Da li je vaša beba stidljiva?

odgovora

Objavljeno

Moja četrnaestomesečna beba je neverovatno stidljiva i negativno reaguje na nepoznate ljude. To ide dotle da ja ne mogu da se vidim sa prijateljicom, ako je ona tu. Vrišti, okreće glavu, pogleda u nepoznatu, za nju, osobu, pa opet vrišti. Nepoznata osoba za nju je svako ko nije svaki dan u njenom prisustvu.

Inače, od samog rođenja nije pristajala da je uzimaju u ruke drugi ljudi, osim mene i mog muža.

Da li još neka mama ima sličan problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moje dete je bilo stidljivo do pre 3-4 meseca... sad je situacija mnogo bolja... nije baš da hoće kod svakog, ali uglavnom ne beži i sa svakim se pozdravi... naročito obožava decu, sa svakim bi da se igra... mislim da su sve to faze koje dođu i prođu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moja Mina je stalno bila u okruzenju ljudi medjutim isto do pre dva meseca negativno reaguje na nepoznate ljude, cim joj pridju kaze "NE!" i okrene glavu, a ako je pomaze ili pipnu hoce i da udari! Strasno! Onda ja podviknem i kazem "DRAGA TETA" i pomazim tu osobu, onda se i ona smiri ali nije neko vreme za druzenje.

Posle sam primetila da sama pridje ljudima, koji KAO ne obracaju preterano paznju na nju pa krene da prica sa njima i da se igra ali samo ako nisu napadni i ne pipkaju je mnogo :rolleyes:

Ne forsiram je ali pokazujem kako i sta treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moj Toni je postao i stidljiv i plasljiv.. Kada vidi nepoznatu osobu ili zaplace ili izvije usne da se prenemaze.. Najgore od svega je sto se mnogo plasi ulicne buke, autobusa, kamiona, a ako jos i zatrube.. Ma uzas zivi.. Jedno vreme ga nisam setala po ulici, sve smo sedeli u dvoristu, ali sada smo ponovo poceli da se setamo s tim sto gledam da to budu mirnije ulice dok se ne oslobodi i ponovo navikne. Ali jedva cekam da prodje ta faza. Srce mi se cepa kad od straha pocne da vristi, a ja nikako ne mogu da ga smirim. Zato idemo postepeno.

Dusica moja mila.. t61018.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana stvarno nije stidljiva. Kada nekog vidi prvi put prvo iz pristojne razdaljine osmotri situaciju i ako joj se ta osoba svidi odmah prilazi,a ako je jos pozove u setnju bez problema pruza rucicu i odlazi. Jedino ne voli napadne i navalentne ljude,koji su preterano ljubazni i pipkaju je

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod Lee je ta faza rano pocela oko osmog meseca i dugo je trajala. Cini mi se da je krenulo na bolje od kada je pocela da ima dugotrajnije pamcenje :)

Mada i sada nije od one dece koja hoce kod svakoga.Ali kada nekog prihvati on je prihvacen ;)

Cak smo stigli dotle da u marketu samoinicijativno kaze nepoznatoj kasirki "ćao",mase i posalje poljubac :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav,

Upravo citam knjigu "Kako preziveti porodicu" by Robin Skiner & Dzon Kliz. u devetom sam mesecu i uzivam da citam :rolleyes:. Psiholozi kazu da je normalno dete veoma, veoma vezano za majku u uzrastu od 6 meseci do dve godine. Prava i potpuna vezanost za majku se razvija od 6. meseca kada bebica prilicno pouzdano identifikuje i poznaje svoju majku. Takodje bebina napetost tada raste jer je svesna da je odvojena, nezavisna jedinka od svoje majke. Beba primecuje da se izmedju nje i mame otvara "prostor" i to je za nju uznemirujuce iskustvo. Ponasanje vezanosti - bebina potreba da ostane uz mamu i bebina strepnja da ce se razdvojiti od mame razvijaju se zajedno. Ali kako beba raste strepnja opada jer beba polako uci da za sebe uradi ono za sta je ranije morala da se osloni na majku. Pocinje prvo u 9.m da puzi pa da po prirodnom nagonu istrazuje svet oko sebe, ali oprezno jer voli da je mama blizu. I tako malo po malo se krece na putu ka osamostaljivanju, a periodi "sad sam bez mame i ne panicim" se polako produzavaju.... itd.

Nadam se da sam malo pomogla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav,

Upravo citam knjigu "Kako preziveti porodicu" by Robin Skiner & Dzon Kliz. u devetom sam mesecu i uzivam da citam :rolleyes:. Psiholozi kazu da je normalno dete veoma, veoma vezano za majku u uzrastu od 6 meseci do dve godine. Prava i potpuna vezanost za majku se razvija od 6. meseca kada bebica prilicno pouzdano identifikuje i poznaje svoju majku. Takodje bebina napetost tada raste jer je svesna da je odvojena, nezavisna jedinka od svoje majke. Beba primecuje da se izmedju nje i mame otvara "prostor" i to je za nju uznemirujuce iskustvo. Ponasanje vezanosti - bebina potreba da ostane uz mamu i bebina strepnja da ce se razdvojiti od mame razvijaju se zajedno. Ali kako beba raste strepnja opada jer beba polako uci da za sebe uradi ono za sta je ranije morala da se osloni na majku. Pocinje prvo u 9.m da puzi pa da po prirodnom nagonu istrazuje svet oko sebe, ali oprezno jer voli da je mama blizu. I tako malo po malo se krece na putu ka osamostaljivanju, a periodi "sad sam bez mame i ne panicim" se polako produzavaju.... itd.

