогао сируп Nurse Hurveys, и то смо се намучили док смо набавили одређене количине. А покушали смо са разним средствима(чај од коморача, Espumisal капи, ким)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi uopšte nismo bili zadovoljni sa Nurse Hurveys, uopšte nisu pomagale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Mini davala Espumisan kapi, posle svakog podoja i redovno blago masirala stomacic ali hvala bogu nama nije dugo trajalo, svega mesec i po dana a i kada su bili nisu bili bas toliko bolni i dugotrajni kako zna da bude kod beba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Mini davala Espumisan kapi, posle svakog podoja i redovno blago masirala stomacic ali hvala bogu nama nije dugo trajalo, svega mesec i po dana a i kada su bili nisu bili bas toliko bolni i dugotrajni kako zna da bude kod beba.

Te ESPUMISAN KAPI su super, i mojoj ceri su dosta pomogle, mada su grcevi trajali svega 10-tak dana i nisu bili jaki. One samo "protrce" kroz organizam, mogu se dati kad god mislite da treba, bebi ih izbaci u vidu gasova, a jos su i ukusne, pa sam joj ih ja davala i kao poslasticu, a ona ih u slast mljackala :lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo stari 21. dan....grcici su poceli pre par dana, a juce popodne su bas bili jaki...poceli smo sa hippovim cajem od komoraca od 10-og dana, i on nam malo smiri stomacic...posle kupanja se sve smiri, ali tada i slabije sisa...od sinoc stavljamo i bebi termofor, ali ne znam da li treba jos nesto da uvedem...saveti su raznoliki, prosto ne znam sta da poslusam....sto se tice dojenja trudim se da ga sto pravilnije dojim, i da obavezno podrigne posle, mada jako cesto stuca...otvoreni smo za savete iskusnijih :)

post-25647-1273563999_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo stari 21. dan....grcici su poceli pre par dana, a juce popodne su bas bili jaki...poceli smo sa hippovim cajem od komoraca od 10-og dana, i on nam malo smiri stomacic...posle kupanja se sve smiri, ali tada i slabije sisa...od sinoc stavljamo i bebi termofor, ali ne znam da li treba jos nesto da uvedem...saveti su raznoliki, prosto ne znam sta da poslusam....sto se tice dojenja trudim se da ga sto pravilnije dojim, i da obavezno podrigne posle, mada jako cesto stuca...otvoreni smo za savete iskusnijih :)

Moja ćerka je imala užasne grčeve od 15 dana po rođenju. Patronažna sestra nam je rekla da ne koristimo nikakve preparate, osim čajeva, dok ne napuni mesec dana. Da, i termofor smo smeli da koristimo odmah. Koristili smo termofor i čaj (mislim milupin od komorača), ali nije joj bilo mnogo bolje. Sa navršenih mesec dana, počeli smo da joj dajemo kapi baby friend koje su potpuno prirodne, na bazi bilja. Ni od toga joj nije bilo puno bolje, pa smo počeli da isprobavamo razne preparate, sve što bi nam u apoteci preporučili. Ostali preparati su se pokazali još gore od baby friend-a, pa smo se vratili na njega. Po savetu lekara, stavljali smo bebu da leži na stomaku dok je pod našim nadzorom. To joj je prijalo, pa je večito bila u tom položaju dok je nisu grčevi prošli, negde sa napunjenih četiri meseca. Masaža stomačića joj je takođe prijala. Moj zaključak je da ništa nije stvarno delotvorno protiv grčeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moj sin ima grčeve.

Supruga mu daje povremeno neke kapi, na biljnoj bazi, ja sam protiv al, ko mene pita :blink:

Uglavnom, ja kada sam kući, kada treba da se uspava a grčevi rade, ja mu izmasima stomak, laganim kružnim pokretima, on podrigne par puta, i posle se smiri, i naravno zaspi.

