Licenca za profesore/nastavnike

odgovora

Objavljeno

Interesuje me da li je neka od vas, a koja je nastavnik/profesor po struci, polagala strucni ispit. Gde ste polagale, sta ste polagale i kakva su vasa iskustva?

Mene ceka polaganje uskoro...imam 5 godina staza kao prof. matematike, ali jos uvek nisam prijavljena za polaganje, jer sam polovinu tog vremena provela sto na trudnickim, sto na porodiljskim bolovanjima :)

Svako deljenje iskustva i informacija je dobrodoslo! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam polagala 2009. godine. Ne znam da li se nešto od tada promenilo, osim Zakona o osnovnoj i srednjoj školi. Polagala sam u Beogradu u Prvoj ekonomskoj školi. Inače predajem srpski jezik. Prvi deo: pedagogiju polagala u Ministarstvu prosvete, odgovarala na pitanja, nije bilo posebno teško ali nas je ispitivač izrešetao čitavo gradivo. Nakon petnaest dana pozvana na drugi deo. Pre podne držala čas, pred komisijom (metodičari sa fakulteta) rasturili nas pitanjima, komentarima i primedbama. A isto popodne u Ministarstvu, polagala Zakone, opet mi pripala neka smaračica, do detalja ispitivala nas četiri, tri sata. I na kraju pedagoške situacije desetak minuta sa psihologom i pedagogom, kroz razgovor.

Iako zvuči grozno, nije bilo posebno teško, ali izuzetno stresno.

Ako te interesuje još nešto konkretno, pitaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovoru :)

Nesto sam nacula da se sad ne mora ici u Beograd, nadam se da je istina...navodno, u gradu u kom radis dodje komisija i tu polazes cas.

Sto se tice Zakona, to jos nemam pojma ni sta se tacno polaze i mislim da ce mi to biti najteze da spremim :)

Da li si ti imala kao predmet pedagogiju i psihologiju na fakultetu i da li si zavrsila bas profesorski smer? Ja imam polozeno i jedni i drugo kao ispite na faxu i bilo je govora da to priznaju i da ne moram bar taj deo polagati za licencu. Jel znas nesto o tome?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovoru :)

Nesto sam nacula da se sad ne mora ici u Beograd, nadam se da je istina...navodno, u gradu u kom radis dodje komisija i tu polazes cas.

Sto se tice Zakona, to jos nemam pojma ni sta se tacno polaze i mislim da ce mi to biti najteze da spremim :)

Da li si ti imala kao predmet pedagogiju i psihologiju na fakultetu i da li si zavrsila bas profesorski smer? Ja imam polozeno i jedni i drugo kao ispite na faxu i bilo je govora da to priznaju i da ne moram bar taj deo polagati za licencu. Jel znas nesto o tome?

Ako si imala pedagogiju na fakultetu, onda to nećeš polagati. Završila sam profesorski smer, ali sam imala samo pedagošku psihologiju, tako da su mi psihologiju priznali. Zakon o osnovnim i srednjim školama, možeš skinuti sa neta, i nije to veliki problem, probaj da napraviš nekakav koncept, pa uči po njemu. Ja sam tako radila.

Inače značajno olakšanje je to polaganje u poznatoj sredini. Ovo u nepoznatoj školi, u odeljenju koje ne poznaješ, grozno je. Ne znaš šta te očekuje.

Najviše informacija možeš pokupiti na sajtu Ministarstva prosvete u sekciji koja se zove Licenca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh, nadam se da ce polaganje biti u poznatoj sredini, to bi stvarno puno znacilo...polako ja skupljam te zakone, jos da se bacim na ucenje, mada mislim da imam vremena, nisu me jos ni prijavili, a kazu da se dugo ceka na polaganje....nekad i nekoliko meseci, ako se i to nije promenilo. :)