Nadam se da sam malo pomogla

To što opisuješ se zove separacioni strah i javlja se približno u 8. mesecu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete uopste nije stidljivo,sa svakim ona hoce.I kad setamo ulicom prilazi nepoznatima,a jos kad vidi decu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa kako kad, i kako gde. :lol:

Ne mogu da kažem da je stidljiv (kad odemo negde ide ljudima korz kuću i kad vidi klopu i grickalice oduševljeno viče njam, njam...), a desi se opet često da ga piramo nešto da pokažemo šta zna, on kaže i odma se zagnjuri meni u vrat... :rolleyes:

Faze, feze, faze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vasilije je pre dva dana naprasno postao stidljiv. Svoju stidljivost ispoljava kad nam neko dođe ili kada mu napolju priđe neko koga ne poznaje. Smeška se i sakrije lice rukama ili traži da ga uzmem i zagnjuri lice u moj zagrljaj. Mnogo je smešan! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa,nije stidljiv bas-bas..kad odemo kod nekoga prvi put stidljiv je nekih 5min i onda se ponasa kao da je kod svoje kuce,ili kad nekog sretnemo a nije ga ranije video,onda trlja okice(znak da se stidi) ali brzo se oslobodi. Nadams e da nece biti na mene,ja sam bas bila stidljiva kad sam bila mala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro, moja cerka vise nije beba, ima dve godine i 7 meseci, ali ovde nadjoh temu o stidljivosti, pa eto ovde cu i da pisem...

Pre nekih mesec, dva sam primetila ogromnu promenu cerkinog ponasanja kad nam dodju gosti ili kad mi odemo kod nekog- u smislu da pocinje maltene da tepa, jedva progovori koju rec, privije se uz mene ili uz mm, kad je neko nesto pita okrece glavu...i slicno...a inace, kad smo kod kuce sami, brblja- ne staje! Prica SVE, ima bas odlican fond reci, apsolutno je razdragana, peva, recituje, sali se....prosto mi je neverovatna bas takva promena- totalno drugo dete postane!

Da li je neko imao takvo iskustvo? I sta bi moglo biti uzrok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaboravih da kazem da se par puta desilo da se opusti posle nekog vremena u gostima, proseta po tudjem stanu, ostvari neku komunikaciju povremeno, i zaigra se sa nekom decom ako su u drustvu, ali to je daleko od onog kako se ona inace ponasa kad nema nikog nepoznatog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

taya,moje dete je od uvek stidljivo tacnije plasljivo.Plasi se nepoznatih ljudi,nepoznatog prostora itd.Definitivno nije faza jer traja od dana kada je pocela da raspoznaje mamu i tatu od svih drugih nepoznatih osoba.

Kada nam dodju gosti ili idemo u goste prvih 15-tak min samo sedi i gleda,ne progovara i ne mrda.

Cak i ako poznaje te osobe,ali duze nismo bili kod njih i tada se stidi.

Npr kod majke idem jednom u 10 dana,ona vrlo dobro zna baku,tetke,sestrice,zna im imena i jedva ceka da idemo ali ipak kad dodjemo prvih nekoliko minuta sedi kod mene dok se ne oslobodi.Ok je jer posle nekog vremena se osobodi i pocne normalno da se igra i vrslja,ali tih prvih 15- tak min,obicno i zaplace ako joj neko previse pridje ili pokusa da je uzme.

Definitivno nije faza jer traje skoro od treceg meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete kad nekog vidi,nasmeje se odma,pošalje poljubac i odmah savije glavu.Umiljava se i odmah postidi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stidi se onog koga vidi prvi put, ukoci se i zalijepi za mene, ne da nikome da mu pridje- prvo se smjeska, trepce okicama, a ako neko pokusa da ga pomazi ili pocne da ga zadirkuje, sprema se za plac. Jako brzo osjeti ko bi mogao da mu bude "po mjeri", tada se ne usteze da pridje, prica, daje igracke, itd.

Inace, prodavacicama redovno salje poljupce i govori "Cao, cao", mase i tome slicno. Sada je glavno da dodje u radnju, stane kao veliki i kaze "Hoce jizu" (lizalicu). :D

Ako je bas raspolozen, kada mu se neko od prolaznika obrati, brblja nesto, objasnjava rukama i smjeska se... Ma, stalno neke nove kerefeke..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Markic u principu nije stidljiv ali ima razlike u ponasanju sa njemu poznatim ljudima i nepoznatim . Poznati su mu ovi iz najuze porodice i par prijetelja koje vidjamo skoro svakodnevno ... Sa njima je opusten skroz a sve ostale drzi malo na odstojanju iako jako voli drustvo i koliko god da je neraspolozen kad nam neko dodje ili negde odemo on se oraspolozi momentalno .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mojata kerka voopsto ne e sramezliva. So sekoj moze da sedi , i mene dolgo da me nema taa ke si sedi so drugi lugje , daj Boze da ostane taka i ponatamu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.