Sinoć to nije upalilo, pa sam bio kao požarni u vojsci, taman zaspi, ja ga spustim u krevetac, ja zaspim, on se probudi, pa sve iz početka ... I pored toga, uživam da ga držim u naručju, jer, samo sada on ima 3 - 4 nedelje :)

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za poslednju recenicu,pravi si :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ilija je imao grceve do 3,5 meseca. Probali smo kapi, sirupe i nije mnogo pomoglo. Mi smo od toga potpuno izludeli. Bilo je trenutaka kada smo bili na ivici zivaca, cinilo nam se da nikada nece prestati. Bilo mi je strasno da ga gledam kako se muci i vristi a da ja nista ne mogu da pomognem. Pitala sam se da li radimo sve kako treba. Kad ga moj muz drzi ja pomislim, ma kako ne mozes da ga smiris, pa ga uzmem. Onda i kod mene nastavi da vristi pa ga ja vratim muzu, i tako u krug. A onda su konacno prestali i mi smo se preporodili.

Lazar je imao slabe grceve, a i nama nije bilo prvi put pa smo to mnogo lakse prebrodili.

Vanja ih ima pomalo, tek cemo da vidimo kako ce biti sa njom.

Evo jednog saveta, procitala sam u knjizi o negovanju beba (nije sala) - lek protiv bebinih grceva su TAMPONI ZA USI (naravno za vas).

Ovo sam nasla kada sam prvi put postala mama i mislila sam da je to neki totalni ludak napisao, ali sad kad razmislim to i nije tako ludo. Ono sto bebi najvise moze da pomogne to su smirene ruke roditelja, a svi znamo koliko uznemirujuc moze da bude konstantan bebin plac.

Zato tampone u usi, bebu u ruke i u setnju po stanu, dobro je za kilazu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo imali grceve nepuna 3 meseca, pomagale su nam espumisan kapi posto cajeve nije hteo da pije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moj sin ima grčeve.

Supruga mu daje povremeno neke kapi, na biljnoj bazi, ja sam protiv al, ko mene pita :blink:

Uglavnom, ja kada sam kući, kada treba da se uspava a grčevi rade, ja mu izmasima stomak, laganim kružnim pokretima, on podrigne par puta, i posle se smiri, i naravno zaspi.

Sinoć to nije upalilo, pa sam bio kao požarni u vojsci, taman zaspi, ja ga spustim u krevetac, ja zaspim, on se probudi, pa sve iz početka ... I pored toga, uživam da ga držim u naručju, jer, samo sada on ima 3 - 4 nedelje :)

Pozdrav

Kakav čovek. Ne mogu da verujem. Bravo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas sin Uros danas puni mesec dana i imamo velikih problema sa grcevima. pedijatar nam je preporucio Espumisan kapi po 25 kapi tri do cetri puta na dan. Iskreno neprimecujemo da mu te kapi pomazu. Par dana smo mu davali bibilibi caj ali takodje nema poboljsanja. Zatim umesto cisdte vode dajemo mu caj od kima. Bebu hranimo formulom Aptamil 1. Procitali smo sve postove na forumu za grceve i svako ima drugacije misljenje o tome koje cajeve i koje kapi davati bebi protiv grceve.

Sta savetujete?

Hvala svima na pomoci!

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedina utjeha može biti to da će grčevi proći!

Mi smo puna 3 mjeseca vodili borbu sa plačem, nespavanjem, nervozom...ali prođe.

Možda je korisno(što ja nisam znala)da se dijete ne polaže na stomak, osobito ne ako ga kroz to vrijeme sami ne nadgledate. Ono što još može biti, to je da dijete ima gastroezofagealni refluks, tj. da se dio želučanog sadržaja, koji je kiseo, vraća u donji dio jednjaka i to uzrokuje plač i nemir djeteta.

Pokušajte dijete držati u uspravnom položaju, ili nekom položaju koji mu odgovara nakon podoja, mazite ga po stomačiću, tople obloge...

Pokušajte sa SABSIMPLEX-om...

Srećno i da što prije prođu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.