Hvala u svakom slucaju na informacijama ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i dalje se ide Beograd, osim Vojvodine oni idu u NS, zao mi je ali jos uvek nema nagovestaja da ce komisija ici po gradovima.....ima na FB - u grupa ISPIT ZA LICENCU super je i veoma iscrpna, ja sam se uclanila zbog mojih ne licenciranih nastavnika da budem u toku, ima svega od ispitivaca kakvi su koji su, do casova, pripereme se razmenjuju stavrano je super grupa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i dalje se ide Beograd, osim Vojvodine oni idu u NS, zao mi je ali jos uvek nema nagovestaja da ce komisija ici po gradovima.....ima na FB - u grupa ISPIT ZA LICENCU super je i veoma iscrpna, ja sam se uclanila zbog mojih ne licenciranih nastavnika da budem u toku, ima svega od ispitivaca kakvi su koji su, do casova, pripereme se razmenjuju stavrano je super grupa!

Znaci, ja polazem ovde u NS?

Eh, puno hvala za informaciju o grupi na FB- tamo sam bas aktivna i odoh odma' da nadjem tu grupu i da se uclanim!

A o kakvoj komisiji pricas? Mislis na komisiju metodicara- sto dolaze kad se polaze cas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci, ja polazem ovde u NS?

Eh, puno hvala za informaciju o grupi na FB- tamo sam bas aktivna i odoh odma' da nadjem tu grupu i da se uclanim!

A o kakvoj komisiji pricas? Mislis na komisiju metodicara- sto dolaze kad se polaze cas?

bas mi je drago sto sam te obradovala! :) da ti polazes u NS , ali grupa na FB - u ce ti sve reci, ako nesto treba tu sam ;)

pa pomenula si da si cula da ce ici komisija, pa sam u tom kontekstu napisala, mislim da je i za njih neizvodljivo posto su to ljudi sa fakulteta, da se setkaju po celoj zemlji.... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bas mi je drago sto sam te obradovala! :) da ti polazes u NS , ali grupa na FB - u ce ti sve reci, ako nesto treba tu sam ;)

pa pomenula si da si cula da ce ici komisija, pa sam u tom kontekstu napisala, mislim da je i za njih neizvodljivo posto su to ljudi sa fakulteta, da se setkaju po celoj zemlji.... ;)

U grupi sam i polako citam! ;)

Naravno, nego ne znam da li je to komisija samo sa Beogradskog Univerziteta???...ili ce u Novom Sadu na cas dolaziti profesori sa Novosadskog? To me interesuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U grupi sam i polako citam! ;)

Naravno, nego ne znam da li je to komisija samo sa Beogradskog Univerziteta???...ili ce u Novom Sadu na cas dolaziti profesori sa Novosadskog? To me interesuje.

novi sad - profesori sa novosadskog sigurno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

novi sad - profesori sa novosadskog sigurno :)

Odlicno! :rolleyes: Kod njih sam radila diplomski, nece valjda biti problema. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me da li je neka od vas, a koja je nastavnik/profesor po struci, polagala strucni ispit. Gde ste polagale, sta ste polagale i kakva su vasa iskustva?

Mene ceka polaganje uskoro...imam 5 godina staza kao prof. matematike, ali jos uvek nisam prijavljena za polaganje, jer sam polovinu tog vremena provela sto na trudnickim, sto na porodiljskim bolovanjima :)

Svako deljenje iskustva i informacija je dobrodoslo! ;)

Ja sam polagala u Beogradu, prosle godine u aprilu. Tacnije na Novom BGu, odlicno je bilo, ali je jaaaaaaako stresno, nepoznata sredina.. samo se temeljno pripremi i isprobaj cas!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Polagala sam u Novom Sadu pre manje od mesec dana, ako nekom treba neka informacija, tu sam, još mi je sveže iskustvo u glavi:)

Jesi li polagala psihologiju i pedagogiju?...ja sam to imala na faxu i ne znam da li moram i to...

Jel i dalje vazi ono- polazes zakon i cas u nekoj skoli koju ti dodele..i situacije?

Radis u skoli u Novom Sadu? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.